הסבר על מצעי ציור

ציור בצבעי אמנות שונים יכול להיות על מצעים מגוונים. לפניכם הסבר על מצעי ציור השימושיים ביותר; בדי קנווס וסוגי נייר שונים לציור.

ציור בצבעי אמנות שונים יכול להיות על מצעי ציור מגוונים, למשל עץ, אבן, בד, קרטון, סוגי נייר שונים ועוד. לא כל מצע מתאים לכל סוג של צבע – יש להכיר ולהתחשב בתכונות של הצבע בו אתם מתכוונים לצייר, להתאים לו מצע ציור מתאים ולבצע את ההכנות הנדרות במידה וישנן כאלה.

מצעי ציור עיקריים

בדי קנווס

בד קנווס עשוי מכותנה או פשתן וארוג בצורה פשוטה של שתי וערב. בדי קנווס הם המצע הפופולרי עבור ציור מקצועי. טרם הציור בצבעי שמן על בד קנבס, נהוג לכסות את הבד בג'סו, המונע מהצבע לחלחל לסיבי הבד. בד קנווס לציור מגיע באופנים שונים; מגולגל לשימוש חופשי, מתוח על מסגרת עץ, שטוח על קרון וכ'ניירות' בבלוק ציור. ככל שמשקל בד הקנווס נמוך יותר הוא איכותי יותר לציור. בדי קנבס מתאימים לציור בצבעי שמן, צבעי אקריליק, צבעי גואש וגם צבעי מים.

נייר לציור

מצעי ציור הנפוצים והזמינים ביותר הם סוגי נייר שונים. קיים מגוון רחב מאוד של נייר לרישום ולציור. הם נבדלים בגודל, במשקל, בחומר גלם ממנו עשויים, במרקם ובחספוס שלהם. כמעט כל סוגי הנייר מתאימים לציור ורישום במדיות יבשות כמו עפרונות, פחם, דיו, טושים, פסטל שמן ופסטל רך. כדי שנייר יתאים לציור במדיות רטובות כמו צבעי גואש, צבעי מים ואקריליק עליו להיות נייר עבה החל מ-200 גרם ובעל יכול ספיגה ללא חלחול. נייר כזה נקרא לרוב נייר לאקוורל/צבעי מים והוא מתאים לציור בכל הצבעים על בסיס מים. נייר עבה שעבר מריקה (נמרח בחומר המונע חדירת מים או שמן) מתאים לציור בצבעי שמן.

נייר פשוט מורכב משבבי עץ, מים, עמילן/שרף (שנדבקים לסיבי העץ ומקשרים ביניהם), עם תוספי בהירות אופטיים לנייר לבן, או עם תוספת פיגמנטים של צבע לנייר צבעוני. נייר פשוט מתאים לסקיצות ורישומים מהירים בעפרונות, עטים, טושים, צבעי פסטל שמן ועוד. נייר זה אינו מתאים לציור בצבעים רטובים.

נייר כרומו הוא נייר פשוט שעבר עיבוד נוסף כמו ציפוי בקאולין וליטוש וקיבל מרקם חלק ומבריק. נייר זה משמש עבור הדפסת תמונות צבעוניות. מאחר והוא חלק ומלוטש, פחות מתאים לרישום בעפרונות, פחם ופסטל, אך יכול להתאים לציור בטושים ודיו.

נייר בריסטול הוא נייר ללא ציפוי עם גימור מכונה. נייר בריסטול הוא חלק ומתאים לרישום עם עפרונות, עטים וציור עם טושים. הוא גם יכול להתאים לציור בגואש.

נייר נטול עץ הוא נייר שבו הליגנין שבעיסת העץ פורק באמצעות ריאקציה עם כלור דו-חמצני, כך שנותרים רק סיבי תאית. ישנם גם ניירות שמיוצרים מסיבי כותנה, סיבי פשתן, או מצמח אספרטו. נייר נטול עץ הוא נייר שלא מצהיב עם הזמן.

נייר משובח מורכב בשבבי עץ מורתחים בתערובת חומרים כימיים, שמפרקים את מרכיבי העץ השונים ומשאירים רק את התאית. נייר משובח לציור מתחלק לסוגי נייר שונים:

  • נייר בגימור מגורען עדין, ללא סיבי עץ, ללא חומצה, מתאים לשימוש עם עפרון, דיו, פחם ופסטל רך.
  • נייר בכבישה קרה, ללא חומצה, ללא תוספי בהירות אופטיים, נגד עובש וכתמים, הניתן לשטיפה עם מברשת, מתאים לשימוש עם צבעי אקוורל וצבעי גואש. נייר כזה במשקל 300-400 גרם בעל יכולת ספיגה וגמיש, מתאים לשימוש עם צבעי אקריליק.
  • נייר בגרעון קנווס, ללא חומצה, ללא תוספי בהירות אופטיים, עם יכולת ספיגה של מים, מליטה ושמן באופן שווה, במשקל של כ-300 גרם, מתאים לשימוש עם צבעי שמן ופסטל שמן.

 

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

הכנת פסל לשריפה

הכנת פסל לשריפה

הדרך הכי טובה לשמר פסל עשוי מחמר טבעי היא בשריפתו בתנור קרמי מיוחד. לשם כך, יש להכין את הפסל לשריפה. לפניכם הוראות הכנת פסל לשריפה עם סרטון.

קראו עוד >>
פיסול כף היד

תרגיל פיסול כף היד

לפניכם תרגיל פיסול כף היד, שלב אחר שלב, עם סרטון הדרכה. אם תרצו ללמוד ולהכיר את יסודות הפיסול כמו את כף היד שלכם, מומלץ שתפסלו את ידכם.

קראו עוד >>