רישום כסוג מיוחד של חשיבה

רישום כסוג מיוחד של חשיבה

אלכסנדר צ'רקוב מסביר את ההבדל בין רישומים המבוצעים בניהולן של שתי ההמיספרות של המוח.

רישום כסוג מיוחד של חשיבה מאת אלכסנדר צ’רקוב, מתוך ספר המבוא לעולם האמנות “פיסול, ציור, רישום ולא רק

מערה פון-דה-גום 11,000-15,000 שנים לפנה"ס

הרישומים המוקדמים של האנשים הפרימיטיביים הפרהיסטוריים, מדהימים אותי בכוח הביטוי, אשר לא תמיד אני מוצא ביצירות של אמנים עכשוויים, כנ”ל לא בעבודותיי. לפניכם רישומים של ילדים. הם במובן מסוים אנשים “פרהיסטוריים”, כלומר אנשים ללא היסטוריה אישית ארוכה.

רישום של ילד בן 3
רישום של ילד בן 6

אני לא יודע מה אתכם, בעיניי רישום של ילד בן שלוש בהשוואה לזה של ילד בן שש, נראה אולי פחות נכון במובן אינפורמטיבי, אבל הרבה יותר אמנותי ואקספרסיבי. ראוי להזכיר את פ. פיקאסו: “כל ילד הוא אמן. הקושי הוא להישאר אמן כשעוברים את גיל הילדות”. על פי תפיסה של אונה ימנית, ציור של ילד בן שלוש דומה לדמויותיהן של פאול קליי והנרי מאטיס.

רישום כסוג מיוחד של חשיבה
"הבריחה לפניך" פאול קליי
רישום של הנרי מאטיס

בין המחקרים של התהליכים היצירתיים פגשתי את הדעה כי “בתחום האמנות החזותית אין מה לעשות עם האונה השמאלית”. לא הייתי בוחר בחלוקה כל כך קטגורית, אבל אני מבין את הרקע הרגשי של עמדה זו.

הרישום, כפי שאני חושב, זה סוג מיוחד של חשיבה התופס את המציאות בעולם בדרך שאינה מילולית, אלא באופן אימפליציטי. אולם מאחר שחשיבה יצירתית היא בעיקר פונקציה של האונה הימנית של המוח, יהיה זה בלתי אפשרי להשיג ביטוי אמנותי של הדמות בציור (כמו גם בכל צורת אמנות אחרת), רק דרך השגת הפרופורציות “הנכונות” ושמירה על תאימות פרספקטיבה, אור וצל. רישום של הנרי מאטיס במובן “התקינות” נופל מרישומו של ילד בן שש שנים. עם זאת, מסיבה כלשהי, לי לא מפריע העדר המרפק ואצבע אחת ביד השמאלית יחד עם הרגליים המקופלות בצורה בלתי אפשרית, להתבונן בציור ולראות דימוי נשי נאה ביותר לטעמי.

רישום כסוג מיוחד של חשיבה באונה ימנית ושמאלית

אז מה ההבדל בין רישומים המבוצעים בניהולן של שתי ההמיספרות של המוח?

רישום בניהולה של האונה השמאלית מבוצע בעיקר על פי כללים ברורים מבחינה לוגית: פרופורציה, פרספקטיבה, אור וצל. מטרתו היא להעביר מידע חזותי אמין ואובייקטיבי, מסודר ונינוח. ברישום מסוג זה, כנראה שלא נמצאו קווים או כתמים מיותרים. רישום כזה הוא אופטימלי ותמציתי. ככלל, הוא נכון ושלם מבחינה הגיונית. היופי הסטטי שלו דומה ליופי של נוסחה מתמטית. רישום בניהולה של האונה השמאלית עשוי להיות לינארי וסכמטי או מישורי שטוח או תלת ממדי אקדמאי, תלוי מה השימוש בו בשרטוט, בעיצוב או באמנות.

רישום כסוג מיוחד של חשיבה
רישום לימודי אקדמי

רישום בניהולה של האונה הימנית מאופיין בחוסר שלמות, חוסר יעילות, חוסר אינפורמטיביות, מה שמעורר ומאלץ את הצופה להשלים את הדמות, דוחף אותו לשיתוף פעולה. תמונה זו מבטאת בצורה חיה את יחסו של הרשם – הוא סובייקטיבי. רישום באונה הימנית זונח כללים לוגיים לטובת השגת כנות רגשית רבה יותר. הוא ספונטני, נחוש ומתנגד לתיקונים. אי דיוקים רבים של הפרטים לא מפריעים לתפיסת הרישום השלם בכללותו. אין לו תחליף בשלב הראשוני של רעיון יצירתי (סקיצה), אך לא פחות משמעותי בתור יצירת אמנות בפני עצמה.

רישום כסוג מיוחד של חשיבה
"דמות רוקדת"' פונטורמו

אז איזה סוג רישום צריך אמן מתחיל לפתח?

 אין לי תשובה אחרת, מלבד לומר: שתיהן!

ואיזה סוג של רגל הייתם מציעים לספורטאי לפתח לקראת ריצת מרתון – ימנית או שמאלית?

מוצרי רישום מומלצים

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

צביעת פסל

צביעת פסל

לפניכם שיטת צביעת פסל מקורית של האמן אלכסנדר צ’רקוב, שיטה פשוטה למדי המקנה לפסל החמר מראה של חומר אחר, אצילי יותר, כמו ברונזה, עץ ואלומיניום.

קראו עוד >>
רמברנדט ואן ריין

רמברנדט ואן ריין

“אני לא יכול לצייר כמו שהם רוצים שאני אצייר, וגם הם יודעים את זה. ברור, תאמרו שאני צריך להיות מעשי ועליי לנסות לצייר כמו שהם רוצים שאצייר. ובכן, אני אגלה לכם סוד. אני ניסיתי והתאמצתי מאד, אבל אני לא יכול לעשות את זה. אני פשוט לא יכול לעשות את זה! וזו בדיוק הסיבה שאני פשוט קצת משוגע” – רמברנדט. מתוך פרוייקט 25 היוצרים המשפיעים

קראו עוד >>