פרופורציות ראש בהטייה

פרופורציות ראש בהטייה

הסבר על השפעת זווית הראיה שלנו על השינויים בפרופורציות ראש האדם, התורם לרישום וציור מדויק יותר של פרופורציות ראש בהטייה, יחד עם תרגול בנושא.

פרופורציות ראש בהטייה מאת אלכסנדר צ'רקוב, מתוך ספר המבוא לעולם האמנות "פיסול, ציור, רישום ולא רק"

השפעת זווית הראיה

חשוב להבין דבר אחד לגבי פרופורציות ראש האדם. בניגוד לפנים של אנשים מהדוגמאות הקודמות, לרוב פני האנשים שאנו רואים אינם חזיתיים לחלוטין. אנו רואים את הפנים בזוויות ראייה שונות ומכל זווית ראייה פרופורציות ראש בהטייה משתנות.

האיור שלפניכם ממחיש מה קורה למקבילים ולמרידיאנים כאשר כדור הארץ מסתובב. אותו הדבר קורה לקווי הפנים כאשר מסובבים את הראש – הם נראים כקשתות.

ציירו כמה פנים של אנשים מזוויות ראייה שונות באמצעות פחם או עיפרון לרישום ומחק פחם.

פרופורציות ראש בהטייה
פרופורציות ראש בהטייה

הסבר על פרופורציות ראש בהטייה

היעזרו בקווים המנחים העיקריים כדי לקבוע את התעגלות הקווים בזווית בה הראש המסויים מוטה. הקו הראשון הוא הקו האנכי שחוצה את שני העיגולים. הקו השני הוא קו האמצע של הקו הראשון, החוצה את הראש לשניים. על הקו הזה ממוקמות העיניים. אחרי סימון הקווים הראשיים הללו, כפי שמומחש שתמונות לעיל, שרטטו קווי עזר נוספים בהתאם לשלבי בניית סכימת ראש לפי פרופורציות.

הקוים הנוספים, קו האף, הפה וכד' מתעגלים יחד עם 2 הקווים הראשונים באותו אופן, שכן הם מקבילים בזווית חזיתית ישרה. לאחר שיצרתם תרשים ראש בהטייה, עברו לעבודה על פרטים והוספת דירוגי צבע לביטוי נפח על ידי אור וצל. 

זכרו שהקווים הם בסה"כ קוי עזר, ואין בהם צורך ברישום הסופי. הקפידו לצייר אותם ללא הפעלת לחץ על העיפרון וחריטה על גבי הנייר, על מנת שבסיום תוכלו למחוק אותם או לטשטשם. 

 

פרופורציות ראש האדם

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

רכישת מוצרי
אמנות ויצירה

ההרשמה לסדנאות 23/24 פתוחה!

פוסטים מעניינים

רמברנדט ואן ריין

רמברנדט ואן ריין

"אני לא יכול לצייר כמו שהם רוצים שאני אצייר, וגם הם יודעים את זה. ברור, תאמרו שאני צריך להיות מעשי ועליי לנסות לצייר כמו שהם רוצים שאצייר. ובכן, אני אגלה לכם סוד. אני ניסיתי והתאמצתי מאד, אבל אני לא יכול לעשות את זה. אני פשוט לא יכול לעשות את זה! וזו בדיוק הסיבה שאני פשוט קצת משוגע" – רמברנדט. מתוך פרוייקט 25 היוצרים המשפיעים

קראו עוד >>
גבס

יציקת גבס

גבס הוא חומר נגיש ושימושי למגוון תחומים. קראו הסבר על הרכב הגבס ותכונותיו, כולל הוראות הכנה ואפשרויות שימוש ויצירה עם גבס באמנות.

קראו עוד >>
ציור בצבעי מים

ציור בצבעי מים

צבעי אקוורל מבטאים תנועה, קלות, זרימה ושקיפות. לפניכם הסבר על צבעי מים; הרכב ותכונות, אופן השימוש, ממד רגשי, טיפים וטכניקות ציור בצבעי מים.

קראו עוד >>
אימפרסיוניזם

אימפרסיוניזם

אימפרסיוניזם הינו הזרם הראשון המאפיין את האמנות המודרנית, החל מאדואר מאנה. ישנו שינוי צורני ושינוי במשמעות העשייה, לאמן יש אמירה.

קראו עוד >>