פרופורציות ראש האדם

פרופורציות ראש האדם מאת אלכסנדר צ'רקוב, מתוך ספר המבוא לעולם האמנות "פיסול, ציור, רישום ולא רק"

כללים

למרות המגוון האינסופי של פני בני האדם, וזה אולי אפילו נראה מוזר, ישנה סכמה של פרופורציות ראש האדם, אשר מדויקת ב- 95% ומתאימה לכמעט ל-95 מתוך 100 אנשים מבוגרים בכל גיל ומין.

בתרשים הבא, מתוך 2 המעגלים, כאשר הקוטר הקטן מהווה 2/3 של הקוטר הגדול יותר f, נבנית צורת הראש האנושי. הגודל האנכי שלה מחולק ל-4 מקטעים שווים a.

בתרשים השני, קו החצי של הראש d, כלומר, הקו המשיק לנקודה העליונה של המעגל התחתון, מחולק ל-5 חלקים שווים (e). על הקו הזה ממוקמות העיניים.

בתרשים השלישי, מחולק הקטע בין רכס הגבות לסנטר (הקטע שבין הנקודה העליונה של עיגול העין לנקודה התחתונה של היקף הראש) לשני חלקים שווים b. זהו קו האף.

בתרשים הרביעי, המרחק בין האף לסנטר מחולק גם לשני חלקים שווים c. מעל הקו הזה נמצא הפה.

התרשים האחרון מאחד את כל חלקי הפנים. שימו לב כי האוזניים ממוקמות בין קו העין לבין קו האף, כאשר הנקודה העליונה של האוזן היא בגובה של רכס הגבות.

פרופורציות ראש האדם

דוגמאות לסכמת פרופורציות ראש האדם

צורת העיניים, האף, הפה, האוזניים, כמו גם השיער, המצח, הגבות, הלחיים, הסנטר והפנים העגלגלות היא אינדיבידואלית עבור כל אדם, אבל הדמיון של סידורי החלקים האלה הופך אותנו לחלק ממשפחה אנושית אחת.

תפיסת הקומפוזיציה של מבנה הפנים​

בפרופורציות של אדם, והדבר בולט במיוחד בדוגמה של מבנה הראש, עבור הכרה בדימוי אנושי – הרבה יותר חשובה הקומפוזיציה בשלמותה, מאשר עיבוד מדויק של החלקים. כך לדוגמה, עיניים בגימור לא קפדני אינן מפריעות להכרה של הדמות. 

אבל היעדר הגבות, כחלק מהקומפוזיציה, לעתים מסבך את ההכרה באופן משמעותי מאוד.

פוסטים קשורים בנושא פרופורציות ראש האדם:

תרגול בפרופורציות ראש האדם

תרגול בפרופורציות ראש האדם

לפניכם תרגול בפרופורציות ראש האדם, מלווה בסרטון הדרכה, סרטון המדגים התאמת סכימת פרופורציות פנים אוניברסלית לאנשים שונים וסכמת ראש להורדה.

פרופורציות ראש אצל ילדים

פרופורציות ראש אצל ילדים

לפניכם הסבר על פרופורציות ראש אצל ילדים, המבוסס על ההבדלים במבנה הראש אצל הילדים לעומת המבוגרים. בנוסף, תרגול ברישום פרופורציות ראש של ילד.

פרופורציות ראש בהטייה

פרופורציות ראש בהטייה

הסבר על השפעת זווית הראיה שלנו על השינויים בפרופורציות ראש האדם, התורם לרישום וציור מדויק יותר של פרופורציות ראש בהטייה, יחד עם תרגול בנושא.

לימודי רישום בסטודיו צ'רקוב בגבעתיים - מוזמנים להצטרף:

סדנאות אמנות במסלול אישי – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת אלכסנדר צ'רקוב למבוגרים ולצעירים, למתחילים ולמתקדמים. הלימודים במסגרת קבוצתית עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

סדנאות אמנות לילדים – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת סופי צ'רקוב לילדים בגילאי היסודי, מתחילים ומתקדמים. הלימודים בקבוצות קטנות עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

רוצה לשתף עם מישהו?

1 מחשבה על “פרופורציות ראש האדם”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה