מכחולים ומתווכי צבעים

מכחולים ומתווכי צבעים

לפניכם הסבר על מתווכי צבעים שונים, המאפיינים והשימוש שלהם באמנות; סוגי מכחולים שונים, שהם הנפוצים ביותר בתחום הציור, סכיני ציור, ספוג ועוד.

מכחולים ומברשות לציור

מבין מגוון מתווכי צבעים בציור, הנפוצים והפופולאריים ביותר הם המכחולים.

מכחול הוא מברשת המשמשת לציור וצביעה. המכחול מורכב מ-3 חלקים: ידית המשמשת להחזקה, לרוב עשויה מעץ או פלסטיק; סיבים, הקולטים את הצבע ומושחים אותו; פחית מתכת, המחברת בין הידית לסיבי המכחול.

ידית המכחול יכולה להיות ארוכה או קצרה. הידית הקצרה נשלטת בקלות יותר והיא משמשת לעבודות מדויקות. הידית הארוכה מוחזקת במרחק מגופו של הצייר ומהווה המשך של קו הזרוע, לכן גם רצוי לצייר בעמידה בכדי שיהיה מרחב תנועה רחב יותר.

קיימים סוגים שונים של מכחולי ציור, מבחינת מבנה צורת הסיבים (פירוט בהמשך), חומר הסיבים (שיער סינטטי או שיער טבעי) ודרגת קושי ורכות של סיבי המכחול. פעם שיער טבעי היה נחשב לטוב יותר מאשר שיער סינטטי. אך עם התפתחות הטכנולוגיה איכות מכחולים משיער סינטטי השתפרה. סוגי מכחולים עם שיער טבעי הבולטים ביותר הם מכחולי סייבל (עשויים משיער זנב של חמוס, שיער שהוא רך מאוד גמיש עם קצה חד), מכחולי שיער חזיר (שיער קשיח המחזיק יותר צבע, מעולה לצבעי שמן וצבעי אקריליק), מכחולי שיער גמל (שיער רך במיוחד) ומכחולי שיער שור (שיער ארוך, קפיצי וחזק במיוחדת מומלץ ללכות ומדיומים ולצבעים סמיכים). סוגי המכחולים הבולטים בעלי שיער סינטטי הם טאקלון (רמות איכות ורכות שונות מתאים לכל סוגי הציור) ודמוי סייבל (שיער רך מאד מתאים לציור בצבעי מים).

מכחולים מגיעים במידות המסומנות במספר. הן שונות אצל כל יצרן ומציינות אורך או רחב בס”מ או באינץ’. המספרים יופיעו כמספרים שלמים: 0, 1, 2, 3 וכן הלאה. לציון מידות קטנות יותר מ-0, הכיתוב יהיה 00, 000 וכדומה. או בכיתוב מקוצר, למשל שני אפסים – 2/0.

בחירת המכחול לציור היא בהתאם למבנהו, תכנותיו ותפקודו. כמו גם, בהתאם לנוחות והעדפה אישית:

מכחול שטוח
מכחול בעל סיבים היוצרים צורה מרובעת שטוחה, באורך בינוני עד ארוך. מחזיק הרבה צבע ומשמש למילוי שטחים, דילול ופיזור צבע. לרוב, ישאיר סימני משיחות מכחול על מצע הציור. ניתן להשתמש בקצה המכחול השטוח ליצירת קווים דקים וישרים. מידותיו הגדולות מתאימות למריחת לכה וג’סו. מכחול שטוח מתאים לציור בצבעי גואש, שמן ואקריליק.

מכחול עגול
מכחול בעל צורה עגולה ומחודדת. כיוון שהוא דק בקצה, אם לוחצים עליו הוא מתרחב. יכול ליצור קווים דקים ועבים. מתאים בשימוש עם צבע מדולל, למילוי שטחים קטנים, לתיחום, ולעבודה מדויקת ופרטים קטנים. מתאים לציור בצבעי שמן, אקריליק, גואש ומים.

מכחול פילברט
מכחול בעל צורה שטוחה ומעוגלת בפינותיה. ביחס למכחול שטוח, פילברט פחות משאיר סימני משיחות מכחול. מתאים לטשטוש מעברי צבע וגוונים, וליצירת צורות מעוגלות ועדינות. נוח לערבוב צבעים בזמן העבודה. בדומה למכחול שטוח ומכחול עגול, מכחול פילברט מתאים למילוי שטח ועבודה מדויקת על פרטים. נשלט בקלות בהתאם ללחץ המופעל עליו ומאפשר ליצור קווים דקים וישרים. מתאים לציור בצבעי שמן, אקריליק וגואש.

מכחול מניפה
מכחול שטוח בעל סיבים פרוסים כמניפה. מתאים לטשטוש מעברי צבע וגוונים, יצירת צבע חלק ויצירת טקסטורות כגון: ציור דשא, שיער ופרווה. מתאים לכל סוגי הציור.

מכחול פוינטר
מכחול צר יותר מהמכחול העגול, בעל ראש חד. מתאים ליצירת פרטים דקים ועדינים, יצירת קווים ונקודות. מתאים לכל סוגי הציור, במיוחד לציור בצבעי מים.

מכחול ליינר
מכחול בעל שיער דק וארוך. מתאים ליצירת קווים דקים במיוחד (כמו שיער), ישרים ומעוגלים. בנוסף, משמש בדרך כלל לחתימת הצייר.

מברשת
מברשת לציור בעלת ראש רחב ועבה. מתאימה לצביעת שטחים גדולים, ליצור מעברים חלקים בין צבעים וגוונים, מיזוג אזורים שונים, ומעלימה סימנים ממשיכות מכחול.

מכחול במבוק
מכחול בעל צורה מעוגלת צרה וארוכה. מתאים לצבעי מים, קליגרפיה עם דיו, וזיגוג קרמי.

עט מכחול
מכחול בעל שיער סינטטי ומוארך. משמש לציור בצבעי מים. גוף ידית המכחול מורכבת משני חלקים, המוברגים זה לזה. בהחזקת החלק העליון, ניתן לסובב את גוף הידית התחתון. גוף הידית הוא למעשה מיכל למילוי מים. בלחיצה עליו, המים מועברים אל סיבי המכחול. עט המכחול מהווה תחליף לצנצנת מים, ונוח לשימוש בכל מקום.

מתווכי צבעים נוספים

ניתן להיעזר במגוןן מתווכי צבעים שונים בציור, כמו למשל מטלית בד, מקלות עץ, קיסמי אוזניים וכדומה. מתווכי הציור הנפוצים ביותר, למעט המכחולים, הם מכחולי גומי, סכיני ציור, מנקדים וספוג לציור.

מכחול גומי
מכחול בעל ראש עשוי גומי, מגיע בפרופילים שונים למגוון שימושים. משמש גם ככלי פיסול בצבעים טריים (ואף ביצירת פרטים קטנים בפיסול בחמר), וטכניקות שונות נוספות בציור בצבעי שמן וצבעי אקריליק. ניתן להוריד בעזרתו בקלות צבע ממצע הציור.

סכין ציור
סכין ציור (שפכטל או מרית) יכולה להיות מפלסטיק או מתכת שונה גמישה. מגיעה בפרופילים שונים ומשמשת למגוון אפקטים וטקסטורות. ניתן לפסל איתה בצבעים טריים, בדומה למכחול גומי. מתאימה להנחת צבע במשטחים גדולים, וכן להורדת צבע מיותר ממצע הציור. בעזרת צדה הדק ניתן ליצור קווים דקים וישרים, עם צבע או בחריטה. נוחה לערבוב צבעים על הפלטה ומתנקה בקלות.

ספוג
ספוג עגול בדרך כלל. משמש למריחת צבע על מצע הציור, ליצירת אפקטים גדולים ורחבים, וטקסטורות שונות. מתאים לצבעים על בסיס מים, כמו צבעי אקריליק, צבעי גואש וצבעי אקוורל.

כלי מנקד
כלי מנקד בעל ראש מתכת כדורי, משמש לציור נקודות ויצירת מנדלות. מתאים לשימוש עם צבעים על בסיס מים, צבעי אקריליק, צבעי גואש וצבעי מים סמיכים. שימושי גם בפיסול לעיצוב וחריטת נקודות על חמר קרמי, חמר דריי, פימו ופלסטלינה. 

טיפים לשמירה על מכחולים

בעת מעבר בין צבעים על בסיס מים (צבעי גואש, אקריליק וצבעי אקוורל) בזמן העבודה, כדאי לנקות את המכחול בטבילתו בצנצנת מים וניגובו במטלית יבשה. בסוף העבודה עם המכחולים, יש לשטוף אותם במים חמימים עם סבון (רגיל או מיוחד עבור ניקוי מכחולים) ולייבשם באוויר, ולא להשאירם בצנצנת המים. בסוף העבודה עם צבעי שמן, יש לנקות את המכחולים בטרפנטין באמצעות מטלית ללא סיבים. עם הזמן המכחולים מתיישנים, ניתן לחדש אותם על ידי גזירה של הסיבים לצורה הרצויה. 

מתווכי צבעים

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

צביעת פסל

צביעת פסל

לפניכם שיטת צביעת פסל מקורית של האמן אלכסנדר צ’רקוב, שיטה פשוטה למדי המקנה לפסל החמר מראה של חומר אחר, אצילי יותר, כמו ברונזה, עץ ואלומיניום.

קראו עוד >>