פרופורציות ראש בהטייה

פרופורציות ראש בהטייה

הסבר על השפעת זווית הראיה שלנו על השינויים בפרופורציות ראש האדם, התורם לרישום וציור מדויק יותר של פרופורציות ראש בהטייה, יחד עם תרגול בנושא.

פרופורציות ראש בהטייה מאת אלכסנדר צ’רקוב, מתוך ספר המבוא לעולם האמנות “פיסול, ציור, רישום ולא רק

השפעת זווית הראיה

חשוב להבין דבר אחד לגבי פרופורציות ראש האדם. בניגוד לפנים של אנשים מהדוגמאות הקודמות, לרוב פני האנשים שאנו רואים אינם חזיתיים לחלוטין. אנו רואים את הפנים בזוויות ראייה שונות ומכל זווית ראייה פרופורציות ראש בהטייה משתנות.

האיור שלפניכם ממחיש מה קורה למקבילים ולמרידיאנים כאשר כדור הארץ מסתובב. אותו הדבר קורה לקווי הפנים כאשר מסובבים את הראש – הם נראים כקשתות.

ציירו כמה פנים של אנשים מזוויות ראייה שונות באמצעות פחם או עיפרון לרישום ומחק פחם.

פרופורציות ראש בהטייה
פרופורציות ראש בהטייה

הסבר על פרופורציות ראש בהטייה

היעזרו בקווים המנחים העיקריים כדי לקבוע את התעגלות הקווים בזווית בה הראש המסויים מוטה. הקו הראשון הוא הקו האנכי שחוצה את שני העיגולים. הקו השני הוא קו האמצע של הקו הראשון, החוצה את הראש לשניים. על הקו הזה ממוקמות העיניים. אחרי סימון הקווים הראשיים הללו, כפי שמומחש שתמונות לעיל, שרטטו קווי עזר נוספים בהתאם לשלבי בניית סכימת ראש לפי פרופורציות.

הקוים הנוספים, קו האף, הפה וכד’ מתעגלים יחד עם 2 הקווים הראשונים באותו אופן, שכן הם מקבילים בזווית חזיתית ישרה. לאחר שיצרתם תרשים ראש בהטייה, עברו לעבודה על פרטים והוספת דירוגי צבע לביטוי נפח על ידי אור וצל. 

זכרו שהקווים הם בסה”כ קוי עזר, ואין בהם צורך ברישום הסופי. הקפידו לצייר אותם ללא הפעלת לחץ על העיפרון וחריטה על גבי הנייר, על מנת שבסיום תוכלו למחוק אותם או לטשטשם. 

 

פרופורציות ראש האדם

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

וולפגנג מוצרט

וולפגנג מוצרט

“בדמיוני אני לא שומע קטעי מוסיקה ברצף, אני שומע את זה בבת אחת. וזה תענוג!” – מוצרט. מתוך פרוייקט 25 היוצרים המשפיעים

קראו עוד >>
אניש קאפור

אניש קאפור

“משהו קורה לחלל בו אתה נמצא הזמן משתנה. הזמן, אני חושב, הולך ומאט. האמת המיסטית של האמנות היא זמן“ – קאפור. מתוך פרוייקט 25 היוצרים המשפיעים

קראו עוד >>
פיסול כף היד

תרגיל פיסול כף היד

לפניכם תרגיל פיסול כף היד, שלב אחר שלב, עם סרטון הדרכה. אם תרצו ללמוד ולהכיר את יסודות הפיסול כמו את כף היד שלכם, מומלץ שתפסלו את ידכם.

קראו עוד >>