CHERKOV
סדנת אמנות

צביעת פסל

צביעת פסל מאת אלכסנדר צ'רקוב, מתוך ספר המבוא לעולם האמנות "פיסול, ציור, רישום ולא רק"

פסל קרמי מכוסה לעתים קרובות בגלזורות שונות, בעל מרקם מט או מבריק, בצבע אחיד או צבעוני, עם אפקטים שונים או בלעדיהם. שיטה זו מחייבת שריפה נוספת של הפסל ומאפשרת שכבה יפה ועמידה מאוד של הפסל. אבל לדעתי, גלזורה גורמת לאיבוד האופי הטבעי. תוך הוספת יופי, מקטינה את הביטוי הטבעי. אני מציע שיטת צביעת פסל פשוטה למדי כדי להקנות לפסל החמר מראה של חומר אחר, אצילי יותר מחמר וגבס – למשל עץ או ברונזה.

נעבור לדוגמה של צביעת פסל מחמר קרמי טבעי באפקט המזכיר "עץ מהגוני".

שלב 1. ביחס 1:1 מערבבים צבע גואש אדום ודבק פלסטי ופשוט צבעו את הפסל באופן אחיד. ייבשו היטב (1-2 שעות). במידת הצורך, חזרו על הצביעה.

שלב 2. ערבבו כמות זהה של צבע שמן שחור, שמן פשתן לציור וטרפנטין וצבעו באופן אחיד את הפסל על גבי שכבת הצבע האדום.

מיד לאחר הצביעה, נגבו את עודפי הצבע השחור עם מטלית יבשה ומברשת ממשטחים בולטים של הפסל. השיגו מעברים מדורגים משחור במקומות עמוקים לאדום כהה על משטחים בולטים. ייבשו היטב (2-3 ימים).

ערכות צביעת פסל במבצע

שלב 3. באמצעות שיטת "מברשת יבשה" (ללא שימוש במדללים) הוסיפו צבע בהיר וחם יותר למשטחים החשופים (במקרה זה, צבע כתום כהה). אם זה יוצא בהיר מדי, הסירו את עודפי הצבע עם מטלית יבשה. ייבשו היטב (שבוע אחד).

שלב 4. לאחר ייבוש מלא, משחו שכבה אחידה של משחה המכילה פרפין או וקס ייעודי לפסלים. לאחר ייבוש יסודי (2-3 שעות), עליכם לשפשף את המשטחים הבולטים באמצעות מטלית רכה, רצוי מבד צמר.

דוגמאות צביעה נוספות:

צפו בסרטון המדגים צביעת פסל במראה בעל אפקט עץ מהגוני | 3:13

צביעת פסל

פוסטים נוספים בנושא שיטות וטכניקות בפיסול:

הכנת פסל לשריפה

הכנת פסל לשריפה

הדרך הכי טובה לשמר פסל עשוי מחמר טבעי היא בשריפתו בתנור קרמי מיוחד. לשם כך, יש להכין את הפסל לשריפה. לפניכם הוראות הכנת פסל לשריפה עם סרטון.

הכנת תבנית

הכנת תבנית גבס לפסל חמר קרמי

לעיתים קרובות יש צורך לשכפל את הפסל. הדרך הקלה לעשות את זה היא באמצעות חמר. לפניכם הוראות הכנת תבנית גבס ליציקת חמר עם סרטון הדרכה.

תיקון פסל חמר

תיקון פסל חמר

פסל חמר בתהליך השריפה עלול להתפוצץ, להסדק ולהישבר מסיבות שונות. לפניכם הוראות תיקון פסל חמר שנשבר, בשימוש קיט תיקון פסלים של צ'רקוב.

לימודי פיסול בסטודיו צ'רקוב בגבעתיים - מוזמנים להצטרף:

סדנאות אמנות במסלול אישי – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת אלכסנדר צ'רקוב למבוגרים ולצעירים, למתחילים ולמתקדמים. הלימודים במסגרת קבוצתית עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

סדנאות אמנות לילדים – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת סופי צ'רקוב לילדים בגילאי היסודי, מתחילים ומתקדמים. הלימודים בקבוצות קטנות עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

רוצה לשתף עם מישהו?

2 מחשבות על “צביעת פסל”

  1. אוריה מדר

    הכנתי פסל מפלסטלינה. גם הבסיס מפלסטלינה בעובי של 17 מ"מ. מידות הבסיס שעליו הפסל 47X35 ס"מ גובה הבסיס והפסל 6 ס"מ, הכנתי מסגרת עץ מסביב לפסל בגובה 8 ס"מ. ובמרווח של 1 ס"מ מסביב, יצקתי על הפסל גבס אלבסטר ליצירת תבנית. הוצאתי את הפסל מהתבנית, מרחתי סבון כלים על כל החלק הפנימי של התבנית (פעמיים בהפרש של חצי שעה). יצקתי גבס פנימה (שוב אלבסטר) ואחר כך התחלתי לאזמל את התבנית, תוך זמן קצר התברר לי, לדאבוני הרב, שלא ניתן להפריד בין התבנית לפסל. היות והליך זה עשיתי פעמיים הביא אותי לצער רב. אודה לך מאוד אם תוכל לייעץ לי איפה טעיתי ואיך פותרים את הבעיה. היות והפסל עם הבסיס היה מוצב על בסיס עץ הצלחתי לחלץ את הפסל ללא נזק רב.
    בברכה: אוריה מדר

  2. Литье "гипс в гипс" является литьем, требующим большого опыта работы с гипсом. Я не могу объяснить причину неудачи не зная всех обстоятельств вашего опыта. Для начинающих я бы посоветовал литье "бетон в гипс".
    Извините за задержку с ответом.
    А. Черков

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.