ציור בצבעי גואש

ציור בצבעי גואש

צבעי הגואש ידידותיים ומעולים לילדים. לפניכם הסבר על צבעי גואש; הרכב ותכונות, אופן השימוש, ממד רגשי, טיפים וטכניקות ציור בצבעי גואש.

ציור בצבעי גואש נמצא בטווח בין ציור בצבעי מים וציור בצבעי אקריליק. כל הצבעים הללו הם על בסיס מים אך התרכובות השונות מקנות להם תכונות שונות. צבעי הגואש הם צבעים בוהקים’ מסיסים במים, מתערבבים בקלות, אינם רעילים, ידידותיים ומומלצים לילדים וגיל הרך. אמנם בקרב מבוגרים מדיום זה פחות נפוץ, אך יכול להיות שימושי מאד – במיוחד בתחום האיור.

עובדות ותכונות של צבעי גואש

 • צבעי גואש מורכבים מפיגמנטים, מים, חומר עיבוי וצבען גיר. למעשה הם סוג של צבעי מים, בדומה להם הם מסיסים במים אך בעלי גוון אטום.  הם מגיבים למים גם אחרי שהציור יבש וניתן להמשיך לצייר, גם אחרי שנים. הגואש מגיע כחומר נוזלי או משחתי, בצנצנות או שפורפרות. לעתים אפשר למצוא אותו במצב מוצק, גם אז אפשר להרטיב במים ולצייר. הם בעלי כושר כיסוי מעולה – מעט צבע יכול להספיק למשטח גדול.
 • צבעי גואש מעניקים צבעים חזקים, אטומים ובוהקים. הם מתייבשים במהירות בגוון מט, נוחים לעבודה, משתלבים היטב עם מדיומים אחרים כמו דיו, עפרונות, אקריליק ואחרים, ואף קלים לצילום והעתקה (לא מחזירים ברק) – מה שהופך אותם לפופולאריים בקרב מעצבים ומאיירים.
 • ניתן לצייר בצבעי גואש על מגוון משטחים וסוגי נייר, הצבע שומר על הגוון שלו גם על נייר צבעוני. מעולים לציור על קנווס, קרטון, עץ, נייר לאקוורל או כל נייר עבה אחר. אפשר לצבוע איתם פסלי חמר קרמי, חמר דריי, עיסת נייר, קלקר, גבס ואחרים.
 • צבעי גואש קלים לניקוי באמצעות מים ויורדים מבגד בכביסה, גם אם מתייבשים על מכחול אפשר לשטוף ולהסיר את הצבע. על כן מתאימים ומומלצים לילדים ופעוטות.

כמה מן היצירות המפורסמות בצבעי גואש

ציור בצבעי גואש של מארק שאגאל
Marc Chagall, gouache on paper
ציור בצבעי גואש של אדגר דגה
Edgar Degas, gouache on paper
ציור בצבעי גואש של הנרי מאטיס
Henry Matis, gouache on paper

ממד רגשי וביטוי אישי המאפשרים צבעי גואש

צבעי הגואש מאפשרים תחושת שחרור דרך צביעה מהירה של משטחים גדולים בתנועות ארוכות. ניתן לעבד תחושות של כעס, כמו גם לשחרר אנרגיה פנימית עצורה, דרך הטחת צבע באמצעות מתווכים או בידיים, התזה ישירות ממיכל הצבע, תיפוף, ומריחת צבע במשטחים גדולים.

בשל חוסר מיומנות בעבודה עם צבע גואש ותכונותיו, כגון נזילות הצבע על גבי הציור, ייתכנו מצבים בלתי נשלטים ומתוכננים אחרים. דבר זה יכול ליצור מגוון של רגשות אצל היוצר, בין רגשות שליליים (חרדה, חוסר שליטה ואי נעימות) לרגשות חיוביים (שמחה לגילויים חדשים, סקרנות ועוצמה). מגוון ביטויי הרגש בעבודה עם צבעי הגואש משפר את יכולת ההגמשה.

בעבודה עם חומרים רטובים, לרבות צבעי גואש, יש פעולות חוזרות ונשנות, למשל טבילת המכחול במים, לקיחת צבע מפלטה וניגוב במטלית. מעין טקס זה מהווה עבור היוצר עוגן למציאת קצב פנימי, כמו גם מסגרת שמקנה ביטחון עצמי, ארגון, סדר וקביעת גבולות, ומתוך כך לעבודה רגשית עמוקה יותר.

ציור בצבעי גואש – ציוד וחומרים נלווים

 • מצעי ציור – כמעט כל סוג משטח; בדי קנווס, נייר עבה לבן או צבעוני, נייר לאקוורל, קרטון, עץ, חמר קרמי ועוד.
 • כן ציור – בהתאם לאופן העבודה המועדף עליכם; כן ציור שולחני לציור בישיבה או כן ציור עומד לציור בעמידה.
 • מתווכי צבעים – גודל המכחול הנבחר תלוי בגודל המצע והדימוי המצויר. איכות המכחולים לא משמעותית כיוון שניתן להוריד בקלות מציור יבש את שיער המכחול שנתלש במהלך הציור. אפשר לעשות שימוש בספוגים למינהם ליצירת טקסטורות מעניינות ומרקמים קלילים ואווריריים.
 • פלטה לצבעים – ניתן להשתמש בפלטת עץ, פלסטיק, פורצלן או בצלחת חד פעמית.
 • ספריי לכה – בסיום העבודה עם צבעי הגואש ניתן לרסס על הציור ספריי לכה לקבלת אפקט מבריק וצבע עשיר יותר. ציפוי בלכה ימנע מהגואש להתמוסס שוב במים.

בנוסף יש להצטייד בצנצנת זכוכית למים וטבילת המכחול, מטלית בד ללא סיבים או נייר סופג לניגוב המכחולים במעבר מצבע לצבע.

אופן השימוש ותהליך העבודה בצבעי גואש

צבעי גואש באים בדרך כלל בשפורפרת או צנצנת, אותם ניתן להוציא על פלטה לשימוש בציור, ישירות מהשפורפרת ובאמצעות מכחול מתוך הצנצנת. אופן השימוש בצבעי גואש מגוון באמצעי התיווך; דרך שפכטלים, ספוגים, מקלות, מכחולים ועד ציור בעזרת הידיים או האצבעות. בשימוש עם מים, ניתן ליצור שכבת צבע גואש שקופה עד אטומה אחידה וחלקה או בעלת נפח ותלת ממדיות. ניתן לערבב צבעים שונים וליצור גוונים חדשים על גבי פלטה באמצעות מכחול לח.

זמן ייבוש הצבע תלוי בעובי השכבה, הנע בין דקות בודדות עד לחצי שעת ייבוש. לאחר ייבוש ניתן להרטיב שוב עם מים ולהמשיך לצייר. בנוסף, ניתן לצייר על שכבת גואש יבשה באמצעות מגוון חומרי ציור ורישום: פסטל, אקריליק ודיו. בנוסף, ניתן לשלב ציור גואש עם עפרונות רגילים ועפרונות צבעוניים.

עם סיום הציור בצבעי גואש וייבושו, ניתן לצפות את הציור בלכה למראה וברק אחידים וכן הגנה מפני לחות ופגעי מזג אויר.

טיפים והמלצות לציור בצבעי גואש:

 • לפני ההתחלה בציור בצבע רצוי להתנסות ברישום. ידע ברישום הוא הבסיס לציור בצבע ויסייע לכם להשיג תוצאות משכנעות ומדויקות יותר. כשאתם מתחילים ציור חדש רצוי לעשות רישום סקיצה ראשונית, הדבר יקל עליכם מאד כשתעברו לצבע. כשאתם יוצרים סקיצה עבור ציור גואש על גבי הקנבס, השתמשו בעיפרון פסטל.
 • רצוי שתכירו את עקרונות תורת הצבע, מהם צבעי היסוד ומהם הצבעים המשלימים ואיך להתייחס אליהם בציור. הידע יעזור לכם ליצור אשליית תלת מימד ועומק בציור בצבע.
 • ניתן לצייר בצבעי גואש ולקבל מראה ואפקט של צבעי מים על ידי דילול הצבע עם הרבה מים.
 • ניתן לצבוע באמצעות מכחול או לטבול בצלחת מלאה בצבעי גואש עם שלל חומרים שונים, לרבות חומרים מן הטבע, וליצור חותמות על גבי ניירות ציור.
 • באמצעות ספוג רטוב עם צבע גואש, ניתן ליצור מרקם אווירירי, המושלם ליצירת שמיים בגווני כחול-לבן; ים בגווני כחול-ירוק; מדבר בגווני חום-צהוב; דשא בגווני ירוק-צהוב. ניתן להשיג בקבוקוני צבע גואש עם ספוג מובנה – מומלץ מאד לגיל הרך ולילדים.
 • קיימים גוונים זוהרים של צבעי גואש, המחזירים אור בתאורה אולטרה-סגולה ובולטים על פני צבעים אחרים. מומלץ לשלב אותם בציור או בצביעה, להעשרה ותוספת פן משחקי לחווית הציור עבור הילדים.
 • כהכנה לציור, ניתן לעשות סקיצה בעיפרון רגיל או עפרונות צבעוניים ולעבור עם גואש מעל. קווי מתאר רצוי לעשות בסיום הציור, על גבי שכבת גואש יבשה באמצעות טוש פרמננטי או טוש דיו.
 • לילדים בגיל הרך מומלץ לתת צבעי יסוד (אדום, צהוב וכחול) וצבע לבן ולאפשר להם לערבב צבעים ולעורר סקרנות ביצירה וגילוי גוונים חדשים.

 

מוצרי צבעי גואש

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

פיסול חנוכיה DIY מחמר דריי

פיסול חנוכיה מחמר דריי

פיסול חנוכיה היא אחת היצירות החגיגיות והמהנות עבור ילדים לכבוד החג. חמר דריי המתייבש באוויר מעולה למטרה זו ופותר את הצורך בשריפה. לפניכם פירוט החומרים הדרושים עבור פיסול חנוכיות מחמר דריי, דוגמאות וטיפים לעבודה.

קראו עוד >>