CHERKOV
סדנת אמנות

הסבר על עזרי רישום

נוסף לאמצעי הרישום השונים בהם אנחנו משתמשים תכלס ליצור את הרישומים, ישנם עזרים שונים לרישום. חלקם ממש הכרחיים לעבודה וחלקם יכולים להוות תוספת מועילה, בהתאם לאמצעי הרישום איתו עובדים. הסבר על עזרי רישום יעזור להם להבין מה בדיוק אתם צריכים ואיך לבחור מתוך המבחר השקיים בשוק.

מחקים

מחק פחם – מחק רך וגמיש, סופר שימושי ברישום. הוא נקרא מחק פחם אבל הוא לא משמש רק לרישום בפחם, אלא גם לאמצעי רישום אחרים למחיקה והבהרה. ניתן לעצב אותו בצורות שונות, למשל צורת שפיץ למחיקה/הבהרה נקודתית או קווית. במהלך השימוש הוא סופג חלקיקי צבע ונהיה שחור ומלוכלך, לכן צריך ללוש אותו והוא חוזר להיות אפור ונקי יותר למחיקה הבאה.

מחק ללא PVC – מחק לבן ואינו משאיר סימנים לאחר המחיקה. מחק זה לא משמש להבהרה ברישום, אלא למחיקה.

מחק ללא לטקס – מחק שמתאים גם למחיקה גם ברישומים בעפרונות גרפיט וגם בעפרונות צבעוניים. צד נוסף שלו מתאים למחיקת עטים ודיו.

בעבודת רישום, מומלץ למחוק קודם עם מחק פחם, המבהיר את שכבת העיפרון או הפחםואז למחוק עם מחק ללא PVC, אחרת המחק רק ימרח את השכבה ועלול להישאר כתם.

מחדדים

מחדד הוא כלי המשמש לחידוד עפרונות על מנת להביאם לצורה הנוחה לרישום. במחדד מותקן להב פלדה שמסיר מקצה העפרון שכבה דקה של עץ עם גרפיט, פחם, או פסטל רך. מומלץ שהמתכת תהיה חזקה מספיק שלא תשבור את העיפרון.

עבור עפרונות רישום יש להשתמש במחדד עם קוטר חור של 0.9 ס"מ.
עבור עפרונות פיט פסטלעפרונות פחם, עפרונות ג'מבו ומפזרי פחם, יש להשתמש במחדד עם קוטר חור של 1.2 ס"מ.

אם אתם משתמשים בעפרונות מסוגים שונים, מומלץ לרכוש מראש מחדד בעל 2 חורים במקום 2 מחדדים בקטרים שונים. רצוי גם לבחור מחדד בעל מיכל איסוף פסולת החידוד לעבודה נוחה ומסודרת יותר.

מפזר פחם

מפזר פחם (או מטשטש פחם או בלנדר רישום) מגיע בגדלים שונים, ניתן לעבוד בקצהו ולרוחבו. מפזר פחם מיועד לטשטוש קווים ויצירת דירוגי צבע בציור עם צבעי פסטל רך, ברישום עם פחם ועפרונות גרפיט. כשמפזר הפחם מלכלך ניתן לחדד אותו. במידה ואין בהישג ידכם מפזר פחם, ניתן להשתמש בנייר טישו רך כדי לטשטש.

קיימת נטייה להשתמש באצבעות הידיים בטשטוש פחם או צבעי פסטל רך, אך מומלץ להישאר בשימוש עם מפזרי פחם, משום שברקמת העור יש הצטברות שומנים העלולים ליצור כתמים על גבי הציור או הרישום.

פיקסטיב

פיקסטיב הוא ספריי שקוף, מתייבש במהירות, מכסה את המצע בשכבת ציפוי מגן, השומר ומונע מריחה של צבעי פסטל רך, פסטל שמןפחם ועפרונות. מומלץ לשימוש בעבודה עם שכבות ברישום, כדי לקבע שכבה תחתונה שלא תימרח בהמשך העבודה על הרישום. בנוסף, רצוי לרסס בסיום היצירה לקיבוע ומניעת הצהבה לאורך זמן. 

יש לרסס את הפיקסטיב במרחק של כ-30 ס"מ מהרישום. 

הסבר על עזרי רישום נוספים

קלמר

מומלץ לשמור עזרי רישום בקלמר גדול מספיק להכיל את כל העזרים שתצטרכו. חומר הקלמר (למשל, בד, אלומיניום ופלסטיק) הוא בהתאם לנוחיותכם. יחד עם זאת מומלץ קלמר בד רך, כיוון שקלמרים קשיחים יכולים לשבור את חוד העפרונות.

מסגרת קומפוזיציה

מסגרת קומפוזיציה משמשת לבחירת המרחב הקומפוזיציוני לציור או לרישום של טבע דומם ונוף. המסגרת מורכבת משני חלקים זהים בצורת האות ר', אותם יש לחבר בפינותיהם עם סיכות. ניתן לשנות את צורת המסגרת, את היחס בין הגובה והרוחב שלה, כמו גם את המבנה שלה (אופקי או אנכי). ניתן לקרב ולהרחיק לסירוגין את המסגרת מעיניכם, עד שתמצא עבורכם הקומפוזיציה המועדפת לרישום.

תרגיל בטבע עם שימוש במסגרת קומפוזיציה »
תרגיל רישום טבע דומם עם שימוש במסגרת קומפוזיציה »
תרגיל רישום בבית עם שימוש במסגרת קומפוזיציה »

מסגרת קומפוזיציה

ריבוע חלוקה

ריבוע החלוקה מחלק את מרחב ההתבוננות לארבעה חלקים שווים ומשמש לדיוק מיקום האובייקט הנבחר על מצע הרישום. מומלץ לעצום עין אחת ולהתבונן דרך ריבוע החלוקה בעין החזקה שלכם.

הסבר על עזרי רישום

כן ציור

חשוב לשמור על עבודה בשיפוע, בזווית ישרה בין הדף לעין, לתוצאות מדויקות יותר. בעבודה על מצע רישום בשכיבה על השולחן, לא רואים את הפרופורציות בצורה נכונה. לשם כך יש לעבוד עם כן ציור: כן ציור שולחני לעבודה לרישום בישיבה בפורמטים קטנים, כן ציור עומד לרישום בעמידה על פורמטים גדולים. במידה ובלוק הנייר שלכם אינו בכריכת ספירלה קשה יש להיעזר בלוח רישום קשיח שיתווך בין דפי הנייר והכן.

לוח רישום

לוח רישום קשיח הנשען על הזרוע או מונח על כן ציור עומד או כן שולחני, עם קליפס שתופס את נייר הרישום. נוח ונייד לרישם גם בבית וגם בחוץ, בטבע, בנסיעות וטיולים.

תיקייה

עם הזמן יצטברו לכם רישומים רבים ומומלץ לשמור אותם כדי לעקוב אחרי התהליך. מומלץ לשמור רישומים על נייר בתיקיות שטוחות, בגודל המתאים לרישומים שלכם. תקיית קרטון או PVC, או פולדר תיק עבודות עם ניילונים לכל דף כדי למנוע חיכוך בין היצירות (מעולה לרישומי פחם / פסטל רך / פסטל שמן).

הסבר על עזרי רישום

לימודי רישום בסטודיו צ'רקוב בגבעתיים - מוזמנים להצטרף:

סדנאות אמנות במסלול אישי – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת אלכסנדר צ'רקוב למבוגרים ולצעירים, למתחילים ולמתקדמים. הלימודים במסגרת קבוצתית עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

סדנאות אמנות לילדים – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת סופי צ'רקוב לילדים בגילאי היסודי, מתחילים ומתקדמים. הלימודים בקבוצות קטנות עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

פוסטים נוספים בנושא הסבר על ציוד לרישום:

רישום בעפרונות

רישום בעפרונות גרפיט

עפרונות הם כלי כתיבה נפוץ לכתיבה או רישום. לפניכם הסבר על עפרונות, הרכב ותכונות, ממד רגשי, אופן השימוש, טיפים, טכניקות ותרגילים ברישום.

נייר לרישום

הסבר על נייר לרישום

הסבר על נייר לרישום; תכונות ומאפיינים של סוגי נייר שונים ולאיזה אמצעי רישום או צבעים כל נייר מתאים. לדוגמא, בריסטול, נייר נטול עץ ועוד.

כני ציור

כני ציור

כני ציור קיימים בגדלים שונים (לציור בעמידה או בישיבה מול שולחן), וחומרים שונים. לפניכם הסבר על סוגי כנים שונים ואופן השימוש בהם.

רוצה לשתף עם מישהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גלילה למעלה