תיאוריית הצבעים

תורת הצבע

הסבר על תורת הצבע; גלגל הצבעים, צבעי יסוד, צבעי הקשת, צבע שחור וצבעים משלימים, גוונים קרים וגוונים חמים, מונוכרומטיות ואכרומטיות.

תיאוריית הצבעים מאת אלכסנדר צ'רקוב, מתוך ספר המבוא לעולם האמנות "פיסול, ציור, רישום ולא רק".

זה כשלעצמו כבר יפה, אופטימי ושמח. ואתם לא צריכים לדעת שום דבר על התיאוריה של צבע, כדי ליהנות מאוד בתהליך של ציור בצבעים אלה על משטח לבן, כמו שעושים ילדים. אבל מסיבה כלשהי, בתהליך ערבוב הצבעים, הציור מתחיל להפוך לשלולית מלוכלכת. מה קורה?

תיאוריית הצבעים

כאשר מתחילים להבין את הסודות של הצבע, מגלים הרבה הפתעות, בהן חסר כל היגיון:

תורת הצבע

1. אדום ו-סגול הרחוקים ביותר זה מזה בספקטרום, בתפיסה שלנו קרובים מספיק זה לזה כדי לראותם כשכנים, מה שמאפשר לסגור את הספקטרום במעגל, המכונה "גלגל הצבעים".

2. במעגל שהתקבל, תכלת לא מצא בן זוג ויצא מהריקוד.

3. אנו רואים כי על ידי ערבוב אדום ו-צהוב אנו מקבלים כתוםצהוב ו-כחול ירוקאדום ו-כחול סגול. אבל ערבוב של כתום ו-ירוק לא הופך ל-צהוב, ירוק ו-סגול לא הופך ל-כחול, ו-סגול ו-כתום לא הופך ל-אדום.

תורת הצבע

4. באופן כזה, נשארנו רק עם שלושה צבעים בסיסיים מתוך שבעת צבעי הקשת: אדוםצהוב ו-כחול. הם לא בדיוק אדוםצהוב ו-כחול, כמו למשל בציור של פיט מונדריאן, אבל דווקא גוונים "קרים" אלה של שלושת צבעי היסוד הם הבסיס ליצירת (כתוצאה של ערבוב) קשת הצבעים כולה הגלויה לעין האנושית. ובדיוק אלה הצבעים שמהווים את הבסיס להדפסה דיגיטלית מודרנית.

תורת הצבעתורת הצבע

5. הצבעים המתקבלים מערבוב שלושת צבעי יסוד – כתום, ירוק ו-סגול, מכונים צבעי משנה. בערבוב צבעי משנה וצבע בסיס מתקבלים שישה צבעים נוספים, המכונים צבעים שלישוניים: אדום-כתום, אדום-סגול, צהוב-ירוק, צהוב-כתום, כחול-ירוק וכחול-סגול.

צבע שחור

6. ההפתעה הבאה מחכה לנו כאשר אנו מערבבים את שלושת הצבעים העיקריים: מתקבל צבע שחור. למעשה, אין זה די אותו גוון עמוק של צבע שחור אכרומטי, אשר מתקבל על ידי שריפת עץ כדי לייצר פחם לרישום. אולם בכל זאת לציורו של קזימיר מלביץ', שצויר ללא שימוש בצבע שחור הוא קרא – "הריבוע השחור".

7. בתרשים הבא רואים כי במטרה להשיג צבע שחור, יספיקו שני צבעים שנבחרו כראוי. מפתיע שבכל זוג הצבע המתקבל הוא כהה יותר מאשר כל הצבעים המכילים, ואינו ממוצע כהות הגוונים. שני צבעים כאלה, היוצרים כצמד "צבע שחור", נקראים צבעים משלימים.

תורת הצבע

בשביל מה צריך לדעת את זה ?

"כן" ו"לא" לא לומר, "שחור" ו"לבן" לא להגיד! זוכרים את משחק הילדות הידוע? צבע שחור מוחלט וצבע לבן מוחלט, כפי שכבר הזכרנו, בעולם היחסי שלנו לא קיימים. צבעים אלה תמיד בעלי גוון נוסף: חם (אדמדם או צהבהב) או קר (כחלחל).

תורת הצבע

8. אם נחצה קו דמיוני בגלגל הצבעים, נקבל את קשת הגוונים החמים (אדום, כתום וצהוב), ואת קשת הגוונים הקרים (כחול, סגול, וירוק). טמפרטורת צבע, חם או קר, מעיד על עוצמת הגוון וחיוני ליצירת האור בציור והבעת מצב הרוח של האמן.

תורת הצבע

9. סקלת גוונים בדרגות כהות שונות של צבע אחד מכונה מונוכרמטיות. מונו=אחד, כרום=צבע. משמעות המושג אכרומטיות הוא חוסר צבע והוא מתייחס ללבן, שחור ולגווני אפור, שנוצרים מערבוב לבן ושחור.

צבעים – הסבר, משמעויות וטיפים:
אדום | צהוב | כחול | לבן | שחור | ירוק | כתום | ורוד | סגול | חום | אפור | זהב | כסף | ברונזה

 

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

רישום בפחם

רישום בפחם

פחם רישום יכול לבטא מנעד רחב של רגשות וביטויים. לפניכם הסבר על פחם, הרכב ותכונות, ממד רגשי, אופן השימוש, טיפים וטכניקות רישום עם פחם.

קראו עוד >>