צבע כחול

צבע כחול

כל מה שאתם צריכים לדעת על צבע כחול; איך לערבב, לשלב ולבחור את גווני הצבעים שמתאימים לכם, לאור משמעויות והשפעות הצבעים השונים

צבע כחול הוא אחד משלושת צבעי היסוד. אור הצבע הכחול הוא בעל אורך הגל הקצר ביותר ועם התדירות הגובהה ביותר מבין שלושת צבעי היסוד.

אורך גל: 450-495 ננומטר
תדירות: 606-668 טרה-הרץ

הצבע המשלים לכחול הינו הצבע הכתום לפי גלגל הצבעים.

משמעויות של הצבע הכחול

הצבע הכחול מתקשר בעיקר לצבעי השמיים והים, המעצימים את איכותו כאחד מיסודות העולם. השמיים נראים לנו כחולים במשך היום כתוצאה מפיזור ריילי של אור השמש. אחד המאפיינים החשובים של הפיזור הוא שגלים בעלי אורך גל קצר מתפזרים יותר מאשר גלים בעלי אורך גל ארוך. כך למעשה, אנחנו רואים את האור הכחול בשמיים ובים, שהינו בעל אורך הגל הקצר ביותר לעומת האור האדום והאור הצהוב, שמתפזרים במרחב ונבלעים במים (שהינם שקופים).

לגווני הכחול יש השפעה חיובית על הגוף והנפש. הצבע הכחול יוצר תחושת רעננות, אווריריות ומרחב. כחול משרה נינוחות, רגיעה, סבלנות, שביעות רצון, ביטחון, אמון והשראה. בדומה לכך, כחול משדר שלווה, רוגע, כנות, יושר, יציבות, נאמנות ואמונה. הצבע הכחול נתפס בתרבויות שונות כמייצג שלום ואחדות, ובעל יכולת להגן מפני עין הרע ורוחות רעות. בדתות שונות, כחול נחשב כצבע של קדושה. הכחול מייצג את צ'אקרת הגרון ולכן מתחבר לתקשורת.

יחד עם זאת, לא כל גווני הכחול משדרים רוגע. גווני כחול אלקטרי או רווי, מזמנים תזיזתיות, דינמיות ודרמה. גוונים כחולים אחרים יכולים לייצר תחושת קרירות, מלנכוליה ועצבות. גוון כחול כהה ועמוק משדר אינטלקט ואלגנטיות.

כחול אינדיגו הוא סמל של הנפש הפנימית, האינטואיציה והתודעה הקוסמית. הצבע אינדיגו דומה לצבע ג'ינס, או שמי הלילה עם ירח מלא. אינדיגו מזוהה עם יכולת נפשית. בריפוי, משתמשים באינדיגו להרפיה, הרגעה.

צבע כחול באמנות – עצות שימושיות לציירים

הצבע הכחול הינו צבע יסוד ולא ניתן להשיג אותו על ידיד ערבוב צבעים אחרים. קיים מנעד רחב של גווני כחול, המוכרים בהם משתמשים לציור הינם כחול אינדיגו, אולטראמרין, כחול פתלו, כחול קובלט וכחול סרוליין. בצבע כחול משתמשים בכדי להכהות וליצור צל על אובייקטים בגווני כתום, שהינם צבעים משלימים.

פיגמנטים של צבע כחול

כחול אינדיגו. פיגמנט PB60.
צבע אינדיגו הוא בין הכחול לסגול, יקר ערך וקשה להפקה, ששימש בעת העתיקה לצביעת תקרת הארמונות באירופה. האינדיגו, שהגיע לאירופה מהודו הרחוקה ומהמזרח הרחוק, הוא גוון חמקמק שלא תמיד העין האנושית מצליחה לזהות ורבים לא מבחינים בינו לבין הצבעים הקרובים אליו, כחול וסגול. השם ניתן לצבע על ידי החוקר הנודע אייזק ניוטון, על שם צמח האינדיגו, הקרוי גם ניל, או אינדיגופרה. את צובען האינדיגוטין, שממנו נוצר צבע האינדיגו, הפיקו בעת העתיקה גם מצמח האיסטיס ומחלזונות הארגמן. ניתן ליצור צבע אינדיגו מערבוב של כל גוון צבע כחול עם שחור.

כחול פתלו. פיגמנט PB15:4.
נחשב לגוון הקר ביותר מבין הכחולים.

כחול אולטראמרין. פיגמנט PB29.
פיגמנט אולטראמרין מתאים לכל מדיום ציור. מכיל אדום, גוון כחול חם. מקור השם אולטראמרין הוא מלטינית ultramarinus = "מעבר לים", מכיוון שהפיגמנט יובא לאירופה ממכרות באפגניסטן על ידי סוחרים איטלקים במאות ה-14 וה-15. בתקופת הרנסנס, האולטראמרין היה הכחול המשובח והיקר ביותר. מחירו היה גבוה ממחיר הזהב. ציירי הרנסנס השתמשו בו לעיתים קרובות לבגדיה של מרים הבתולה וסמל לקדושה וענווה. בפרס במאה ה-12 עוצב תהליך ייצור הפיגמנט על ידי טחינה ועיבוד של האבן לפיס לזולי, תהליך ארוך ויקר, והוביל לצבען לא אחיד. ב-1826 הומצא אולטראמרין סינתטי. תהליך ייצורו שופר עד להפקה קלה וזולה של צבען חלופי, בערבוב עם מדיום אקריליק שקוף למחצה. ניתן להכין פיגמנט אולטראמרין דרך חימום בכבשן של חמר, סודה לשתייה, גופרית ופחם.

כחול קובלט. פיגמנט PB28.

כחול סרוליין. פיגמנט PB35.

יצירות מפורסמות בהן צבע כחול מככב

צבע כחול
Marc Chagall, 1914, "Blue Lovers", oil on cardboard

 

צבע כחול
Pablo Picasso, 1903-4, "The Old Guitarist", oil on panel

 

צבע כחול
Vincent van Gogh, 1889, "Starry Night", oil on canvas

 

צבעים – הסבר, משמעויות וטיפים:
אדום | צהוב | כחול | לבן | שחור | ירוק | כתום | ורוד | סגול | חום | אפור | זהב | כסף | ברונזה

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

רישום בפחם

רישום בפחם

פחם רישום יכול לבטא מנעד רחב של רגשות וביטויים. לפניכם הסבר על פחם, הרכב ותכונות, ממד רגשי, אופן השימוש, טיפים וטכניקות רישום עם פחם.

קראו עוד >>
אקריליק פורינג

אקריליק פורינג

פורינג מדיום משמש כמדלל צבעי אקריליק. בשימוש עם סיליקון נוצר אפקט מרשים. לפניכם הסבר על פורינג מדיום והוראות יצירה בשילוב אקריליק וסיליקון.

קראו עוד >>
צביעת פסל

צביעת פסל

לפניכם שיטת צביעת פסל מקורית של האמן אלכסנדר צ'רקוב, שיטה פשוטה למדי המקנה לפסל החמר מראה של חומר אחר, אצילי יותר, כמו ברונזה, עץ ואלומיניום.

קראו עוד >>