הכנת פסל לשריפה

הכנת פסל לשריפה

הדרך הכי טובה לשמר פסל עשוי מחמר טבעי היא בשריפתו בתנור קרמי מיוחד. לשם כך, יש להכין את הפסל לשריפה. לפניכם הוראות הכנת פסל לשריפה עם סרטון.

הכנת פסל לשריפה מאת אלכסנדר צ'רקוב, מתוך ספר המבוא לעולם האמנות "פיסול, ציור, רישום ולא רק"

כדי לשמר פסל עשוי מחמר טבעי, יש להעביר אותו לחומר קשה. הדרך הקלה ביותר היא לשרוף פסל יבש בתנור קרמי מיוחד. לשם כך, לפניכם הוראות הכנת פסל לשריפה. העניין הוא שעובי יתר של מסת החמר עלול להוביל לפיצוץ של הפסל בתנור במהלך השריפה. כדי להקטין את הסיכון לפיצוץ, מוסיפים לחמר שמוט (חמר שנשרף ועובד לאבקה). עובי החמר הנדרש לשריפה שונה בהתאם לגודל של גרגרי השמוט וכמותו היחסית באחוזים ממסת החמר. 

להלןפירוט משוער של היחס בין גודל השמוט לבין עובי החמר המותר לשריפה ב – 25% נוכחות של שמוט בחמר:

חמר ללא שמוט – עד 1 ס"מ
עם שמוט 0.5 מ"מ – עד 2 ס"מ
עם שמוט 1 מ"מ – עד 3 ס"מ
עם שמוט 2 מ"מ – עד 5 ס"מ

נתונים מדויקים ומפורטים יותר תמצאו בספרות המקצועית על שריפת מוצרי קרמיקה.

ועוד הערה אחת: ההכנה לשריפה צריכה להיעשות לאחר פיסול ראשוני של פרטים, אך לפני תהליך הגימור הסופי. ראשית, מאחר והחמר הוא עדיין רך ושנית כי תהליך הכנת הפסל לשריפה הוא טראומטי מאוד לפרטים.

בפסל דמות אישה הנעשה מחמר עם 0.5 מ"מ שמוט, עובי דפנות הפסל לא יעלה על 2 ס"מ. חיתוך הפסל לחלקים נוחים לריקון החמר מבפנים, השתדלו לעשות במקומות בעלי פחות פרטים. בהדבקת חתיכות הפסל תוך שימוש בחמר נוזלי, יש לשפשף את מקומות החיבור. דאגו להדבקה הדוקה של חלקים וסחטו עודף נוזלים מהחומר. בסיום, החליקו את נקודות ההדבקה.

צפו בסרטון הממחיש את תהליך הכנת פסל לשריפה (חיתוך וריקון) | 2:53

לאחר שהפסל עבר ריקון והשלמת את שלב הגימור והעבודה על הפרטים, יש להשאירו לייבוש מלא. אורך זמן הייבוש תלוי בסוג החמר ובטמפרטורת החדר. כשהחמר יבש לחלוטין, צבעו דוהה ולא מרגישים לחות במגע עם החמר. זה הזמן להעבירו לשריפה. אם אין לכם תנור שריפה קרמי נסו לפנות אל קרמיקאי באיזור מגוריכם ולבקש לשרוף אצלו את הפסל או להיעזר בשירות שריפת פסלים אצלנו בסטודיו.

לאחר השריפה תוכלו לעבור לצביעת הפסל ולהעניק לו מראה אצילי יותר, כגון ברונזה או עץ.

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

רכישת מוצרי
אמנות ויצירה

ההרשמה לסדנאות 23/24 פתוחה!

פוסטים מעניינים

וולפגנג מוצרט

וולפגנג מוצרט

"בדמיוני אני לא שומע קטעי מוסיקה ברצף, אני שומע את זה בבת אחת. וזה תענוג!" – מוצרט. מתוך פרוייקט 25 היוצרים המשפיעים

קראו עוד >>
קלוד מונה

קלוד מונה

"שכבת הצבע הראשונה צריכה לכסות את הבד ככל האפשר ולא חשוב עם זה, עד כמה גסה היא תהיה" – מונה. מתוך פרוייקט 25 היוצרים המשפיעים

קראו עוד >>