ציור בצבעי אקריליק

ציור בצבעי אקריליק הוא חדש יחסית בהיסטוריה של הציור והתחיל רק בשנות ה-50 של המאה ה-20 כחלופה נוחה לציור בצבעי שמן וצבעי מים.  ציור בצבעי אקריליק צבר במהרה פופולריות בקרב האמנים, וכיום צבעי אקריליק מהווים מדיום נפוץ לציור ובנוסף שימושיים עבור עבודות קראפט ומלאכת יד. עבור מי שטרם התנסה בצבעי אקריליק – כדאי מאד להכיר ולהתנסות.

ציור בצבעי אקריליק

עובדות ותכונות של צבעי אקריליק

 • צבעי אקריליק מורכבים מפיגמנטים מעורבבים בתחליב רזין אקרילי. רזין הוא חומר סינטטי, המשמש לייצור מוצרי פרספקס ומוצרי פלסטיק שונים.
 • ניתן לדלל את צבעי האקריליק במים, הם מתייבשים במהירות והופכים לעמידים למים. בניגוד לצבעי מים וגואש, לא ניתן להמיסם מחדש לאחר ייבושם. בנוסף, כשצבע אקריליק מתייבש, גוונו נוטה להתכהות.

ממד רגשי וביטוי אישי המאפשרים צבעי אקריליק

צבעי אקריליק מאפשרים תחושת שחרור דרך צביעה מהירה של משטחים גדולים בתנועות ארוכות. ניתן לעבד תחושות של כעס, כמו גם לשחרר אנרגיה פנימית עצורה, דרך הטחת צבע באמצעות מתווכים, התזה ישירות ממיכל הצבע, תיפוף, ומריחת צבע במשטחים גדולים.

בשל חוסר מיומנות בעבודה עם צבע אקריליק ותכונותיו, כגון נזילות הצבע על גבי הציור, ייתכנו מצבים בלתי נשלטים ומתוכננים אחרים. דבר זה יכול ליצור מגוון של רגשות אצל היוצר, בין רגשות שליליים (חרדה, חוסר שליטה ואי נעימות) לרגשות חיוביים (שמחה לגילויים חדשים, סקרנות ועוצמה). מגוון ביטויי הרגש בעבודה עם צבעי אקריליק משפר את יכולת ההגמשה.

בעבודה עם חומרים רטובים, לרבות צבעי אקריליק, יש פעולות חוזרות ונשנות, למשל טבילת המכחול במים, לקיחת צבע מפלטה וניגוב במטלית. מעין טקס זה מהווה עבור היוצר עוגן למציאת קצב פנימי, כמו גם מסגרת שמקנה ביטחון עצמי, ארגון, סדר וקביעת גבולות, ומתוך כך לעבודה רגשית עמוקה יותר.

דרך המעברים שבין העבודה על הפרטים הקטנים להתייחסות לכלל היצירה, מתרחבת תפיסת פרופורציות ההתבוננות על החיים. אופן עבודה זה מפתח את הפעילות הסינכרונית בין אונת מוח ימין לאונת מוח שמאל.

ציור בצבעי אקריליק - ציוד וחומרים נלווים

 • מצעי ציור – כמעט כל סוג משטח; בדי קנווס, עץ, פלסטיק, אלומיניום ועוד.
 • כן ציור – בהתאם לאופן העבודה המועדף עליכם; כן ציור שולחני לציור בישיבה או כן ציור עומד לציור בעמידה.
 • מתווכי צבעים – גודל המכחול הנבחר (או סכין ציור ואחרים) תלוי בגודל המצע והדימוי המצויר. מומלץ להשתמש במכחולים איכותיים, ששיער המכחול אינו נתלש במהלך הציור, כיוון שלא ניתן להוריד מצבע יבש.
 • פלטה לצבעים – ניתן להשתמש בפלטת עץ, פלסטיק, פורצלן, צלחת חד פעמית ואף בנייר פרגמנט.
 • משחת ג'סו – חומר זה משמש לכיסוי מצע הציור, לרוב בד קנווס משומש, לשימוש חוזר.
 • עפרונות פיט – בכדי לעשות רישום לפני ציור מומלץ להשתמש בעפרון פסטל רך בגווני חום.
 • ספריי לכה – בסיום העבודה עם צבעי האקריליק ניתן לרסס על הציור ספריי לכה לקבלת אפקט צבע עשיר יותר.
 • פורינג אקריליק וסיליקון – תוספים לטכניקת ציור בצבעי אקריליק.
בנוסף יש להצטייד בצנצנת זכוכית למים וטבילת המכחול, מטלית בד ללא סיבים או נייר סופג לניגוב המכחולים.

אופן השימוש ותהליך העבודה בצבעי אקריליק

צבעי אקריליק באים בדרך כלל בשפורפרת או צנצנת, אותם ניתן להוציא על פלטה לשימוש בציור, ישירות מהשפורפרת ובאמצעות מכחול או סכין ציור מתוך הצנצנת. אופן השימוש הוא בהנחת צבע ומריחתו על מצע הציור, שעבור צבעי האקריליק יכול להיות כמעט כל משטח. בשימוש עם מים, ניתן ליצור שכבת צבע אקריליק שקופה עד אטומה אחידה וחלקה או בעלת נפח ותלת ממדיות. ניתן לערבב צבעים שונים באמצעות מכחול לח.

זמן ייבוש הצבע תלוי בעובי השכבה, הנע בין דקות בודדות עד לחצי שעת ייבוש. בכדי להאריך את זמן ייבוש הצבע (למשך ימים אחדים) ניתן להוסיף לצבעי אקריליק חומר מעכב-התייבשות. צבע אקריליק שהתייבש אינו נשטף ויורד ממשטחים סופגים, אך על אחרים ניתן לקלף אותו.

טיפים והמלצות לציור בצבעי אקריליק:

 • לפני ההתחלה בציור בצבע רצוי להתנסות ברישום. ידע ברישום הוא הבסיס לציור בצבע ויסייע לכם להשיג תוצאות משכנעות ומדויקות יותר. כשאתם מתחילים ציור חדש רצוי לעשות רישום סקיצה ראשונית, הדבר יקל עליכם מאד כשתעברו לצבע. כשאתם יוצרים סקיצה עבור ציור אקריליק על גבי הקנבס, השתמשו בעיפרון פסטל.

 • רצוי שתכירו את עקרונות תורת הצבע, מהם צבעי היסוד ומהם הצבעים המשלימים ואיך להתייחס אליהם בציור. הידע יעזור לכם ליצור אשליית תלת מימד ועומק בציור בצבע.

 • על מנת ליצור קווים דקים יחסית בציור, יש לבחור את גודל המכחול הרצוי (לקווים דקים במיוחד מומלץ להשתמש במכחולי פוינטר ומכחולי ליינר), למרוח מים באמצעות מכחול על ציור בצבע אקריליק יבש, כך שהמכחול מחליק בקלות.

 • בסיום הציור ניתן לשמור על פלטת צבעי האקריליק לשימוש חוזר דרך כיסוי הפלטה בניילון נצמד ושמירתה במקפיא. בעת חזרה לשימוש, כשפלטת הצבעים מפשירה אתם יכולים לחזור לצייר.

לימודי ציור בסטודיו צ'רקוב בגבעתיים - מוזמנים להצטרף:

סדנאות אמנות במסלול אישי – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת אלכסנדר צ'רקוב למבוגרים ולצעירים, למתחילים ולמתקדמים. הלימודים במסגרת קבוצתית עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

סדנאות אמנות לילדים – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת סופי צ'רקוב לילדים בגילאי היסודי, מתחילים ומתקדמים. הלימודים בקבוצות קטנות עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

פוסטים קשורים בנושא ציוד וחומרים לציור

אקריליק פורינג

אקריליק פורינג

פורינג מדיום משמש כמדלל צבעי אקריליק. בשימוש עם סיליקון נוצר אפקט מרשים. לפניכם הסבר על פורינג מדיום והוראות יצירה בשילוב אקריליק וסיליקון.

ציור בצבעי שמן

ציור בצבעי שמן

צבעי שמן מזמנים תהליך עמוק וביטוי אישי רחב. לפניכם הסבר על צבעי שמן; הרכב ותכונות, אופן השימוש, ממד רגשי, טיפים וטכניקות ציור עם צבעי שמן.

ציור בצבעי גואש

ציור בצבעי גואש

צבעי הגואש ידידותיים ומעולים לילדים. לפניכם הסבר על צבעי גואש; הרכב ותכונות, אופן השימוש, ממד רגשי, טיפים וטכניקות ציור בצבעי גואש.

רוצה לשתף עם מישהו?

2 מחשבות על “ציור בצבעי אקריליק”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה

כאן יוצרים ונהנים

סדנאות אמנות 2021/22 – התחלנו!

סדנאות פיסול, ציור ורישום לילדים ומבוגרים בסטודיו צ'רקוב בגבעתיים – ההרשמה פתוחה »

בוטיק אמנות ויצירה אונליין – הזמינו ציוד וחומרים לאמנות וקבלו במשלוח עד הבית »