ציור בצבעי מים

ציור בצבעי מים

צבעי אקוורל מבטאים תנועה, קלות, זרימה ושקיפות. לפניכם הסבר על צבעי מים; הרכב ותכונות, אופן השימוש, ממד רגשי, טיפים וטכניקות ציור בצבעי מים.

ציור בצבעי מים הוא אחד משיטות הציור העתיקות והפופולריות ביותר ומרתק אמנים לאורך הדורות. זהו המדיום הנפוץ לציור במדינות המזרח הרחוק, כגון סין, יפן וקוריאה. צבעי מים הם צבעים מאד קומפקטיים, קלים לשימוש ומתייבשים במהירות, על כן נחשבים למדיום מועדף לציור בחיק הטבע.

צבעי מים ידידותיים לילדים ואהובים גם על מבוגרים, מומלצים מאד לציירים מתחילים. כדאי להכיר את התכונות של צבעי המים ולהתנסות בעצמכם.

עובדות ותכונות של צבעי מים

 • צבעי מים, הקרויים גם אקוורל, מורכבים מפיגמנטים, מים וגומי ערבי לעיבוי וייבוש. הם מגיעים במצב מוצק או בשפרפורות צבע, בנוסף קיימים עפרונות וטושים מסיסיים במים שיכולים ליצור אפקט דמוי אקוורל.
 • צבעי אקוורל  מדוללים באמצעות מים בלבד ומתפשטים בקלות. הם מתייבשים במהירות והגוון מתבהר בכ-50%. ניתן להמיס אותם מחדש לאחר ייבושם.
 • צבעי המים הם הצבעים הכי שקופים ועדינים שקיימים, ויש צורך במספר שכבות צבע כדי להשיג גוון אטום.
 • צבעי מים מתאימים לציור מיקס מדיה ומשתלבים נהדר עם צבעי פסטל, גואש ואקריליק.

ציור בצבעי מים

ממד רגשי וביטוי אישי המאפשרים צבעי מים

עבודה עם צבעי אקוורל דורשת מיומנות, מיקוד ומשמעת פנימית, לצד ספונטניות בתנועות הנובעות מרגש, שחרור ונשימה. צבעי אקוורל מבטאים אווריריות, קלות, תנועה, זרימה, אור ושקיפות. הם מזמנים חוויה רוחנית אסתטית, דרך הקשר הנוצר בין גוף, רגש ומחשבה.

ציור בצבעי מים – ציוד וחומרים נלווים

 • מצעי ציור – כמעט כל סוג משטח (למעט חומרים דוחי-מים); קיר, קרטון, בדי קנווס, נייר אקוורל ועוד.
 • כני ציור – בהתאם לאופן העבודה המועדף עליכם; כן ציור שולחני לציור בישיבה או כן ציור עומד לציור בעמידה. ציור בחוץ, בטבע או עירוני; לוח ציור הנשען על הזרוע.
 • מתווכי צבעים – מכחולים בעלי סיבים רכים סובל או סיבים סינטיים. גודל המכחול הנבחר תלוי בגודל המצע והדימוי המצויר. איכות המכחולים לא משמעותית כיוון שניתן להוריד בקלות מציור יבש את שיער המכחול שנתלש במהלך הציור. קיימים מכחולים עם מיכל מים מובנה אידאליים לציור באקוורל בבית או בחוץ.
 • פלטה לצבעים – מומלץ לדלל ולערבב צבעי מים בפלטה עם גומות קטנות. מרבית צבעי המים המוצקים מגיעים עם פלטה נוחה לעבודה.
 • ספריי מים – ניתן להיעזר בספריי מים להרטיב את מצע הציור לפני תחילת הציור או תוך כדי התהליך.
 • נייר דבק – לתיחום גבולות הציור. לא סלוטייפ אלא ממש נייר, כזה שיהיה אפשר להסיר בקלות ממצע הציור בסיום העבודה ולהעניק לציור מראה ממוסגר ואסתטי .

בנוסף יש להצטייד בצנצנת זכוכית למים וטבילת המכחול, מטלית בד ללא סיבים או נייר סופג לניגוב המכחולים.

אופן השימוש ותהליך העבודה בצבעי מים

צבעי אקוורל מגיעים בקוביות צבע יבש בתוך צלוחיות, המומסות במגע עם מים, או בשפורפרות צבע לח, אותם ניתן לדלל במים או למרוח ישירות על גבי מצע הציור. בנוסף, צבעי אקוורל יכולים לבוא בעפרונות מסיסים במים, המכילים פיגמנט או גרפיט שמגיבים ללחות ורטיבות.

על גבי מצע ציור רטוב, השימוש בעפרונות אקוורל דומה לאפקט הנוצר באמצעות מכחול. דרך שימוש במכחול לח על רישום בעפרונות אקוורל, ניתן להגיע לאפקט של צבעי מים. ניתן גם לרסס עם תרסיס מים ציור שצויר עם עפרונות מים לקבלת אפקט ציור באקוורל. בנוסף, דרך הרטבת חוד העפרון, ניתן להשיג אפקט של קו רך ובעל גוון אחיד וחזק. בשימוש בעיפרון אקוורל בעודו יבש על מצע עבודה יבש, יתקבל תוצר הדומה לציור בעפרונות צבעוניים.

בשימוש עם מים, ניתן ליצור רמות שקיפות שונות ועד שכבה אטומה בצבעי אקוורל. ניתן לעבוד במספר שכבות בכדי להגיע למורכבות של צבע וטקסטורה. עם סיום הציור בצבעי אקוורל וייבושו, בכדי לשמור על הציור מפני לחות ופגעי מזג אויר מומלץ למסגר תחת זכוכית אטומה.

טיפים והמלצות לציור בצבעי מים:

 • לפני ההתחלה בציור בצבע רצוי להתנסות ברישום. ידע ברישום הוא הבסיס לציור בצבע ויסייע לכם להשיג תוצאות משכנעות ומדויקות יותר. כשאתם מתחילים ציור חדש רצוי לעשות רישום סקיצה ראשונית, הדבר יקל עליכם מאד כשתעברו לצבע. כשאתם יוצרים סקיצה עבור ציור מים על גבי הקנבס, השתמשו בעיפרון מסיס במים.
 • רצוי שתכירו את עקרונות תורת הצבע, מהם צבעי היסוד ומהם הצבעים המשלימים ואיך להתייחס אליהם בציור. הידע יעזור לכם ליצור אשליית תלת מימד ועומק בציור בצבע.
 • כדאי להתחיל בשכבות צבעי אקוורל בהירים ומדוללים במים. בהדרגה להוסיף שכבות צבע כהות וסמיכות יותר.
 • עבודה עם צבעי אקוורל דורשת מיומנות בהנחת המכחול ובכמויות הצבע, הנרכשת עם הניסיון, שכן תנועות מכניות יעשו את הנייר עכור וכתמי הצבע יאבדו מזוהרם.
 • את הצבעים מומלץ לערבב לגוון הרצוי על פלטה נפרדת ורק אז ליישם בציור. בשימוש עם עפרונות מים צבעוניים ניתן להכין את הצבע על פיסת נייר נפרדת ולהרטיב. מומלץ להשתמש בסכין על מנת לחתוך ולגרד את הצבע מהעיפרון לאבקה ואז לערבב עם מים.
 • על מנת ליצור פיזור שונה של שכבת הצבע, אפשר להרטיב את המצע ולמרוח את הצבע. בכדי למחוק שכבת צבע אפשר להרטיב את מצע הציור במים עד להורדת השכבה כולה.
 • בכדי ליצור עיגול מושלם בעל נפח (המואר חזיתית), ניתן לצבוע שולי כלי עגול (כוס שתיה, פקק בקבוק ועוד) בצבע אקוורל סמיך, להחתים על גבי מצע ציור, ובעזרת מכחול נקי ורטוב למשוח את הצבע לפנים העיגול.
 • בשימוש עם צבעי פסטל שמן, ניתן ליצור אפקט משולב, לאור העובדה כי שמן ומים אינם מתמזגים. לדוגמה, ברק אור בצבע פסטל שמן לבן, על בלון או כדור בצבעי אקוורל בצבעים שונים.
 • בסיום הציור עם צבעי מים ניתן להוסיף ולצייר עם טוש שחור או צבעי פסטל רך. אידאלי לציור רקע עם צבעי מים ותוספת של אובייקטים וקווי מתאר בשימוש בצבעים אחרים.
 • ציור בצבעי מים מתאים לציור בחיק הטבע, בדרכים ובטיולים. צבעי מים באים באריזה קומפקטית, אינם מלכלכים ומתייבשים מהר. כשאתם יוצאים לצייר בחוץ מומלץ להשתמש בעט מכחול. זהו מכחול מיוחד שיש לו מיכל מובנה למילוי מים וכך נוח לצייר בכל מקום.

 

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

ציור בצבעי גואש

ציור בצבעי גואש

צבעי הגואש ידידותיים ומעולים לילדים. לפניכם הסבר על צבעי גואש; הרכב ותכונות, אופן השימוש, ממד רגשי, טיפים וטכניקות ציור בצבעי גואש.

קראו עוד >>
רישום בדיו

רישום בדיו

רישום בדיו בעל מסורת רבת שנים. לפניכם הסבר על רישום בדיו, עובדות ותכונות, ממד רגשי, אופן השימוש, טיפים וטכניקות רישום.

קראו עוד >>