אור וצל

אור וצל באמנות, הוא טכניקה הכוללת שימוש בניגודים חזקים בין בהיר לכהה, המשפיעים על קומפוזיציה שלמה. אמנים שידועים בפיתוח הטכניקה כוללים את לאונרדו דה וינצ'י, קרוואג'יו ורמברנדט.

יצירת אור וצל ברישום משמשת ליצירת אשליית תלת מימד והבעה של נפח ועומק. אופן יצירת הקומפוזיציה מושפע מהגדרת המיקום של מקור האור ביחס לפורמט, הגדרת עוצמת האור וכללי חלוקת האור על האובייקט ועל הרקע. חשוב להכיר את דרגות הצל ומיקומם על האובייקט, על האובייקטים הסמוכים לו ועל הרקע. דירוג נכון של הצללים יעזור לבטא נפח ותלת מימד לכל הקומפוזיציה.

אופן ביטוי אור וצל ברישום תלוי באמצעי הרישום הנבחר. אמצעי רישום כגון עפרונות, פחם ופסטל מאפשרים ליצור דירוגי גוון והצללות על ידי כמות הלחץ המופעלת על אמצעי הרישום. עם אמצעי רישום כגון עטים וטושים לא ניתן ליצור דירוגי צבע, לכן הקו ורשתות קווים הם אלה שיוצרים את אשליית האור והצל – המקומות המוצללים יווצרו באמצעות רשת צפופה של קווים, והמקומות המוארים יווצרו על יד רשת מרווחת מאוד, או השארת חלקים חשופים מהנייר הלבן. בציור האור והצל באים לידי ביטוי בגווני הצבע. קיימת נטייה להכהות צבע עבור יצירת צל על ידי הוספת צבע שחור, אך השיטה המוצלחת יותר היא הוספת צבע משלים שמספק גוון צבע עשיר יותר.

להלן פוסטים להבנת כללי אור וצל ברישום ובציור ותרגילים ליישום הנושא:

תורת הצבע

תורת הצבע

הסבר על תורת הצבע; גלגל הצבעים, צבעי יסוד, צבעי הקשת, צבע שחור וצבעים משלימים. בנוסף, טיפים ליצירת תלת מימד ופרספקטיבה בציור בצבע.

קראו עוד >>

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

רכישת מוצרי
אמנות ויצירה

ההרשמה לסדנאות 23/24 פתוחה!

פוסטים מעניינים

ציוד וכלים לפיסול

ציוד וכלים לפיסול

לפניכם הסבר על ציוד וכלים לפיסול לעבודה נוחה ולהשגת הדיוק הרצוי בפרטים והטקסטורה הרצויה במרקם פסל עשוי חמר, עם כלי עיצוב שונים.

קראו עוד >>
תרגיל פיסול ראש

תרגיל פיסול ראש

לפניכם תרגיל פיסול ראש האדם שלב אחר שלב לפי סרטוני הדרכה לפיסול ראש של גבר, ראש של אישה וראש של ילד לפי שיטה מקורית של אלכסנדר צ'רקוב

קראו עוד >>