פלטה לצבעים

פלטה לצבעים

פלטה לצבעים היא משטח קשיח שעליו הצייר מניח ומערבב את צבעיו לציורו. לפניכם הסבר על סוגי פלטות שונות, וטיפים לשימוש בפלטת צבעים.

אם אתם מתחילים בציור מומלץ לקרוא הסבר קצר על פלטה לצבעים ולהחליט איזו פלטה הכי מתאימה לכם. פלטה היא משטח קשיח שעליו הצייר מניח ומערבב את צבעיו לציורו. קיימות פלטות מחומרים שונים, רב שימושיות או חד פעמיות.

פלטה לצבעים – סוגים והסברים

פלטת פלסטיק – לרוב בעלת גומות קטנות, המחלקות את צבעי הציור ומונעות את ערבובם זה בזה. בנוסף, במרכז הפלטה ישנו מקום לערבוב צבעים נבחרים ודילולם במים בציור בצבעי מים, בצבעי אקריליק או בצבעי גואש, כמו כן, דילול בטרפנטין ושמן פשתן בציור עם צבעי שמן. פלטת פלסטיק קלה לניקוי.

פלטת עץ – ניתן להשתמש בפלטה עשויה מעץ עבור צבעי ציור. יש בה חור להחזקה נוחה ונשענת על הזרוע. מומלץ לכסות את העץ בציפוי לכה לניקוי קל יותר של הצבעים. לא מתאימה לצבעי מים.

פלטת נייר – בציור עם צבעי שמן וצבעי אקריליק, ניתן להשתמש בפלטות נייר, המגיעות בבלוק נייר או גיליונות, אותם אפשר להדק למשטח ישר עם קליפסים. ניירות פלטה מצופים פוליאתילן, מתכלים וחד פעמיים. בנוסף, ניתן להתשמש בנייר פרגמנט (נייר אפייה).

פלטה לצבעים חד פעמית – ניתן להשתמש בצלחת חד פעמית כפלטה עבור צבעי ציור שונים. רצוי צלחת חד פעמית חלקה ללא טקסטורה ובצבע לבן.

טיפים והמלצות לגבי פלטה לצבעים

  • בסיום הציור בצבעי שמן ניתן לשמור על פלטת הצבעים לשימוש חוזר דרך כיסוי הפלטה בניילון נצמד, המאריך את טריות הצבעים כשבוע ימים.
  • בסיום הציור בצבעי אקריליק ניתן לשמור על פלטת הצבעים לשימוש חוזר דרך כיסוי הפלטה בניילון נצמד ושמירתה במקפיא. בעת חזרה לשימוש, כשפלטת הצבעים מפשירה אתם יכולים לחזור לצייר.
  • ניתן להכין פלטה לחה בקלות עבור שמירה על צבעי אקריליק: מיכל עם מכסה, שבתוכו שכבה של נייר טישו, נייר ידיים או כל חומר סופג אחר שניתן להרטיב במים ומעליו נייר אפייה. הצבע מונח בתוך המיכל ונשאר לח.

 

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

צבע אפור

צבע אפור

כל מה שאתם צריכים לדעת על צבע אפור; איך לערבב, לשלב ולבחור את גווני הצבעים שמתאימים לכם, לאור משמעויות והשפעות הצבעים השונים

קראו עוד >>