ציוד וכלים לפיסול

לפניכם הסבר על ציוד וכלים לפיסול לעבודה נוחה בתהליך ובסיום העבודה על הפסל. כמוכן, ניתן להשתמש בכלי עיצוב שונים להשגת הדיוק הרצוי בפרטים והטקסטורה הרצויה במרקם פסל עשוי חמר קרמי טבעי או חמר דריי.

"כשעברנו מאוקראינה לישראל, רציתי לקנות בדחיפות כלים מקצועיים לפיסול, מאחר ובעבר הסתפקתי בעבודה עם כלים שיצרתי בעצמי. לא היה לנו אמצעים לכך ואשתי אמרה לי: "אם אתה רוצה לעשות משהו, אתה תעשה את זה גם בעזרת מסמר בודד, ואם לא, אזי שום כלי מקצועי לא יעזור". הסכמתי איתה.

כמובן, הכלי החשוב ביותר הוא - הרצון. בנוסף נדרשות שתי ידיים ולב מלא תשוקה לאמנות. מעבר לכך, לא יפריעו מספר מקלות עץ מחודדים באופנים שונים, לולאה מחוט ברזל, סכין, חוט חזק, זוג מברשות ושאר זוטות שאפשר למצוא בכל בית. בעתיד, ייתכן שיהיה צורך בכמה כלים מתוחכמים יותר, אבל תוכלו להסתדר עם זה בקלות. העיקר להתחיל."

הסבר על ציוד וכלים לפיסול

ציוד וכלים לפיסול

כלי עיצוב פרטים וטקסטורות
לעיצוב פרטים קטנים ניתן להיעזר בכלי עיצוב עץ בפרופילים שונים. ניתן ליצור איתם גם טקסטורות שונות על גבי פני שטח הפסל. בנוסף ניתן להיעזר במזלג פלסטיק ליצירת מרקמים שונים, כגון נקודות, קווים מקבילים ועוד.

מכחול גומי

מכחול גומי
מכחול בעל ראש עשוי גומי, מגיע בפרופילים שונים וקל לניקוי. משמש ככלי לעיצוב פרטים קטנים בפיסול. ניתן להשתמש במכחול גומי גם ככלי פיסול בצבעים טריים וטכניקות שונות נוספות בציור בצבעי שמן וצבעי אקריליק.

כלי מתכת
כלי עיצוב עשוי מתכת משמש לדיוק פרטים קטנים בפיסול, למשל פרטים בצורת העין בראש אדם.

ציוד וכלים לפיסול

כלי ריקון
כלי ריקון משמש לעיצוב חללים בגוף הפסל, למשל המרווח בין היד לגוף בפיסול גוף אדם. בנוסף, בהכנת פסל לשריפה בתנור קרמי מיוחד, ניתן להיעזר בכלי ריקון בכדי לרוקן את הפסל לעובי הרצוי בהתאם לגודל השמוט בו.

עזרים מעץ ואלומיניום
עזרים אלו משמשים להחלקת פני השטח של הפסל. מומלץ להתיז עם ספריי מים טרם ההחלקה. בנוסף ניתן לחתוך בעזרתם חמר.

ספוג
ספוג עגול בדרך כלל. ניתן להשתמש בספוג כשהוא יבש או רטוב. משמש להחלקת פני השטח ויצירת מרקמים שונים על פני שטח הפסל.

משטח עבודה לפיסול
מומלץ לעבוד עם חמר על מצע עבודה יציב. עבודה על משטח עץ טבעי לאורך זמן עם חמר קרמי עלול לגרום לעובש, מומלץ קרש עץ בציפוי פורמייקה או משטח פרספקס.

גלגל פיסול

גלגל פיסול מסתובב
מומלץ להניח גלגל מסתובב יציב מתחת למשטח העבודה, לעבודה היקפית קלה יותר על הפסל. 

חוט חיתוך
חוט חיתוך חזק המשמש לחיתוך קל של החמר לחלקים בגודל הרצוי. יש להחזיק את החוט משני צידיו ולמשוך אותו כשהוא עוטף את החמר מצידו השני. בנוסף, בסיום העבודה על הפסל ניתן להיעזר בחוט חיתוך על מנת להפריד בין הפסל למשטח העבודה.

ציוד וכלים לפיסול

מערוך
ניתן לרדד את החמר בעזרת מערוך למשטח שטוח בעובי הרצוי. יש להחזיק את המערוך משני צידיו ולגלגל אותו אחורה וקדימה על פני שטח החמר.

ציוד וכלים לפיסול

שיפודים
שיפודי עץ משמשים לתמיכת הפסל, בפיסול לגובה, כמו למשל ראש אדם, או בפיסול פרטים צרים יחסית, כמו למשל ענפים. כיוון שפסל עשוי חמר קרמי מתכווץ כשהוא מתייבש, יש להקפיד על מיקומו בתוך הפסל, שלא יבלוט בתהליך הייבוש. שיפודי עץ נשרפים במהלך שריפת הפסל בתנור קרמי. כמו כן, ניתן להיעזר בשיפודים עם חמר דריי שמתייבש באוויר.

ציוד וכלים לפיסול

קלקר
פיסות קלקר משמשות לתמיכת הפסל, בפיסול לגובה או בפיסול פרטים צרים יחסית, כמו למשל ענפים או ידיים. את הקלקר התומך משאירים עד שהפסל נכנס לתנור, אחרי השריפה לא יהיה צורך בתמיכה.

ספריי מים
בתהליך העבודה על פסל מחמר קרמי, החמר נוטה להתייבש וניתן להרטיבו להמשך עבודה קלה. בנוסף ניתן להרטיב את הפסל ולהחליק את פני השטח בעזרת כלי עיצוב מתאימים.

בד כיסוי וניילון עטיפה
בסיום העבודה על הפסל, בכדי להמשיך לעבוד עליו מאוחר יותר, יש לכסות אותו במטלית רטובה ומעליה לכסות בניילון אטום. לייבוש איטי של פסל מוגמר מומלץ לכסות בניילון בצורה חלקית.

דבק פלסטי 
לאחר סיום העבודה על פסל עשוי חמר קרמי וייבושו, מומלץ לבצע שריפה במידת האפשר, או לכסות בשכבת דבק בעזרת מברשת על מנת שהפסל יישמר.

פוסטים קשורים בנושא ציוד וחומרים לאמנות

קונסטרוקציה לפסל

קונסטרוקציה לפסל

לפניכם הוראות בניית קונסטרוקציה לתנוחת גוף עבור פסל חמר המיועד ליצירת תבנית ליציקה. בנוסף, קונסטרוקציה לפסל חמר דריי או עיסת נייר.

פיסול בחמר קרמי

פיסול בחמר קרמי

לפניכם הסבר על חמר קרמי טבעי, הרכב ותכונות החמר, ממד רגשי וביטוי אישי המאפשר חמר קרמי, אופן השימוש, טיפים וטכניקות פיסול עם חמר קרמי טבעי.

פיסול בחמר דריי

פיסול בחמר דריי

לפניכם הסבר על חמר דריי המתבייש באוויר, הרכב ותכונות, ממד רגשי וביטוי אישי המאפשר החמר, אופן השימוש, טיפים וטכניקות פיסול עם חמר דריי.

רוצה לשתף עם מישהו?

JOIN US ON

FACABOOK

JOIN US ON

INSTAGRAM

JOIN US ON

YOUTUBE

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה

כאן יוצרים ונהנים

פעילות הסטודיו מתקיימת כרגיל – מוזמנים להגיע להתרשם ולהצטרף: סדנאות אמנות במסלול אישי וסדנאות אמנות לילדים.

פעילות הבוטיק מתקיימת כרגיל – הזמינו דרך האתר וקבלו במשלוח או באיסוף עצמי.
חדש! נפתחה האפשרות למשלוח לחו"ל

שעות פעילות הסטודיו »

לכל שאלה אנו זמינים בטלפון ובווטסאפ:
0502273577 | 0533408223