רישום בטושים

רישום בטושים

רישום בטושים צבעוניים אהוב על אמנים, מעצבים וילדים. לפניכם הסבר על סוגי טושים, הרכב ותכונות, ממד רגשי, אופן השימוש, טיפים וטכניקות רישום.

רישום בטושים אהוב במיוחד על ילדים, גם על מעצבים, מאיירים ואמנים. טוש הוא אמצעי רישום או כתיבה, חדש יחסית שנכנס לשימוש בתחילת המאה ה-20. הטושים מגיעים במגוון סוגים וצבעים וישנם הרבה מותגים ויצרני טושים ברחבי העולם. בשוק קיימים טושים ברמות מחיר שונות, החל מטושים פשוטים וזולים ועד לסדרות של טושים ייחודיים ויוקרתיים. הטושים נוחים מאד לציור ולצביעה והם בין חומרי האמנות הנפוצים בכל בית. הכירו את הסוגים השונים של הטושים והמאפיינים שלהם יחד עם טיפים לציור.

עובדות ותכונות של טושים והסבר על סוגי טושים שונים

טושים מורכבים בגליל פלסטיק ובתוחו חומר ספוגי טבול בתערובת צבע דיו עם מים / אלכוהול / חומרים כימיים. חוד הטוש מחובר לחומר הספוגי וממנו יוצא הצבע. הטושים מגיעים תמיד עם פקק שכן הצבע מתייבש באויר. חודי הטוש תמיד לחים ומוציאים צבע עם כל נגיעה, הם קיימים בעוביים שונים, ישרים, קטועים ואלכסוניים.
הטושים נותנים תוצאה קווית מאד ברורה בלחץ קל בלבד. צבעוניות הקו חד משמעית ועוצמתית, ואין כמעט הבדל בהפעלת יותר או פחות לחץ על הטוש.

קיים מגוון רחב של טושים בעלי מאפיינים שונים:

 • טושים רגילים – טושים צבעוניים דקים או עבים, מיועדים לשימוש על מוצרי נייר בעיקר והם אינם נמחקים. על משטחים מחומרים אחרים הצבע לא יתפס והם ימרחו וימחקו.
 • טושים מחיקים – בעלי דיו שאינו נספג, מגיעים במגוון צבעים ומיועדים לכתיבה על לוח לבן מיוחד ממנו אפשר למחוק את סימוני הטוש. הם פחות נמצאים בשימוש אמנותי ויותר לצורכי משרד ולימודים.
 • טושים פרמננטים – בעלי דיו עמיד שאינו נמחק ומתאימים לשימוש על מגוון רחב של חומרים ולא רק נייר. הם שימושיים מאד בתחום היצירה ומלאכת יד.
 • טושים להדגשה – המוכרים לנו כמרקרים, מיועדים לשימוש על גבי טקסטים ולכן הגוון שלהם בהיר ובדרך כלל זוהר. שימושיים יותר למטרות לימודים או שימוש משרדי, ופחות שימושיים באמנות. אם כי יש תחומים, כמו הבולטג’ורנלינג, בהם השימוש במרקרים בולט מאד ומשלב כתיבה ואמנות.
 • טושים מכחול – בעלי חוד הדומה למכחול ומעולים לאמנות קליגרפית וציורים אמנותיים. קיימים טושים מכחול של צבעי מים המדמים ציורי אקוורל וגם מסיסיים במים.
 • טושים על בסיס אלכוהול – הספוג שלהם ספוג בצבע ואלכוהול ולא על בסיס מים. טושים כאלה מאפשרים ליצור שקיפויות והבהרה של גוונים.

ממד רגשי וביטוי אישי המאפשר רישום בטושים

היופי של הטושים הוא שהם מביאים לתוצאה יפה וצבעונית ללא מאמץ. הם מזמנים עבודה נקיה ואסטתית ללא השקעת מחשבה או רגש. הטושים מחזירים את היוצר לילדות ומעוררים קלילות ואופטימיות ויכולים לעזור לנטרל מחשבות. המקצב המלווה את הרישום בטושים המגיע מפתיחה וסגירה של מכסה, כמו גם מילוי שטחים ויצירת קווים חוזרים ונשנים יכול לשמש מעין עוגן לאירגון ומציאת קצב אישי.

הטושים הצבעוניים מתחברים ליצירת סיפורים דרך דימויים צבעוניים שונים המעשירים את המסופר. אמצעי נהדר ליצירת סיפור בהמשכים או קומיקס.

רישום בטושים – ציוד וחומרים נלווים

 • נייר רישום – עבור תרגילים שמטרתם להשיג רמה גבוהה של רישום, חשוב לבחור נייר באיכות גבוהה המותאם לסוג הטושים, קיימים בלוקים מיוחדים לציור עם טושים. עבור סקיצות ותרגילים יתאים כל סוג של נייר.
 • לוח רישום או כן רישום – בהתאם לאופן העבודה המועדף עליכם; כן רישום שולחני או כן עומד לרישום בעמידה. רישום בחוץ, בטבע או עירוני; לוח רישום הנשען על הזרוע, או רישום בבלוק רישום בעל כריכה קשה.

טיפים ועצות לתהליך העבודה עם טושים

 • התרגלו לעבוד בשיפוע, בזווית ישרה בין הדף לעין, לתוצאות מדויקות יותר. בעבודה על מצע רישום בשכיבה על השולחן, אנחנו לא רואים את הפרופורציות בצורה נכונה. לשם כך היעזרו בכן ציור.
 • החזיקו את הטוש רחוק, כיוון שבהחזקת הטוש קרוב מופעלת האונה השמאלית, שהיא וורבלית ולוגית, אך בהחזקת הטוש רחוק מופעלת האונה הימנית, הפועלת באופן מרחבי, מקביל וסינכרוני.
 • ברישום בטושים מתאפשר רישום קווי בלבד, ניתן ליצור אשליית נפח וכתמיות ביצירת רשתות קווים או נקודות בעוביים שונים.
 • בציור עם טושים הצבעים לא מתערבבים, אך יכולים לשנות גוון כשמציירים שכבת צבע מעל לשכבה קיימת. ניתן ליצור אשליות אופטיות של צבעים אחרים על ידי ציור בקווים בצורת שתי וערב, היוצר אפקט של צבע חדש ממבט מרחוק.
 • בסיום השימוש חשוב לסגור את הטוש עם המכסה על מנת למנוע התייבשות הצבע. באופן כללי מומלץ לשמור טושים בשכיבה כדי שפיזור הצבע על החומר הסופג יהיה אחיד ובכך יאריך את חיי הטוש.

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

רישום בעטים

רישום בעטים

רישום בעטים מעולה לשרבוט ספונטני וגם לרישומים אמנותיים מקצועיים. לפניכם הסבר על סוגי עטים, עובדות ותכונות, ממד רגשי, טיפים וטכניקות רישום.

קראו עוד >>
אימפרסיוניזם

אימפרסיוניזם

אימפרסיוניזם הינו הזרם הראשון המאפיין את האמנות המודרנית, החל מאדואר מאנה. ישנו שינוי צורני ושינוי במשמעות העשייה, לאמן יש אמירה.

קראו עוד >>
פוסט אימפרסיוניזם

פוסט אימפרסיוניזם

פוסט אימפרסיוניזם הינו זרם באמנות המודרנית הצרפתית, שהופיע כתגובה לאימפרסיוניזם. הסגנון של האמנים לא אחיד ושונה מהאימפרסיוניסטים.

קראו עוד >>