פרופורציות גוף האדם

פרופורציות גוף האדם מאת אלכסנדר צ'רקוב, מתוך ספר המבוא לעולם האמנות "פיסול, ציור, רישום ולא רק"

בני האדם שונים זה מזה. קשה לומר אלו פרופורציות נחשבות לנכונות, והאם פרופורציות כאלה תמיד רצויות. מתולדות האמנות ניתן לראות כיצד הפרת כללי הפרופורציה אצל אמנים מסוימים הובילה להשגת הבעה גבוהה יותר של הדמות. נצא מנקודת הנחה, כי ידע של עקרונות מינימליים במבנה פרופורציות גוף האדם יועיל להשיג אמינות גבוהה יותר ליצירות שלנו וביטחון רב יותר על באמיתות התפיסה שלנו.

אמנים רבים לוקחים כבסיס להקמת פרופורציות גוף אדם את הגודל של הראש (ללא הכיסוי או שיער של הראש, רק את המרחק בין הסנטר לבין קדקוד הראש). מניסיוני זוהי דרך מאד נוחה ויעילה גם כדי לבטא נכון את גילו של האדם.

אדם נולד, ועד שנה בערך, שומר על יחס 1:4 בין גודל הראש לבין הגובה שלו. לאחר מכן, הראש גדל לאט יותר מאשר הגוף, וכך, היחס בין גודל הראש לגובה הכולל מתחיל לרדת בהדרגה, ומגיע ליחס 1:8 בגיל הבגרות. יחד עם זאת, אנשים מתחת לגובה הממוצע (המשתנה מתקופה לתקופה) עשויים להישאר ביחס גילאי הנעורים, כלומר סביב 1:7 – 1:7.5. ואילו אנשים מעל גובה ממוצע מגיעים ליחס של 1:8.5 ואפילו 1:9, אם גובהם הוא 2 מטר או יותר.

בסוף גיל הפריון, הצמיחה של האדם עשויה להתחיל לרדת והיחס בין הראש לגובה עשוי להשתנות ל- 1:7 – 1:7.5.

היבט נוסף של הפרופורציות המשתנות בגיל קשור להבדל במבנה הגוף של נשים וגברים. בגילאי ילדות, בערך עד 8-9 שנים, ההבדלים בפרופורציות של ילדות וילדים כמעט בלתי מובחנים. לכולם הכתפיים רחבות יותר מן המותניים, והבטן מסיבית יותר מהירכיים ומהחזה. גם בפרופיל, ניכר שהראש הוא המקום הרחב ביותר (זוכרים, בילדות שמנו לב שאם הראש עובר את פתח הגדר, אז גם גופו של הילד יעבור).

עם תחילת התפתחותם של מאפיינים מיניים משניים אצל ילדים, כלומר, עם כניסתם לתקופת ההתבגרות (אצל ילדים שונים בזמנים שונים), הפרופורציות מבטאות יותר ויותר את העיקרון הנשי או הגברי של האדם. אצל בנים, מתפתח וגדל החלק העליון של הטורסו – חגורת הכתפיים והחזה. אצל בנות, החלק התחתון של הטורסו מתפתח, כלומר אזור הירכיים. אצלן, רוחב הירכיים שווה לרוחב הכתפיים.

כל האמור לעיל יסייע ביתר דיוק לתפוס את ייחודיות הפרופורציות בילדים, בהתאם לגיל ומין.

בסופו של גיל ההתבגרות ובמהלך החיים, גופו של האדם רוכש צורה נשית או גברית בולטת יותר, המאופיינת בצורת סמל על ידי משולש עם פסגה כלפי מעלה או למטה. אצל הילד, כזכור, הפרופורציות של הגוף העליון אינן מתבטאות בבירור.

פרופורציות במבנה גוף אדם מבוגר

פרופורציה של אדם בגיל מבוגר ביחס 1:8 בין ראש האדם לגובהו הכולל, נתפסת אסתטית מאוד ונוחה לבניית תנוחות שונות, שכן מאפשרת לקבוע בקלות את נקודות כיפוף המפרקים.

פרופורציות גוף האדם

גודל כפות הרגליים (a) של מבוגר שווה בערך לגודל הראש.

פרופורציות גוף האדם
פרופורציות גוף של גבר

גודל כפות הידיים של אדם מבוגר הוא בערך 4/3 מגודל הראש.

פרופורציות גוף האדם
פרופורציות גוף של אישה

הערות בנוגע לפרופורציות גוף האדם

תמיד כדאי לזכור שאנשים במבנה פיזי וגילאים שונים יכולים להיות שונים באופן משמעותי מהפרופורציות האידיאליות. לדוגמא אנשים לעת זיקנה או ספורטאים עם מימדי גוף גדולים מהממוצע.

פרופורציות גוף האדם
פרופורציות גוף האדם

ועוד דבר, רמת השומן בגוף האדם אינה משפיעה על קביעת הפרופורציות.

פרופורציות גוף האדם

פוסטים נוספים בנושא פרופורציות ואמנות פיגורטיבית:

טיפים לעבודה עם מודל עירום

טיפים לעבודה עם מודל עירום

לפניכם טיפים לעבודה עם מודל עירום, תרגול מצוין להכרת האנטומיה האנושית והבנת הפרופורציות, בכדי להשיג ביטוי מלא חיים בדימוי גוף האדם.

פרופורציות ראש האדם

פרופורציות ראש האדם

לפניכם הסבר על פרופורציות ראש האדם, סכמת ראש המתאימה ל95% מהאוכלוסיה. ידע על אנטומיה ופרופורציות הוא בסיס לרישום, ציור ופיסול ראש האדם.

פיסול גוף האדם

פיסול גוף האדם

פיסול גוף אדם הינו נושא פופלארי בתחום האמנות, הן בשלמותו והן בחלקים; פיסול כף יד, כף רגל, טורסו נשי וגברי, פיסול גוף של אישה, גבר וילדים.

לימודי רישום בסטודיו צ'רקוב בגבעתיים - מוזמנים להצטרף:

סדנאות אמנות במסלול אישי – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת אלכסנדר צ'רקוב למבוגרים ולצעירים, למתחילים ולמתקדמים. הלימודים במסגרת קבוצתית עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

סדנאות אמנות לילדים – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת סופי צ'רקוב לילדים בגילאי היסודי, מתחילים ומתקדמים. הלימודים בקבוצות קטנות עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

רוצה לשתף עם מישהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה

כאן יוצרים ונהנים

פעילות הסטודיו מתקיימת כרגיל – מוזמנים להגיע להתרשם ולהצטרף: סדנאות אמנות במסלול אישי וסדנאות אמנות לילדים.

פעילות הבוטיק מתקיימת כרגיל – הזמינו דרך האתר וקבלו במשלוח או באיסוף עצמי.
חדש! נפתחה האפשרות למשלוח לחו"ל

שעות פעילות הסטודיו »

לכל שאלה אנו זמינים בטלפון ובווטסאפ:
0502273577 | 0533408223