רישום בפסטל שמן

רישום בפסטל שמן

צבעי פסטל שמן רכים וממיסים בחומרים שונים. לפניכם הסבר על פסטל שמן; הרכב ותכונות, אופן השימוש, ממד רגשי, טיפים וטכניקות ציור בפסטל שמן.

רישום בפסטל שמן מושלם לילדים ומהנה גם עבור מבוגרים. פסטל שמן מעולה לרישומים מהירים, אקספרסיביים וצבעוניים ומתאים גם לרישומים מושקעים ומתמשכים. ניתן לצייר איתם על סוגי משטחים רבים, למרוח בקלות וגם להמיס ולהשתמש במגוון טכניקות. מחירם הנמוך, חיי מדף ארוכים והתאמתם לכל הגילאים הופכים אותם למומלצים בכל בית לכן כדאי להכיר ולהתנסות.

עובדות ותכונות של פסטל שמן

 • צבעי פסטל השמן, נקראים גם צבעי פנדה, מורכבים מפיגמנט, שמן ושעווה. הם גירסא נקייה יותר לפסטל רך, שכן אינם יוצרים אבק ומלכלכים.
 • פסטל השמן קלים לאחיזה, שמנוניים במגע, משחתיים, רכים, נמרחים בקלות וממיסים בחומרים שונים, למשל טרפנטין וספירט.
 • פסטל שמן יכול ממש להימרח על הנייר ואינו מושפע מהגוון עצמו. הצבעים עמידים ובולטים גם על נייר שחור.
 • גירי שעווה מזכירים פסטל שמן אך הפיגמנטים של הצבע מעורבבים עם שעווה במקום שומן. על כן גירי השעווה פחות שומניים למגע ופחות מלכלכים מפסטל שמן, אבל במראה הרישום מאד מזכירים פסטל שמן.

ממד רגשי וביטוי אישי המאפשר רישום בפסטל שמן

פסטל השמן מזמינים מעורבות רגשית. הם נמסים ומשאירים סימן ביד, ומתחברים לחושיות וחושניות משום שמנוניותם ורכותם. צבעי פסטל השמן מאפשרים צבעוניות רבה שמתערבבת בקלות ועבודה רוחבית ובשכבות צבע המפעילה את כל הגוף. באופן זו צבעי פסטל השמן יכולים לבטא כעס ורגשות עזים.

צבעי פסטל השמן מזמנים תהליך בעבודה. ניתן לגרד באמצעות שפכטל או קיסמים חלקים משכבות פסטל השמן ובכך להוות תהליך מטאפורי ש"הכל ניתן לשנות", לפתוח חסמים ולחשוף שכבות פנימיות יותר.

רישום בפסטל שמן – ציוד וחומרים נלווים

 • נייר – סוגי נייר שונים; החל מנייר A4 סטנדרטי ועד נייר באיכות גבוהה. מומלץ לגוון עם צבעי נייר שונים, למשל נייר שחור. ניתן לצייר עם פסטל שמן גם על קנווס, מתאים במיוחד כשממיסים אותם בטרפנטין או ספירט.
 • כן ציור – בהתאם לאופן העבודה המועדף עליכם; כן ציור שולחני לציור בישיבה או כן ציור עומד לציור בעמידה. לרוב אופן העבודה הוא על גבי שולחן.
 • טרפנטין ושמן פשתן – שימוש בממיסים ליצירת אפקטים נוזליים.
 • מתווכי צבעים – מכחול או ספוג למשיחה וערבוב גוונים בשימוש עם מסיסים שונים. גודל המכחול הנבחר תלוי בגודל המצע והדימוי המצויר.
 • פיקסטיב – בסיום העבודה עם פסטל שמן ניתן לרסס על הציור פיקסטיב לקיבוע הצבע השמנוני.

טיפים ועצות לתהליך העבודה עם פסטל שמן

 • פסטל השמן מגיעים בצורת גליל מוצק למחצה. ניתן להשתמש בצבעי פסטל שמן באופנים שונים; ניתן לעבוד עם פסטל שמן בצורה רוחבית ולמלא משטחים גדולים על מצע הציור; מריחה ישירה בקו וכתם, יצירת שכבות רבות בהפעלת לחץ פיזי על דף.
 • כדאי להתחיל בגוונים בהירים ולהמשיך בגוונים כהים בשכבות האחרונות.
 • נסו להמיס פסטל שמן בטרפנטין או שמן פשתן לקבלת אפקטים נוזליים, בשימוש במכחול למשיחה, בספוג למריחה וערבוב גוונים על מצע הציור, וכן שימוש באצבעות הידיים בשביל למזג את שכבות הצבע זו בזו.
 • בשילוב עם צבעי אקוורל, ניתן ליצור אפקט משולב, לאור העובדה כי שמן ומים אינם מתמזגים. לדוגמה, ברק אור בצבע פסטל שמן לבן, על בלון או כדור בצבעי אקוורל בצבעים שונים.
 • שיטה מהנה במיוחד היא צביעת כל מצע הציור בצבעי פסטל שמן צבעוניים, כיסוי השכבה הצבעונית בפסטל שמן בצבע שחור, ובשימוש בקיסם או סכין ציור לחשוף את השכבה הצבעונית מבעד לצבע השחור בכדי ליצור את הדימוי שרוצים.
 • מרבית פסטל השמן אינם מתייבשים לחלוטין. עם סיום הציור בצבעי פסטל שמן, בכדי לשמור על הציור ולמנוע מריחה בו, מומלץ לרסס את הציור המוגמר בפיקסטיב ולמסגר תחת זכוכית אטומה, בדומה לשמירה על ציורי מים.

 

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

צבע זהב

צבע זהב

כל מה שאתם צריכים לדעת על צבע זהב; איך לערבב, לשלב ולבחור את גווני הצבעים שמתאימים לכם, לאור משמעויות והשפעות הצבעים השונים

קראו עוד >>
אוגוסט רודן

אוגוסט רודן

"זכרו דבר אחד: אין קווים, יש רק נפחים. וכשאתם מציירים, לעולם אל תחשבו על הקווים, ותתמקדו רק בשטח. אחרי הכל, השטח הוא זה ששולט בקו המתאר" – רודן. מתוך פרוייקט 25 היוצרים המשפיעים

קראו עוד >>

תרגיל פיסול כף הרגל

לפניכם תרגיל פיסול כף הרגל עם סרטון הדרכה. עבור התרגיל, מומלץ לצלם את כף רגלכם תוך התבוננות ברגל עצמה להבנה עמוקה יותר של האנטומיה.

קראו עוד >>
מבוא לאסתטיקה

מבוא לאסתטיקה

המילה אסתטיקה מגיעה מהשפה היוונית aistasis, פירושו חישה, מה שמוחש ומובן. מבוא לאסתטיקה מציג חקירה ובחינת החוויה האסתטית מאת הוגים פילוסופים.

קראו עוד >>