פיסול בחמר פולימרי

פיסול בחמר פולימרי נכנס לשימוש באמצע המאה ה-20 והפך ברבות השנים חומר פופולרי לפיסול ועיצוב ברחבי העולם כולו. משמש ליצירת מגוון עשיר של יצירות אומנות, בין היתר פסלונים ומיניאטורות, בובות, יצירת תכשיטים, כפתורים, פסיפס ועבודות קראפט שונות.  הוא אינו רעיל, רך, צבעוני, קל לעבודה ומאפשר שימוש נוח לצורך יצירת פריטים עדינים וזעירים.  על כן החמר הפולימרי הוא מדיום נהדר לילדים ואמנים מתחילים. 

פיסול בחמר פולימרי

עובדות ותכונות של חמר פולימרי

 • חימר פולימרי הוא חומר גלם סינטטי לפיסול המבוסס על הפולימר פוליוויניל כלוריד (PVC). הוא אינו רעיל ומתאים לשימוש גם לילדים. זהו חומר עמיד וכאשר מאוחסן בצורה נכונה יכול להשמר טוב לשימוש לאורך שנים.
 • תחילה נעשו בו שימושים תעשייתים כגון יצור חלקי בובות וכפתורים באירופה. בהמשך עבר לשימוש לקהל הרחב כאשר החלו ליצור ממנו חרוזים ותכשיטים וכן לשלבו ביצירה מזכוכית ובקרמיקה.
 • לחימר הפולימרי ניתן להוסיף פיגמנטים והוא משווק במגוון צבעים וגימורים. ניתן לערבב חומר בצבעים שונים על מנת לקבל מרקמים שונים וצבעוניים, וישנו מגוון רחב של שיטות עיבוד ושימוש.
 • הסופי מתקבל לאחר חימום ואפיה בתנור ביתי רגיל. הצבעים נשארים כפי שהיו לפני האפיה ובנוסף ניתן להמשיך לעצב לאחר האפיה: לצבוע, לשייף, לקדוח חורים עבור חרוזים וכו'.

ממד רגשי וביטוי אישי המאפשר פיסול בחמר קרמי

לישת החמר, המגע, הפיסול, בדיקת החמר – הן פעולות חושניות, המחזירות את היוצר לחוויות הראשוניות שלו. החומר מאפשר שליטה ואיבוד שליטה, מזמין ריכוז, מדיטציה ותחושת שלווה פנימית.

טווח האפשרויות הרחב שטומן בתוכו החמר, מעבודה נמרצת ועד עבודה עדינה, מזמן מנעד רגשות רחב שעשויים לעלות בתהליך העבודה איתו.

פיסול בחמר פולימרי - ציוד וחומרים נלווים

 • משטח עבודה – מומלץ לעבוד על משטח עבודה יציב עשוי פרספקס או פורמייקה.
 • מערוך – לרידוד החמר למשטח שטוח.
 • כלי עיצוב – לעיצוב פרטים קטנים ומרקמים שונים.

אופן השימוש ותהליך העבודה בחמר פולימרי

יש לרכך את החמר בידיים. ניתן לערבב את הצבעים על מנת לקבל גוונים חדשים. ניתן להיעזר בכלי פיסול לעיצוב ובשבלונות ייעודיות ליצירת צורות. החמר הפולימרי מאפשר עבודה לא רצופה – פירוש הדבר שאם אתם באמצע העבודה וצריכים לקחת הפסקה, אפשר להמשיך בעבודה במועד אחר.

לאחר סיום הפיסול יש לאפות בתנור ביתי (אין להכניס למיקרוגל!) על מנת להקשות את החומר. לאחר האפייה החמר מתקשה ולא ניתן לעיצוב נוסף, אך ניתן לקדוח חורים, לשייף, להדביק, לצבוע בצבעי אקריליק ולרסס בספריי לכה.
הוראות אפייה בתנור ביתי: יש להניח את היצירה על גבי נייר אפייה בתבנית. לאפות בתנור בחום של 130 מעלות (ולא יותר) למשך 30 דקות. בסיום האפייה, הוציאו בזהירות והשאירו להתקרר.

לאחר האפיה תוכלו להמשיך לעצב את היצירה: לצבוע (אקריליק או טושים פרמננטים), לשייף, לקדוח חורים, להדביק חלקים בעזרת דבק פלסטי.

טיפים והמלצות לפיסול בחמר פולימרי:

 • מומלץ להשתמש בחמר פולימרי עבור פיסול ויצירה במימדים קטנים: הכנת תכשיטים, חרוזים, צ'ארמרים, מחזיקי מפתחות, מגנטים מעוצבים, מסגרות לתמונות ועוד הרבה. זה נהדר גם לחיפוי וקישוט חפצים אחרים העשויים זכוכית, עץ, מתכת או פלסטיק.

 • העובדה שחימר פולימרי לא מתייבש הופכת אותו לאידיאלי גם לילדים. ילדים יכולים לפסל בחמר הפולימרי במשך שעות ורק בשלב האפייה נדרשת השגחה ועזרת מבוגר.

 • המנעו מאפיית יתר או מאפייה בטמפרטורות גבוהות. הטמפרטורה המוממלצת היא 130 מעלות למשך חצי שעה. החמר הפולימרי אינו רעיל ולא יזהם את התנור שלכם, אולם יש לאפות אותו בנפרד ממזון.

 •  אחסנו את החמר הפולימרי בשקית עם פס סגירה, במקום קריר והרחק מחשיפה לשמש, אפשר לאחסן גם במקרר. באור שמש ישיר צבעי החמר הפולימרי עלולים לדעוך לאורך זמן, מסיבה זו אנו ממליצים לאחסן גם את היצירות הרחק מחלונות וחשיפה לשמש כדי לשמור על צבעיהם עזים. 

 • תוכלו למצוא ביוטיוב אינספור מדריכים ורעיונות יצירה עם חמר פולימרי.

פוסטים קשורים בנושא היכרות עם חומרים לפיסול:

פיסול בחמר קרמי

פיסול בחמר קרמי

לפניכם הסבר על חמר קרמי טבעי, הרכב ותכונות החמר, ממד רגשי וביטוי אישי המאפשר חמר קרמי, אופן השימוש, טיפים וטכניקות פיסול עם חמר קרמי טבעי.

פיסול בחמר דריי

פיסול בחמר דריי

לפניכם הסבר על חמר דריי המתבייש באוויר, הרכב ותכונות, ממד רגשי וביטוי אישי המאפשר החמר, אופן השימוש, טיפים וטכניקות פיסול עם חמר דריי.

פיסול בפלסטלינה

פיסול בפלסטלינה

לפניכם הסבר על פלסטלינה; הרכב ותכונותיה, ממד רגשי וביטוי אישי המאפשרת הפלסטלינה, אופן השימוש, טיפים וטכניקות פיסול עם פלסטלינה.

רוצה לשתף עם מישהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה

כאן יוצרים ונהנים

סדנאות אמנות 2021/22 – התחלנו!

סדנאות פיסול, ציור ורישום לילדים ומבוגרים בסטודיו צ'רקוב בגבעתיים – ההרשמה פתוחה »

בוטיק אמנות ויצירה אונליין – הזמינו ציוד וחומרים לאמנות וקבלו במשלוח עד הבית »