CHERKOV
סדנת אמנות

פיסול בחמר קרמי

פיסול בחמר קרמי נפוץ בעולם ומשמש לפיסול וגם לקדרות.

"מקום ראשון בין החומרים הפיסוליים הייתי נותן לחמר. יש, כמובן, חומרים פולימריים פלסטיים שונים, פלסטלינות מסוגים שונים, אבל אין דבר יותר נעים ונוח לפיסול מאשר חמר קרמי טבעי " –  צ'רקוב

חמר קרמי טבעי

עובדות ותכונות של חמר קרמי

 • חמר קרמי טבעי יכול להיות מורכב מתחמוצת של מתכת המורכבת מגביש יחיד (לדוגמה פרוסת סיליקון), או רב-גבישית (לדוגמה אלומינה), או שיכול להיות מורכב מתרכובת של יסודות אל מתכתיים (לדוגמה גרפיט).
 • חמר קרמי טבעי מתערבב במים בקלות וניתן לפסל איתו באופנים שונים. הוא יכול להגיע כמשחה נוזלית, המשמשת בעיקר להדבקת חלקי פסל מחמר וליציקת חמר, או כגושים מסיביים. חמר טבעי בעל מרקם שונה ביחס לגודל השמוט בו, והוא יכול להגיע בצבעים שונים; חום, טרקוטה, לבן, אפור ושחור.
 • חמר קרמי מתייבש תוך שבוע ימים, תלוי בעובי השכבה. כאשר פסל החמר מתייבש הוא מאבד מעט מצבעו, מתכווץ, מתקשה ונהיה שביר. חמר יבש ניתן להרטבה ולשימוש חוזר. חמר יבש הוא מאד שביר, במידה ורוצים לשמר את הפסל יש להכין אותו לשריפה ולשרוף בתנור קרמי בשריפה של 1000 מעלות או יותר (לפי הוראות היצרן). 

ממד רגשי וביטוי אישי המאפשר פיסול בחמר קרמי

לישת החמר, המגע, הפיסול, בדיקת החמר – הן פעולות חושניות, המחזירות את היוצר לחוויות הראשוניות שלו. החומר מאפשר שליטה ואיבוד שליטה, מזמין ריכוז, מדיטציה ותחושת שלווה פנימית.

טווח האפשרויות הרחב שטומן בתוכו החמר, מעבודה נמרצת ועד עבודה עדינה, מזמן מנעד רגשות רחב שעשויים לעלות בתהליך העבודה איתו.

יש משהו בחמר שמזכיר גוף אנושי והמגע בו יכול להשפיע לחיוב מבחינה תרפויטית. למשל, תהליך התייבשות החמר מזכיר תהליך הזדקנות של הגוף – קמטים, סדקים וסימנים חיצוניים שלא ניתן להסתיר. בנוסף, ניתן להרטיב את החמר ולשחק אתו, ודרך כך היוצר יכול להתמודד עם תהליך הזדקנות הגוף.

פיסול בחמר קרמי - ציוד וחומרים נלווים

 • משטח עבודה – מומלץ לעבוד עם חמר קרמי על משטח עבודה יציב עשוי פרספקס או פורמייקה. משטח עץ פחות מומלץ מאחר והלחות מעודדת יצירת עובש.
 • גלגל פיסול – גלגל המסתובב ב-360 מעלות נוח לעבודה היקפית, במיוחד לפסלים בגודל גדול ובמשקל רב שמאד קשה לסובב ללא הגלגל.
 • חוט חיתוך – לחיתוך קל של החמר לחלקים בגודל הרצוי. 
 • מערוך – לרידוד החמר למשטח שטוח.
 • שיפודים וקלקר – לתמיכת הפסל באיזורים שעלולים להישבר כגון ידיים שלא צמודות לגוף וכדומה.
 • כלי עיצוב – לעיצוב פרטים קטנים, מרקמים שונים והחלקת הפסל.
 • ספריי מים – להרטבת הפסל בתהליך העבודה.
 • כלי ריקון – לריקון הפסל לעובי הרצוי לפני שריפה בתנור.
 • קונסטרוקציה – עבור פסל המיועד ליצירת תבניות או עבור פסל במימדים גדולים.
בנוסף נדרש תנור שריפה קרמי או דבק פלסטי לחיזוק ושימור הפסל.

אופן השימוש ותהליך העבודה בפיסול חמר קרמי

חמר קרמי צייתן ונעים למגע. ניתן ללישה, לרידוד, לפיסול ולכיור. ניתן לעצבו מגוש חמר מסיבי או בבנייה מחלקים. חמר יכול לשמש עבור תבניות גבס ליציקה ואף כחמר נוזלי ביציקה לתבנית. במהלך העבודה עם חמר יש להרטיב אותו במים לפי הצורך על מנת למנוע התייבשות וסדקים.

בסיום העבודה יש לתת לפסל להתייבש לחלוטין, ואז ניתן לשרוף בתנור קרמי או לצפות בדבק פלסטי.

טיפים והמלצות לפיסול בחמר קרמי:

לימודי פיסול בסטודיו צ'רקוב בגבעתיים - מוזמנים להצטרף:

סדנאות אמנות במסלול אישי – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת אלכסנדר צ'רקוב למבוגרים ולצעירים, למתחילים ולמתקדמים. הלימודים במסגרת קבוצתית עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

סדנאות אמנות לילדים – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת סופי צ'רקוב לילדים בגילאי היסודי, מתחילים ומתקדמים. הלימודים בקבוצות קטנות עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

פוסטים קשורים בנושא היכרות עם חומרים לפיסול:

פיסול בחמר דריי

פיסול בחמר דריי

לפניכם הסבר על חמר דריי המתבייש באוויר, הרכב ותכונות, ממד רגשי וביטוי אישי המאפשר החמר, אופן השימוש, טיפים וטכניקות פיסול עם חמר דריי.

פיסול בפלסטלינה

פיסול בפלסטלינה

לפניכם הסבר על פלסטלינה; הרכב ותכונותיה, ממד רגשי וביטוי אישי המאפשרת הפלסטלינה, אופן השימוש, טיפים וטכניקות פיסול עם פלסטלינה.

גבס

יציקת גבס

גבס הוא חומר נגיש ושימושי למגוון תחומים. קראו הסבר על הרכב הגבס ותכונותיו, כולל הוראות הכנה ואפשרויות שימוש ויצירה עם גבס באמנות.

רוצה לשתף עם מישהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גלילה למעלה