CHERKOV
סדנת אמנות

למה אנשים יוצרים אמנות ולמה גם לכם כדאי

האמנות מלווה את האנושות מתחילתה ועד ימינו ומהווה חלק בלתי נפרד מהתפתחותה. אבל למה אנשים יוצרים אמנות? ואיך זה שאחד הדברים המשותפים לאנשים מכל רחבי העולם ומכל תקופות ההיסטוריה הוא העיסוק באמנות?

"משתתפי הסדנא, בה אני מעביר שיעורים בפיסול, ברישום ובציור, שאלו אותי איזה מבין שלושת תחומי האמנות אני הכי אוהב. לא ידעתי מה לענות… ובכלל, האם אני יכול לקרוא לתחושה כזו, אהבה? איך אתם הייתם מכנים את הרגש שלכם כלפי האוויר אותו אתם נושמים? סביר להניח שרובכם אפילו לא חשבתם על זה."

אלכסנדר צ'רקוב, מתוך ספר המבוא לעולם האמנות "פיסול, ציור, רישום ולא רק"

כך צ'רקוב פותח את ספר המבוא לעולם האמנות, שמציג ומאגד את התבוננותו ומסקנותיו בנוגע לעיסוק בפיסול, ציור ורישום על סמך שנים ארוכות של ניסיון אישי והוראה. הוא מתאר את העיסוק באמנות כאוויר לנשימה, כדבר טבעי והכרחי עבור האדם כדי לשרוד בעולם הזה. 

למעשה, האנושות יצרה פיסול וציור עוד לפני שהיא למדה לדבר והצורך האסתטי מונח בבסיס הראשוני של הקיום האנושי. האנושות התקיימה בעולם ללא טלפונים, טלוויזיות, מחשבים, כמו גם ללא מכוניות, מטוסים וטילים עד לפני 100-150 שנה. לעומת זאת, ניתן למצוא עדויות לציורים ופסלים עוד מהתקופה הפרהיסטורית, המרמזים כי הפיסול, הרישום והציור – מהווים את תחילת האבולוציה האנושית.

7 סיבות למה אנשים יוצרים אמנות ולמה גם לכם כדאי

1. אמנות היא צורך אנושי בסיסי, יצירת אמנות היא התנהגות ראשונית וטבעית. ילדים, ברחבי העולם, יוצרים אמנות באופן אינסטינקטיבי. בכל תרבות יש אמנות. כמו שפה וצחוק, אמנות היא התנהגות אנושית בסיסית. במילים פשוטות, אמנות היא חלק ממי שאנחנו, אנו זקוקים לאמנות מכיוון שהיא הופכת אותנו לבני אדם שלמים.

2. אמנות היא אמצעי תקשורת. אמנות, כמו שפה, היא מדיום להבעת רעיונות, מחשבות ולשיתוף מידע. האמנות מציעה לנו שיטה לתקשר את מה שאנחנו לא מבינים לגמרי או נדע לבטא או אולי גם לא ניתן יהיה לבטא בדרך אחרת. בין אם האמנות היא אירופאית, אפריקאית, אסייתית או כל איזור אחר, היא לא זקוקה למילים.

3. אמנות מרפאת. יצירה או חוויה של אמנות יכולה להרגיע אותנו או שהיא עשויה להחיות ולעורר אותנו. תהליך יצירת האמנות מרתק גם את הגוף וגם את הנפש ומספק לנו זמן להתבונן פנימה ולהרהר. האמנות מספקת שחרור, מקום להרהור והזדמנות להתבונן ולעסוק באני הפנימי שלנו. אנו זקוקים לאמנות כדי לשמור על בריאותנו.

4. אמנות מספרת את הסיפור שלנו. אמנות היא תיעוד היסטורי, שמירה על תרבות ואוטוביוגרפיה. אמנות מתעדת אירועים וחוויות ומאפשרת לנו הבנה עשירה יותר של ההיסטוריה. אמנות משקפת ערכים תרבותיים, אמונות וזהות ועוזרת לשמר את הקהילות השונות הרבות המרכיבות את עולמנו. האמנות מתעדת את חיינו וחוויותינו לאורך זמן. אנו זקוקים לאמנות בכדי להבין ולשתף את ההיסטוריה האישית והמשותפת שלנו.

5. אמנות מאחדת אותנו כאנושות. אמנות היא חוויה משותפת: יצירת אמנות היא פעילות קולקטיבית. צורות אמנות כמו מחול, תיאטרון ומקהלה דורשות כל קבוצת אמנים וקהל. האמנות מציעה לנו סיבה להתכנס ולשתף בחוויה. 

6. אמנות מפתחת תפיסה. אמנות גורמת לנו לחשוב ולפתח חוש ביקורת. לחשוב על מה שהאמן מנסה לומר או איך הוא עשה זאת, למה אני אוהב דברים מסוימים ולא אחרים. האמן מפתח תפיסה וראייה כלפי החיים בכללותם.

7. אמנות מעוררת השראה וחלומות. האמנות גורמת לנו להרגיש משהו ולוקחת אותנו למקומות אחרים. אנחנו יכולים להרגיש הרבה דברים בעודנו מתבוננים באמנות – געגוע, תאווה, אמפתיה, כעס, גועל, רצון, קשר. הרגשות יכולים לעורר אותנו לנקוט בפעולה וליזום.

פוסטים נוספים נושא פילוסופיה של האמנות:

לימודי אמנות בסטודיו צ'רקוב בגבעתיים - מוזמנים להצטרף:

סדנאות אמנות במסלול אישי – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת אלכסנדר צ'רקוב למבוגרים ולצעירים, למתחילים ולמתקדמים. הלימודים במסגרת קבוצתית עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

סדנאות אמנות לילדים – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת סופי צ'רקוב לילדים בגילאי היסודי, מתחילים ומתקדמים. הלימודים בקבוצות קטנות עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

רוצה לשתף עם מישהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גלילה למעלה