הסבר על עזרי רישום

נוסף לאמצעי הרישום השונים (עפרונות, פחם, צבעי פסטל רך), ישנם עזרי רישום שונים, המסייעים בתהליך עבודת הרישום, בסיומו ובשימור הרישום.

מחקים

מחק ללא PVC – מחק לבן ואינו משאיר סימנים לאחר המחיקה. מחק זה לא משמש להבהרה ברישום, אלא למחיקה.

מחק פחם – מחק רך וגמיש. מחק פחם נקרא כך אבל הוא לא משמש רק לפחם, אלא הוא משמש להבהרה וככלי לצבע לבן ברישום שחור-לבן. ניתן לעצב אותו בצורת שפיץ וליצור קווים ברישום. בשימוש עם המחק הוא נהיה שחור ומלוכלך, לכן צריך ללוש אותו והוא חוזר להיות אפור ונקי יותר בכדי להשתמש בו במחיקה הבאה. כי הוא לוקח לעצמו את הפחם ומתלכלך.

מחק ללא PHT/DUST – מחק המיועד למחיקת רישומים בעפרונות צבעוניים.

עזרי רישום

בעבודת רישום, מומלץ למחוק קודם עם מחק פחם, המבהיר את שכבת העיפרון או הפחםואז למחוק עם מחק ללא PVC, אחרת המחק רק ימרח את השכבה ועלול להישאר כתם.

מחדדים

מחדד הוא כלי המשמש לחידוד עפרונות על מנת להביאם לצורה הנוחה לרישום. במחדד מותקן להב פלדה שמסיר מקצה העפרון שכבה דקה של עץ עם גרפיט, פחם, או פסטל רך. מומלץ שהמתכת תהיה חזקה מספיק שלא תשבור את העיפרון.

עבור עפרונות רישום יש להשתמש במחדד עם קוטר חור של 0.9 ס”מ.
עבור עפרונות פיט פסטלעפרונות פחם ומפזרי פחם, יש להשתמש במחדד עם קוטר חור של 1.2 ס”מ.

מפזר פחם

מפזר פחם (או מטשטש פחם) מגיע בגדלים שונים, ניתן לעבוד בקצהו ולרוחבו. מפזר פחם מיועד לטשטוש קווים ויצירת דירוגי צבע בציור עם צבעי פסטל רך וברישום עם פחם. כשמפזר הפחם מלכלך ניתן לחדד אותו. במידה ואין בהישג ידכם מפזר פחם, ניתן להשתמש בנייר טישו רך כדי לטשטש.

קיימת נטייה להשתמש באצבעות הידיים בטשטוש פחם או צבעי פסטל רך, אך מומלץ להישאר בשימוש עם מפזרי פחם, משום שברקמת העור יש הצטברות שומנים העלולים ליצור כתמים על גבי הציור או הרישום.

פיקסטיב

פיקסטיב הוא ספריי שקוף, מתייבש במהירות, מכסה את המצע בשכבת ציפוי מגן, השומר ומונע מריחה של צבעי פסטל רךפחם ועפרונות. מומלץ לשימוש בעבודה עם שכבות ברישום, כדי לקבע שכבה תחתונה שלא תימרח בהמשך העבודה על הרישום. בנוסף, פיקסטיב מונע מהרישום להצהיב לאורך זמן. 

יש לרסס את הפיקסטיב במרחק של כ-30 ס”מ מהרישום. 

עזרי רישום

עזרי רישום נוספים

קלמר

מומלץ לשמור עזרי רישום בקלמר גדול מספיק להכיל את כל העזרים שתצטרכו. חומר הקלמר (למשל, בד, אלומיניום ופלסטיק) הוא בהתאם לנוחיותכם. יחד עם זאת מומלץ קלמר בד רך, כיוון שקלמרים קשיחים יכולים לשבור את חוד העפרונות.

מסגרת קומפוזיציה

מסגרת קומפוזיציה משמשת לבחירת המרחב הקומפוזיציוני לציור או לרישום של טבע דומם ונוף. המסגרת מורכבת משני חלקים זהים בצורת האות ר’, אותם יש לחבר בפינותיהם עם סיכות. ניתן לשנות את צורת המסגרת, את היחס בין הגובה והרוחב שלה, כמו גם את המבנה שלה (אופקי או אנכי). ניתן לקרב ולהרחיק לסירוגין את המסגרת מעיניכם, עד שתמצא עבורכם הקומפוזיציה המועדפת לרישום.

תרגיל בטבע עם שימוש במסגרת קומפוזיציה »
תרגיל רישום טבע דומם עם שימוש במסגרת קומפוזיציה »
תרגיל רישום בבית עם שימוש במסגרת קומפוזיציה »

ריבוע חלוקה

ריבוע החלוקה מחלק את מרחב ההתבוננות לארבעה חלקים שווים ומשמש לדיוק מיקום האובייקט הנבחר על מצע הרישום. מומלץ לעצום עין אחת ולהתבונן דרך ריבוע החלוקה בעין החזקה שלכם.

עזרי רישום

לוח רישום

לוח רישום קשיח הנשען על הזרוע או מונח על כן ציור עומד או כן שולחני, עם קליפס שתופס את נייר הרישום.

חשוב לשמור על עבודה בשיפוע, בזווית ישרה בין הדף לעין, לתוצאות מדויקות יותר. בעבודה על מצע רישום בשכיבה על השולחן, לא רואים את הפרופורציות בצורה נכונה.

נייר לרישום

תיקייה

מומלץ לשמור רישומים על נייר בתיקיות שטוחות, בגודל המתאים לרישומים שלכם.

פוסטים קשורים בנושא ציוד ואמצעי רישום

רישום בעפרונות

רישום בעפרונות גרפיט

עפרונות הם כלי כתיבה נפוץ לכתיבה או רישום. לפניכם הסבר על עפרונות, הרכב ותכונות, ממד רגשי, אופן השימוש, טיפים, טכניקות ותרגילים ברישום.

פחם רישום

רישום בפחם

פחם רישום יכול לבטא מנעד רחב של רגשות וביטויים. לפניכם הסבר על פחם, הרכב ותכונות, ממד רגשי, אופן השימוש, טיפים וטכניקות רישום עם פחם.

עפרונות צבעוניים

רישום בעפרונות צבעוניים

קיים מגוון של סוגי עפרונות צבעוניים. לפניכם הסבר על עפרונות צבעוניים, הרכב ותכונות, ממד רגשי, אופן השימוש, טיפים וטכניקות רישום.

רוצה לשתף עם מישהו?

JOIN US ON

FACABOOK

JOIN US ON

INSTAGRAM

JOIN US ON

YOUTUBE

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Translate »
גלילה למעלה

כאן יוצרים ונהנים

פעילות הסטודיו מתקיימת כרגיל – מוזמנים להגיע להתרשם ולהצטרף: סדנאות אמנות במסלול אישי וסדנאות אמנות לילדים.

פעילות הבוטיק מתקיימת כרגיל – ניתן להגיע לסטודיו לרכוש במקום או לבצע הזמנה דרך האתר ולקבל במשלוח או באיסוף עצמי.

שעות פעילות הסטודיו »

לכל שאלה אנו זמינים בטלפון ובווטסאפ:
0502273577 | 0533408223