רישום בעטים

רישום בעטים

רישום בעטים מעולה לשרבוט ספונטני וגם לרישומים אמנותיים מקצועיים. לפניכם הסבר על סוגי עטים, עובדות ותכונות, ממד רגשי, טיפים וטכניקות רישום.

רישום בעטים הוכיח את עצמו כמדיום אמנות רב-תכליתי לאמנים מקצועיים כמו גם לרישומים פשוטים. עלותם הנמוכה, זמינותם וניידותם הפשוטה, הופכות את כלי הכתיבה הנפוץ הזה לאמצעי אמנותי אלטרנטיבי ונוח. הם מצוינים לפרוייקטים של מיקס מדיה ומשתלבים נהדר עם מדיות רישום וציור אחרות. מי מאיתנו לא מצא את עצמו באמצע שיחת טלפון, פגישה או הרצאה עם עט ביד משרבט ציורים ספונטניים ואפילו נהנה מזה. יש מגוון טכניקות ברישום בעטים שיכולים לספק ביטוי אמנותי מפתיע ובהחלט כדאי להכיר.

עובדות ותכונות של עטים

 • עטים הם אמצעי רישום על בסיס דיו שמתאימים לשימוש על נייר בעיקר ומגיעים בסוגים ועוביים שונים.
 • עטים נמצאים בשימוש אמנותי בולט אצל מאיירים ומעצבים. ניתן למצוא רישומי עטים גם אצל ציירים ופסלים מוכרים כמו פבלו פיקאסו, אנרי מאטיס, הנרי מור ואחרים.
 • הצורה הראשונית של העט הייתה נוצה אותה טבלו בדיו, מאז פותחו והומצאו סוגים רבים אחרים של עטים.

סוגי עטים הקיימים בשוק

 • עט נובע – בעל ציפורן ומיכל דיו, הומצא בארה”ב בסוף המאה ה-19.
 • עט כדורי – בעל כדור פלדה זעיר בקצה שלו, זכה לפופולריות לקראת אמצע המאה ה-20. הכדור הקטן נמצא בתוך חרוט מתכת שאליו מחוברת צינורית המכילה דיו. תנועת הכדור חופשית וכתוצאה מחיכוך שלו על הנייר הוא מסתובב ומורח שכבת דיו.
 • עט ג’ל – הומצא על ידי חברה יפנית “סאקורה” בשנות ה-80 של המאה ה-20, אותה חברה היא גם זו שהמציאה את הדיו ג’ל עצמו שהוא דיו אטום ועבה. הוא מופיע בצורה ברורה יותר על נייר כהה ורבים מעטי הג’ל מגיעים בגוונים בהירים או זוהרים (פלורסנטים).
 • עט גרפי – משמש מהנדסים או אדריכלים לשרטוט קווים ברוחב קבוע לציורים אדריכליים, הנדסיים או טכניים. שימושי גם בקרב מאיירים ומעצבים.
 • עט לבד – עטים צבעוניים שאפשר לראות אותם סוג של טושים עם חוד מאד דק.

ממד רגשי וביטוי אישי המאפשר רישום בעטים

העטים מאפשרים רישום קווי שמשקף את תחושותיו של היוצר: קו זורם, מקוטע, נוקשה, מתרוצץ. שילוב תרגילי נשימות יכול להועיל לשליטה על הקו ולביטוי הרגשות. העטים דורשים חזרתיות ושטף של תנועת היד ומאפשרים לעבוד על דחיית סיפוקים, יכולת ריכוז והרמוניה פנימית. העטים דורשים סבלנות והתמדה ביצירת רשתות לאשליית נפח ועומק. גם אם אין דימוי בראש, הרישום בעטים מציע עבודה קצבית וחזרתית שמביאה איתה ריכוז פנימי ומעין מדיטציה, תהליך כזה פותח חלון לתת מודע ומשם מתחילים לעלות דימויים מתוך הרישום של הנייר.

רישום בעטים – ציוד וחומרים נלווים

 • נייר רישום – כמעט כל סוג נייר יתאים לרישום בעטים, הפורמטים המומלצים זה A6, A5, A4. מומלץ לשלב ניירות בגוונים שונים וצבעוניים, למשל נייר שחור לעטי ג’ל.
 • עפרונות גרפיט – דיו הוא מדיום מאוד לא סלחני. ברגע שאתה עושה טעות, הטוב ביותר שאתה יכול לעשות הוא לנסות לכסות אותה על ידי שילוב הטעות בציור. במקרה הגרוע ביותר, תצטרך להתחיל מחדש. לכן עיפרון שימושי ליצירת סקיצה עדינה, חשוב לא להפעיל לחץ על העיפרון.

טיפים ועצות לתהליך העבודה עם עטים

 • עטים שהם פרמננטים ואינם מסיסים במים אפשר לשלב עם ציור באקוורל, כבסיס לרישום בעטים או לציור מעל.
 • העטים משמש בעיקר לרישום קווי. במידה ורוצים ליצור כתם או אשליית נפח, עשו זאת באמצעות יצירת רשתות של קווים או הרבה נקודות. רשת צפופה יותר תיצור כתם כהה יותר.רישום בעטים

מוצרי עטים

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

הכנת פסל לשריפה

הכנת פסל לשריפה

הדרך הכי טובה לשמר פסל עשוי מחמר טבעי היא בשריפתו בתנור קרמי מיוחד. לשם כך, יש להכין את הפסל לשריפה. לפניכם הוראות הכנת פסל לשריפה עם סרטון.

קראו עוד >>
פדור דוסטויבסקי

פדור דוסטויבסקי

“אמנות היא צורך כזה של אדם, כמו הצורך לאכול ולשתות. הצורך ביופי ויצירתיות, המגלם אותו, אינו ניתן להפרדה מאדם, ובלעדיו, האדם, אולי, לא היה רוצה לחיות בעולם” – דוסטויבסקי. מתוך פרוייקט 25 היוצרים המשפיעים

קראו עוד >>
פרופורציות ראש בהטייה

פרופורציות ראש בהטייה

הסבר על השפעת זווית הראיה שלנו על השינויים בפרופורציות ראש האדם, התורם לרישום וציור מדויק יותר של פרופורציות ראש בהטייה, יחד עם תרגול בנושא.

קראו עוד >>
תרגיל פיסול אף

תרגיל פיסול אף

לפני שמתחילים בפיסול ראש בגודל טבעי, רצוי לבצע תרגילים בפיסול חלקי פנים בנפרד; להלן תרגיל פיסול אף שלב אחר שלב.

קראו עוד >>