יציקת חמר קרמי

יציקת חמר קרמי

הדרך הקלה לשכפל פסל היא באמצעות חמר. לפניכם הוראות מפורטות, שלב אחר שלב, עבור יציקה מחמר לתבנית גבס עם סרטון הדרכה.

יציקת חמר מאת אלכסנדר צ'רקוב, מתוך ספר המבוא לעולם האמנות "פיסול, ציור, רישום ולא רק"

הדרך הקלה לשכפל פסל היא באמצעות יציקת חמר לתוך תבנית גבס שהכנתם מבעוד מועד. בזמן שהתבנית מתייבשת, נכין חמר נוזלי עבור היציקה. חמר ללא שמוט מתאים למטרה זו. חתכו את החמר לחתיכות קטנות וכסו אותן במלואן במים. לאחר 3-2 ימים ערבבו היטב באמצעות מיקסר עד לקבלת נוזל אחיד וחלק. החמר הנוזלי צריך להיות סמיך, אך מספיק נוזלי. אם החמר הנוזלי יצא סמיך מדי, מוסיפים מעט מים. אם זה יצא נוזלי מדי, הוסיפו אבקת חמר יבש. 

הציבו את תבנית הגבס היבשה בעזרת כלי עזר באופן כזה, שהבסיס של הפסל יהיה בחלק העליון במצב אופקי לחלוטין.

יציקת חמר קרמי

צקו את החמר הנוזלי לתוך תבנית הגבס "עם הר". במהלך תהליך היציקה, נערו כל הזמן את התבנית, כדי למנוע היווצרות של בועות אוויר על פני הפסל.

לאחר חצי שעה, מלאו עוד חמר "עם הר", מאחר וכתוצאה מספיגת המים על ידי הגבס, רמת החמר תרד.

אחרי חצי שעה נוספת, יש לשפוך את החמר מהתבנית. על הדפנות של תבנית הגבס תהיה שכבת חמר בעובי של כחצי סנטימטר. השאירו את הכל למשך שעה אחת עד שהמים מהחמר ייספגו לחלוטין לתוך דפנות תבנית הגבס, על מנת שהחמר יתקשה.

כאשר החומר הופך למט (לא נראה רטוב), חיתכו חומר עודף לאורך פני בסיס הפסל.

הפכו והניחו על הבסיס, והשאירו למשך 2-3 ימים בטמפרטורת החדר. זמן ההתייבשות של פסל החומר בתוך תבנית הגבס תלוי בעובי של דפנות הגבס. כמה שהגבס עבה יותר, כך זמן ההתייבשות יפחת.

לאחר התייבשות מספיקה של החומר (הוא צריך להישאר לח, אבל לא רך מדי – תבינו זאת עם הניסיון) תוכלו לראות כי פסל החומר נפרד והתרחק מן הדפנות של תבנית גבס. כעת ניתן לפתוח את התבנית ולהסיר בזהירות את הגבס.

הפסל יכול לצאת מעט מעוות (במקרה שצורת הפסל אינה פשוטה), אבל קל לתקן זאת, מכיוון שהחומר במצב זה הוא גמיש וניתן לעיצוב בקלות. החליקו את "התפרים" שנוצרו במקומות החיבור של התבנית. תקנו את השגיאות והשאירו לייבוש.

לאחר ייבוש מלא ניתן להכניס את הפסל לשריפה בתנור קרמי. אין צורך לעשות הכנה לשריפה ולרוקן שכן הפסל שיוצא מיציקה הוא חלול ובעל דפנות דקות ומוכן כבר לשריפה.

לאחר השריפה תוכלו לעבור לצביעת הפסל ולהעניק לו מראה אצילי יותר, כגון ברונזה או עץ.

צפו בסרטון המדגים תהליך יציקת חמר נוזלי לתבנית גבס | 5:04

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

פיסול ראש האדם

פיסול ראש האדם

בפיסול אין דבר יותר קשה, אך גם מרתק יותר, מאשר פיסול ראש האדם. קיימים מגוון סגנונות ושיטות לפיסול ראש, כאן נציג שיטה מקורית ופשוטה שמביאה לתוצאות מרשימות.

קראו עוד >>