CHERKOV
סדנת אמנות

טיפים לציור בצבעי שמן למתחילים

ציור בצבעי שמן עלול להיראות מורכב יותר מאשר ציור בצבעים על בסיס מים עבור הציירים המתחילים, אך אחרי שתתנסו – תגלו שזה הרבה יותר קל ממה שאולי נדמה לכם. הגמישות והסלחנות המאפיינות את צבעי השמן דווקא הופכת אותם למתאימים מאד למתחילים. ציור בצבעי שמן מתאים גם לילדים עם ניסיון בציור, המסוגלים לשבת זמן ממושך על יצירה ולמדו לעבוד נכון עם מכחולים. אספנו עבורכם מספר טיפים לציור בצבעי שמן שיעזרו לכם להתחיל:

טיפים למתחילים בציור שמן

טיפים לציור בצבעי שמן למתחילים:

 • רכשו ידע וניסיון ברישום. לפני ההתחלה בציור בצבע רצוי להתנסות ברישום. ידע ברישום הוא הבסיס לציור בצבע ויסייע לכם להשיג תוצאות משכנעות ומדויקות יותר. כשאתם מתחילים ציור חדש רצוי לעשות רישום סקיצה ראשונית, הדבר יקל עליכם מאד כשתעברו לצבע. כשאתם יוצרים סקיצה עבור ציור שמן על גבי הקנבס, השתמשו בעיפרון פסטל על בסיס שמן או בגירי פסטל שמן.
 • הצטיידו בצבעי שמן בגוונים בסיסיים. מספיק להתחיל מצבעי יסוד (אדום, צהוב, כחול) ולבן (משתמשים בו הרבה) מהם תלמדו ליצור כל גוון רצוי (אפילו שחור). בהמשך כאשר תגלו את פלטת הצבעים המועדפת והשכיחה עבורכם הוסיפו שפרפורות של גוונים ספציפיים יותר. גוונים נוספים שיכולים להיות שימושיים בהתחלה: אוקר (צהוב חרדל), אומברה / סיינה שרופה (גוונים של צבע חום), ירוק (פתלו או אמרלד), כחול סרוליין ומג'נטה (כמו בצבעי דיו למדפסת). צבעי השמן הם צבעים מרוכזים מאד המגיעים תמיד בשפרפורות: קטנות, בינוניות או גדולות. 
 • לגבי השאלה איזה חברת צבעי שמן לבחור – האיכות נקבעת על פי קביעות ורציפות של גוון ספציפי של צבע בשפורפרות של אותו יצרן לאורך שנים. כדאי להסתמך על המלצות של ציירים מנוסים שהספיקו להכיר צבעים מחברות שונות.
 • הצטיידו בציוד שימושי ונחוץ. כאשר רק מתחילים בציור בצבעי השמן חשוב להבין מהו הציוד הנחוץ לשם כך ולהצטייד במה שצריך. רמת האיכות של צבעי השמן, כנ"ל של הציוד הנלווה – משפיעה על התוצאה הסופית וגם על חווית הציור עצמה. אבל גם לא צריך להגזים ולרכוש את הציוד הכי יקר שיש על ההתחלה. מי שמתחיל ציור בצבעי השמן, וגם מתאהב וממשיך – יגלה עם הזמן איזה סוגי מכחול או סכיני ציור וכד' הוא מעדיף. ניתן לשדרג את ארגז הכלים בהדרגה, העיקר זה להתחיל.
 • עבדו בחלל מאוורר או פתוח. צבעי שמן בעלי ריח ניכר לעומת צבעים אחרים. רצוי לצייר בחדר הניתן לאוורור, בסטודיו לציור או אפילו באויר הפתוח. תלמידים רבים מעידים שהן נמנעים מלצייר בשמן בבית כי זה עושה ריח שעלול להיות לא נעים לכל בני הבית. זה לא דומה לריח של דלק, אבל באופן דומה יש אנשים שלא יכולים לסבול את הריח ויש אנשים שאפילו אוהבים. אם יש לכם חדר עבודה מתאים או מרפסת מקורה – זה מעולה. ובלי קשר להאם לצייר בבית או בסטודיו, צאו לצייר גם בטבע 🙂 מצאו פינה מוצלת כשיש מזג אויר נאה ותהנו מזמן איכות.
 • תהיו מוכנים להתלכלך. במהלך העבודה עם צבעי שמן הידיים, הבגדים וסביבת העבודה נוטים להתלכלך מאד. אם זה מרתיע אתכם, תוכלו להשתמש בכפפות חד פעמיות ללא אבקה. בכל אופן הטרפנטין יסייע לכם לנקות את הכתמים ואת איזור העבודה בקלות, גם מהבגדים – טבלו את הכתם בטרפנטין ולאחר מכן כבסו רגיל במכונת כביסה. באופן כללי, אנו ממליצים לארגן לעצמכם בגדי עבודה נוחים וכאלה שלא יהיה לכם אכפת ללכלך.
 • אל תוותרו על כן ציור. שימוש בכן ציור מומלץ מאד לציור ורישום, שכן מצע הציור יהיה אנכי, מול העיניים בזווית הנוחה לעבודה ובכך ימנעו עיוותי ראיה בפרספקטיבה ופרופורציות האובייקט הנבחר לרישום, העלולים להיגרם כאשר הקנווס מונח על השולחן כמו בכתיבה. 
 • הכירו את תורת הצבע. לקבלת אפקט צבע עשיר יותר, ניתן לכסות את השכבה הראשונה של הציור בצבעים המשלימים לצבעים הרצויים, בשימוש צבעי שמן או אף בצבעי אקריליק.
 • התחילו מתרגילים קצרים. לפני שאתם ניגשים לעבודה על ציור ראשון בצעו מספר תרגילים להיכרות עם צבעי השמן, לדוגמא תרגילים בערבוב צבעים וציור טבע דומם פשוט. עבור התרגילים מספיק בד קנווס שטוח או קרטון ביצוע מכוסה במשחת ג'סו.
 • אל תפחדו לעשות טעויות. באמצעות טרפנטין ניתן להסיר צבע שהשתבש במהלך הציור. במידה ושכבת הצבע הטרייה מונחת על שכבות צבע שמן יבשות, הסירו בעדינות עם טרפנטין באמצעות מכחול או מטלית נקייה. אם תשמשו בכוח להוריד את הצבע, בד הקנווס עלול להיחשף מבעד לשכבה היבשה. במידה וכל הציור לא לרוחכם – תוכלו לכסותו במשחת ג'סו ולהתחיל מחדש.
 • שמרו את הצבעים והחומרים להמשך הציור. תוקף תערובת שמן פשתן, טרפנטין וצבעי שמן בצנצנת העבודה, הוא כ-3 חודשים. בנוסף, בסיום הציור ניתן לשמור על פלטת צבעי השמן לשימוש חוזר דרך כיסוי הפלטה בניילון נצמד, המאריך את טריות הצבעים כשבוע ימים.

בהצלחה!

אם יש לכם עוד טיפים לציור בצבעי שמן או שאלות רשמו לנו בתגובה בהמשך הדף.

לימודי ציור בסטודיו צ'רקוב בגבעתיים - מוזמנים להצטרף:

סדנאות אמנות במסלול אישי – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת אלכסנדר צ'רקוב למבוגרים ולצעירים, למתחילים ולמתקדמים. הלימודים במסגרת קבוצתית עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

סדנאות אמנות לילדים – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת סופי צ'רקוב לילדים בגילאי היסודי, מתחילים ומתקדמים. הלימודים בקבוצות קטנות עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

פוסטים קשורים בנושא היכרות עם חומרים וציוד לציור

מכחולים ומתווכי צבעים

מכחולים ומתווכי צבעים

לפניכם הסבר על מתווכי צבעים שונים, המאפיינים והשימוש שלהם באמנות; סוגי מכחולים שונים, שהם הנפוצים ביותר בתחום הציור, סכיני ציור, ספוג ועוד.

כני ציור

כני ציור

כני ציור קיימים בגדלים שונים (לציור בעמידה או בישיבה מול שולחן), וחומרים שונים. לפניכם הסבר על סוגי כנים שונים ואופן השימוש בהם.

ציור בצבעי שמן

ציור בצבעי שמן

צבעי שמן מזמנים תהליך עמוק וביטוי אישי רחב. לפניכם הסבר על צבעי שמן; הרכב ותכונות, אופן השימוש, ממד רגשי, טיפים וטכניקות ציור עם צבעי שמן.

רוצה לשתף עם מישהו?

1 מחשבה על “טיפים לציור בצבעי שמן למתחילים”

 1. הדס גולדין

  אם שומרים את פלטת הצבעים בהקפאה הצבעים נשמרים קרוב לחצי שנה, כשאני מציירת פעם בשבוע אני שמה גם את המכחולים עם הפלטה וחוסכת זמן ניקיון של המכחולים…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גלילה למעלה