פרספקטיבה ברישום

פרספקטיבה ברישום אינה משקפת מציאות תלת מימדית אלא משקפת תוצר דו מימדי של המציאות. במציאות קווים מקבילים לעולם לא יפגשו, אבל ברישום הם יפגשו בנקודת מגוז על קו האופק. בלתי אפשרי ליצור רישום מדויק של המציאות, כיוון שבלתי אפשרי לשטח את העומק במציאות. הניסיון ליצור עומק באמצעות הפרספקטיבה ברישום דו מימדי מאלץ אותנו להשמיט הרבה. הפרספקטיבה ברישום, למרות שאינה מדויקת למציאות, עוזרת לנו ליצור עומק משכנע ברישום.

לפניכם כללי פרספקטיבה מתוך ספר המבוא לעולם האמנות "פיסול, ציור, רישום ולא רקמאת אלכסנדר צ'רקוב:

פרספקטיבה מביעה את מרחק האובייקטים מן הצופה וניתן לקבוע אותה על ידי נוסחה פשוטה: "רחוק יותר = קטן יותר". כלומר, ככל שהאובייקט רחוק מאיתנו כך הוא יראה קטן יותר. אבל האם אנו תמיד מסוגלים באופן ויזואלי לקבוע נכון את מידת ההקטנה? כיצד נבטא את המרחק בצורה משכנעת יותר?

מכל סוגי הפרספקטיבה שקיימים, ברישום ובציור משתמשים לרוב בפרספקטיבות ליניאריות (פרספקטיבה גיאומטרית) ואוויריות (פרספקטיבה טונאלית).

פרספקטיבה לינארית​

הפרספקטיבה הליניארית משתמשת בנקודת מגוז אחת בה נפגשים קווים אשר מקבילים במציאות. הפרספקטיבה הלינארית מתחלקת לקדמית (1) ואחורית (2) (אשר פחות בשימוש).

פרספקטיבה

נקודת מגוז אחת לרישום רקע או אובייקטים מרוחקים

בפרספקטיבה ליניארית ישרה לרוב משתמשים בנקודת מגוז אחת של התכנסות כל הקווים המקבילים במציאות, המתרחקים מן הצופה. אמנם היא לא מדויקת כל כך, אבל מעבירה טוב מאד תחושת עומק ובגדול מספיקה כדי לעבוד עם רקע ואובייקטים משניים רחוקים.

שתי נקודות מגוז לרישום אובייקטים קרובים

כדי להשיג ביטוי משכנע של נפח אובייקטים קרובים, מומלץ להשתמש בפרספקטיבה בעלת שתי נקודות מגוז.

פרספקטיבה
פרספקטיבה
פרספקטיבה

שלוש נקודות מגוז לרישום פנורמי

בפרספקטיבה בעלת שלוש נקודות מגוז (3,4) שככל הנראה מביאה לתוצאות המדויקות ביותר, משתמשים מעט יחסית, בעיקר בכדי להשיג אפקטים פנורמיים מגוונים כפי שהיא אינה תואמת ממש עם תפיסת המציאות שלנו.

פרספקטיבה

פרספקטיבה אווירית​

פרספקטיבה אווירית מתבססת על העובדה שפרטים המרוחקים יותר מהצופה נתפסים קטנים יותר, בעלי פחות חדות ופחות ניגודיות לעומת אלה הקרובים יותר לצופה. למעשה, גם כאן מה שנמצא "רחוק יותר – קטן יותר".

אבל השאלה היא: האם תפיסה זו חייבת לבוא לידי ביטוי ברישום?

כפי שצוין קודם לכן, ברוב המקרים מספיקה נקודת מגוז אחת לבניית פרספקטיבה עבור הרקע, תוך התחשבות רק בהקטנה בהתאם למידת המרחק לעומק, ועבור אובייקטים קרובים – שתי נקודות מגוז, תוך התחשבות גם בהקטנת המרחק לצד.

פוסטים נוספים נושא רישום:

פרופורציות גוף האדם

פרופורציות גוף האדם

לפניכם כללים בפרופורציות גוף האדם, המסייעים להבנת האנטומיה של הגוף בהתאם לגיל ומגדר, כבסיס לרישום, ציור ואף גם פיסול גוף האדם בתנוחות שונות.

אור וצל

אור וצל ברישום

כללי אור וצל ברישום ובציור על פי מיקומו ועוצמתו של האור, ואופן חלוקת האור על האובייקט ועל הרקע.

קומפוזיציה

קומפוזיציה ברישום

אלכסנדר צ'רקוב מסביר אודות קומפוזיציה וארבעת מרכיביה; פורמט, אובייקט, רקע וסובייקט.

לימודי רישום בסטודיו צ'רקוב בגבעתיים - מוזמנים להצטרף:

סדנאות אמנות במסלול אישי – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת אלכסנדר צ'רקוב למבוגרים ולצעירים, למתחילים ולמתקדמים. הלימודים במסגרת קבוצתית עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

סדנאות אמנות לילדים – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת סופי צ'רקוב לילדים בגילאי היסודי, מתחילים ומתקדמים. הלימודים בקבוצות קטנות עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

רוצה לשתף עם מישהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה