להפוך לאמן או צריך להיוולד כזה?

להפוך לאמן

האם כישרון של אמן הינו מאפיין מולד? האם אנחנו נולדים אמנים או שאנחנו הופכים לאמנים?

אחת הסוגיות הפילוסופיות והמעשיות בעולם האמנות נוגעת בכישרונו של האמן – האם אדם יכול להפוך לאמן או שהוא פשוט נולד אמן – כלומר האם זהו כישרון מולד או משהו שכל אחד יכול לפתח וללמוד. צ'רקוב עונה על אחת השאלות הנפוצות בקרב תלמידים חדשים – אנשים שרק מתחילים לצייר או לפסל ועושים את דרכם לראשונה בעולם האמנות:

האם אפשר להפוך לאמן או צריך להיוולד כזה?

בהרהוריי בנושא ועל סמך ניסיוני האישי, הגעתי למסקנה כי היכולת ליצירה אמנותית היא יכולת מולדת. אך לחלוטין לא ייחודית, אלא יכולת טיפוסית לרוב האנשים, בדומה ליכולת לקרוא, לכתוב, או ללכת. וגם היא, כמו יכולות מולדות אחרות, דורשת הכשרה וליווי. במילים אחרות, לימוד פיסול, ציור ורישום הם טבעיים לאדם ממש כמו ללמוד לדבר. גם הם דורשים זמן, טיפים, ניסוי וטעייה, ו… רצון.

אלכסנדר צ'רקוב, מתוך ספר המבוא לעולם האמנות "פיסול, ציור, רישום ולא רק"

כלומר – בדיוק כמו שכל אדם שנולד מסוגל לרכוש את היכולות האנושיות ללכת, לדבר, לקרוא וכד' כך הוא יכול לרכוש את היכולת לצייר, לפסל וכד'. לחלק מהאנשים יכולות כאלה באות בקלות ובטבעיות ולחלקם נדרש יותר זמן וליווי. חלק מהאנשים הופכים לנואמים, סופרים או ציירים מוכרים בכל העולם, אך הרוב פשוט משתמשים ביכולות הללו לחיי היומיום. לטעון ש"אני לא מוכשר בציור" או "יש לי שתי ידיים שמאליות ואני לא יכול לפסל" זה כמו לקבוע עבור ילד פעוט שמתחיל למלמל מילים ולפתח את יכולת הדיבור שהוא לא כשרוני לדבר.

חלק מתהליך ההכשרה כולל כמובן טעויות וכשלונות. ילדים מבלבלים אותיות או ממציאים מילים כשלומדים לדבר. תינוקות נופלים עשרות פעמים עד שמצליחים לשמור על השיווי משקל וללכת בצורה יציבה ובטוחה. ילדים בכיתה א' כותבים אותיות מאות פעמים ועדיין יכולים לטעות לכתוב ג' במקום ז'. רכישת יכולות היא תהליך אשר לוקח זמן, ניסיון חד פעמי כושל לא מעיד על כישרון או יכולת. צ'רקוב מוסיף ומשתף את נסיונו האישי עם עולם הפיסול:

אחת ההתרשמויות החזקות שלי מאמנות בתור ילד הייתה היכרות מזדמנת עם הפיסול. בהיותי בן 6, בחלון ראוה של סטודיו לאמנות לילדים, ראיתי תערוכה של דמויות בעלי חיים מפלסטלינה. במשך דקות ארוכות בהיתי ולא יכולתי לנתק את עצמי מהחלון, בעודי מתבונן על כלבים, חתולים, דובים, צפרדעים וצבים. את תשומת ליבי משכה במיוחד דמות סוס, אשר עמדה קרוב מאד לזכוכית. נדמה היה לי שהסוס הזה… חי? אני עדיין מתקשה לתאר את תחושת ההתלהבות הנרגשת שאפפה אותי. התעורר בי דחף יצרי להכין את אותו הסוס לעצמי. לאחר ששכנעתי את אמי לקנות פלסטלינה, מיד התחלתי בעבודה. ו… אבוי לי! איזו זוועה, לא יצא לי שום דבר!

מידת האכזבה ברמת היכולות שלי הייתה עצומה. מיד הגעתי למסקנה ה"ברורה" – אני לא ניחנתי בכישרון לפיסול, לעומת אותם הילדים, שאת עבודותיהם ראיתי בחלון הראווה של התערוכה. וכמובן, התמלאתי רוגז על הירידה בהערכתי העצמית. לצערי הרב…

אלכסנדר צ'רקוב, מתוך ספר המבוא לעולם האמנות "פיסול, ציור, רישום ולא רק"

שנים רבות חלפו עד שצ'רקוב שוב נטל פלסטלינה לידיו, וצעד אחר צעד, בעזרת הרבה סבלנות, התחיל ללמוד פיסול ובהמשך גם ללמד אחרים. ואם נחזור לשאלה האם להפוך לאמן או להיוולד כזה – התשובה היא – כל אדם יכול להיות אמן, בתנאי שיש לו רצון ללמוד, לתרגל ולא להכנע לכישלונות.

בעצם, באיזה תחום של עשייה אנושית זה לא כך?

 

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

צבע אפור

צבע אפור

כל מה שאתם צריכים לדעת על צבע אפור; איך לערבב, לשלב ולבחור את גווני הצבעים שמתאימים לכם, לאור משמעויות והשפעות הצבעים השונים

קראו עוד >>
פיסול בפלסטלינה

פיסול בפלסטלינה

לפניכם הסבר על פלסטלינה; הרכב ותכונותיה, ממד רגשי וביטוי אישי המאפשרת הפלסטלינה, אופן השימוש, טיפים וטכניקות פיסול עם פלסטלינה.

קראו עוד >>
פרופורציות ראש בהטייה

פרופורציות ראש בהטייה

הסבר על השפעת זווית הראיה שלנו על השינויים בפרופורציות ראש האדם, התורם לרישום וציור מדויק יותר של פרופורציות ראש בהטייה, יחד עם תרגול בנושא.

קראו עוד >>