פיסול בפלסטלינה

פיסול בפלסטלינה

לפניכם הסבר על פלסטלינה; הרכב ותכונותיה, ממד רגשי וביטוי אישי המאפשרת הפלסטלינה, אופן השימוש, טיפים וטכניקות פיסול עם פלסטלינה.

פיסול בפלסטלינה נפוץ בעיקר בקרב ילדים למטרות לימודים ומשחק. מעבר לכך לפסטלינה שימושיים שונים באמנות כגון יצירת תבניות לפסלים וגם בתחום הקולנוע להפקת סרטי אנימציה מונפשים. הפלסטלינה מגיעה במגוון צבעים ואפשר לערבב וליצור גוונים חדשים. היא אינה מתייבשת ומתאימה לשימוש רב פעמי. להלן עובדות ותכונות של פלסטלינה, טכניקות לפיסול ויצירה, טיפים והמלצות.

פלסטלינה

עובדות ותכונות של פלסטלינה

 • פלסטלינה היא חומר גמיש ושמנוני, מורכבת מתערובת של וזלין, מלחי סידן (בעיקר סידן פחמתי) וחומצות שומן.
 • הפלסטלינה הומצאה על ידי מורה לאמנות, ויליאם הרבוט בסוף המאה ה-19 באנגליה. הרבוט רצה חימר שאינו מתייבש עבור תלמידיו לפיסול. הוא יצר חימר לא רעיל, רך וגמיש שלא מתייבש כשנחשף לאוויר.
 •  הפלסטלינה אינה מתקלקלת בחשיפה לאוויר, אך מושפעת ממזג האוויר ולכן בקור היא תהיה קשה ובחום תהיה רכה. הפלסטלינה אינה נוטה לחזור לצורתה המקורית, ניתן למתוח אותה והיא מיועדת לשימוש רב פעמי.
 •  הצבע המקורי של הפלסטלינה היה אפור, בהמשך שולבו בתרכובת פיגמנטים והיום ניתן למצוא פלסטלינה במגוון רחב של צבעים, גם גווני ניאון זוהרים בחושך. הפלסטלינה מתערבבת בקלות על ידי לישה וניתן ליצור גוונים חדשים.

ממד רגשי וביטוי אישי המאפשר פיסול בפלסטלינה

פלסטלינה קלה לתפעול והצבעוניות העשירה שלה מזמינה למשחק, פירוק והרכבה, המחזק את היכולת להגמשה ותורמת לתחושת אופטימיות. הפלסטלינה מתחברת ליצירת סיפורים דרך דימויים צבעוניים שונים המעשירים את המסופר.

מצד אחד, הפלסטלינה מעצימה את ההנאה מהחוויה החושנית, מצד שני, הפלסטלינה עשויה לעלות תחושות רגרסיביות ופחד מהתמרחות.

עבור ילדים ויוצרים בוגרים לא מיומנים, הפלסטלינה מספקת חווית הצלחה בקלות יחסית ותחושת סיפוק עצמי.

פיסול בפלסטלינה – ציוד וחומרים נלווים

 • משטח עבודה – מומלץ לעבוד על משטח עבודה חלק עשוי פרספקס או פלסטיק אחר.
 • כלי עיצוב – לעיצוב פרטים קטנים, מרקמים שונים והחלקת הפסל.
 • מערוך – לרידוד הפלסטלינה למשטח שטוח.
 • קונסטרוקציה – ניתן לבנות שלד תמיכה עבור פסל מפלסטלינה מחוטי ברזל בעזרת פלייר.

אופן השימוש, טיפים והמלצות לפיסול בפלסטלינה

 • ניתן ללוש, לרדד, לבנות לגובה ולפסל בפלסטלינה. ניתן להשתמש בכלי עיצוב בפרופילים שונים לעיצוב פרטים קטנים בפסל מפלסטלינה. ניתן להיעזר בחפצים זמינים שונים לעיצוב ויצירת טקסטורות על גבי פני שטח הפסל, למשל מסרק, מזלג וכדומה.
 • ניתן לחתוך את הפלסטלינה בעזרת כלי פלסטיק, ליצור רצועות בעזרת כותש שום, ולפרוס לפרוסות בעזרת חותך ביצים. ניתן להיעזר בשיפודים או קיסמים לתמיכת פסל מפלסטלינה ואף להשתמש בהם כחלק מהפסל עצמו.
 • ניתן לערבב את הפלסטלינה בצבעים שונים ליצירת גוונים חדשים.
 • ניתן לבחור מצע קשיח, למשל קרטון או בריסטול עבה, למרוח את הפלסטלינה וליצור תמונה תלת מימדית – תבליט.
 • בהיכרות ראשונית עם הפלסטלינה, רצוי ליצור צורות פשוטות. למשל, צורת נחש דרך רידוד גוש פלסטלינה על גבי משטח עבודה אחורה וקדימה. צורת כדור דרך החזקת גוש פלסטלינה בין שתי כפות הידיים וסיבובם במעגלים. ניתן למחוץ את הכדור ליצירת צורת דיסק שטוח. צורת קוביה דרך מחיצת גוש הפלסטלינה בעזרת האצבע והאגודל מלמעלה ומלמטה ביד אחת, ומשני צדדים ביד השנייה, ואז לתופף על השולחן מכל צידי הקוביה.

 

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

צבע זהב

צבע זהב

כל מה שאתם צריכים לדעת על צבע זהב; איך לערבב, לשלב ולבחור את גווני הצבעים שמתאימים לכם, לאור משמעויות והשפעות הצבעים השונים

קראו עוד >>
גבס

יציקת גבס

גבס הוא חומר נגיש ושימושי למגוון תחומים. קראו הסבר על הרכב הגבס ותכונותיו, כולל הוראות הכנה ואפשרויות שימוש ויצירה עם גבס באמנות.

קראו עוד >>