CHERKOV
סדנת אמנות

הכנת תבנית גבס לפסל חמר קרמי

הכנת תבנית מאת אלכסנדר צ'רקוב, מתוך ספר המבוא לעולם האמנות "פיסול, ציור, רישום ולא רק"

לעיתים קרובות יש צורך לשכפל את הפסל. הדרך הזולה לעשות את זה היא באמצעות חמר, לכך יש צורך להכין תבנית. לפניכם הוראות הכנת תבנית גבס ליציקת חמר.

כעת נעבור על תהליך ייצור של תבניות גבס עבור פסל פשוט ובגודל לא גדול. יצירת תבניות לפסלים מורכבים וגדולים נדרשת מיומנות רבה ולמעשה מהווה מקצוע.

הכינו פסל עבור יצירת תבנית וכמו כן גבס עבור הכנת תבנית (הוא פחות נוזלי מגבס ליציקה ובעל יכולת טובה יותר לספוג מים לאחר שמקשיח). כמו כן יש להכין פיסת חמר, חוט חזק, כלי שפכטל ומים לערבוב הגבס.

אם לפסל שלכם יש חורים, הם חייבים להיסגר על ידי פיסת חמר בעובי 2-3 מ"מ. הכינו אותם מעט קטנים יותר מגודל החור והרחיבו אותם כבר במקום.

הרטיבו חוט במים והדביקו אותו על קו הפתיחה העתידי של תבנית הגבס. הכי טוב יהיה אם החוט יעבור במידת האפשר רק על משטחים קמורים.

הכינו מים בכלי מפלסטיק רך או מגומי, בשיעור של 1 מ"ל מים לכל 1 סמ"ק של פני השטח של הפסל. אפשר גם מעט יותר. המים בכלי אמורים למלא לא יותר משליש קיבולת הכלי.

בהדרגה, תשפכו את הגבס לתוך המים, עד שהגבס יספוג את כל המים. ערבבו היטב את הגבס הרטוב עד קבלת תערובת אחידה ללא גושים. החל מלמטה, תכסו כל פני השטח של הפסל עם הגבס הנוזלי. השתדלו למלא עם הגבס את כל החללים, בלי להשאיר בועות אוויר.

לאחר 15-20 דקות מאז שהמסתם את הגבס במים, הוא יתחיל להתקשות. בשלב זה, כדאי לעבור לעבוד עם מרית שפכטל. המשיכו לכסות את הפסל עם הגבס המתקשח, עד שהפסל כולו מכוסה בגבס, באופן אחיד ככל האפשר.

בהעדר ניסיון, עלול להיווצר מצב בו הגבס הנוזלי יתקשה לפני שמספיקים לכסות את הפסל כולו. אל תנסו להציל את הגבס על ידי הוספת מים. חבל! גם הפסל וגם הגבס הלכו. השליכו אותם והתחילו מחדש. ולכן, אל תתחילו ללמוד לייצר תבניות לפסלים גדולים ומורכבים.

ברגע שבו הגבס יהפוך למט (יפסיק להבריק כמו רטוב), אחזו את הקצוות של החוט ומשכו אותו החוצה, תוך חיתוך תבנית הגבס לשני חלקים.

כמו כן, חתכו חריץ עבור החיבור העתידי של שני החצאים לתבנית אחת. לאחר התקשות סופית של התבנית (לאחר כשעה אחת), השרו את התבנית במים למשך 24 שעות. כדי לעשות זאת, ניתן לעטוף את התבנית בסמרטוט רטוב עם שקית ניילון, או פשוט להניח אותה בתוך אמבט מים.

לאחר ההשריה, החמר מתנפח והדבר מאד מקל על פתיחת התבנית. פתחו את התבנית בהדרגה ללא מאמץ רב. המשיכו להרטיב את תבנית הגבס על ידי שפיכת מים לתוך הפתח שנפער. גבס רטוב שביר מאוד ויכול בקלות להישבר. אך למעשה, זה לא כל כך נורא. אם במהלך הפתיחה לא פוררתם את התבנית במלואה, אזי תקבלו 3 או 4 חלקים במקום 2.

לאחר הוצאת החמר מהתבנית, שטפו אותה היטב במים. לאחר מכן חברו את החלקים של התבנית והדקו היטב. השאירו אותה במקום מוצל וללא רוח עד שיתייבש לחלוטין (כמה ימים בטמפרטורת החדר).

בעוד התבנית מתייבשת, אפשר לעבור להכנת חמר נוזלי ליציקה אותו ניצוק לתוך התבנית ובכך ניצור שכפול של הפסל. תבנית הגבס שהכנתם טובה ליציקות רב פעמיות ומעולה להכנת שכפולים וסדרות של אותו הפסל.

צפו בסרטון המדגים הכנת תבנית מגבס | 4:25

לפניכם שיטה ליצירת תבנית לפסל גדול (140 ס"מ), בחלוקת התבנית ל-3 חלקים באמצעות רצועות של אלומיניום.

המורכבות של יצירת תבנית גבס בממדים גדולים היא שיש צורך לעבוד עם כמויות גדולות של גבס. תכונה לא רצויה של הגבס היא שכמות גדולה יותר של גבס מומס, במוקדם (ולא במאוחר, כפי שהיינו רוצים) מתחילה להתקשות. העבודה צריכה להיות מהירה מאוד ובביטחון מלא. כדי לעשות זאת, כמובן, עליכם להיות בעלי מספיק ניסיון. לכן, מראש אציין כי אמנות התבניות והיציקה דורשת סבלנות. מתוך תבנית בעלת שני חלקים עברו בהדרגה לפסלים מורכבים יותר (התחילו עם פסל בגובה לא יותר מ- 15 ס"מ).

בנוסף, ישנם חומרים רבים לייצור תבניות אלסטיות עבור שכפול רב פעמי של פסלים מחומרים שונים, אבל לשכפול פסל קרמי רק גבס יתאים.

הכנת תבנית

פוסטים נוספים בנושא שיטות וטכניקות בפיסול:

שיטת פיסול

שיטת פיסול בחמר קרמי

לפניכם שיטת פיסול בחמר, הנפוצה ביותר מבין שיטות הפיסול השונות. ההסבר מלווה בסרטון הדגמה וטיפים לעבודה עם חמר קרמי טבעי המיועד לשריפה.

יציקת חמר קרמי

יציקת חמר קרמי

הדרך הקלה לשכפל פסל היא באמצעות חמר. לפניכם הוראות מפורטות, שלב אחר שלב, עבור יציקה מחמר לתבנית גבס עם סרטון הדרכה.

צביעת פסל

צביעת פסל

לפניכם שיטת צביעת פסל מקורית של האמן אלכסנדר צ'רקוב, שיטה פשוטה למדי המקנה לפסל החמר מראה של חומר אחר, אצילי יותר, כמו ברונזה, עץ ואלומיניום.

לימודי פיסול בסטודיו צ'רקוב בגבעתיים - מוזמנים להצטרף:

סדנאות אמנות במסלול אישי – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת אלכסנדר צ'רקוב למבוגרים ולצעירים, למתחילים ולמתקדמים. הלימודים במסגרת קבוצתית עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

סדנאות אמנות לילדים – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת סופי צ'רקוב לילדים בגילאי היסודי, מתחילים ומתקדמים. הלימודים בקבוצות קטנות עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

רוצה לשתף עם מישהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.