פרופורציות ראש האדם

פרופורציות ראש האדם

לפניכם הסבר על פרופורציות ראש האדם, סכמת ראש המתאימה ל95% מהאוכלוסיה. ידע על אנטומיה ופרופורציות הוא בסיס לרישום, ציור ופיסול ראש האדם.

פרופורציות ראש האדם מאת אלכסנדר צ'רקוב, מתוך ספר המבוא לעולם האמנות "פיסול, ציור, רישום ולא רק"

כללים

למרות המגוון האינסופי של פני בני האדם, וזה אולי אפילו נראה מוזר, ישנה סכמה של פרופורציות ראש האדם, אשר מדויקת ב- 95% ומתאימה לכמעט ל-95 מתוך 100 אנשים מבוגרים בכל גיל ומין.

בתרשים הבא, מתוך 2 המעגלים, כאשר הקוטר הקטן מהווה 2/3 של הקוטר הגדול יותר f, נבנית צורת הראש האנושי. הגודל האנכי שלה מחולק ל-4 מקטעים שווים a.

בתרשים השני, קו החצי של הראש d, כלומר, הקו המשיק לנקודה העליונה של המעגל התחתון, מחולק ל-5 חלקים שווים (e). על הקו הזה ממוקמות העיניים.

בתרשים השלישי, מחולק הקטע בין רכס הגבות לסנטר (הקטע שבין הנקודה העליונה של עיגול העין לנקודה התחתונה של היקף הראש) לשני חלקים שווים b. זהו קו האף.

בתרשים הרביעי, המרחק בין האף לסנטר מחולק גם לשני חלקים שווים c. מעל הקו הזה נמצא הפה.

התרשים האחרון מאחד את כל חלקי הפנים. שימו לב כי האוזניים ממוקמות בין קו העין לבין קו האף, כאשר הנקודה העליונה של האוזן היא בגובה של רכס הגבות.

פרופורציות ראש האדם

דוגמאות לסכמת פרופורציות ראש האדם

צורת העיניים, האף, הפה, האוזניים, כמו גם השיער, המצח, הגבות, הלחיים, הסנטר והפנים העגלגלות היא אינדיבידואלית עבור כל אדם, אבל הדמיון של סידורי החלקים האלה הופך אותנו לחלק ממשפחה אנושית אחת.

תפיסת הקומפוזיציה של מבנה הפנים​

בפרופורציות של אדם, והדבר בולט במיוחד בדוגמה של מבנה הראש, עבור הכרה בדימוי אנושי – הרבה יותר חשובה הקומפוזיציה בשלמותה, מאשר עיבוד מדויק של החלקים. כך לדוגמה, עיניים בגימור לא קפדני אינן מפריעות להכרה של הדמות. 

אבל היעדר הגבות, כחלק מהקומפוזיציה, לעתים מסבך את ההכרה באופן משמעותי מאוד.

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

פיסול כף היד

תרגיל פיסול כף היד

לפניכם תרגיל פיסול כף היד, שלב אחר שלב, עם סרטון הדרכה. אם תרצו ללמוד ולהכיר את יסודות הפיסול כמו את כף היד שלכם, מומלץ שתפסלו את ידכם.

קראו עוד >>