טיפים ברישום למתחילים

טיפים לרישום

לפניכם כמה טיפים לרישום שרצוי להכיר לפני שמתחילים ברישומים מתקדמים, כולל תרגול.

טיפים ברישום מאת אלכסנדר צ'רקוב, מתוך ספר המבוא לעולם האמנות "פיסול, ציור, רישום ולא רק"

רצוי מאוד להכיר את כללי ועקרונות הרישום, אשר הקנו דורות קודמים של אמנים. למתחילים רבים (כמו שגם לי היו פעם), עלולות לעלות שאלות לגיטימיות למדי:

"בשביל מה ללמוד אנטומיה, פרופורציות, כללים שמישהו אחר קבע, אם באמנות, ובמיוחד באמנות מודרנית, החשובה ביותר היא הראייה האמנותית האישית של האמן?"

"מהו הידע של הכללים עבור האמן?"

"האם זה הכרחי בעולם האמנות העכשווית?"

לדעתי, "ידיעת הכללים" של האמן היא כמו שדה ההמראה של המטוס. למטוס חובבני קטן יספיק מישור קטן על מנת להמריא. אולם מטוס רציני ששואף לטוס כמה שיותר גבוה וכמה שיותר רחוק, יזדקק למסלול המראה רחב, יסודי ובנוי היטב. עם זאת, אם המטוס לא יעזוב את שדה ההמראה שלו, הוא יהיה לא יותר מערימת מתכת ופלסטיק לא מועילה שאין בה כלל צורך. רק בטיסה חופשית הוא יכול להגשים את ייעודו.

ידע ברישום מהווה שדה המראה הן לציור בצבע והן לפיסול. לכן מומלץ מאד לכל מי שמצייר או מפסל להכיר ולתרגל את עקרונות הרישום העיקריים.

לפני הכל מומלץ לערוך היכרות עם החומרים והציוד בהם משתמשים ברישום – לקריאה »

טיפים ברישום

כמה טיפים ברישום לפני שמתחילים ברישומים מתקדמים ונכנסים לכללי הרישום. קודם כל, רצוי לבחון את האופן בו אנו מחזיקים את העיפרון ביד. יש לכך השפעה מהותית על טיב ואפשרויות הרישום. רובנו רגילים להחזיק את העיפרון למטרת כתיבה – צמוד לחוד העיפרון. באופן זה, אנו מפעילים לחץ על העיפרון ועל הדף והקווים יוצאים חזקים וחורטים את הדף.

הטיפ הראשון ואולי החשוב ביותר לשיפור טכניקת הרישום: פיתוח הרגל להחזיק את העיפרון במקביל למישור גיליון הנייר כמו באיור 2, ולא בניצב כמו באיור 1. 

טיפים ברישום
איור 1 - עיפרון ניצב לדף
טיפים ברישום
איור 2 - עיפרון מקביל לדף

הדבר יאפשר שליטה בלחץ על העיפרון, ימנע לחץ על הנייר וייתן הזדמנות למחק לעבוד ביעילות (איור 3). 

בנוסף, טכניקה זו של החזקת העיפרון תאפשר לכם ליצור הצללות בצורה הטובה ביותר (איור 4).

טיפים ברישום
איור 3 - יעילות השימוש במחק
טיפים ברישום
איור 4 - הצללה בעזרת החזקה נכונה של עיפרון

טיפ שני: כדי להשיג דירוג שונה של הצללה, השתמשו בעפרונות בעלי קשיות שונה, במקום להגביר את הלחץ על העיפרון. זכרו: ככל שקשיות העיפרון גבוהה יותר, כך הטון בהיר יותר (HB – בהיר, הולך ומתכהה עד B8).

טיפ שלישי: בחרו מחק מתאים לעבודה. מחק ויניל קשה (איור 5) אינו מספיק יעיל ברישום. השתמשו במחק רך דמוי פלסטלינה (איור 6), הקרוי מחק פחם. בעזרת המחק ניתן למחוק ולתקן שגיאות וגם להבהיר הצללות ברישום בעיפרון. כנ"ל בעת רישום עם פחם.

טיפים ברישום
איור 5 - שימוש במחק ויניל
טיפים ברישום
איור 6 - שימוש במחק פחם

תרגול החזקה נכונה של עיפרון ברישום

ציירו באמצעות עיפרון 6B רישום תלת מימדי של חרוט בשלושה שלבים:

1. ללא סימון מקדים של קווי המתאר, צרו הצללה בצורה של חרוט. 

טיפים לרישום

2. השתמשו במחק פחם על מנת לדייק את הגבולות של החרוט.

תרגיל רישום

3. בעזרת עיפרון רך יותר 8B, תחזקו את גוון הצללים בכדי להשיג אפקט גדול יותר של הנפח.

תרגיל רישום

חזרו על השלבים וציירו קונוסים, קוביות, גלילים, כדורים וכו'. היכולת ליצור אשליה של נפח על משטח דו ממדי היא המפתח להתקדמות מוצלחת בטכניקת הרישום.

תרגיל רישום
תרגיל רישום
תרגיל רישום

זה מה שחושב האמן אוגוסט רודן בנושא:

"כל האמנים הגדולים בוחנים את החלל. בדיוק בידיעת הנפח כוחם טמון. זכרו דבר אחד: אין קווים, יש רק נפחים. וכשאתם מציירים, לעולם אל תחשבו על הקווים, ותתמקדו רק בשטח. אחרי הכל, השטח הוא זה ששולט בקו המתאר."

 ועוד דבר אחד: אל תפסיקו לצייר בגלל טעויות – כולם עושים אותם. כאשר אתם מתקדמים ברישום, אתם מתקדמים בפיתוח התפיסה.


אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

תרגיל פיסול ראש

תרגיל פיסול ראש

לפניכם תרגיל פיסול ראש האדם שלב אחר שלב לפי סרטוני הדרכה לפיסול ראש של גבר, ראש של אישה וראש של ילד לפי שיטה מקורית של אלכסנדר צ'רקוב

קראו עוד >>
פיסול כף היד

תרגיל פיסול כף היד

לפניכם תרגיל פיסול כף היד, שלב אחר שלב, עם סרטון הדרכה. אם תרצו ללמוד ולהכיר את יסודות הפיסול כמו את כף היד שלכם, מומלץ שתפסלו את ידכם.

קראו עוד >>
פוסט אימפרסיוניזם

פוסט אימפרסיוניזם

פוסט אימפרסיוניזם הינו זרם באמנות המודרנית הצרפתית, שהופיע כתגובה לאימפרסיוניזם. הסגנון של האמנים לא אחיד ושונה מהאימפרסיוניסטים.

קראו עוד >>
פרופורציות ראש האדם

פרופורציות ראש האדם

לפניכם הסבר על פרופורציות ראש האדם, סכמת ראש המתאימה ל95% מהאוכלוסיה. ידע על אנטומיה ופרופורציות הוא בסיס לרישום, ציור ופיסול ראש האדם.

קראו עוד >>