CHERKOV
סדנת אמנות

תרגיל איפיון פסל ראש

תרגיל איפיון פסל ראש שלפניכם בוחן מאפיינים של מבנה הראש והפנים של גברים ונשים בגילאים שונים. על אף שמבנה הראש הבסיסי זהה לכולם, ישנם מאפיינים מסויימים במבנה שמשתנים עם הגיל ושונים אצל גברים ונשים: נפח שונה באיזורים מסויימים, קמטים, קפלים וכדומה.

המבנה הבסיסי של ראש אדם מבוגר שיצרתם בתרגיל הקודם, מתאים למעשה לשמש כבסיס ליצירת כל דמות שהיא (למעט של ילד, אצלהם מבנה ופרופורציות ראש שונים). בתרגיל זה, נבחנים באופן רציף הבדלים בסיסיים במבנה פנים של אנשים מגיל ומין שונים. פיסול ראש לפי מאפייני גיל ומין מוצג דרך הדגמה של טרנספורמציה (היפוך) פסל ראש אדם צעיר לראש אדם מבוגר, בהמשך לראש אישה מבוגרת, ולאחר מכן לראש אישה צעירה. 

תרגיל איפיון פסל ראש

בשלושת הסרטונים שלפניכם תוכלו לצפות בשינוי מאפייני מבנה ראש ופנים שלב אחר שלב. הסרטונים מלווים את השפר השני בפיסול ראש "הראש – טרנספורמציות בפיסול" מאת  אלכסנדר צ'רקוב. בספר עצמו תמצאו הוראות שלב אחר שלב כתובות לצד תמונות והסברים. בנוסף הספר כולל התייחסות למאפיינים בהבעות פנים שונות, כמו גם חלק המוקדש לפיסול ראש של ילד.

איך להפוך פסל ראש של גבר צעיר לראש של גבר מבוגר | 5:16

עם הגיל הפנים החלקות של אדם צעיר עוברות שינויים. שימו לב שאצל גבר מבוגר האף גדול יותר, העור עבה יותר ובעל קפלים וקמטים, הצוואר עבה וקצר יותר והשיער דליל יותר.

פיסול ראש לפי מאפייני גיל ומין
פיסול ראש לפי מאפייני גיל ומין

איך להפוך פסל ראש של גבר מבוגר לראש של אישה מבוגרת | 3:20

בגיל מבוגר ניכרים הבדלים בין מבנה פני אישה וגבר. שימו לב לשינוי בנפח של החלקים הבאים: יותר נפח שיער, פחות נפח גבות, יותר נפח לחיים, פחות נפח אף, יותר נפח בשפתיים ופחות נפח בסנטר.

איך להפוך פסל ראש של אישה מבוגרת לראש של אישה צעירה | 2:24

תרגיל איפיון פסל ראש

לעתים קרובות מאוד, במהלך השיעור על הטרנספורמציה הפיסולית של ראשו של אדם, שמעתי שאלות: האם לא חבל להרוס את הפסל הקודם? האם לא כדאי לפסל עוד ראש, מבוגר יותר, על מנת שהראשון יישאר לנו?

העניין הוא, שבמהלך הניסיון המתמשך, הגעתי להבנה שתהליך הפיסול חשוב לי יותר מהתוצאה הסופית. אם לדבר באופן כללי, גורלו של האמן וגורלן של יצירותיו אינם זהים ולעתים משתנים עם הזמן. לכך אנו מוצאים דוגמאות רבות בתולדות האמנות. ה"ערך המוסף", אשר מספק העיסוק באמנות, הוא יקר ערך יותר מהכל. יותר מאשר היצירה בעלת הערך הגבוה ביותר שיצר. אולי זה נשמע קצת אידיאליסטי, ואפילו נאיבי, אבל אני מרגיש חשיבות לחלוק זאת, לפחות עם מי שמוצא את זה נכון עבורו.

אלכסנדר צ'רקוב

תרגיל איפיון פסל ראש

ספרי פיסול ראש שלב אחר שלב

ב-2003 אלכסנדר צ'רקוב הוציא לאור את הגירסה הראשונה של ספר פיסול ראש וב-2014 פירסם את המהדורה השנייה של ספר הדרכה בפיסול הראש, יחד עם חלק נוסף המדבר על הבדלים במבנה ראש האדם בהתאם לגיל ולמין, כהמשך לחלק ראשון. הספר השני כולל גם הסבר והוראות שלב אחר שלב לפיסול ראש של ילד. הספרים זמינים לרכישה ב-3 שפות (עברית, אנגלית ורוסית) ומשלוח לכל רחבי הארץ והעולם.

להסבר נוסף על פיסול חלקי הפנים – עברו לתרגילים בפיסול המתמקדים בחלק אחד מהפנים בכל פעם: תרגיל פיסול עין / תרגיל פיסול פה / תרגיל פיסול אף / תרגיל פיסול אוזן. קל יותר להבין את המבנה והאנטומיה של כל חלק כשעובדים עליו בלבד בלי הקומפוזיציה של הראש השלם. מומלץ לבצע את התרגילים כהכנה ולפני שניגשים לפיסול ראש או כעזר במהלך פיסול ראש ועבודה על הפרטים. תרגילי פיסול חלקי פנים מופיעים גם בספר המבוא לעולם האמנות חלק 3.

תרגיל איפיון פסל ראש

פוסטים נוספים בנושא פיסול

פיסול גוף האדם

פיסול גוף האדם

פיסול גוף אדם הינו נושא פופלארי בתחום האמנות, הן בשלמותו והן בחלקים; פיסול כף יד, כף רגל, טורסו נשי וגברי, פיסול גוף של אישה, גבר וילדים.

שיטת פיסול

שיטת פיסול בחמר קרמי

לפניכם שיטת פיסול בחמר, הנפוצה ביותר מבין שיטות הפיסול השונות. ההסבר מלווה בסרטון הדגמה וטיפים לעבודה עם חמר קרמי טבעי המיועד לשריפה.

שיטת פיסול תבליט

שיטת פיסול תבליט

לפניכם שיטת פיסול תבליט בחמר, שדומה לרישום לפי כללי הפרספקטיבה. ההסבר מלווה בסרטון הדגמה וטיפים לעבודה עם חמר קרמי טבעי.

לימודי פיסול בסטודיו צ'רקוב בגבעתיים - מוזמנים להצטרף:

סדנאות אמנות במסלול אישי – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת אלכסנדר צ'רקוב למבוגרים ולצעירים, למתחילים ולמתקדמים. הלימודים במסגרת קבוצתית עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

סדנאות אמנות לילדים – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת סופי צ'רקוב לילדים בגילאי היסודי, מתחילים ומתקדמים. הלימודים בקבוצות קטנות עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

רוצה לשתף עם מישהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.