רישום בעטים

רישום בעטים הוכיח את עצמו כמדיום אמנות רב-תכליתי לאמנים מקצועיים כמו גם לרישומים פשוטים. עלותם הנמוכה, זמינותם וניידותם הפשוטה, הופכות את כלי הכתיבה הנפוץ הזה לאמצעי אמנותי אלטרנטיבי ונוח. הם מצוינים לפרוייקטים של מיקס מדיה ומשתלבים נהדר עם מדיות רישום וציור אחרות. מי מאיתנו לא מצא את עצמו באמצע שיחת טלפון, פגישה או הרצאה עם עט ביד משרבט ציורים ספונטניים ואפילו נהנה מזה. יש מגוון טכניקות ברישום בעטים שיכולים לספק ביטוי אמנותי מפתיע ובהחלט כדאי להכיר.

רישום בעטים

עובדות ותכונות של עטים

 • עטים הם אמצעי רישום על בסיס דיו שמתאימים לשימוש על נייר בעיקר ומגיעים בסוגים ועוביים שונים.
 • עטים נמצאים בשימוש אמנותי בולט אצל מאיירים ומעצבים. ניתן למצוא רישומי עטים גם אצל ציירים ופסלים מוכרים כמו פבלו פיקאסו, אנרי מאטיס, הנרי מור ואחרים.
 • הצורה הראשונית של העט הייתה נוצה אותה טבלו בדיו, מאז פותחו והומצאו סוגים רבים אחרים של עטים:
  • עט נובע – בעל ציפורן ומיכל דיו, הומצא בארה"ב בסוף המאה ה-19.
  •  עט כדורי – בעל כדור פלדה זעיר בקצה שלו, זכה לפופולריות לקראת אמצע המאה ה-20. הכדור הקטן נמצא בתוך חרוט מתכת שאליו מחוברת צינורית המכילה דיו. תנועת הכדור חופשית וכתוצאה מחיכוך שלו על הנייר הוא מסתובב ומורח שכבת דיו.
  • עט ג'ל – הומצא על ידי חברה יפנית "סאקורה" בשנות ה-80 של המאה ה-20, אותה חברה היא גם זו שהמציאה את הדיו ג'ל עצמו שהוא דיו אטום ועבה. הוא מופיע בצורה ברורה יותר על נייר כהה ורבים מעטי הג'ל מגיעים בגוונים בהירים או זוהרים (פלורסנטים).
  • עט גרפי – משמש מהנדסים או אדריכלים לשרטוט קווים ברוחב קבוע לציורים אדריכליים, הנדסיים או טכניים. שימושי גם בקרב מאיירים ומעצבים.
  • עט לבד – עטים צבעוניים שאפשר לראות אותם סוג של טושים עם חוד מאד דק.

ממד רגשי וביטוי אישי המאפשר רישום בעטים

העטים מאפשרים רישום קווי שמשקף את תחושותיו של היוצר: קו זורם, מקוטע, נוקשה, מתרוצץ. שילוב תרגילי נשימות יכול להועיל לשליטה על הקו ולביטוי הרגשות. העטים דורשים חזרתיות ושטף של תנועת היד ומאפשרים לעבוד על דחיית סיפוקים, יכולת ריכוז והרמוניה פנימית. העטים דורשים סבלנות והתמדה ביצירת רשתות לאשליית נפח ועומק. גם אם אין דימוי בראש, הרישום בעטים מציע עבודה קצבית וחזרתית שמביאה איתה ריכוז פנימי ומעין מדיטציה, תהליך כזה פותח חלון לתת מודע ומשם מתחילים לעלות דימויים מתוך הרישום של הנייר.

רישום בדיו – ציוד וחומרים נלווים

 • נייר רישום – כמעט כל סוג נייר יתאים לרישום בעטים, הפורמטים המומלצים זה A6, A5, A4. מומלץ לשלב ניירות בגוונים שונים וצבעוניים, למשל נייר שחור לעטי ג'ל.
 • עפרונות גרפיט – דיו הוא מדיום מאוד לא סלחני. ברגע שאתה עושה טעות, הטוב ביותר שאתה יכול לעשות הוא לנסות לכסות אותה על ידי שילוב הטעות בציור. במקרה הגרוע ביותר, תצטרך להתחיל מחדש. לכן עיפרון שימושי ליצירת סקיצה עדינה, חשוב לא להפעיל לחץ על העיפרון.

טיפים ועצות לתהליך העבודה עם עטים

 •  עטים שהם פרמננטים ואינם מסיסים במים אפשר לשלב עם ציור באקוורל, כבסיס לרישום בעטים או לציור מעל.
 • העטים משמש בעיקר לרישום קווי. במידה ורוצים ליצור כתם או אשליית נפח, עשו זאת באמצעות יצירת רשתות של קווים או הרבה נקודות. רשת צפופה יותר תיצור כתם כהה יותר.

רישום בעטים

פוסטים קשורים בנושא היכרות עם חומרים לרישום

רישום בטושים

רישום בטושים

קיים מגוון של סוגי טושים לרישום ולציור. לפניכם הסבר על טושים, הרכב ותכונות, ממד רגשי, אופן השימוש, טיפים וטכניקות רישום.

רישום בדיו

רישום בדיו

לרישום בדיו מסורת רבת שנים. לפניכם הסבר על רישום בדיו, עובדות ותכונות, ממד רגשי, אופן השימוש, טיפים וטכניקות רישום.

רישום בעפרונות

רישום בעפרונות גרפיט

עפרונות הם כלי כתיבה נפוץ לכתיבה או רישום. לפניכם הסבר על עפרונות, הרכב ותכונות, ממד רגשי, אופן השימוש, טיפים, טכניקות ותרגילים ברישום.

רוצה לשתף עם מישהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה

כאן יוצרים ונהנים

סדנאות אמנות 2021/22 – התחלנו!

סדנאות פיסול, ציור ורישום לילדים ומבוגרים בסטודיו צ'רקוב בגבעתיים – ההרשמה פתוחה »

בוטיק אמנות ויצירה אונליין – הזמינו ציוד וחומרים לאמנות וקבלו במשלוח עד הבית »