תרגילים בתורת הצבע

תרגילים בתורת הצבע

לפניכם תרגול בצבע ותרגיל ציור טבע דומם עם סרטון הדרכה. בנוסף, מוצעת עבורכם דרך לבחינת תפיסת הצבע שלכם שעלולה להיות מוטעית.

תרגילים בתורת הצבע מאת אלכסנדר צ'רקוב, מתוך ספר המבוא לעולם האמנות "פיסול, ציור, רישום ולא רק"

תפיסת צבע

לאחר שעברנו על עקרונות תורת הצבע ורגע לפני המעבר לתרגול בצבע – בחנו את תפיסת הצבע שלכם. 

בתרשים להלן הריבועים המרכזיים של המשטחים העליונים והחזיתיים של הקובייה הם אותו צבע חום בהיר של הריבוע לפני הקובייה, ולא חום וכתום, כפי שנראה. פרשנות של תפיסת הצבע בצל היא מורכבת מאוד.

תרגילים בתורת הצבע

בתמונה הבאה, השורה העליונה של הריבועים עשויה מאותם ריבועים ירוקים וורודים כמו השורה התחתונה, ולא מאותם אפורים, כפי שנדמה. התפיסה של צבע האובייקט מושפעת מצבע הרקע שמסביב.

תרגילים בתורת הצבע

באיור זה, הספירלות נראות ככחולות וירוקות, עשויות למעשה מאותו צבע ירוק.

בכל זאת קשה להאמין, עד שלא מניחים צבעים הנתפסים כשונים אחד על השני.

תורת הצבע אשליות אופטיות

בעיה נוספת של תפיסה מובאת באיור הבא. בעת תהליך מתמשך של עבודה על הפרטים של התמונה, התפיסה של הצבע שמסביבם פוחתת כל כך עד שבחלק מהצבעים אנו מפסיקים בכלל להבחין. התחילו להתבונן מקרוב בנקודה במרכז ותראו זאת פשוטו כמשמעו בתוך 15 שניות.

אשליות אופטיות תורת הצבע

סרטון המחשת תכונות תפיסת הצבע | 1:44

תרגילים בתורת הצבע

לביצוע התרגילים הצטיידו בצבעים רטובים – אקריליק, שמן או גואש בשלושת גווני יסוד (צהוב, אדום וכחול) ולבן. אפשר לבצע את התרגילים על קנווס דק, בלוק ציור דפי קנווס או קרטון ביצוע מכוסה במשחת ג'סו.

תרגיל 1 - גלגל הצבעים

צרו תרשים של הצבעים המשלימים מתוך שלושת צבעי היסוד

תרגילים בתורת הצבע

תרגיל 2 - צבע שחור

ערבבו שלושת צבעי יסוד על מנת לקבל צבע שחור.
שימו לב – במהלך הציור כמעט ואין צורך להשתמש בצבע שחור מתוך שפורפורת צבע. הרגילו את עצמכם ליצור צבע שחור בעצמכם מתוך צבעי היסוד. הציור שלכם יהיה חי יותר והרבה פחות מלוכלך.

תרגילים בתורת הצבע

תרגיל 3 - ציור טבע דומם

ציירו טבע דומם של פירות או ירקות על ידי שימוש בשלושת צבעי היסוד וצבע לבן. זכרו את ההערה לגבי אור וצל בצבע ושימוש בצבעים משלימים במקום צבע שחור. לדוגמא:

סרטון הדרכת ציור בצבע | 3:58

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

רכישת מוצרי
אמנות ויצירה

ההרשמה לסדנאות 23/24 פתוחה!

פוסטים מעניינים

לאונרדו דה וינצ'י

לאונרדו דה וינצ'י

"מי שנכנע לאימון ללא ידיעה, הוא כמו מלח היוצא למסע ללא הגה ומצפן… תרגול צריך תמיד להיות מבוסס על ידע טוב בתיאוריה “ – דה וינצ'י. מתוך פרוייקט 25 היוצרים המשפיעים.

קראו עוד >>