למה אנשים יוצרים אמנות ולמה גם לכם כדאי

למה אנשים יוצרים אמנות

למה אנשים יוצרים אמנות? זו שאלה שנשאלת לא מעט. הצורך באמנות הוא צורך אנושי בסיסי אשר היווה גורם מפתח באבולוציה של האדם. ריכזנו את הסיבות הבולטות למה אנשים יוצרים אמנות ולמה גם לכם כדאי.

האמנות מלווה את האנושות מתחילתה ועד ימינו ומהווה חלק בלתי נפרד מהתפתחותה. אבל למה אנשים יוצרים אמנות? ואיך זה שאחד הדברים המשותפים לאנשים מכל רחבי העולם ומכל תקופות ההיסטוריה הוא העיסוק באמנות?

"משתתפי הסדנא, בה אני מעביר שיעורים בפיסול, ברישום ובציור, שאלו אותי איזה מבין שלושת תחומי האמנות אני הכי אוהב. לא ידעתי מה לענות… ובכלל, האם אני יכול לקרוא לתחושה כזו, אהבה? איך אתם הייתם מכנים את הרגש שלכם כלפי האוויר אותו אתם נושמים? סביר להניח שרובכם אפילו לא חשבתם על זה."

כך צ'רקוב פותח את ספר המבוא לעולם האמנות, שמציג ומאגד את התבוננותו ומסקנותיו בנוגע לעיסוק בפיסול, ציור ורישום על סמך שנים ארוכות של ניסיון אישי והוראה. הוא מתאר את העיסוק באמנות כאוויר לנשימה, כדבר טבעי והכרחי עבור האדם כדי לשרוד בעולם הזה.

למעשה, האנושות יצרה פיסול וציור עוד לפני שהיא למדה לדבר והצורך האסתטי מונח בבסיס הראשוני של הקיום האנושי. האנושות התקיימה בעולם ללא טלפונים, טלוויזיות, מחשבים, כמו גם ללא מכוניות, מטוסים וטילים עד לפני 100-150 שנה. לעומת זאת, ניתן למצוא עדויות לציורים ופסלים עוד מהתקופה הפרהיסטורית, המרמזים כי הפיסול, הרישום והציור – מהווים את תחילת האבולוציה האנושית.

מספר סיבות למה אנשים יוצרים אמנות ולמה גם לכם כדאי

אמנות היא צורך אנושי בסיסי

יצירת אמנות היא התנהגות ראשונית וטבעית. ילדים, ברחבי העולם, יוצרים אמנות באופן אינסטינקטיבי. בכל תרבות יש אמנות. כמו שפה וצחוק, אמנות היא התנהגות אנושית בסיסית. במילים פשוטות, אמנות היא חלק ממי שאנחנו, אנו זקוקים לאמנות מכיוון שהיא הופכת אותנו לבני אדם שלמים.

אמנות היא אמצעי תקשורת

אמנות, כמו שפה, היא מדיום להבעת רעיונות, מחשבות ולשיתוף מידע. האמנות מציעה לנו שיטה לתקשר את מה שאנחנו לא מבינים לגמרי או נדע לבטא או אולי גם לא ניתן יהיה לבטא בדרך אחרת. בין אם שפה זו היא אירופאית, אפריקאית, אסייתית או כל איזור אחר, היא לא זקוקה למילים וטבעית לכל אחד מאיתנו.

אמנות מרפאת

תהליך יצירת האמנות מרתק גם את הגוף וגם את הנפש ומספק לנו זמן ריפוי עצמי. בעודך שוקע ביצירה, נפתחת הזדמנות להתבונן פנימה ולהרהר, להתחבר את האני הפנימי, להרגיע/לשחרר ואף לעורר. טמון בכך פוטנציאל תרפויטי עצום המצביע על כך שאנו זקוקים לאמנות כדי לשמור על בריאותנו.

אמנות מספרת את הסיפור שלנו

האמנות מספרת ומתעדת אירועים וחוויות, כך מאפשרת הבנה עשירה יותר של ההיסטוריה האנושית לאורך זמן. דרכה ניתן ללמוד על ערכים תרבותיים ואמונות ולהכיר את הקהילות השונות/דומות הרבות המרכיבות את עולמנו. התיעוד חשוב להבנה ושיתוף ההיסטוריה האישית והמשותפת שלנו.

אמנות מאחדת אותנו כאנושות

אמנות היא חוויה משותפת: יצירת אמנות היא פעילות קולקטיבית. צורות אמנות כמו מחול, תיאטרון ומקהלה דורשות כל קבוצת אמנים וקהל. הודות כך, מציעה לנו סיבה להתכנס, לשתף ולהשתתף בחוויה ויצירת האמנות.

אמנות מפתחת תפיסה

אמנות גורמת לנו לחשוב ולפתח חוש ביקורת. לחשוב על מה שהאמן מנסה לומר או איך הוא עשה זאת, למה אני אוהב דברים מסוימים ולא אחרים. חוש הביקורת חשוב לפיתוח התפיסה וראייה כלפי החיים בכללותם.

אמנות מעוררת השראה וחלומות

האמנות גורמת לנו להרגיש משהו ולוקחת אותנו למקומות אחרים. אנחנו יכולים להרגיש הרבה דברים בעודנו מתבוננים באמנות – געגוע, תאווה, אמפתיה, כעס, גועל, רצון, קשר. הרגשות יכולים לעורר אותנו לנקוט בפעולה וליזום.

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

אקריליק פורינג

אקריליק פורינג

פורינג מדיום משמש כמדלל צבעי אקריליק. בשימוש עם סיליקון נוצר אפקט מרשים. לפניכם הסבר על פורינג מדיום והוראות יצירה בשילוב אקריליק וסיליקון.

קראו עוד >>
האמן פול סזאן

האמן פול סזאן

האמן פול סזאן, צייר צרפתי, נחשב לאחד מגדולי האמנים הפוסט-אימפרסיוניסטים. סזאן חקר דרך האמנות כיצד העולם משתנה לנגד עינינו כשאנו מתבוננים.

קראו עוד >>
צבע כחול

צבע כחול

כל מה שאתם צריכים לדעת על צבע כחול; איך לערבב, לשלב ולבחור את גווני הצבעים שמתאימים לכם, לאור משמעויות והשפעות הצבעים השונים

קראו עוד >>