תרגילים ברישום אור וצל

תרגילים באור וצל

לפניכם תרגילים באור וצל ברישום, מלווים בסרטון הדרכה. בנוסף, הסבר על בעיית התפיסה שלנו את הגוונים בעקבות השפעת גורמים שונים.

תרגילים באור וצל ברישום מאת אלכסנדר צ’רקוב, מתוך ספר המבוא לעולם האמנות “פיסול, ציור, רישום ולא רק

לפני שנעבור אל תרגילים באור וצל, אני רוצה להסב את תשומת ליבכם לבעיית התפיסה של הגוונים.

מהטבלה הבאה ברור כי הצל הנופל הוא גוון כהה מגוון הצל. הצל כהה יותר מגוון הרפלקס. הרפלקס כהה יותר (ברב המקרים) מחצי צל. חצי צל כהה יותר מהאור. ולבסוף האור כהה יותר מהבוהק. הכל היה פשוט מאוד אם התפיסה שלנו הייתה מושפעת בצורה מוחלטת מהאונה הימנית. אבל זה לא כך. התפיסה שלנו מושפעת מגורמים שונים של מאפיינים לוגיים (תפיסה גם באונה השמאלית), אשר מפריעים להגדרת הטון האמתי.

בעיית תפיסת גוונים

לדוגמה, גוון העיגול הימני ביותר בטבלה לעיל נראה לי כהה יותר מגוון של העיגול השמאלי ביותר, למרות שהם אותו דבר. הסיבה לכך היא שהעיגולים נתפסים על ידינו לא בפני עצמם, אלא ביחס שלהם למלבנים האפורים בגוונים השונים.

כמו כן את מעוין A באיור זה אני רואה ככהה יותר ממעוין B. אבל שניהם באותו גוון של צבע אפור! תוכלו לוודא זאת על ידי הדפסת הטבלה, חיתוך המעוינים והנחתם אחד על השני. במקרה זה, משפיעות התכונות שהאונה השמאלית שלנו מייחסת עבור מעוין A לאלכסון “השחור” בלוח השחמט המעוקל ועבור מעוין B לאלכסון “הלבן”.

כדי ללמוד כיצד לשלוט בתפיסה נכונה של הטונאליות, מומלץ לבצע תרגילים כדי לבנות הצללה מדורגת ברישומים של אובייקטים לבנים במורכבות משתנה.

תרגילים באור וצל

תרגילים באור וצל

הכינו גיליונות נייר לבן בפורמט A4, עיפרון 6B ומחק פחם ותרגלו רישום אובייקטים עם דגש על אור וצל. ניתן לבחור פריטים בדומה לאובייקטים להלן, רצוי לבחור בחפצים בצבע לבן כי אז קל יותר לראות את דירוגי או וצל על האובייקט:

1. כדור לבן מט על רקע אפור.

אור וצל
תרגילים באור וצל

2. ספל קרמי לבן על רקע לבן.

רישום טבע דומם אור וצל
תרגילים באור וצל

3. אגרטל זכוכית על רקע לבן.

רישום טבע דומם אור וצל
תרגילים באור וצל

צפו בסרטון הדגמה של ביצוע תרגילים באור וצל | 3:59

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

פיסול בחמר פולימרי

פיסול בחמר פולימרי

פיסול בחמר פולימרי פופולרי לפיסול ועיצוב ברחבי העולם כולו. לפניכם הסבר על חמר פולימרי, הרכב ותכונות החמר, ממד רגשי וביטוי אישי המאפשר חומר זה, אופן השימוש, טיפים וטכניקות פיסול.

קראו עוד >>
רישום בפסטל רך

רישום בפסטל רך

פסטל רך בעל מרקם חלק ונמרח בקלות. לפניכם הסבר על צבעי פסטל רך; הרכב ותכונות, אופן השימוש, ממד רגשי, טיפים וטכניקות ציור בפסטל רך.

קראו עוד >>
צבע זהב

צבע זהב

כל מה שאתם צריכים לדעת על צבע זהב; איך לערבב, לשלב ולבחור את גווני הצבעים שמתאימים לכם, לאור משמעויות והשפעות הצבעים השונים

קראו עוד >>