מבוא לאסתטיקה

המילה אסתטיקה מגיעה מהשפה היוונית aistasis, פירושו חישה, מה שמוחש ומובן. מבוא לאסתטיקה מציג חקירה ובחינת החוויה האסתטית מאת הוגים פילוסופים.

מבוא לאסתטיקה מציג חקירה ובחינת החוויה האסתטית מאת הוגים פילוסופים רבים לאורך ההיסטוריה.

אנחנו משתמשים במונחים שונים כדי להביע את ההתרשמות שלנו כגון: מדהים, מעניין, מרגש, משעמם וכדומה. אנחנו מקשרים את ההתרשמויות השונות לניסיון האישי שלנו, למשל כשאנחנו מתארים חיי שגרה כחיים אפורים ודלים הם בניגוד לחיים צבעוניים אחרים שאנחנו מכירים. תחת תחום הידע של האסתטיקה אנחנו חוקרים ובוחנים את החוויות כגון: סרטים, טבע (למשל שקיעה), שירים וכדומה.

בחוויה האסתטית אנחנו בוחנים:

צד רספטיבי – הניסיון (הסובייקט החווה) – אנחנו שואלים על האופי הייחודי של הניסיונות האלו, אנחנו שואלים מהו טיבו של הניסיון? האם הוא רגשי? בעל מימדים קוגניטיביים (מחייב ידיעה)? האם זה מקושר לחוויות אחרות בחוץ? מה מסמיך אותי להגיד על משהו שהוא יפה למשל? איזה סוגי שיפוטים הם בתחום האסתטיקה? (מלבד הפסיביות בצד זה, ישנה אקטיביות, תרומה של האדם בחוויה שלו).

צד פרודוקטיבי – שאלות אודות היצירה עצמה, יוצר ותהליך היצירה. שואלים אודות היוצר, הכוונה שלו ביצירה.

הזיהוי בין האסתטי ובין האמנותי הוטמע רק במחצית המאה ה-18 ע”י הפילוסוף אלכסנדר באמגרטן, פרה-קאנטיאני. הוא אומר שהאסתטיקה הוא תחום בפני עצמו.

נואזיס (אובייקט החשיבה) ונואטה (תהליך החשיבה). בלוגיקה (נואטה) אני נועלת את הפרטי תחת הכללי ולפיכך שאני מייצרת שיפוטים קוגניטיביים המעורבים בידיעה. עם זאת באסתטיקה יש איסתטה.

המילה אסתטיקה מגיעה מהשפה היוונית  aistasis (אסתטיס) פירושו חישה, מה שמוחש ומובן. במדע יש לה אובייקטים משל עצמה, כפי שבלוגיקה יש אובייקטים של עצמה (כמו המחשבות שלנו) וכך גם באסתטיקה יש אובייקטים משל עצמה. לדוגמא שירה, השיר משמעותי ומעניין לא רק ככלי להעברת אינפורמציה/אמת למשהו שחיצוני לו (שהיא מלמדת אודות משהו) אלא בגלל שהיא יוצרת יחס בין דימויים, ניתן להעריך את השפה עצמה, האופן שבו השפה נשמעת, האופן בו מושגים מופיעים בה. השירה יוצרת בנו תחושה מסוימת (זה יכול להיות סובייקטיבי או אובייקטיבי אבל לא נכנס לזה, זה לא בטוח). באמגרטן מוסיף את האסתטיקה כמדע לחישה בפני עצמו.

קריאת ספרים ושירה החלה רק ברנסנס, בתקופה העתיקה השירה הועברה בעל פה. הפילוסופים היוונים תהו מה מעורר את האדם לשמוע? איך היא מפעילה אותנו? מה טיבה של החוויה הזו ובזכות מה היוצר כותב שירה (האם הוא מכיר מלאכה של שירה כמו שנגר יודע את מלאכת הנגרות)?

ישנם אמנים יוצרים וישנם אמנים מבצעים, מהו החיבור בין המבצע ליצירה? איך יודעים שאנחנו מבינים את היצירה באופן מלא (למה היוצר התכוון)?

כוונות המחבר לא משמעותיות לפרשנות היצירה. הפרשנות שלי של היצירה לא תלויה בכוונת היוצר.

מבוא לאסתטיקה – הוגים פילוסופים

אפלטון הוא הפילוסוף הראשון שדן בשירה, הוא מבקר את השירה, את המשוררים ואת המצב שהיא שמה את המאזינים בצורה חריפה עד כדי כך שהוא מציע שבמדינה האידיאלית לא נאפשר למשוררים לגור. אפלטון בוחן את ידיעת הטוב ועשיית הטוב ובבחינה זו נראה את המשמעות שהוא נותן לשירה.

אצל ניטשה נראה זיהוי בין החוויה האסתטית לבין המוסריות הניטשית.

אצל קאנט המקשר את היפה לטבע, הוא לא משהו שאנחנו יכולים רק לחיות אותו, אלא האינטרסים שלנו מושכים אותנו – חיינו הם חיי אינטרסים.

אריסטו כתב את הפואטיקה ובו הוא עונה להתקפות של אפלטון לשירה, הוא אומר שבשירה יש ערך, היא מוסיפה לנו, היא מקרבת אותנו לאמת יותר מאשר ההיסטוריה. אריסטו מנסה להגן על השירה מהתקפותיו של אפלטון מאותם הטיעונים שלו, שולל אותם. הם מנהלים דיאלוג ביניהם דרך אותו קריטריון “האם השירה תורמת לנו והאם ניתן לעגן אותה מבחינה מוסרית?”

באמגרטו אומר משהו אחר, לא משנה לו האם השירה מוסרת לו איזשהו ידע, אין לה צורך בהצדקה אפיסטמית, לא צריך להראות שהשירה תורמת למוסריות שלנו- זה שייך לאתיקה, אלא אנחנו חוקרים את ההנאה שיש לנו ממנה, שהיא אינה קוגניטיבית או מוסרית אלא היא חושית. החווית האסתטיות שונות מהחוויות הקוגניטיביות והמוסריות. הן מעוררות בנו רגשות אסתטיים והם לא צריכים להיות קשורים לידיעה כדי להיות מוצדקים.

 

מוצרי אמנות מומלצים

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

וולט דיסני

וולט דיסני

“אני מעדיף לבדר אנשים ולקוות שהם למדו משהו, מאשר ללמד אנשים ולקוות שהם נהנו” – דיסני. מתוך פרוייקט 25 היוצרים המשפיעים

קראו עוד >>
פיסול חנוכיה DIY מחמר דריי

פיסול חנוכיה מחמר דריי

פיסול חנוכיה היא אחת היצירות החגיגיות והמהנות עבור ילדים לכבוד החג. חמר דריי המתייבש באוויר מעולה למטרה זו ופותר את הצורך בשריפה. לפניכם פירוט החומרים הדרושים עבור פיסול חנוכיות מחמר דריי, דוגמאות וטיפים לעבודה.

קראו עוד >>