לצייר את הרגשות | פעילות תרפיה באמנות

במצב שקשה להכיל את כל המחשבות, הרגשות ותחושות הגוף שמושפעים זה מזה, לאמנות יש מקום מיוחד המאפשר לבטא את העולם הפנימי לרובד הגלוי ולהתבונן בו. לפניכם המלצות ליצירות דרכן אפשר לתת ביטוי לרגשות, להתחבר לעצמנו ולמצוא את הכוחות שבנו לאיחוי וריפוי.

בימים קשים אלו אנו מתמודדים עם מציאות קשה לתפיסה, עם רגשות עזים ואבל על אובדן גדול. התגלמות הרוע הרעידה לנו את האדמה וטלטלה אותנו מהמקום שלנו, הכל הפך קטן ושולי ביחס לזוועות המלחמה. במקביל, אהבה התפרצה בלבבותינו, יכולת האמפתיה התעמקה והרצון לעזור גייס את כולנו לתרום בכל דרך למען עולם טוב ובטוח יותר. גם קרוב לחצי שנה בתוך המלחמה, המשימה להכיל תחושות כה עוצמתיות ומעורבות, 'לחזור לשגרה' ולהמשיך עם החיים מהווה אתגר גדול. למרות שברוב המקרים סביר להניח שנמשיך על אוטומט בדרכי ההתמודדות שלנו, חשוב להקדיש תשומת לב ולהיות קשובים לעצמנו יותר מהרגיל. בתקופה זו, כמו גם בכל תקופה אחרת, רצי שכל אחד ואחת יכיר את הרגשות שלו ויאפשר לעצמו לעבד אותן. כשנותנים לכך מסגרת כלשהי כחלק משגרה, קל יותר לזהות מצבים שדורשים טיפול ולהכניס שינויים בחיים בעת צורך כדי להישאר באיזון.ולהמנע מהחמרה או הדרדרות.

תרפיה באמנות היא אחד התחומים הבולטים שעוסקים בנושא הזה ומציע מגוון שיטות ודרכים יצירתיות להתבוננות וטיפול רגשי, גם באופן עצמאי בבית ולא רק במסגרת טיפולית רשמית. לפניכם דרך לצייר את מפת הרגשות שלכם ולצייר אחר כך אינטואיטיבית ולהבין את עצמנו יותר. אפשר לפרק את הרגשות גם להרבה יותר "אכזבה", "אופטימיות" ועוד. אבל בכללי הרגשות שלנו נובעים מ2 חרדות בסיסיות – החרדה מהמוות והחרדה מהחיים, לחיות באמת את עצמנו בעולמנו המשותף.

מפת הרגש שלי

ציירו באופן אינטואיטיבי את התחושה שעולה בכם כשאתם מתמקדים על רגש מסוים. ציירו איך זה מרגיש "פחד", "כעס", "שמחה", "עצב", "אהבה" ו"שנאה". רגשות אלו לפי מדענים שונים הם למעשה שישה רגשות בסיסיים בטבע האדם. תנו ביטוי ויזואלי עבור התפיסה שלכם לגבי כל רגש. השתמשו בחומרי אמנות המזמינים אותכם ליצירה וזמינים לכם. רצוי לבחור בחומרים צבעוניים כמו למשל צבעי פסטל שמן, טושים או צבעי גואש או אקריליק לביטוי רחב יותר. משתפת באהבה את התחושות שלי האישיות שבאות לידי ביטוי באמנות, אתם תוציאו מעצמכם את הרגשות שלכם.

הרגש הנוכחי שלי

ציירו באופן אינטואיטיבי את הרגשות שעולים בכם, את איך שאתם מרגישים ברגע היצירה. שחררו ממחשבות שיפוטיות על אסתטיקה, ואפשרו לעצמכם להתבטא ברגע זה ולתת מקום למה שיוצא.

מיקום הרגש הנוכחי במפה

אז אחרי ששיתפתי איך אני מרגישה, אני רואה שאני מרגישה הרבה אבל בעיקר אופטימית, שימו לב לחזרתיות של התנועות והצבעים, ההתייחסות לקומפוזיציה השלמה וחלקיה. בלימודי תואר שני בטיפול באמנות, למדתי אצל פרופסור מולי להד ולפיו אפשר להתמודד עם טראומה בזכות הכוחות המצוייים בנו: גוף | שכל (קוגניציה) | רגש | אמונה | חברה | דמיון = "גשר מאחד". כל אלו מצוייים אצל כל אחד וכל אחד נוטה לכיוון מסוים קצת יותר. תכירו את עצמכם יותר ו את העולם בו כולנו נמצאים. תבקשרו עזרה לרפא את הלב אבל רק כל אחד לעצמו יכול לנעול את הלב ולפתוח בחזרה לעולם. כי רק אהבה מביאה אהבה. תנקו את המצפון שלכם והאינטואיציה שלכם תוביל אותכם לדרך הראויה והנכונה שלכם. בהצלחה אהובים וראויים לחיים.

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

תרגיל פיסול כף הרגל

לפניכם תרגיל פיסול כף הרגל עם סרטון הדרכה. עבור התרגיל, מומלץ לצלם את כף רגלכם תוך התבוננות ברגל עצמה להבנה עמוקה יותר של האנטומיה.

קראו עוד >>