CHERKOV
סדנת אמנות

רישום בפחם

רישום בפחם לראשונה הופיע בציורי מערות הקדמונים. בתקופת הרנסאנס בלט השימוש בפחם ליצירת סקיצות והכנות ליצירות אמנות. רק בסוף המאה ה-15 פותחו שיטות לקיבוע רישומי פחם, אשר ללא הקיבוע נמרחים ונמחקים עם הזמן. הרישום בפחם בעל אופי מאד דרמטי, יכול לנוע מגווני אפור עדינים ועד שחור חזק ועמוק. מומלץ להכיר ולהתנסות בטכניקות השונות

פחם רישום

עובדות ותכונות של פחם לרישום

 • פחם רישום טבעי עשוי מענפי עץ גפן או ערבה חרוכים ובעל גוון כהה, שחור, חומר אבקתי, עדין, פריך ושביר. הוא נשרף במקום ללא אוויר וכך הוא יותר אחיד וחזק. פחם סינתטי הוא אבקת פחם הנדחסת עם חומר מחבר. הוא שחור ושומני יותר מפחם טבעי, מגיע בדרגות קושי שונות ובדרך כלל בצורת מקלון גליל או בעיפרון פחם.
 • ניתן לעשות רישומים בפחם כמעט על כל סוג של משטח, חלק או מחוספס. הרישום נוטה להמרח, להתלכלך ולהמחק במידה ולא מקבעים אותו באמצעות חומר מיוחד שנקרא פיקסטיב.
 • ניתן לשלב רישומים בפחם עם רישום בעפרונות גרפיט או גירים.

ממד רגשי וביטוי אישי המאפשר רישום בפחם

כל נגיעה בפחם על נייר לבן בעלת נוכחות המעבירה תחושה דרמטית. הפחם נע בין ביטוי רגשי ואקספרסיבי לבין לכלוך ותחושת כאוס. לצד תחושת החופש, ההנאה החושנית ותחושת השליטה בכאוס, עבודה עם פחם יכול גם להעלות רגשות חרדה, אשמה ופחד מהתלכלכות.

באמצעות עבודה עם פחם ניתן לעבד תחושות כעס וכאב. לפחם מנעד שחור-אפור רחב מאוד, המרחיב ומגמיש את מנעד הרגשות.

פחם מאפשר עבודה בשכבות ובכך עבודה רגשית עמוקה יותר. דרך יצירת רשתות בשכבות העליונות נוצרת תחושת עומק בציור, ומאפשרת להתבונן דרכן בשכבות פנימיות ועמוקות יותר.

ניתן להשתמש במחק פחם המאיר מקומות עמוסים בפחם. ניתן גם להשתמש במטלית יבשה המנגבת את הכל ובכך נפתח התהליך שוב. מנעד האפשרויות בעבודה עם פחם מרחיבה את יכולת הגמישות וההעמקה, ומאפשרת הרפיה ושחרור.

רישום בפחם - ציוד וחומרים נלווים

 • נייר לרישום – נייר עיתון, בריסטולים שחורים וניירות רישום עבים.
 • לוח רישום או כן רישום – בהתאם לאופן העבודה המועדף עליכם; כן רישום שולחני או כן עומד לרישום בעמידה. רישום בחוץ, בטבע או עירוני; לוח רישום הנשען על הזרוע, או רישום בבלוק רישום בעל כריכה קשה.
 • מחק – בעבודה עם פחם מומלץ להשתמש במחק פחם להבהרה ובניית האור והצל ברישום.  מחק רגיל אינו יעיל שכן הוא לא ימחק את הפחם אלא רק ימרח אותו.
 • מחדד – מחדד עם מתכת חזקה שלא שוברת את העיפרון, עם קוטר חור גדול עבור עפרונות פחם.
 • מפזר פחם – טשטוש ומריחת פחם לקבלת מרקם אחיד, מעברי צבע הדרגתיים וכניסה לדקויות בפרטים הקטנים.
 • צבעי פסטל רך – בעבודה עם פחם ניתן לשלב צבעי פסטל רך ועפרונות פיט, להוספת צבע לבן ומנעד צבעוניות עשיר יותר ברישום.
 • פיקסטיב – במעבר לשכבות נוספות ובסיום העבודה עם פחם, חיוני לרסס על הרישום פיקסטיב לקיבוע הפחם האבקתי.

טיפים ועצות לתהליך העבודה עם פחם

 • ניתן למרוח את הפחם בקלות במריחה גסה או באמצעות מפזר פחם בכדי להגיע לדקויות עדינות בפרטים. ניתן לעבוד עם הפחם בקו או בכתם; בקצה הפחם או לרוחבו. אפשר לנער את אבקת הפחם בנשיפה, או בעזרת מטלית יבשה. 

 • עיפרון פחם לא מלכלך את הידיים, מתאים לרישומים קטנים יותר בפחם, או לדיוק בפרטים קטנים, כמו למשל עין, מה שקשה לעשות עם פחם רגיל. מומלץ לשלב ברישום מקלות פחם ועיפרון פחם.

 • קיימת נטייה להשתמש באצבעות הידיים בטשטוש פחם, אך מומלץ להישאר בשימוש מפזרי פחם, זאת משום שברקמת העור יש הצטברות שומנים העלולים ליצור כתמים על גבי הציור. אופציה נוספת היא לקבע באמצעות פיקסטיב ולהמשיך בשכבות נוספות. יחד עם זאת, העבודה בקצה האצבעות מעצימה את חווית החושניות וההנאה ברישום עם פחם.

 • בהיכרות ראשונית עם הפחם, כדאי לעשות איתו ניסיונות; למרוח את הפחם לכיוונים שונים, בתנועות שונות ולהפעיל לחץ שונה עליו.

 • אם רוצים לעשות רישום לפני ציור עדיף להשתמש בפחם טבעי כי הוא יורד יותר בקלות ופחות רואים אותו מאשר הפחם הסינתטי שהוא יותר שחור, יותר מלכלכך ושומני.

צפו בתרגיל בנושא פרופורציות ראש האדם עם פחם רישום | 5:14

לימודי רישום בסטודיו צ'רקוב בגבעתיים - מוזמנים להצטרף:

סדנאות אמנות במסלול אישי – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת אלכסנדר צ'רקוב למבוגרים ולצעירים, למתחילים ולמתקדמים. הלימודים במסגרת קבוצתית עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

סדנאות אמנות לילדים – לימודי ציור, פיסול ורישום בהדרכת סופי צ'רקוב לילדים בגילאי היסודי, מתחילים ומתקדמים. הלימודים בקבוצות קטנות עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף.

פוסטים קשורים בנושא היכרות עם חומרים לרישום

רישום בעפרונות

רישום בעפרונות גרפיט

עפרונות הם כלי כתיבה נפוץ לכתיבה או רישום. לפניכם הסבר על עפרונות, הרכב ותכונות, ממד רגשי, אופן השימוש, טיפים, טכניקות ותרגילים ברישום.

הסבר על עזרי רישום

הסבר על עזרי רישום

לפניכם הסבר על עזרי רישום; סוגי מחקים, מחדדים, מפזר פחם, פיקסטיב, מסגרת קומפוזיציה, ריבוע חלוקה, לוח רישום, וטיפים לעבודה ושמירה על הרישומים.

רישום בפסטל רך

רישום בפסטל רך

פסטל רך בעל מרקם חלק ונמרח בקלות. לפניכם הסבר על צבעי פסטל רך; הרכב ותכונות, אופן השימוש, ממד רגשי, טיפים וטכניקות ציור בפסטל רך.

רוצה לשתף עם מישהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.