רישום בעפרונות צבעוניים

רישום בעפרונות צבעוניים

קיים מגוון של סוגי עפרונות צבעוניים. לפניכם הסבר על עפרונות צבעוניים, הרכב ותכונות, ממד רגשי, אופן השימוש, טיפים וטכניקות רישום.

רישום בעפרונות צבעוניים אהוב על אמנים, ילדים ומבוגרים, מאפשר ליצור רישומים פשוטים ועד לרישומים מורכבים והיפריאליסטים. העפרונות הצבעוניים הם אמצעי רישום זמין ונוח, אינם מלכלכים וקלים לדיוק ושליטה בקו. הם בין חומרי האמנות העמידים לאורך שנים ואין מתקלקלים או נהרסים. קיימים סוגים שונים של עפרונות צבעוניים בעלי תכונות שונות וכאן תמצאו הסבר וטיפים.

עובדות ותכונות של עפרונות צבעוניים

 • עפרונות צבעוניים מכילים ליבה המורכבת מפיגמנטים וחומרים מאגדים שונים המצופים בעץ.
 • השימוש בעפרונות צבעוניים החל למטרות סימון, רק בתחילת המאה ה-20 החל ייצור תעשייתי ושיווק העפרונות הצבעוניים לקהל. החברה הראשונה שהתחילה עם זה היתה Faber Castell הגרמנית.

העפרונות הצבעוניים מתחלקים לסוגים שונים:

 • עפרונות שמן – עפרון צבעוני המכיל חומר מאגד שמנוני הוא מסיס האלכוהול ובספירט, משאיר קו בולט וקל לערבוב. מעולים לסקיצה עבור ציורי שמן.
 • עפרונות שעווה – עפרון צבעוני המכיל חומר מאגד של גומי ערבי עם שעווה, הוא מסיס בחומרים אלכוהוליים, בעל מרקם רך יחסית וקל לחידוד.
 • עפרונות מים – עפרון צבעוני המכיל חומר מאגד מסיס במים, הפיגמנט בו עמיד לרטיבות ונשאר באותו הגוון כשמתייבש. מעבר עם מכחול לח על ציור בעפרונות מים נותן אפקט של צבעי אקוורל.
 • עפרונות פסטל – עפרון צבעוני בעל ליבה מבוססת פסטל רך, הוא קל לערבוב ונוח יותר לשימוש מגירי פסטל רך רגילים. מעולה לסקיצה לציור במדיות רטובות.

ממד רגשי וביטוי אישי המאפשר רישום בעפרונות צבעוניים

עפרונות צבעוניים הם נשלטים ודורשים סבלנות בתהליך עבודה מתמשך, ובכך הם מחזקים את היכולת להעמיק, להתמיד ולדחות סיפוקים.

עיפרון צבעוני מתחבר ליצירת סיפורים דרך דימויים צבעוניים שונים המעשירים את המסופר.

רישום בעפרונות צבעוניים – ציוד וחומרים נלווים

 • נייר רישום – עבור תרגילים שמטרתם להשיג רמה גבוהה של רישום, חשוב לבחור נייר באיכות גבוהה בעל מרקם עמיד למחיקות. עבור סקיצות יתאים כל סוג של נייר.
 • לוח רישום או כן רישום – בהתאם לאופן העבודה המועדף עליכם; כן רישום שולחני או כן עומד לרישום בעמידה. רישום בחוץ, בטבע או עירוני; לוח רישום הנשען על הזרוע, או רישום בבלוק רישום בעל כריכה קשה.
 • מחק – בעבודה עם עיפרון צבעוני, מומלץ להשתמש במחק ללא PHT/DUST.
 • מחדד – מחדד עם מתכת חזקה שלא שוברת את העיפרון.
 • עפרונות גרפיט – עפרונות רישום מתאימים לעבודה עם עיפרון צבעוני.

טיפים ועצות לתהליך העבודה עם עפרונות צבעוניים

 • התרגלו לעבוד בשיפוע, בזווית ישרה בין הדף לעין, לתוצאות מדויקות יותר. בעבודה על מצע רישום בשכיבה על השולחן, אנחנו לא רואים את הפרופורציות בצורה נכונה. לשם כך היעזרו בכן ציור.
 • החזיקו את העיפרון רחוק, כיוון שבהחזקת העיפרון קרוב מופעלת האונה השמאלית, שהיא וורבלית ולוגית, אך בהחזקת העיפרון רחוק מופעלת האונה הימנית, הפועלת באופן מרחבי, מקביל וסינכרוני.
 • עיפרון צבעוני יכולים להפיק גוונים שונים בהפעלת לחץ שונה עליהם. מומלץ להתחיל משכבות צבע בהירות ולהכהות בשכבות האחרונות. ביצירת רשתות עם עפרונות צבעוניים העין מאחדת את כל הגוונים ונוצר מרקם צבעוני ועשיר.

טיפים להחזקה ושימוש נכון בעיפרון »

תרגילים ברישום בעפרונות

רישום קווי – להחזיק את העיפרון כמה שיותר רחוק. ליצור קווים מקבילים, קווים נפגשים, למשל דשא ועלים. עדיף קווים לא סכמתיים, שהקו ילך לפי רגש ולא לפי צורך. בלי דוגמאות, רק לתרגל, כמו ללמוד לנגן על קלידים בצורה עיוורת, שהאצבעות ימצאו את הקלידים הנכונים בלי להסתכל. קווים חלשים, חזקים, ארוכים, קצרים, זורמים, מקוטעים, איטיים, מהירים, מקבילים, אנכיים, מכל מיני זוויות. וגם חשוב ללמוד לעשות קווים מעוגלים ומסתלסלים.

הצללות – הצללה נעשית בהדרגתיות מכהה לבהיר מכיוון מסוים, בהתקדמות עם העיפרון הלוך חזור, ונגמרת ללא קו שרואים איפה זה נגמר. אם רוצים להכהות אז מוסיפים בעדינות עוד קווים עבים וקצרים בשכבות, וכבר לא ממשיכים עם העיפרון עד הסוף. אם רוצים ליישר את ההצללה או להבהיר כתם (יכולה להיות בליטה על הנייר בגלל השוני בעובי של טקסטורת הנייר, או משהו מתחתיו) אז אפשר להשתמש במחק ללא PHT/DUST.

דרך יצירת רשתות או נקודות בשני צבעי יסוד, נוצר משטח שהעין מאחדת והופכת את הצבעים לגוון הצבע שנוצר בערבוב ישיר ביניהם. לדוגמה, רשתות בצבעי כחול ואדום יתקבלו בעין כצבע סגול.

 

 

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

האמן פול סזאן

האמן פול סזאן

האמן פול סזאן, צייר צרפתי, נחשב לאחד מגדולי האמנים הפוסט-אימפרסיוניסטים. סזאן חקר דרך האמנות כיצד העולם משתנה לנגד עינינו כשאנו מתבוננים.

קראו עוד >>
פרופורציות ראש האדם

פרופורציות ראש האדם

לפניכם הסבר על פרופורציות ראש האדם, סכמת ראש המתאימה ל95% מהאוכלוסיה. ידע על אנטומיה ופרופורציות הוא בסיס לרישום, ציור ופיסול ראש האדם.

קראו עוד >>