אמנות ואמנים

על אמנות ואמנים – מאת אלכסנדר צ'רקוב 

משתתפי הסדנא, בה אני מעביר שיעורים בפיסול, ברישום ובציור, שאלו אותי איזה מבין שלושת תחומי האמנות אני הכי אוהב. לא ידעתי מה לענות… ובכלל, האם אני יכול לקרוא לתחושה כזו, אהבה? איך אתם הייתם מכנים את הרגש שלכם כלפי האוויר אותו אתם נושמים? סביר להניח שרובכם אפילו לא חשבתם על זה. 

אך ענו לעצמכם: הייתם מסוגלים לחיות בעולם בו אין אמנויות?

בעולם ללא ציורים וללא פסלים, או ללא מוסיקה, ללא תיאטרון, ללא קולנוע, ללא ספרות אמנותית, ללא ריקוד, ללא אדריכלות, ללא עיצוב… בעולם ללא טעם.

למעשה, האנושות יצרה פיסול וציור עוד לפני שהיא למדה לדבר והצורך האסתטי מונח בבסיס הראשוני של הקיום האנושי. אגב, האנושות התקיימה בעולם ללא טלפונים, טלוויזיות, מחשבים, כמו גם ללא מכוניות, מטוסים וטילים עד לפני 100-150 שנה.

אני ארשה לעצמי לתת מספר דוגמאות מן החפצים הארכיאולוגיים הרבים, על מנת לסייג את דבריו של פרידריך אנגלס על מה בדיוק "הפך אדם מקוף". אני סבור כי פיסול, רישום וציור – מהווים את תחילת האבולוציה האנושית.

והנה עוד שאלה נפוצה על אמנות ואמנים: 

האם אפשר להפוך לאמן או צריך להיוולד ככזה? כלומר, האם כישרון של אמן הינו מאפיין מולד?

בהרהוריי בנושא ועל סמך ניסיוני האישי, הגעתי למסקנה כי היכולת ליצירה אמנותית היא יכולת מולדת, אך לחלוטין לא ייחודית, אלא טיפוסית לרוב האנשים, בדומה ליכולת לקרוא, לכתוב, או ללכת.

וגם היא, כמו יכולות מולדות אחרות, דורשת הכשרה וליווי. במילים אחרות, לימוד פיסול, ציור ורישום הם טבעיים לאדם ממש כמו ללמוד לדבר. גם הם דורשים זמן, טיפים, ניסוי וטעייה, ו… רצון.

אחת ההתרשמויות החזקות שלי מאמנות בתור ילד הייתה היכרות מזדמנת עם הפיסול. בהיותי בן 6, בחלון ראוה של סטודיו לאמנות לילדים, ראיתי תערוכה של דמויות בעלי חיים מפלסטלינה. במשך דקות ארוכות בהיתי ולא יכולתי לנתק את עצמי מהחלון, בעודי מתבונן על כלבים, חתולים, דובים, צפרדעים וצבים. את תשומת ליבי משכה במיוחד דמות סוס, אשר עמדה קרוב מאד לזכוכית. נדמה היה לי שהסוס הזה… חי? אני עדיין מתקשה לתאר את תחושת ההתלהבות הנרגשת שאפפה אותי. התעורר בי דחף יצרי להכין את אותו הסוס לעצמי. לאחר ששכנעתי את אמי לקנות פלסטלינה, מיד התחלתי בעבודה. ו… אבוי לי! איזו זוועה, לא יצא לי שום דבר!

מידת האכזבה ברמת היכולות שלי הייתה עצומה. מיד הגעתי למסקנה ה"ברורה" – אני לא ניחנתי בכישרון לפיסול, לעומת אותם הילדים, שאת עבודותיהם ראיתי בחלון הראווה של התערוכה. וכמובן, התמלאתי רוגז על הירידה בהערכתי העצמית. לצערי הרב…

… שנים רבות חלפו עד שנטלתי שוב פלסטלינה לידיי, וצעד אחר צעד, בעזרת הרבה סבלנות, התחלתי ללמוד תחום אמנות זה, אליו התעוררו רגשותיי בילדותי.

מדוע שיתפתי אתכם בסיפור זה? 
מתוך המחשבה כי כל אדם יכול להיות אמן, בתנאי שיש לו רצון ללמוד, לתרגל ולא להיכנע לכישלונות.

בעצם, באיזה תחום של עשייה אנושית זה לא כך?

פוסטים קשורים בנושא פילוסופיה של האמנות

כולו וחלקו

כולו וחלקו

אלכסנדר צ'רקוב דן אודות אופן התפיסה שלנו של השלם וחלקיו, כולו וחלקו.

רוצה לשתף עם מישהו?

JOIN US ON

FACABOOK

JOIN US ON

INSTAGRAM

JOIN US ON

YOUTUBE

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Translate »
גלילה למעלה

כאן יוצרים ונהנים

פעילות הסטודיו מתקיימת כרגיל – מוזמנים להגיע להתרשם ולהצטרף: סדנאות אמנות במסלול אישי וסדנאות אמנות לילדים.

פעילות הבוטיק מתקיימת כרגיל – ניתן להגיע לסטודיו לרכוש במקום או לבצע הזמנה דרך האתר ולקבל במשלוח או באיסוף עצמי.

שעות פעילות הסטודיו »

לכל שאלה אנו זמינים בטלפון ובווטסאפ:
0502273577 | 0533408223