תורת הצבע

תורת הצבע

הסבר על תורת הצבע; גלגל הצבעים, צבעי יסוד, צבעי הקשת, צבע שחור וצבעים משלימים. בנוסף, טיפים ליצירת תלת מימד ופרספקטיבה בציור בצבע.

תורת הצבע מאת אלכסנדר צ'רקוב, מתוך ספר המבוא לעולם האמנות "פיסול, ציור, רישום ולא רק"

            אדום                     כתום                      צהוב                     ירוק                     תכלת                      כחול                   סגול

זה כשלעצמו כבר יפה, אופטימי ושמח. ואתם לא צריכים לדעת שום דבר על התיאוריה של צבע, כדי ליהנות מאוד בתהליך של ציור בצבעים אלה על משטח לבן, כמו שעושים ילדים. אבל מסיבה כלשהי, בתהליך ערבוב הצבעים, הציור מתחיל להפוך לשלולית מלוכלכת. מה קורה?

תורת הצבע

כאשר מתחילים להבין את הסודות של הצבע, מגלים הרבה הפתעות, בהן חסר כל היגיון:

1. אדום ו- סגול הרחוקים ביותר זה מזה בספקטרום, בתפיסה שלנו קרובים מספיק זה לזה כדי לראותם כשכנים, מה שמאפשר לסגור את הספקטרום במעגל, המכונה "גלגל הצבעים".

2. במעגל שהתקבל, תכלת לא מצא בן זוג ויצא מהריקוד.

3. אנו רואים כי על ידי ערבוב אדום ו- צהוב אנו מקבלים כתוםצהוב ו- כחול – ירוקאדום ו- כחול – סגול. אבל ערבוב של כתום ו- ירוק לא הופך ל-צהובירוק ו- סגול לא הופך ל- כחול, ו- סגול ו- כתום לא הופך ל- אדום.

תורת הצבע

4. באופן כזה, נשארנו רק עם שלושה צבעים בסיסיים מתוך שבעת צבעי הקשת: אדוםצהוב ו- כחול. הם לא בדיוק אדוםצהוב ו- כחול, כמו למשל בציור של פיט מונדריאן, אבל דווקא גוונים "קרים" אלה של שלושת צבעי היסוד הם הבסיס ליצירת (כתוצאה של ערבוב) קשת הצבעים כולה הגלויה לעין האנושית. ובדיוק אלה הצבעים שמהווים את הבסיס להדפסה דיגיטלית מודרנית.

תורת הצבע
Piet Mondrian, 1930, "Composition with Red Blue and Yellow", oil on canvas

5. הצבעים המתקבלים מערבוב שלושת צבעי יסוד – כתום, ירוק ו-סגול, מכונים צבעי משנה. בערבוב צבעי משנה וצבע בסיס מתקבלים שישה צבעים נוספים, המכונים צבעים שלישוניים: אדום-כתום, אדום-סגול, צהוב-ירוק, צהוב-כתום, כחול-ירוק וכחול-סגול.

תורת הצבע
תורת הצבע

6. ההפתעה הבאה מחכה לנו כאשר אנו מערבבים את שלושת הצבעים העיקריים: מתקבל צבע שחור. למעשה, אין זה די אותו גוון עמוק של צבע שחור אכרומטי, אשר מתקבל על ידי שריפת עץ כדי לייצר פחם לרישום. אולם בכל זאת לציורו של קזימיר מלביץ', שצויר ללא שימוש בצבע שחור הוא קרא – "הריבוע השחור".

צבע שחור
Kazimir Malevich ,1915, "Black Square", oil on canvas
הגדלה באלפי פעמים של חלק ממרכז התמונה

7. בתרשים הבא רואים כי במטרה להשיג צבע שחור, יספיקו שני צבעים שנבחרו כראוי. מפתיע שבכל זוג הצבע המתקבל הוא כהה יותר מאשר כל הצבעים המכילים, ואינו ממוצע כהות הגוונים. שני צבעים כאלה, היוצרים כצמד "צבע שחור", נקראים צבעים משלימים.

בשביל מה צריך לדעת את זה ?

"כן" ו"לא" לא לומר, "שחור" ו"לבן" לא להגיד! זוכרים את משחק הילדות הידוע? צבע שחור מוחלט וצבע לבן מוחלט, כפי שכבר הזכרנו, בעולם היחסי שלנו לא קיימים. צבעים אלה תמיד בעלי גוון נוסף: חם (אדמדם או צהבהב) או קר (כחלחל).

תורת הצבע
צבעים משלימים יוצרים שחור

8. אם נחצה קו דמיוני בגלגל הצבעים, נקבל את קשת הגוונים החמים (אדום, כתום וצהוב), ואת קשת הגוונים הקרים (כחול, סגול, וירוק).
טמפרטורת צבע, חם או קר, מעיד על עוצמת הגוון וחיוני ליצירת האור בציור והבעת מצב הרוח של האמן. 

תורת הצבע

9. סקלת גוונים בדרגות כהות שונות של צבע אחד מכונה מונוכרמטיות. מונו=אחד, כרום=צבע. משמעות המושג אכרומטיות הוא חוסר צבע והוא מתייחס ללבן, שחור ולגווני אפור, שנוצרים מערבוב לבן ושחור.

תורת הצבע

תורת הצבע

תלת מימד בציור

מאחר ואחת המשימות של האמן לעתים קרובות היא ליצור אפקט של נפח או עומק (אשליות של מרחב תלת מימדי), בתהליך של ציור יש צורך לדעת ליצור אור וצל בצבע. כאן, יהיה שימושי הידע אודות צבעים משלימים על מנת להחשיך הדדית אחד את השני ולהקטין אחד לשני את בהירות צבע, מאחר וזה מה שקורה עם צבע כאשר התאורה פוחתת בצל.

אז בכדורים הצבעוניים בעזרת הגדלה ניתן להבחין בגוונים סגולים בצל הכדור הצהוב, גוונים אדומים בצל הכדור הירוק וגוונים של ירוק בצל הכדור האדום. ניסיונות להשיג צל עם צבע שחור אכרומטי יובילו ל"זיהום" של פלטת הצבעים ואובדן הבעה רגשית של הציור.

פרספקטיבה בציור

יש לציין כי בעת יצירת פרספקטיבה אווירית בצבע, עוצמת פוחתת באופן הפוך עם הגברת התאורה, דבר שמתרחש עם ההתרחקות בשטחים הפתוחים. ולכן, בנוסף לצבע לבן, יש להוסיף מעט צבע משלים. חוץ מזה צבע של שטחים רחוקים מושפע מצבע האוויר, אותו אנו קובעים על פי צבע השמיים, בהתאם לזמן היום, לעונת השנה, וגם לתנאי מזג האוויר. וכמובן, מצב רוח של האמן. ואולי מתוך הרצון שלו?

תורת הצבע

צבעים - הסבר, משמעויות וטיפים:

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

רכישת מוצרי
אמנות ויצירה

ההרשמה לסדנאות 23/24 פתוחה!

פוסטים מעניינים

הסבר על צבע כתום

צבע כתום

כל מה שאתם צריכים לדעת על צבע כתום; איך לערבב, לשלב ולבחור את גווני הצבעים שמתאימים לכם, לאור משמעויות והשפעות הצבעים השונים

קראו עוד >>
צבע ירוק

צבע ירוק

כל מה שאתם צריכים לדעת על צבע ירוק; איך לערבב, לשלב ולבחור את גווני הצבעים שמתאימים לכם, לאור משמעויות והשפעות הצבעים השונים

קראו עוד >>
האמן וינסנט ואן גוך

האמן וינסנט ואן גוך

האמן וינסנט ואן גוך היה צייר הולנדי, הנחשב לאחד מגדולי הציירים. ואן גוך משוייך לזרם הפוסט-אימפרסיוניסטי באמנות המודרנית. קראו עוד אודותיו

קראו עוד >>
אמייל קריסטלי שרף אפוקסי

יציקת אמייל קריסטלי

אמייל קריסטלי, או בשמו השני שרף אפוקסי, הוא חומר שקוף לציפוי ויציקה. להלן הסבר על הרכב ותכונות, כולל ואפשרויות שימוש ויצירה עם אמייל קריסטלי באמנות.

קראו עוד >>