ציור בצבעי גואש

ציור בצבעי גואש נמצא בטווח בין ציור בצבעי מים וציור בצבעי אקריליק. כל הצבעים הללו הם על בסיס מים אך התרכובות השונות מקנות להם תכונות שונות. צבעי הגואש הם צבעים בוהקים' מסיסים במים, מתערבבים בקלות, אינם רעילים, ידידותיים ומומלצים לילדים וגיל הרך. אמנם בקרב מבוגרים מדיום זה פחות נפוץ, אך יכול להיות שימושי מאד – במיוחד בתחום האיור.  

ציור בצבעי גואש

עובדות ותכונות של צבעי גואש

 • צבעי גואש מורכבים מפיגמנטים, מים, חומר עיבוי וצבען גיר. למעשה הם סוג של צבעי מים, בדומה להם הם מסיסים במים אך בעלי גוון אטום.  הם מגיבים למים גם אחרי שהציור יבש וניתן להמשיך לצייר, גם אחרי שנים. הגואש מגיע כחומר נוזלי או משחתי, בצנצנות או שפורפרות. לעתים אפשר למצוא אותו במצב מוצק, גם אז אפשר להרטיב במים ולצייר. הם בעלי כושר כיסוי מעולה – מעט צבע יכול להספיק למשטח גדול.
 • צבעי גואש מעניקים צבעים חזקים, אטומים ובוהקים. הם מתייבשים במהירות בגוון מט, נוחים לעבודה, משתלבים היטב עם מדיומים אחרים כמו דיו, עפרונות, אקריליק ואחרים, ואף קלים לצילום והעתקה (לא מחזירים ברק) – מה שהופך אותם לפופולאריים בקרב מעצבים ומאיירים.
 • ניתן לצייר בצבעי גואש על מגוון משטחים וסוגי נייר, הצבע שומר על הגוון שלו גם על נייר צבעוני. מעולים לציור על קנווס, קרטון, עץ, נייר לאקוורל או כל נייר עבה אחר. אפשר לצבוע איתם פסלי חמר קרמי, חמר דריי, עיסת נייר, קלקר, גבס ואחרים. 
 • צבעי גואש קלים לניקוי באמצעות מים ויורדים מבגד בכביסה, גם אם מתייבשים על מכחול אפשר לשטוף ולהסיר את הצבע. על כן מתאימים ומומלצים לילדים ופעוטות.

כמה מן היצירות המפורסמות בצבעי גואש

ממד רגשי וביטוי אישי המאפשרים צבעי גואש

צבעי הגואש מאפשרים תחושת שחרור דרך צביעה מהירה של משטחים גדולים בתנועות ארוכות. ניתן לעבד תחושות של כעס, כמו גם לשחרר אנרגיה פנימית עצורה, דרך הטחת צבע באמצעות מתווכים או בידיים, התזה ישירות ממיכל הצבע, תיפוף, ומריחת צבע במשטחים גדולים.

בשל חוסר מיומנות בעבודה עם צבע גואש ותכונותיו, כגון נזילות הצבע על גבי הציור, ייתכנו מצבים בלתי נשלטים ומתוכננים אחרים. דבר זה יכול ליצור מגוון של רגשות אצל היוצר, בין רגשות שליליים (חרדה, חוסר שליטה ואי נעימות) לרגשות חיוביים (שמחה לגילויים חדשים, סקרנות ועוצמה). מגוון ביטויי הרגש בעבודה עם צבעי הגואש משפר את יכולת ההגמשה.

בעבודה עם חומרים רטובים, לרבות צבעי גואש, יש פעולות חוזרות ונשנות, למשל טבילת המכחול במים, לקיחת צבע מפלטה וניגוב במטלית. מעין טקס זה מהווה עבור היוצר עוגן למציאת קצב פנימי, כמו גם מסגרת שמקנה ביטחון עצמי, ארגון, סדר וקביעת גבולות, ומתוך כך לעבודה רגשית עמוקה יותר.

ציור בצבעי גואש - ציוד וחומרים נלווים

 • מצעי ציור – כמעט כל סוג משטח; בדי קנווס, נייר עבה לבן או צבעוני, נייר לאקוורל, קרטון, עץ, חמר קרמי ועוד.
 • כן ציור – בהתאם לאופן העבודה המועדף עליכם; כן ציור שולחני לציור בישיבה או כן ציור עומד לציור בעמידה.
 • מתווכי צבעים – גודל המכחול הנבחר תלוי בגודל המצע והדימוי המצויר. איכות המכחולים לא משמעותית כיוון שניתן להוריד בקלות מציור יבש את שיער המכחול שנתלש במהלך הציור. אפשר לעשות שימוש בספוגים למינהם ליצירת טקסטורות מעניינות ומרקמים קלילים ואווריריים.
 • פלטה לצבעים – ניתן להשתמש בפלטת עץ, פלסטיק, פורצלן או בצלחת חד פעמית.
 • ספריי לכה – בסיום העבודה עם צבעי הגואש ניתן לרסס על הציור ספריי לכה לקבלת אפקט מבריק וצבע עשיר יותר. ציפוי בלכה ימנע מהגואש להתמוסס שוב במים.
בנוסף יש להצטייד בצנצנת זכוכית למים וטבילת המכחול, מטלית בד ללא סיבים או נייר סופג לניגוב המכחולים במעבר מצבע לצבע.

אופן השימוש ותהליך העבודה בצבעי גואש

צבעי גואש באים בדרך כלל בשפורפרת או צנצנת, אותם ניתן להוציא על פלטה לשימוש בציור, ישירות מהשפורפרת ובאמצעות מכחול מתוך הצנצנת. אופן השימוש בצבעי גואש מגוון באמצעי התיווך; דרך שפכטלים, ספוגים, מקלות, מכחולים ועד ציור בעזרת הידיים או האצבעות. בשימוש עם מים, ניתן ליצור שכבת צבע גואש שקופה עד אטומה אחידה וחלקה או בעלת נפח ותלת ממדיות. ניתן לערבב צבעים שונים וליצור גוונים חדשים על גבי פלטה באמצעות מכחול לח.

זמן ייבוש הצבע תלוי בעובי השכבה, הנע בין דקות בודדות עד לחצי שעת ייבוש. לאחר ייבוש ניתן להרטיב שוב עם מים ולהמשיך לצייר. בנוסף, ניתן לצייר על שכבת גואש יבשה באמצעות מגוון חומרי ציור ורישום: פסטל, אקריליק ודיו. בנוסף, ניתן לשלב ציור גואש עם עפרונות רגילים ועפרונות צבעוניים.

עם סיום הציור בצבעי גואש וייבושו, ניתן לצפות את הציור בלכה למראה וברק אחידים וכן הגנה מפני לחות ופגעי מזג אויר.

טיפים והמלצות לציור בצבעי גואש:

 • לפני ההתחלה בציור בצבע רצוי להתנסות ברישום. ידע ברישום הוא הבסיס לציור בצבע ויסייע לכם להשיג תוצאות משכנעות ומדויקות יותר. כשאתם מתחילים ציור חדש רצוי לעשות רישום סקיצה ראשונית, הדבר יקל עליכם מאד כשתעברו לצבע. כשאתם יוצרים סקיצה עבור ציור גואש על גבי הקנבס, השתמשו בעיפרון פסטל.
 • רצוי שתכירו את עקרונות תורת הצבע, מהם צבעי היסוד ומהם הצבעים המשלימים ואיך להתייחס אליהם בציור. הידע יעזור לכם ליצור אשליית תלת מימד ועומק בציור בצבע.
 • ניתן לצייר בצבעי גואש ולקבל מראה ואפקט של צבעי מים על ידי דילול הצבע עם הרבה מים.
 • ניתן לצבוע באמצעות מכחול או לטבול בצלחת מלאה בצבעי גואש עם שלל חומרים שונים, לרבות חומרים מן הטבע, וליצור חותמות על גבי ניירות ציור.
 • באמצעות ספוג רטוב עם צבע גואש, ניתן ליצור מרקם אווירירי, המושלם ליצירת שמיים בגווני כחול-לבן; ים בגווני כחול-ירוק; מדבר בגווני חום-צהוב; דשא בגווני ירוק-צהוב. ניתן להשיג בקבוקוני צבע גואש עם ספוג מובנה – מומלץ מאד לגיל הרך ולילדים.
 • קיימים גוונים זוהרים של צבעי גואש, המחזירים אור בתאורה אולטרה-סגולה ובולטים על פני צבעים אחרים. מומלץ לשלב אותם בציור או בצביעה, להעשרה ותוספת פן משחקי לחווית הציור עבור הילדים.
 • כהכנה לציור, ניתן לעשות סקיצה בעיפרון רגיל או עפרונות צבעוניים ולעבור עם גואש מעל. קווי מתאר רצוי לעשות בסיום הציור, על גבי שכבת גואש יבשה באמצעות טוש פרמננטי או טוש דיו.
 • לילדים בגיל הרך מומלץ לתת צבעי יסוד (אדום, צהוב וכחול) וצבע לבן ולאפשר להם לערבב צבעים ולעורר סקרנות ביצירה וגילוי גוונים חדשים. 

לימודי ציור בסטודיו צ'רקוב בגבעתיים - מוזמנים להצטרף:

סדנאות אמנות במסלול אישי – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת אלכסנדר צ'רקוב למבוגרים ולצעירים, למתחילים ולמתקדמים. הלימודים במסגרת קבוצתית עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

סדנאות אמנות לילדים – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת סופי צ'רקוב לילדים בגילאי היסודי, מתחילים ומתקדמים. הלימודים בקבוצות קטנות עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

פוסטים קשורים בנושא היכרות עם חומרים לציור:

ציור בצבעי שמן

ציור בצבעי שמן

צבעי שמן מזמנים תהליך עמוק וביטוי אישי רחב. לפניכם הסבר על צבעי שמן; הרכב ותכונות, אופן השימוש, ממד רגשי, טיפים וטכניקות ציור עם צבעי שמן.

ציור בצבעי אקריליק

ציור בצבעי אקריליק

צבעי אקריליק מתאימים כמעט לכל משטח. לפניכם הסבר על צבעי אקריליק; הרכב ותכונות, אופן השימוש, ממד רגשי, טיפים וטכניקות ציור בצבעי אקריליק.

ציור בצבעי מים

ציור בצבעי מים

צבעי אקוורל מבטאים תנועה, קלות, זרימה ושקיפות. לפניכם הסבר על צבעי מים; הרכב ותכונות, אופן השימוש, ממד רגשי, טיפים וטכניקות ציור בצבעי מים.

רוצה לשתף עם מישהו?

JOIN US ON

FACABOOK

JOIN US ON

INSTAGRAM

JOIN US ON

YOUTUBE

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה

כאן יוצרים ונהנים

סדנאות אמנות 2021/22 – התחלנו!

סדנאות פיסול, ציור ורישום לילדים ומבוגרים בסטודיו צ'רקוב בגבעתיים – ההרשמה פתוחה »

בוטיק אמנות ויצירה אונליין – הזמינו ציוד וחומרים לאמנות וקבלו במשלוח עד הבית »