כני ציור

כני ציור קיימים בגדלים שונים (לציור בעמידה או בישיבה מול שולחן), וחומרים שונים. לפניכם הסבר על סוגי כנים שונים ואופן השימוש בהם.

כחלק מהציוד הדרוש עבור ציור או רישום תצטרכו כן ציור. כני ציור נמצאים בשימוש האנושות עוד מימי מצרים העתיקה ועד היום. השוק מציע מגוון של כני ציור בגדלים שונים (לציור בעמידה או בישיבה מול שולחן) וחומרים שונים (לרוב עץ או מתכת). כני הציור שימושיים לתהליך העבודה בציור, רישום ואף פיסול (כאשר מפסלים תבליט) וגם עבור תצוגת היצירות. ישנה השפעה ניכרת על תהליך העבודה והן על התוצאה כאשר משתמשים בכן ציור ולא עובדים על השולחן כמו בכתיבה. כדאי שתכירו סוגים שונים של כנים על מנת לבחור את הכן המתאים עבורכם.

הסבר על כני ציור

כני הציור מתחלקים לכנים שולחניים לציור בישיבה בפורמטים קטנים וכנים עומדים לציור בעמידה לציור בפורמטים קטנים או גדולים. לעבודה על גבי נייר, יש צורך להצמיד את הנייר לדיקט או לוח קשיח עם קליפס ולהעמידו על כן ציור.

שימוש בכן ציור מומלץ מאד לציור ורישום, שכן מצע הציור או הרישום יהיה אנכי, מול העיניים בזווית הנוחה לעבודה ובכך ימנעו עיוותי ראיה בפרספקטיבה ופרופורציות האובייקט הנבחר לרישום, העלולים להיגרם כאשר הדף או הקנווס מונחים על השולחן כמו בכתיבה. 

מיקום הקנווס או הדף ביחס לעיניים והידיים משפיע על ההחזקה הנכונה של המכחול או העיפרון ועל אפשרויות הביצוע וכך גם על איכות ודיוק הציור או הרישום. כאשר מצע הציור מונח על כן, מתאפשרת תנועה רחבה וחופשית יותר לידיים ולזרועות. כאשר היד המציירת נעה בחופשיות, מפעילה את הזרוע ואת הכתפיים, רמת האקספרסיביות עולה. יתרון בולט לשימוש בכן ציור בעת ציור או רישום מתוך התבוננות בטבע דומם, במודל או בנוף הוא העובדה שלא צריך להרים כל פעם את הראש כדי להתבונן. העיניים עובדות ביחס ישר עם הידיים וכאשר עושים הערכת גודל ופרופורציות, המדידה מדוייקת יותר ומיושמת בציור או ברישום באופן מיידי ללא תהליך שינוי הזוית שנעשה כאשר מצע הציור שטוח ומישורי.

סוגי כנים לציור

כן ציור שולחני – כנים קטנים לעבודה בישיבה ליד שולחן או לתצוגה של יצירות בפורמט קטן. מעולים עבור ציור על קנווס בגודל קטן או רישום על דפי A5 או A4 (תלוי בגודל הכן). ניתן למצוא מיני כני ציור שולחניים קטנים מאד לציורים מיניאטוריים.

מיני כן ציור
מיני כן ציור
כן ציור שולחני איכותי
כן ציור שולחני

כן ציור עומד – כנים גדולים לעבודה בעמידה או לתצוגה של יצירות בפורמטים גדולים. לרוב עשויים מעץ וצורתם A או H. מרבית הכנים העומדים ניתנים לכיוונון המאפשר התאמה לגובה בד הקנווס. 

 

כן ציור עומד H
כני ציור
כן ציור עומדA

כן ציור מתקפל – קיימים כנים שולחניים/עומדים ניידים, המתקפלים ונוחים לנשיאה קלה, כך שניתן לקחת אותם ולצייר בצורה נוחה בכל מקום, בבית, בטיולים ובחיק הטבע. הכנים המתקפלים לרוב עשויים ממתכת.

כני ציור
כן ציור עומד מתקפל
כן ציור שולחני מתקפל
כן ציור שולחני מתקפל

כן ציור מזוודה – כני ציור יכולים להגיע גם בצורת מזוודה עם ידית נשיאה, בה ניתן לשמור את הצבעים או אמצעי הרישום והציוד הנדרש לעבודה. גם כנים אלה ניידים ונוחים לציור בחיק הטבע ובנסיעות.

כן ציור שולחני מזוודה
כני ציור
כן ציור מתקפל מזוודה

אז איך תבחרו את כן הציור המתאים לכם? שאלו את עצמכם אם אתם תתעסקו בעיקר ברישום או בציור, בפורמט גדול או קטן, אם אתם מעדיפים לשבת ולצייר ליד שולחן או אין לכם בעיה לעמוד תוך כדי העבודה, כמה מקום יש לכם בבית עבור העמדת כאן ציור, האם אתם רוצים לצייר בעיקר בבית או שהייתם רוצים גם לצאת החוצה לצייר נופים. לפי התשובות תבינו איזה כן הכי מתאים עבורכם.

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

רכישת מוצרי
אמנות ויצירה

ההרשמה לסדנאות 23/24 פתוחה!

פוסטים מעניינים

רישום בדיו

רישום בדיו

רישום בדיו בעל מסורת רבת שנים. לפניכם הסבר על רישום בדיו, עובדות ותכונות, ממד רגשי, אופן השימוש, טיפים וטכניקות רישום.

קראו עוד >>
צבע ברונזה

צבע ברונזה

כל מה שאתם צריכים לדעת על צבע נחושת; איך לערבב, לשלב ולבחור את גווני הצבעים שמתאימים לכם, לאור משמעויות והשפעות הצבעים השונים

קראו עוד >>
פיסול בחמר קרמי

פיסול בחמר קרמי

לפניכם הסבר על חמר קרמי טבעי, הרכב ותכונות החמר, ממד רגשי וביטוי אישי המאפשר חמר קרמי, אופן השימוש, טיפים וטכניקות פיסול עם חמר קרמי טבעי.

קראו עוד >>
מבוא לאסתטיקה

מבוא לאסתטיקה

המילה אסתטיקה מגיעה מהשפה היוונית aistasis, פירושו חישה, מה שמוחש ומובן. מבוא לאסתטיקה מציג חקירה ובחינת החוויה האסתטית מאת הוגים פילוסופים.

קראו עוד >>