אור וצל

אור וצל באמנות, הוא טכניקה הכוללת שימוש בניגודים חזקים בין בהיר לכהה, המשפיעים על קומפוזיציה שלמה. אמנים שידועים בפיתוח הטכניקה כוללים את לאונרדו דה וינצ'י, קרוואג'יו ורמברנדט.

יצירת אור וצל ברישום משמשת ליצירת אשליית תלת מימד והבעה של נפח ועומק. אופן יצירת הקומפוזיציה מושפע מהגדרת המיקום של מקור האור ביחס לפורמט, הגדרת עוצמת האור וכללי חלוקת האור על האובייקט ועל הרקע. חשוב להכיר את דרגות הצל ומיקומם על האובייקט, על האובייקטים הסמוכים לו ועל הרקע. דירוג נכון של הצללים יעזור לבטא נפח ותלת מימד לכל הקומפוזיציה.

אופן ביטוי אור וצל ברישום תלוי באמצעי הרישום הנבחר. אמצעי רישום כגון עפרונות, פחם ופסטל מאפשרים ליצור דירוגי גוון והצללות על ידי כמות הלחץ המופעלת על אמצעי הרישום. עם אמצעי רישום כגון עטים וטושים לא ניתן ליצור דירוגי צבע, לכן הקו ורשתות קווים הם אלה שיוצרים את אשליית האור והצל – המקומות המוצללים יווצרו באמצעות רשת צפופה של קווים, והמקומות המוארים יווצרו על יד רשת מרווחת מאוד, או השארת חלקים חשופים מהנייר הלבן. בציור האור והצל באים לידי ביטוי בגווני הצבע. קיימת נטייה להכהות צבע עבור יצירת צל על ידי הוספת צבע שחור, אך השיטה המוצלחת יותר היא הוספת צבע משלים שמספק גוון צבע עשיר יותר.

להלן פוסטים להבנת כללי אור וצל ברישום ובציור ותרגילים ליישום הנושא:

מרחב תלת ממדי בציור

מרחב תלת מימדי בציור

כדי ליצור אשליות של מרחב תלת מימדי בציור, יש צורך לדעת את כללי הפרספקטיבה וליצור אור וצל בצבע. לפניכם טיפים ליצירת תלת מימד ופרספקטיבה בציור בצבע.

קרא עוד »
אור וצל

אור וצל ברישום

כללי אור וצל ברישום ובציור על פי מיקומו ועוצמתו של האור, ואופן חלוקת האור על האובייקט ועל הרקע.

קרא עוד »
תרגילים באור וצל

תרגילים ברישום אור וצל

לפניכם תרגילים באור וצל ברישום, מלווים בסרטון הדרכה. בנוסף, הסבר על בעיית התפיסה שלנו את הגוונים בעקבות השפעת גורמים שונים.

קרא עוד »

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

פיסול בחמר פולימרי

פיסול בחמר פולימרי

פיסול בחמר פולימרי פופולרי לפיסול ועיצוב ברחבי העולם כולו. לפניכם הסבר על חמר פולימרי, הרכב ותכונות החמר, ממד רגשי וביטוי אישי המאפשר חומר זה, אופן השימוש, טיפים וטכניקות פיסול.

קראו עוד >>
ציור עם קפה

ציור עם קפה

ציור עם קפה דומה מאוד לציור עם צבעי מים אך מלווה בארומה נהדרת! אספנו עבורכם כמה טיפים וטכניקות ציור עם קפה לכבוד יום הקפה הבינלאומי החל ב-1 לאוקטובר.

קראו עוד >>
פרופורציות גוף האדם

פרופורציות גוף האדם

לפניכם כללים בפרופורציות גוף האדם, המסייעים להבנת האנטומיה של הגוף בהתאם לגיל ומגדר, כבסיס לרישום, ציור ואף גם פיסול גוף האדם בתנוחות שונות.

קראו עוד >>
צבע סגול

צבע סגול

כל מה שאתם צריכים לדעת על צבע סגול; איך לערבב, לשלב ולבחור את גווני הצבעים שמתאימים לכם, לאור משמעויות והשפעות הצבעים השונים

קראו עוד >>