ציור בצבעי שמן

ציור בצבעי שמן

צבעי שמן מזמנים תהליך עמוק וביטוי אישי רחב. לפניכם הסבר על צבעי שמן; הרכב ותכונות, אופן השימוש, ממד רגשי, טיפים וטכניקות ציור עם צבעי שמן.

ציור בצבעי שמן נפוץ באמנות כבר מאות שנים ורוב יצירות המופת בציור צוירו בצבעי שמן. ציורי השמן החלו ככל הנראה בצפון אירופה במהלך תקופת הרנסנס במאה ה-15 ועם הזמן התפשטו לכל העולם. צבעי שמן הם מדיום ותיק ומעניין לציור בעל תכונות ייחודיות שחשוב להכיר, במיוחד אם אתם רק מתחילים בציור בצבעי שמן.

עובדות ותכונות של צבעי שמן

 • צבעי שמן הם פיגמנטים המעורבבים בתוך שמני ייבוש כמו שמן הפשתן, הפרג ועוד. הפיגמנט מעורבב יחד עם השמן עד להיווצרות משחה אחידה. סוג השמן משפיע על גוון הצבע וזמן התייבשותו.
 • עד אמצע המאה ה-19 לא ניתן היה להשיג צבעי שמן מוכנים לשימוש בשפרפורות. הסטודיו של הצייר היה דומה למעבדה והאמנים נאלצו בעצמם לטחון את הפיגמנטים, לערבבם עם שמן ולהמציא נוסחאות מדויקות כדי ליצור את צבעי השמן שלהם.
 • היום קיים מבחר גדול של צבעי שמן מוכנים המגיעים בשפורפורות מתכת או פלסטיק. צבעי שמן מתחלקים לסדרות שונות לפי רמת האיכות. רמת האיכות נקבעת לפי אחידות גוון הצבע לאורך זמן.
 • צבעי השמן יקרים יותר ביחס לסוגי צבעים אחרים. יחד עם זאת הם מרוכזים מאוד ועמידים לאורך שנים רבות בניגוד לצבעים אחרים.
 • במהלך הציור בצבעי שמן משתמשים במדיומים מיוחדים לדילול הצבע המרוכז ולהארכת זמן הייבוש. לוקחים כמה שבועות עד שצבע שמן מתייבש. תכונה זו מקנה לצבעי השמן יתרון על פני צבעים אחרים ומאפשרת גמישות רבה בציור.

כמה מן היצירות המפורסמות בצבעי שמן

צבע כחול
Vincent van Gogh, 1889, "Starry Night", oil on canvas

 

Leonardo De Vinci, 1503, "Mona Lisa", oil on canvas

 

Piet Mondrian, 1930, "Composition with Red Blue and Yellow", oil on canvas

 

ממד רגשי וביטוי אישי המאפשרים צבעי השמן​

צבעי שמן מאפשרים תחושת שחרור דרך צביעה מהירה של משטחים גדולים בתנועות ארוכות. ניתן לעבד תחושות של כעס, כמו גם לשחרר אנרגיה פנימית עצורה, דרך הטחת צבע באמצעות מתווכים, התזה ישירות ממיכל הצבע, תיפוף, ומריחת צבע במשטחים גדולים.

בשל חוסר מיומנות בעבודה עם צבעי שמן ותכונותיו, כגון נזילות הצבע על גבי הציור, ייתכנו מצבים בלתי נשלטים ומתוכננים אחרים. דבר זה יכול ליצור מגוון של רגשות אצל היוצר, בין רגשות שליליים (חרדה, חוסר שליטה ואי נעימות) לרגשות חיוביים (שמחה לגילויים חדשים, סקרנות ועוצמה). מגוון ביטויי הרגש בעבודה עם צבעי השמן משפר את יכולת ההגמשה.

בעבודה עם חומרים רטובים, לרבות צבעי שמן, יש פעולות חוזרות ונשנות, למשל טבילת המכחול בטרפנטין ושמן, לקיחת צבע מפלטה וניגוב במטלית. מעין טקס זה מהווה עבור היוצר עוגן למציאת קצב פנימי, כמו גם מסגרת שמקנה ביטחון עצמי, ארגון, סדר וקביעת גבולות, ומתוך כך לעבודה רגשית עמוקה יותר.

דרך המעברים שבין העבודה על הפרטים הקטנים להתייחסות לכלל היצירה, מתרחבת תפיסת פרופורציות ההתבוננות על החיים. אופן עבודה זה מפתח את הפעילות הסינכרונית בין אונת מוח ימין לאונת מוח שמאל.

ציור בצבעי שמן – ציוד וחומרים נלווים

 • שמן פשתן – משמש לדילול והבהרה של צבעי השמן, מאפשר לשנות את גווני הצבע, ליצור שקיפות ולטשטש את סימני משיחות המכחול. שמן פשתן מגביר ברק, מאריך את זמן ייבוש הצבע ומחזק את עמידותה של שכבה יבשה. (כפי שאנחנו רואים בימינו מאות אלפי ציורים הקיימים מאות שנים).
 • טרפנטין ללא ריח – משמש לדילול צבעי שמן והופך אותם פחות שמנוניים. בנוסף משמש לניקוי מכחולים לאחר ציור בצבעי שמן ומסיר בקלות כתמי צבע שמן בבגדים ובאזור העבודה. נוזל דליק לשימוש חיצוני בלבד.
 • מצעי ציור – בד קנווס הוא המצע הנפוץ ביותר עבור צבעי השמן. ניתן להשיגו מתוח על מסגרת עץ או כבלוק ציור. ניתן להשתמש בחומר אחר כמו עץ או קרטון ולצפות במשחת ג'סו.
 • כן ציור – בהתאם לאופן העבודה המועדף עליכם; כן ציור שולחני לציור בישיבה או כן ציור עומד לציור בעמידה.
 • מתווכי צבעים – גודל המכחול הנבחר (או סכין ציור ואחרים) תלוי בגודל המצע והדימוי המצויר. מומלץ להשתמש במכחולים איכותיים בעלי שיער טבעי וכושר אחיזת צבע גבוהה, בהם שיער המכחול אינו נתלש במהלך הציור, כיוון שלא ניתן להסיר את הסיבים שנתלשו מצבע יבש.
 • פלטה לצבעים – ניתן להשתמש בפלטת עץ, פלסטיק, פורצלן, צלחת חד פעמית ואף בנייר פרגמנט.
 • עפרונות פיט – בכדי לעשות רישום לפני ציור מומלץ להשתמש בעפרון פסטל רך על בסיס שמן בגווני חום.
 • משחת ג'סו – חומר זה משמש לכיסוי מצע הציור, לרוב בד קנווס משומש, לשימוש חוזר.

בנוסף יש להצטייד בצנצנת זכוכית למזיגת שמן פשתן וטרפנטין וטבילת המכחול, מטלית בד ללא סיבים או נייר סופג לניגוב המכחולים וספיגת צבע נוזל יתר על המידה ממצע הציור.

אופן השימוש ותהליך העבודה בצבעי שמן

העבודה עם צבעי שמן נעשית בשיטת שכבות, עם ייבוש הצבע בין שכבה לשכבה. הצבעים מגיעים בדרגות שקיפות שונות, מאטומים לחלוטין ועד לשקופים. את הצבעים יש להוציא מתוך השפורפרת על גבי הפלטה וליצור גוונים חדשים על ידי עירבוב באמצעות מכחול או סכין ציור. אפקטים של ברק , מט ושקיפות מושגים על ידי שימוש במדללים, כאשר טרפנטין יטה את הצבע לכיוון המט בעוד ששמן פשתן יעניק מראה מבריק ושקיפות.

ישנן שלוש אפשרויות לדרך עבודה בשכבה הראשונה של ציור בצבעי שמן:

 1. ניתן לכסות את כל מצע הציור בשמן פשתן מעורבב בצבע הנבחר. לדוגמה, שמן פשתן וצבע שמן כחול לשכבה הראשונה של השמיים. להניח לשכבה הראשונה להתייבש ובשכבות הבאות להשתמש רק בטרפנטין לדילול צבעי השמן. במידה והשתמשתם שוב בשמן פשתן בשכבה מאוחרת, יווצרו חלקים מבריקים באזורים הללו.
 2. אפשרות נוספת היא לצייר ישירות בצבעי שמן מעורבבים בשמן פשתן בעבודה רצופה עד סיום הציור. מתאים לתרגילים בציור בצבעי שמן, למשל ציור מול מודל עירום
 3. אפשרות שלישית, לדלל צבעי שמן בשמן פשתן עם טרפנטין, ביחס של 1:1, במידה ותרצו ליצור אפקט של הצבע הדומה לציור בצבעי מים.

במעבר מצבע ולצבע יש לטבול את המכחול בצנצנת ולנגב עם מטלית בד או נייר סופג. כדאי להצטייד בסכיני ציור ומכחולים מסוגים וגדלים שונים על מנת לצייר בטכניקות שונות ולהשיג דיוק בקו, דירוגי צבע ומרקמים רצויים. בסיום העבודה על הציור ניתן לנקות מכחולים על ידי טבילה בטרפנטין וניגוב במטלית בד, אפשר גם לשטוף במים וסבון כלים אך חשוב לוודא שלא נשאר סבון. את המכחולים יש לאחסן כשהראש כלפי מעלה כדי לא להרוס את הצורה.

מאחר וזמן ייבוש צבעי שמן הוא ארוך, ניתן להמשיך לצייר ציור אחד במשך שבועות ואף שנים (דה וינצ'י צייר את המונה ליזה במשך כ-5 שנים!).

עם סיום הציור בצבעי השמן וייבוש של חודש ימים, ניתן לצפות את הציור בלכה למראה וברק אחידים וכן הגנה מפני לחות ופגעי מזג אויר.

טיפים למתחילים בציור בצבעי שמן »

 

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

רכישת מוצרי
אמנות ויצירה

ההרשמה לסדנאות 23/24 פתוחה!

פוסטים מעניינים

מבוא לאסתטיקה

מבוא לאסתטיקה

המילה אסתטיקה מגיעה מהשפה היוונית aistasis, פירושו חישה, מה שמוחש ומובן. מבוא לאסתטיקה מציג חקירה ובחינת החוויה האסתטית מאת הוגים פילוסופים.

קראו עוד >>