מצעי ציור

ציור בצבעי אמנות שונים יכול להיות על מצעי ציור מגוונים, למשל עץ, אבן, בד, קרטון, סוגי נייר שונים ועוד. לא כל מצע מתאים לכל סוג של צבע – יש להכיר ולהתחשב בתכונות של הצבע בו אתם מתכוונים לצייר, להתאים לו מצע ציור מתאים ולבצע את ההכנות הנדרות במידה וישנן כאלה. 

מצעי ציור עיקריים

בדי קנווס

בד קנווס עשוי מכותנה או פשתן וארוג בצורה פשוטה של שתי וערב. בדי קנווס הם המצע הפופולרי עבור ציור מקצועי. טרם הציור בצבעי שמן על בד קנבס, נהוג לכסות את הבד בג'סו, המונע מהצבע לחלחל לסיבי הבד. בד קנווס לציור מגיע באופנים שונים; מגולגל לשימוש חופשי, מתוח על מסגרת עץ, שטוח על קרון וכ'ניירות' בבלוק ציור. ככל שמשקל בד הקנווס נמוך יותר הוא איכותי יותר לציור. בדי קנבס מתאימים לציור בצבעי שמן, צבעי אקריליק, צבעי גואש וגם צבעי מים.

בד קנווס

נייר לציור

מצעי ציור הנפוצים והזמינים ביותר הם סוגי נייר שונים. קיים מגוון רחב מאוד של נייר לרישום ולציור. הם נבדלים בגודל, במשקל, בחומר גלם ממנו עשויים, במרקם ובחספוס שלהם. כמעט כל סוגי הנייר מתאימים לציור ורישום במדיות יבשות כמו עפרונות, פחם, דיו, טושים, פסטל שמן ופסטל רך. כדי שנייר יתאים לציור במדיות רטובות כמו צבעי גואש, צבעי מים ואקריליק עליו להיות נייר עבה החל מ-200 גרם ובעל יכול ספיגה ללא חלחול. נייר כזה נקרא לרוב נייר לאקוורל/צבעי מים והוא מתאים לציור בכל הצבעים על בסיס מים. נייר עבה שעבר מריקה (נמרח בחומר המונע חדירת מים או שמן) מתאים לציור בצבעי שמן.

נייר פשוט מורכב משבבי עץ, מים, עמילן/שרף (שנדבקים לסיבי העץ ומקשרים ביניהם), עם תוספי בהירות אופטיים לנייר לבן, או עם תוספת פיגמנטים של צבע לנייר צבעוני. נייר פשוט מתאים לסקיצות ורישומים מהירים בעפרונות, עטים, טושים, צבעי פסטל שמן ועוד. נייר זה אינו מתאים לציור בצבעים רטובים.

נייר כרומו הוא נייר פשוט שעבר עיבוד נוסף כמו ציפוי בקאולין וליטוש וקיבל מרקם חלק ומבריק. נייר זה משמש עבור הדפסת תמונות צבעוניות. מאחר והוא חלק ומלוטש, פחות מתאים לרישום בעפרונות, פחם ופסטל, אך יכול להתאים לציור בטושים ודיו.

נייר בריסטול הוא נייר ללא ציפוי עם גימור מכונה. נייר בריסטול הוא חלק ומתאים לרישום עם עפרונות, עטים וציור עם טושים. הוא גם יכול להתאים לציור בגואש.

נייר לרישום
נייר לרישום

נייר נטול עץ הוא נייר שבו הליגנין שבעיסת העץ פורק באמצעות ריאקציה עם כלור דו-חמצני, כך שנותרים רק סיבי תאית. ישנם גם ניירות שמיוצרים מסיבי כותנה, סיבי פשתן, או מצמח אספרטו. נייר נטול עץ הוא נייר שלא מצהיב עם הזמן.

נייר משובח מורכב בשבבי עץ מורתחים בתערובת חומרים כימיים, שמפרקים את מרכיבי העץ השונים ומשאירים רק את התאית. נייר משובח לציור מתחלק לסוגי נייר שונים:

  • נייר בגימור מגורען עדין, ללא סיבי עץ, ללא חומצה, מתאים לשימוש עם עפרון, דיו, פחם ופסטל רך.
  • נייר בכבישה קרה, ללא חומצה, ללא תוספי בהירות אופטיים, נגד עובש וכתמים, הניתן לשטיפה עם מברשת, מתאים לשימוש עם צבעי אקוורל וצבעי גואש. נייר כזה במשקל 300-400 גרם בעל יכולת ספיגה וגמיש, מתאים לשימוש עם צבעי אקריליק.
  • נייר בגרעון קנווס, ללא חומצה, ללא תוספי בהירות אופטיים, עם יכולת ספיגה של מים, מליטה ושמן באופן שווה, במשקל של כ-300 גרם, מתאים לשימוש עם צבעי שמן ופסטל שמן.

לימודי ציור בסטודיו צ'רקוב בגבעתיים - מוזמנים להצטרף:

סדנאות אמנות במסלול אישי – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת אלכסנדר צ'רקוב למבוגרים ולצעירים, למתחילים ולמתקדמים. הלימודים במסגרת קבוצתית עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

סדנאות אמנות לילדים – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת סופי צ'רקוב לילדים בגילאי היסודי, מתחילים ומתקדמים. הלימודים בקבוצות קטנות עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

פוסטים קשורים בנושא הסבר על ציוד לציור:

מכחולים ומתווכי צבעים

מכחולים ומתווכי צבעים

לפניכם הסבר על מתווכי צבעים שונים, המאפיינים והשימוש שלהם באמנות; סוגי מכחולים שונים, שהם הנפוצים ביותר בתחום הציור, סכיני ציור, ספוג ועוד.

כני ציור

כני ציור

כני ציור קיימים בגדלים שונים (לציור בעמידה או בישיבה מול שולחן), וחומרים שונים. לפניכם הסבר על סוגי כנים שונים ואופן השימוש בהם.

הסבר על פלטה לצבעים

פלטה לצבעים

פלטה לצבעים היא משטח קשיח שעליו הצייר מניח ומערבב את צבעיו לציורו. לפניכם הסבר על סוגי פלטות שונות, וטיפים לשימוש בפלטת צבעים.

רוצה לשתף עם מישהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה