רישום בעפרונות גרפיט

רישום בעפרונות

עפרונות הם כלי כתיבה נפוץ לכתיבה או רישום. לפניכם הסבר על עפרונות, הרכב ותכונות, ממד רגשי, אופן השימוש, טיפים, טכניקות ותרגילים ברישום.

רישום בעפרונות גרפיט נוח, נגיש וזמין לכל אחד, מאפשר יצירת סקיצות ורישומים מקצועיים ומורכבים. עיפרון הוא אמצעי הכתיבה והרישום הנפוץ בעולם. בשונה מעיפרון כתיבה רגיל, עפרונות הרישום מגיעים בדרגות שונות ומספקים מגוון אפשרויות לרישום קווי ויצירת דירוגים והצללות. עפרונות רישום אידאליים למתחילים ברישום לביצוע תרגילים ולימוד עקרונות רישום בסיסיים. כאן תמצאו הסבר על עפרונות רישום, טכניקות, טיפים מועילים והמלצות לתרגילים ראשוניים ברישום.

רישום בעפרונות

עובדות ותכונות של עפרונות רישום

 • עפרונות הם כלי כתיבה נפוץ לכתיבה או רישום. העיפרון מורכב ממוט גרפיט, אשר לרוב מצופה בעץ.
 • עפרונות התפתחו כפתרון לאמצעי כתיבה נוח ונקי יותר מאשר קסת דיו. בתקופה הרומית החל השימוש בחרטי עופרת לכתיבה על פפירוס. חרתים אלה כונו penicillus, ומכאן השם האנגלי לעיפרון, pencil. באמצע המאה ה-16 התגלו מאגרי גרפיט, ובטעות הוחשבו כסוג של עופרת ומכאן שמו העברי עיפרון. בתחילת המאה ה-19 החל ייצור המוני של עפרונות הגרפיט כפי שמוכרים לנו עד היום.
 • הרישום בעיפרון ניתן למחיקה, מה שמאפשר תיקון טעויות ועבודה מדוייקת.
 • ניתן לשלב רישום בעפרונות גרפיט עם פחם / עפרונות פחם או עפרונות פסטל.
 • עפרונות הרישום מגיעים בדרגות קושי שונות, המשפיעות על חדות וגוון הרישום. הדרגות השונות נעות בין H (מהמילה Hardness) לשרטוט ל-B (מהמילה Blackness) לרישום ועפרון חצי-רך F (בין HB ל-H). עפרונות גרפיט בדרגות קושי מ-H ועד 9H המשמשים לשרטוט, בעלי שימוש מועט ברישום אמנותי. מבחינת העפרונות הרכים, ככל שדרגת הרכות B של העיפרון גבוהה יותר, כך צבעו האפור של העיפרון כהה יותר וחדות הקו שלו נמוכה יותר.


ממד רגשי וביטוי אישי המאפשר רישום בעפרונות

עפרון הוא אמצעי קווי המשמש לרישום מהתבוננות חיצונית או פנימית. עפרון מהווה גם אמצעי להכנת סקיצות ובכך מארגן את הוויזואליות הפנימית ומקנה תחושת שליטה ליוצר.

עוצמת הקו וגווניו מבטאים הרבה את אישיות היוצר. תהליך הרישום דורש זמן, עבודה איטית ביצירת שכבות של גוונים, ובכך מחזק את היכולת בדחיית סיפוקים, יוצר ריכוז פנימי ועוזר לעבד מחשבות. תהליך הרישום הוא כעין עבודה מדידטיבית.

רישום בעפרונות גרפיט – ציוד וחומרים נלווים

עיפרון הרישום הקלאסי הוא עיפרון גרפיט 6B. הוא מעולה ליצירת דירוגי והצללות לביטוי אור וצל ברישום והבעה של נפח. כשהוא מחודד היטב הוא טוב גם לרישום קווי ויצירת קווי מתאר. אנחנו ממליצים עליו לביצוע תרגילי רישום רבים, ובתור התחלה עפרון רישום זה לבדו יכול להספיק.

להרחבת גווני האפור-שחור ואפשרויות הרישום והדיוק, מומלץ להצטייד גם בעיפרון רך יותר 8B , וגם בעפרונות קשים יותר 2B, 4B. כמו כן, עיפרון HB שמשמש לכתיבה ורישום יהיה שימושי להוספת חדות וקונטרסט לרישום.

 • נייר רישום – עבור תרגילים שמטרתם להשיג רמה גבוהה של רישום, חשוב לבחור נייר באיכות גבוהה ללא חומצה (אינו מצהיב) בעל מרקם עמיד למחיקות. עבור סקיצות יתאים כל סוג של נייר. למתחילים (וגם למתקדמים) כדאי לבחור בלוק רישום ולאגד את כל הרישומים והסקיצות שלכם ולהנות ממעקב אחר התהליך וההתקדמות.
 • לוח רישום או כן רישום – בהתאם לאופן העבודה המועדף עליכם. כן רישום שולחני או כן עומד לרישום בעמידה בפורמטים גדולים. לרישום בחוץ, בטבע או או בעיר מתאים לוח רישום הנשען על הזרוע, או רישום בבלוק רישום בעל כריכה קשה.
 • מחק – בעבודה עם עפרונות רישום, מומלץ להשתמש במחק ללא PVC שלא נשחק וגורם למריחות מיותרות, ומחק פחם גמיש, המשמש ליצירת אור וצל והבהרה ברישום.
 • מחדד – מחדד עמיד עם מתכת חזקה שלא שוברת את העיפרון עם קוטר סטנדרטי, עם / בלי מיכל איסוף פסולת.
 • מטשטשי פחם – ניתן להיעזר בהם לטשטוש קווים ויצירת דירוגים והצללות.
 • פיקסטיב – תרסיס לקיבוע הרישום ומניעת מריחות בעבודה בשכבות.

טיפים ועצות לתהליך העבודה עם עפרונות רישום

 • התרגלו לעבוד בשיפוע, בזווית ישרה בין הדף לעין, לתוצאות מדויקות יותר. בעבודה על מצע רישום בשכיבה על השולחן, אנחנו לא רואים את הפרופורציות בצורה נכונה. לשם כך היעזרו בכן ציור.
 • החזיקו את העיפרון רחוק, כיוון שבהחזקת העיפרון קרוב מופעלת האונה השמאלית, שהיא וורבלית ולוגית, אך בהחזקת העיפרון רחוק מופעלת האונה הימנית, הפועלת באופן מרחבי, מקביל וסינכרוני.
 • ברישום המבוסס על בניית קומפוזיציה, פרספקטיבה ושכבות גוונים, עובדים בעפרונות בסדר עולה של רכות (מ-HB). התווית הקווים בארגון הראשוני נעשה רק ממשקל העיפרון, ללא הפעלת לחץ עם היד. עוברים לעיפרון B וכך עולים בדרגות העיפרון עד הכהות הרצויה. כהות העיפרון היא בהתאם לרכות הגרפיט בתוכו, אך גם ביחס ללחץ היד המופעל עליו.
 • ניתן להיעזר בעפרונות קשים (H) ליצירת קצוות חדים או שיער, אפקט זהה ניתן לקבל מעפרון HB מחודד היטב.

טיפים להחזקה ושימוש נכון בעיפרון »

תרגילים ברישום בעפרונות

רישום קווי – להחזיק את העיפרון כמה שיותר רחוק. ליצור קווים מקבילים, קווים נפגשים, למשל דשא ועלים. עדיף קווים לא סכמתיים, שהקו ילך לפי רגש ולא לפי צורך. בלי דוגמאות, רק לתרגל, כמו ללמוד לנגן על קלידים בצורה עיוורת, שהאצבעות ימצאו את הקלידים הנכונים בלי להסתכל. קווים חלשים, חזקים, ארוכים, קצרים, זורמים, מקוטעים, איטיים, מהירים, מקבילים, אנכיים, מכל מיני זוויות. וגם חשוב ללמוד לעשות קווים מעוגלים ומסתלסלים.

הצללות – הצללה נעשית בהדרגתיות מכהה לבהיר מכיוון מסוים, בהתקדמות עם העיפרון הלוך חזור, ונגמרת ללא קו שרואים איפה זה נגמר. אם רוצים להכהות אז מוסיפים בעדינות עוד קווים עבים וקצרים בשכבות, וכבר לא ממשיכים עם העיפרון עד הסוף. אם רוצים ליישר את ההצללה או להבהיר כתם (יכולה להיות בליטה על הנייר בגלל השוני בעובי של טקסטורת הנייר, או משהו מתחתיו) אז אפשר להשתמש במחק פחם בכדי להבהיר, לנקות ואפילו להוריד לגמרי. כדאי לתרגל הצללות בצורה אנכי וגם בצורה אופקית.

צורות גיאומטריות פשוטות – כשנרכשת רמה מסוימת של שליטה, תתרגלו צורות פשוטות, למשל גלים, אבל תלת ממדיים. ריבוע מתחיל מהצללה אנכית וממשיך בהצללה אופקית, ללא קווי מתאר. גליל מתחיל מהצללה אנכית בהפעלת לחץ עם היד על העיפרון, בהדרגתיות להחליש את הלחץ ובסוף שוב לחזק. אחר כך להשלים את החלק העליון, שוב מחזק, מחליש באמצע ומחזק את הלחץ בסוף. בדומה לכך, צורת קונוס, עיגול ועוד.

טבע דומם – אחרי שעושים צורות גיאומטריות פשוטות, תתרגלו צורות פשוטות של טבע דומם; צורות אטומות ולא זכוכית, צורה לא מבריקה אלא מט, צורות בצבע אפור בהיר או לבן ולא שחור. לדוגמה, כד חמר.

להסבר ותרגול בנושא קומפוזיציה »
להסבר ותרגול בנושא אור וצל »
להסבר ותרגול בנושא פרספקטיבה »
להסבר ותרגול בנושא פרופורציות גוף האדם »
להסבר ותרגול בנושא פרופורציות ראש האדם »

צפו בתרגילי רישום עם עפרונות בנושא אור וצל | 3:59

 

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

קונסטרוקציה לפסל

לפניכם הוראות בניית קונסטרוקציה לתנוחת גוף עבור פסל חמר המיועד ליצירת תבנית ליציקה. בנוסף, קונסטרוקציה לפסל חמר דריי או עיסת נייר.

קראו עוד >>
שיטת פיסול תבליט

שיטת פיסול תבליט

לפניכם שיטת פיסול תבליט בחמר, שדומה לרישום לפי כללי הפרספקטיבה. ההסבר מלווה בסרטון הדגמה וטיפים לעבודה עם חמר קרמי טבעי.

קראו עוד >>
קלוד מונה

קלוד מונה

"שכבת הצבע הראשונה צריכה לכסות את הבד ככל האפשר ולא חשוב עם זה, עד כמה גסה היא תהיה" – מונה. מתוך פרוייקט 25 היוצרים המשפיעים

קראו עוד >>