פרספקטיבה ברישום

פרספקטיבה

הפרספקטיבה ברישום, למרות שאינה מדויקת למציאות, עוזרת לנו ליצור עומק משכנע ברישום. לפניכם הסבר על נקודות מגוז ופרספקטיבות שימושיות ברישום.

פרספקטיבה ברישום אינה משקפת מציאות תלת מימדית אלא משקפת תוצר דו מימדי של המציאות. במציאות קווים מקבילים לעולם לא יפגשו, אבל ברישום הם יפגשו בנקודת מגוז על קו האופק. בלתי אפשרי ליצור רישום מדויק של המציאות, כיוון שבלתי אפשרי לשטח את העומק במציאות. הניסיון ליצור עומק באמצעות הפרספקטיבה ברישום דו מימדי מאלץ אותנו להשמיט הרבה. הפרספקטיבה ברישום, למרות שאינה מדויקת למציאות, עוזרת לנו ליצור עומק משכנע ברישום.

לפניכם כללי פרספקטיבה מתוך ספר המבוא לעולם האמנות "פיסול, ציור, רישום ולא רקמאת אלכסנדר צ'רקוב:

פרספקטיבה מביעה את מרחק האובייקטים מן הצופה וניתן לקבוע אותה על ידי נוסחה פשוטה: "רחוק יותר = קטן יותר". כלומר, ככל שהאובייקט רחוק מאיתנו כך הוא יראה קטן יותר. אבל האם אנו תמיד מסוגלים באופן ויזואלי לקבוע נכון את מידת ההקטנה? כיצד נבטא את המרחק בצורה משכנעת יותר?

מכל סוגי הפרספקטיבה שקיימים, ברישום ובציור משתמשים לרוב בפרספקטיבות ליניאריות (פרספקטיבה גיאומטרית) ואוויריות (פרספקטיבה טונאלית).

פרספקטיבה לינארית​

הפרספקטיבה הליניארית משתמשת בנקודת מגוז אחת בה נפגשים קווים אשר מקבילים במציאות. הפרספקטיבה הלינארית מתחלקת לקדמית (1) ואחורית (2) (אשר פחות בשימוש).

פרספקטיבה

נקודת מגוז אחת לרישום רקע או אובייקטים מרוחקים

בפרספקטיבה ליניארית ישרה לרוב משתמשים בנקודת מגוז אחת של התכנסות כל הקווים המקבילים במציאות, המתרחקים מן הצופה. אמנם היא לא מדויקת כל כך, אבל מעבירה טוב מאד תחושת עומק ובגדול מספיקה כדי לעבוד עם רקע ואובייקטים משניים רחוקים.

שתי נקודות מגוז לרישום אובייקטים קרובים

כדי להשיג ביטוי משכנע של נפח אובייקטים קרובים, מומלץ להשתמש בפרספקטיבה בעלת שתי נקודות מגוז.

פרספקטיבה
פרספקטיבה
פרספקטיבה

שלוש נקודות מגוז לרישום פנורמי

בפרספקטיבה בעלת שלוש נקודות מגוז (3,4) שככל הנראה מביאה לתוצאות המדויקות ביותר, משתמשים מעט יחסית, בעיקר בכדי להשיג אפקטים פנורמיים מגוונים כפי שהיא אינה תואמת ממש עם תפיסת המציאות שלנו.

פרספקטיבה

פרספקטיבה אווירית​

פרספקטיבה אווירית מתבססת על העובדה שפרטים המרוחקים יותר מהצופה נתפסים קטנים יותר, בעלי פחות חדות ופחות ניגודיות לעומת אלה הקרובים יותר לצופה. למעשה, גם כאן מה שנמצא "רחוק יותר – קטן יותר".

אבל השאלה היא: האם תפיסה זו חייבת לבוא לידי ביטוי ברישום?

כפי שצוין קודם לכן, ברוב המקרים מספיקה נקודת מגוז אחת לבניית פרספקטיבה עבור הרקע, תוך התחשבות רק בהקטנה בהתאם למידת המרחק לעומק, ועבור אובייקטים קרובים – שתי נקודות מגוז, תוך התחשבות גם בהקטנת המרחק לצד.

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

רישום בעטים

רישום בעטים

רישום בעטים מעולה לשרבוט ספונטני וגם לרישומים אמנותיים מקצועיים. לפניכם הסבר על סוגי עטים, עובדות ותכונות, ממד רגשי, טיפים וטכניקות רישום.

קראו עוד >>
האמן וינסנט ואן גוך

האמן וינסנט ואן גוך

האמן וינסנט ואן גוך היה צייר הולנדי, הנחשב לאחד מגדולי הציירים. ואן גוך משוייך לזרם הפוסט-אימפרסיוניסטי באמנות המודרנית. קראו עוד אודותיו

קראו עוד >>
תיקון פסל חמר

תיקון פסל חמר

פסל חמר בתהליך השריפה עלול להתפוצץ, להסדק ולהישבר מסיבות שונות. לפניכם הוראות תיקון פסל חמר שנשבר, בשימוש קיט תיקון פסלים של צ'רקוב.

קראו עוד >>
תרגיל פיסול פה

תרגיל פיסול פה

לפני שמתחילים בפיסול ראש בגודל טבעי, רצוי לבצע תרגילים בפיסול חלקי פנים בנפרד; להלן תרגיל פיסול פה שלב אחר שלב.

קראו עוד >>