CHERKOV
סדנת אמנות

טיפים ברישום למתחילים

טיפים ברישום מאת אלכסנדר צ'רקוב, מתוך ספר המבוא לעולם האמנות "פיסול, ציור, רישום ולא רק"

רצוי מאוד להכיר את כללי ועקרונות הרישום, אשר הקנו דורות קודמים של אמנים. למתחילים רבים (כמו שגם לי היו פעם), עלולות לעלות שאלות לגיטימיות למדי: 

"בשביל מה ללמוד אנטומיה, פרופורציות, כללים שמישהו אחר קבע, אם באמנות, ובמיוחד באמנות מודרנית, החשובה ביותר היא הראייה האמנותית האישית של האמן?"

"מהו הידע של הכללים עבור האמן?"

"האם זה הכרחי בעולם האמנות העכשווית?"

לדעתי, "ידיעת הכללים" של האמן היא כמו שדה ההמראה של המטוס. למטוס חובבני קטן יספיק מישור קטן על מנת להמריא. אולם מטוס רציני ששואף לטוס כמה שיותר גבוה וכמה שיותר רחוק, יזדקק למסלול המראה רחב, יסודי ובנוי היטב. עם זאת, אם המטוס לא יעזוב את שדה ההמראה שלו, הוא יהיה לא יותר מערימת מתכת ופלסטיק לא מועילה שאין בה כלל צורך. רק בטיסה חופשית הוא יכול להגשים את ייעודו.

ידע ברישום מהווה שדה המראה הן לציור בצבע והן לפיסול. לכן מומלץ מאד לכל מי שמצייר או מפסל להכיר ולתרגל את עקרונות הרישום העיקריים. 

ציוד, חומרים ואמצעי רישום

למתחילים ברישום, לפני הכל רצוי לערוך היכרות עם החומרים והציוד בהם משתמשים ברישום.

עפרונות. קודם כל דרושים עפרונות גרפיט באיכות גבוהה וברכות משתנה מ- HB ועד 9B ועפרון חצי-רך F (בין HB ל-H). עפרונות בדרגות קושי מ-H (מהמילה Hardness) ועד 9H המשמשים לשרטוט, בעלי שימוש מועט ברישום אמנותי. האפקט שמיוצר על ידי רישום בעפרונות קשים אלו, למשל קצוות חדים או שיער, ניתן לקבל מעפרון HB או F מחודד היטב. לגבי העפרונות הרכים, יש להיות מודעים לכך שככל שדרגת הרכות B (מהמילה Blackness) של העיפרון גבוהה יותר, כך צבעו האפור של העיפרון כהה יותר וחדות הקו שלו נמוכה יותר.

להסבר מורחב על עפרונות רישום »

טיפים לרישום

פסטל. מעבר לכך, רצוי שיהיו ברשותכם גם עפרונות פסטל יבש בצבעים לבן וחום בגוונים שונים. כמו כן, סט של פסטל יבש ופסטל שמן. טובים במיוחד לרישום גוף האדם צבעי ספיה וסנגינה (חומים) בגוונים שונים.

להסבר מורחב על פסטל רך » 
להסבר מורחב על פסטל שמן »

פחם לרישום. פחם טבעי לציור עשוי מקטעי ענפים חרוכים (לא שרופים!) של גפן או ערבה בעוביים שונים. פחם סינטטי הוא אבקת פחם הנדחסת עם חומר מחבר. לעומת פחם טבעי, פחם דחוס נותן צבע שחור בעומק רב יותר. עיפרון פחם מהווה סוג של פחם סנטטי דחוס, אשר פחות מלכלך את הידיים, אבל מוגבל ברוחב השימוש בו.

להסבר מורחב על פחם לרישום »

פחם רישום

מחק. נדרש גם מחק גומי קשה שלא נשחק, וגם מחק גומי אלסטי, מה שנקרא – "מחק פחם".

להסבר מורחב על עזרים לרישום »

נייר. עבור תרגילים שמטרתם להשיג רמה גבוהה של רישום אקדמי, חשוב במיוחד לבחור נייר באיכות גבוהה בעל מרקם עמיד למחיקות. זה יכול להיות נייר בגוונים שונים של לבן, או לחילופין ניירות בצבעים כהים עבור רישום בעיפרון לבן. עבור פיתוח רישום באונה ימנית יתאים כל סוג של נייר, כולל נייר עטיפה פשוט. 

להסבר מורחב על נייר לרישום »

פיקסטיב. בעבודה עם פסטל יבש או פחם, יש לכסות את הרישום בפיקסטיב בסיום העבודה לקיבוע שכבת הצבע ושימור היצירה

להסבר מורחב על עזרים לרישום »

פיקסטיב ספריי Winsor&Newton

טיפים ברישום

כמה טיפים ברישום לפני שמתחילים ברישומים מתקדמים ונכנסים לכללי הרישום. קודם כל, רצוי לבחון את האופן בו אנו מחזיקים את העיפרון ביד. יש לכך השפעה מהותית על טיב ואפשרויות הרישום. רובנו רגילים להחזיק את העיפרון למטרת כתיבה – צמוד לחוד העיפרון. באופן זה, אנו מפעילים לחץ על העיפרון ועל הדף והקווים יוצאים חזקים וחורטים את הדף.

הטיפ הראשון ואולי החשוב ביותר לשיפור טכניקת הרישום: פיתוח הרגל להחזיק את העיפרון במקביל למישור גיליון הנייר כמו באיור 2, ולא בניצב כמו באיור 1. 

טיפים ברישום
איור 1 - עיפרון ניצב לדף
טיפים ברישום
איור 2 - עיפרון מקביל לדף

הדבר יאפשר שליטה בלחץ על העיפרון, ימנע לחץ על הנייר וייתן הזדמנות למחק לעבוד ביעילות (איור 3). 

בנוסף, טכניקה זו של החזקת העיפרון תאפשר לכם ליצור הצללות בצורה הטובה ביותר (איור 4).

טיפים ברישום
איור 3 - יעילות השימוש במחק
טיפים ברישום
איור 4 - הצללה בעזרת החזקה נכונה של עיפרון

טיפ שני: כדי להשיג דירוג שונה של הצללה, השתמשו בעפרונות בעלי קשיות שונה, במקום להגביר את הלחץ על העיפרון. זכרו: ככל שקשיות העיפרון גבוהה יותר, כך הטון בהיר יותר (HB – בהיר, הולך ומתכהה עד B8).

טיפ שלישי: בחרו מחק מתאים לעבודה. מחק ויניל קשה (איור 5) אינו מספיק יעיל ברישום. השתמשו במחק רך דמוי פלסטלינה (איור 6), הקרוי מחק פחם. בעזרת המחק ניתן למחוק ולתקן שגיאות וגם להבהיר הצללות ברישום בעיפרון. כנ"ל בעת רישום עם פחם.

טיפים ברישום
איור 5 - שימוש במחק ויניל
טיפים ברישום
איור 6 - שימוש במחק פחם

תרגול החזקה נכונה של עיפרון ברישום

ציירו באמצעות עיפרון 6B רישום תלת מימדי של חרוט בשלושה שלבים:

 1. ללא סימון מקדים של קווי המתאר, צרו הצללה בצורה של חרוט. 

טיפים לרישום

2. השתמשו במחק פחם על מנת לדייק את הגבולות של החרוט.

תרגיל רישום

3. בעזרת עיפרון רך יותר 8B, תחזקו את גוון הצללים בכדי להשיג אפקט גדול יותר של הנפח.

תרגיל רישום

חזרו על השלבים וציירו קונוסים, קוביות, גלילים, כדורים וכו'. היכולת ליצור אשליה של נפח על משטח דו ממדי היא המפתח להתקדמות מוצלחת בטכניקת הרישום.

תרגיל רישום
תרגיל רישום
תרגיל רישום

זה מה שחושב האמן אוגוסט רודן בנושא:

"כל האמנים הגדולים בוחנים את החלל. בדיוק בידיעת הנפח כוחם טמון. זכרו דבר אחד: אין קווים, יש רק נפחים. וכשאתם מציירים, לעולם אל תחשבו על הקווים, ותתמקדו רק בשטח. אחרי הכל, השטח הוא זה ששולט בקו המתאר."

 ועוד דבר אחד: אל תפסיקו לצייר בגלל טעויות – כולם עושים אותם. כאשר אתם מתקדמים ברישום, אתם מתקדמים בפיתוח התפיסה.

טיפים ברישום

פוסטים נוספים נושא רישום:

פרספקטיבה

פרספקטיבה ברישום

הפרספקטיבה ברישום, למרות שאינה מדויקת למציאות, עוזרת לנו ליצור עומק משכנע ברישום. לפניכם הסבר על נקודות מגוז ופרספקטיבות שימושיות ברישום.

אור וצל

אור וצל ברישום

כללי אור וצל ברישום ובציור על פי מיקומו ועוצמתו של האור, ואופן חלוקת האור על האובייקט ועל הרקע.

קומפוזיציה

קומפוזיציה ברישום

אלכסנדר צ'רקוב מסביר אודות קומפוזיציה וארבעת מרכיביה; פורמט, אובייקט, רקע וסובייקט.

לימודי רישום בסטודיו צ'רקוב בגבעתיים - מוזמנים להצטרף:

סדנאות אמנות במסלול אישי – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת אלכסנדר צ'רקוב למבוגרים ולצעירים, למתחילים ולמתקדמים. הלימודים במסגרת קבוצתית עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

סדנאות אמנות לילדים – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת סופי צ'רקוב לילדים בגילאי היסודי, מתחילים ומתקדמים. הלימודים בקבוצות קטנות עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

רוצה לשתף עם מישהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גלילה למעלה