ציוד וכלים לפיסול

ציוד וכלים לפיסול

לפניכם הסבר על ציוד וכלים לפיסול לעבודה נוחה ולהשגת הדיוק הרצוי בפרטים והטקסטורה הרצויה במרקם פסל עשוי חמר, עם כלי עיצוב שונים.

ציוד וכלים לפיסול בחומרים שונים משמשים לתהליך העבודה, העיצוב והגימור של הפסל. הכלים השונים מאפשרים להשיג את הדיוק הרצוי בפרטים ולהעניק את הטקסטורה הרצויה במרקם הפסל.

“כשעברנו מאוקראינה לישראל, רציתי לקנות בדחיפות כלים מקצועיים לפיסול, מאחר ובעבר הסתפקתי בעבודה עם כלים שיצרתי בעצמי. לא היה לנו אמצעים לכך ואשתי אמרה לי: “אם אתה רוצה לעשות משהו, אתה תעשה את זה גם בעזרת מסמר בודד, ואם לא, אזי שום כלי מקצועי לא יעזור”. הסכמתי איתה.

כמובן, הכלי החשוב ביותר הוא – הרצון. בנוסף נדרשות שתי ידיים ולב מלא תשוקה לאמנות. מעבר לכך, לא יפריעו מספר מקלות עץ מחודדים באופנים שונים, לולאה מחוט ברזל, סכין, חוט חזק, זוג מברשות ושאר זוטות שאפשר למצוא בכל בית. בעתיד, ייתכן שיהיה צורך בכמה כלים מתוחכמים יותר, אבל תוכלו להסתדר עם זה בקלות. העיקר להתחיל.”

אלכסנדר צ’רקוב, מתוך ספר המבוא לעולם האמנות “פיסול, ציור, רישום ולא רק

הסבר על ציוד וכלים לפיסול

כלי עיצוב פרטים וטקסטורות
כלים מגוונים עם פרופילים שונים עשויים עץ או פלסטיק קשיח שימושיים לעיצוב פרטים קטנים וטקסטורות שונות על גבי פני שטח הפסל. כלים כאלו שימושיים לפיסול בחמר קרמי, חמר דריי, פלסטלינה וחמר פולימרי.

ציוד וכלים לפיסול

מכחול גומי
מכחול בעל ראש עשוי גומי, מגיע בפרופילים שונים וקל לניקוי. משמש ככלי לעיצוב פרטים קטנים בפיסול בחמר קרמי. ניתן להשתמש במכחול גומי גם ככלי פיסול בצבעים טריים וטכניקות שונות נוספות בציור בצבעי שמן וצבעי אקריליק.

מכחול גומי

כלי מנקד
כלי מנקד בעל ראש מתכת כדורי בגדלים שונים משמש בעיקר לציור מנדלה נקודות, אך נוח ליצירת נקודות בעומקים וגדלים שונים גם על גבי פסל מחמר קרמי, חמר דריי, חמר פולימרי ופלסטלינה. כלי מנקד ג’מבו שימושי בפיסול ליצירת משטחים מעוגלים כגון עלים ועלי כותרת.

כלי מתכת
כלי עיצוב עשוי מתכת משמש לדיוק פרטים קטנים בפיסול בחמר קרמי, חמר דריי, פלסטלינה וחמר פולימרי. למשל פרטים בצורת העין בראש אדם.

כלי ריקון
כלי ריקון משמש לעיצוב חללים בגוף הפסל מחמר קרמי, למשל המרווח בין היד לגוף בפיסול גוף אדם. בנוסף, בהכנת פסל לשריפה בתנור קרמי מיוחד, ניתן להיעזר בכלי ריקון בכדי לרוקן את הפסל לעובי הרצוי בהתאם לגודל השמוט בו.

ציוד וכלים לפיסול

עזרים מעץ ואלומיניום
עזרים אלו משמשים להחלקת פני השטח של הפסל מחמר קרמי. מומלץ להתיז עם ספריי מים טרם ההחלקה. בנוסף ניתן לחתוך בעזרתם חמר. יכולים להיות שימושיים גם בפיסול בעיסת נייר.

ספוג
ספוג (עגול בדרך כלל) משמש להחלקת פני השטח ויצירת מרקמים שונים על פני שטח הפסל מחמר קרמי או חמר דריי.. ניתן להשתמש בספוג כשהוא יבש או רטוב. 

משטח עבודה לפיסול
בפיסול מכל חומר שהוא, מומלץ לפסל על מצע עבודה יציב. מומלץ קרש עץ בציפוי פורמייקה או משטח פרספקס או PVC ולא משטח עץ טבעי עליו נוצר עובש לאורך זמן.

גלגל פיסול מסתובב
מומלץ להניח גלגל מסתובב יציב מתחת למשטח העבודה, לעבודה היקפית קלה יותר על הפסל. הגלגל מאפשר לפסל להישאר במקום ולשנות במהירות זווית ראייה ועבודה על הפסל. מקל מאד בעבודה עם פסלים במימדים גדולים שמשקלם רב. עבור פסלים קטנים ניתן להשתמש בגלגל מסתובב בעל קוטר קטן.

גלגל פיסול

חוט חיתוך
חוט חיתוך חזק המשמש לחיתוך קל של החמר הקרמי לחלקים בגודל הרצוי. יש להחזיק את החוט משני צידיו ולמשוך אותו כשהוא עוטף את החמר מצידו השני. בנוסף, בסיום העבודה על הפסל ניתן להיעזר בחוט חיתוך על מנת להפריד בין הפסל למשטח העבודה.

מערוך
המערוך מאפשר לרדד את החומר למשטח שטוח בעובי הרצוי. יש להחזיק את המערוך משני צידיו ולגלגל אותו אחורה וקדימה על פני שטח החמר. שימושי לפיסול בחמר קרמי, חמר דריי, פלסטלינה וחמר פולימרי.

ציוד וכלים לפיסול

שיפודים
שיפודי עץ משמשים לתמיכת הפסל, בפיסול לגובה, כמו למשל ראש אדם, או בפיסול פרטים צרים יחסית, כמו למשל ענפים. כיוון שפסל עשוי חמר קרמי מתכווץ כשהוא מתייבש, יש להקפיד על מיקומו בתוך הפסל, שלא יבלוט בתהליך הייבוש. שיפודי עץ נשרפים במהלך שריפת הפסל בתנור קרמי. כמו כן, ניתן להיעזר בשיפודים עם חמר דריי שמתייבש באוויר.

ציוד וכלים לפיסול

קלקר
פיסות קלקר משמשות לתמיכת הפסל, בפיסול לגובה או בפיסול פרטים צרים יחסית, כמו למשל ענפים או ידיים. את הקלקר התומך משאירים עד שהפסל נכנס לתנור, אחרי השריפה לא יהיה צורך בתמיכה.

ציוד וכלים לפיסול

ספריי מים
בתהליך העבודה על פסל מחמר קרמי או חמר דריי, החמר נוטה להתייבש וניתן להרטיבו בקלות בעזרת ספריי מים להמשך עבודה יעילה. בנוסף ניתן להרטיב את הפסל ולהחליק את פני השטח בעזרת כלי עיצוב מתאימים.

בד כיסוי וניילון עטיפה
או רוצים לעשות הפסקה בתהליך העבודה על הפסל מחמר קרמי או חמר דריי, כדי להמשיך לעבוד עליו מאוחר יותר יש לכסות אותו במטלית רטובה ומעליה לכסות בניילון אטום. לייבוש איטי של פסל מוגמר מומלץ לכסות בניילון בצורה חלקית.

דבק פלסטי 
לאחר סיום העבודה על פסל עשוי חמר קרמי וייבושו, מומלץ לבצע שריפה במידת האפשר, או לכסות בשכבת דבק בעזרת מברשת על מנת שהפסל יישמר.

קונסטרוקציה לפסל
ניתן להיעזר במבנה עזר תומך לפיסול קומפוזיציות מורכבות או כאלה שקשה לייצב ללא שלד פנימי. קונסטרוקציה יכולה להיות עשוי מחוטי מתכת וחשמל, חלקי צנרת (לפסלים גדולים) ואפילו מנייר כסף.

מוצרי כלי פיסול

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

אימפרסיוניזם

אימפרסיוניזם

אימפרסיוניזם הינו הזרם הראשון המאפיין את האמנות המודרנית, החל מאדואר מאנה. ישנו שינוי צורני ושינוי במשמעות העשייה, לאמן יש אמירה.

קראו עוד >>
מבוא לאסתטיקה

מבוא לאסתטיקה

המילה אסתטיקה מגיעה מהשפה היוונית aistasis, פירושו חישה, מה שמוחש ומובן. מבוא לאסתטיקה מציג חקירה ובחינת החוויה האסתטית מאת הוגים פילוסופים.

קראו עוד >>