תרגיל איפיון פסל ראש

תרגיל איפיון פסל ראש

בפיסול אין דבר יותר קשה, אך גם מרתק יותר, מאשר פיסול ראש האדם. בחלק זה נבחן מאפיינים ייחודיים בפיסול ראש לפי מאפייני גיל ומין.

תרגיל איפיון פסל ראש שלפניכם בוחן מאפיינים של מבנה הראש והפנים של גברים ונשים בגילאים שונים. על אף שמבנה הראש הבסיסי זהה לכולם, ישנם מאפיינים מסויימים במבנה שמשתנים עם הגיל ושונים אצל גברים ונשים: נפח שונה באיזורים מסויימים, קמטים, קפלים וכדומה.

המבנה הבסיסי של ראש אדם מבוגר שיצרתם בתרגיל הקודם, מתאים למעשה לשמש כבסיס ליצירת כל דמות שהיא (למעט של ילד, אצלהם מבנה ופרופורציות ראש שונים). בתרגיל זה, נבחנים באופן רציף הבדלים בסיסיים במבנה פנים של אנשים מגיל ומין שונים. פיסול ראש לפי מאפייני גיל ומין מוצג דרך הדגמה של טרנספורמציה (היפוך) פסל ראש אדם צעיר לראש אדם מבוגר, בהמשך לראש אישה מבוגרת, ולאחר מכן לראש אישה צעירה. 

תרגיל איפיון פסל ראש

בשלושת הסרטונים שלפניכם תוכלו לצפות בשינוי מאפייני מבנה ראש ופנים שלב אחר שלב. הסרטונים מלווים את השפר השני בפיסול ראש "הראש – טרנספורמציות בפיסול" מאת  אלכסנדר צ'רקוב. בספר עצמו תמצאו הוראות שלב אחר שלב כתובות לצד תמונות והסברים. בנוסף הספר כולל התייחסות למאפיינים בהבעות פנים שונות, כמו גם חלק המוקדש לפיסול ראש של ילד. 

איך להפוך פסל ראש של גבר צעיר לראש של גבר מבוגר | 5:16

עם הגיל הפנים החלקות של אדם צעיר עוברות שינויים. שימו לב שאצל גבר מבוגר האף גדול יותר, העור עבה יותר ובעל קפלים וקמטים, הצוואר עבה וקצר יותר והשיער דליל יותר.

פיסול ראש לפי מאפייני גיל ומין
פיסול ראש לפי מאפייני גיל ומין

איך להפוך פסל ראש של גבר מבוגר לראש של אישה מבוגרת | 3:20

בגיל מבוגר ניכרים הבדלים בין מבנה פני אישה וגבר. שימו לב לשינוי בנפח של החלקים הבאים: יותר נפח שיער, פחות נפח גבות, יותר נפח לחיים, פחות נפח אף, יותר נפח בשפתיים ופחות נפח בסנטר.

איך להפוך פסל ראש של אישה מבוגרת לראש של אישה צעירה | 2:24

תרגיל איפיון פסל ראש

לעתים קרובות מאוד, במהלך השיעור על הטרנספורמציה הפיסולית של ראשו של אדם, שמעתי שאלות: האם לא חבל להרוס את הפסל הקודם? האם לא כדאי לפסל עוד ראש, מבוגר יותר, על מנת שהראשון יישאר לנו?

העניין הוא, שבמהלך הניסיון המתמשך, הגעתי להבנה שתהליך הפיסול חשוב לי יותר מהתוצאה הסופית. אם לדבר באופן כללי, גורלו של האמן וגורלן של יצירותיו אינם זהים ולעתים משתנים עם הזמן. לכך אנו מוצאים דוגמאות רבות בתולדות האמנות. ה"ערך המוסף", אשר מספק העיסוק באמנות, הוא יקר ערך יותר מהכל. יותר מאשר היצירה בעלת הערך הגבוה ביותר שיצר. אולי זה נשמע קצת אידיאליסטי, ואפילו נאיבי, אבל אני מרגיש חשיבות לחלוק זאת, לפחות עם מי שמוצא את זה נכון עבורו.

אלכסנדר צ'רקוב

תרגיל איפיון פסל ראש

ספרי פיסול ראש שלב אחר שלב

ב-2003 אלכסנדר צ'רקוב הוציא לאור את הגירסה הראשונה של ספר פיסול ראש וב-2014 פירסם את המהדורה השנייה של ספר הדרכה בפיסול הראש, יחד עם חלק נוסף המדבר על הבדלים במבנה ראש האדם בהתאם לגיל ולמין, כהמשך לחלק ראשון. הספר השני כולל גם הסבר והוראות שלב אחר שלב לפיסול ראש של ילד. הספרים זמינים לרכישה ב-3 שפות (עברית, אנגלית ורוסית) ומשלוח לכל רחבי הארץ והעולם.

להסבר נוסף על פיסול חלקי הפנים – עברו לתרגילים בפיסול המתמקדים בחלק אחד מהפנים בכל פעם: תרגיל פיסול עין / תרגיל פיסול פה / תרגיל פיסול אף / תרגיל פיסול אוזן. קל יותר להבין את המבנה והאנטומיה של כל חלק כשעובדים עליו בלבד בלי הקומפוזיציה של הראש השלם. מומלץ לבצע את התרגילים כהכנה ולפני שניגשים לפיסול ראש או כעזר במהלך פיסול ראש ועבודה על הפרטים. תרגילי פיסול חלקי פנים מופיעים גם בספר המבוא לעולם האמנות חלק 3.

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

קלוד מונה

קלוד מונה

"שכבת הצבע הראשונה צריכה לכסות את הבד ככל האפשר ולא חשוב עם זה, עד כמה גסה היא תהיה" – מונה. מתוך פרוייקט 25 היוצרים המשפיעים

קראו עוד >>
צביעת פסל

צביעת פסל

לפניכם שיטת צביעת פסל מקורית של האמן אלכסנדר צ'רקוב, שיטה פשוטה למדי המקנה לפסל החמר מראה של חומר אחר, אצילי יותר, כמו ברונזה, עץ ואלומיניום.

קראו עוד >>
ציור בצבעי מים

ציור בצבעי מים

צבעי אקוורל מבטאים תנועה, קלות, זרימה ושקיפות. לפניכם הסבר על צבעי מים; הרכב ותכונות, אופן השימוש, ממד רגשי, טיפים וטכניקות ציור בצבעי מים.

קראו עוד >>