רישום בפחם

פחם רישום טבעי עשוי מענפי עץ גפן או ערבה חרוכים. פחם סינטטי הוא אבקת פחם הנדחסת עם חומר מחבר. עיפרון פחם מהווה סוג של פחם סנטטי דחוס.

פחם טבעי בעל גוון כהה, שחור, חומר אבקתי, עדין, פריך ושביר. הוא נשרף במקום ללא אוויר וכך הוא יותר אחיד וחזק. פחם סינתטי שחור ושומני יותר מפחם טבעי, מגיע בדרגות קושי שונות ובדרך כלל בצורת מקלון גליל או בעיפרון עץ.

ניתן למרוח את הפחם בקלות במריחה גסה או באמצעות מפזר פחם בכדי להגיע לדקויות עדינות בפרטים. ניתן לעבוד עם הפחם בקו או בכתם; בקצה הפחם או לרוחבו. אפשר לנער את אבקת הפחם בנשיפה, או בעזרת מטלית יבשה. דרוש פיקסטיב לקיבוע שכבת הצבע להמשך עבודה בשכבות, וכן לקיבוע הציור בסיומו.

עיפרון פחם לא מלכלך את הידיים, מתאים לרישומים קטנים יותר בפחם, או לדיוק בפרטים קטנים, כמו למשל עין, מה שקשה לעשות עם פחם רגיל.

פחם רישום

כל נגיעה בפחם על נייר לבן בעלת נוכחות המעבירה תחושה דרמטית. הפחם נע בין ביטוי רגשי ואקספרסיבי לבין לכלוך ותחושת כאוס. לצד תחושת החופש, ההנאה החושנית ותחושת השליטה בכאוס, עבודה עם פחם יכול גם להעלות רגשות חרדה, אשמה ופחד מהתלכלכות.

באמצעות עבודה עם פחם ניתן לעבד תחושות כעס וכאב. לפחם מנעד שחור-אפור רחב מאוד, המרחיב ומגמיש את מנעד הרגשות.

פחם מאפשר עבודה בשכבות ובכך עבודה רגשית עמוקה יותר. דרך יצירת רשתות בשכבות העליונות נוצרת תחושת עומק בציור, ומאפשרת להתבונן דרכן בשכבות פנימיות ועמוקות יותר.

ניתן להשתמש במחק פחם המאיר מקומות עמוסים בפחם. ניתן גם להשתמש במטלית יבשה המנגבת את הכל ובכך נפתח התהליך שוב. מנעד האפשרויות בעבודה עם פחם מרחיבה את יכולת הגמישות וההעמקה, ומאפשרת הרפיה ושחרור.

נייר לרישום – נייר עיתון, בריסטולים שחורים וניירות רישום עבים.
לוח רישום או כן רישום – בהתאם לאופן העבודה המועדף עליכם; כן רישום שולחני או כן עומד לרישום בעמידה. רישום בחוץ, בטבע או עירוני; לוח רישום הנשען על הזרוע, או רישום בבלוק רישום בעל כריכה קשה.
מחק – בעבודה עם פחם מומלץ להשתמש במחק פחם לבניית האור והצל ברישום.
מחדד – מחדד עם מתכת חזקה שלא שוברת את העיפרון, עם קוטר חור גדול עבור עפרונות פחם.
מפזר פחם – טשטוש ומריחת פחם לקבלת מרקם אחיד, מעברי צבע הדרגתיים וכניסה לדקויות בפרטים הקטנים.
צבעי פסטל רך – בעבודה עם פחם ניתן לשלב צבעי פסטל רך ועפרונות פיט, להוספת צבע לבן ומנעד צבעוניות עשיר יותר ברישום.
פיקסטיב – במעבר לשכבות נוספות ובסיום העבודה עם פחם, חיוני לרסס על הרישום פיקסטיב לקיבוע הפחם האבקתי.

קיימת נטייה להשתמש באצבעות הידיים בטשטוש פחם, אך מומלץ להישאר בשימוש מפזרי פחם, זאת משום שברקמת העור יש הצטברות שומנים העלולים ליצור כתמים על גבי הציור. אופציה נוספת היא לקבע באמצעות פיקסטיב ולהמשיך בשכבות נוספות. יחד עם זאת, העבודה בקצה האצבעות מעצימה את חווית החושניות וההנאה ברישום עם פחם.

אם רוצים לעשות רישום לפני ציור עדיף להשתמש בפחם טבעי כי הוא יורד יותר בקלות ופחות רואים אותו מאשר הפחם הסינתטי שהוא יותר שחור, יותר מלכלכך ושומני.

בהיכרות ראשונית עם הפחם, כדאי לעשות איתו ניסיונות; למרוח את הפחם לכיוונים שונים, בתנועות שונות ולהפעיל לחץ שונה עליו.

להסבר ותרגול עם פחם רישום בנושא פרופורציות ראש האדם »

צפו בתרגיל בנושא פרופורציות ראש האדם עם פחם רישום | 5:14

פוסטים קשורים בנושא ציוד ואמצעי רישום

רישום בעפרונות

רישום בעפרונות גרפיט

עפרונות הם כלי כתיבה נפוץ לכתיבה או רישום. לפניכם הסבר על עפרונות, הרכב ותכונות, ממד רגשי, אופן השימוש, טיפים, טכניקות ותרגילים ברישום.

הסבר על עזרי רישום

לפניכם הסבר על עזרי רישום; סוגי מחקים, מחדדים, מפזר פחם, פיקסטיב, מסגרת קומפוזיציה, ריבוע חלוקה, לוח רישום, וטיפים לעבודה ושמירה על הרישומים.

צבעי פסטל רך

רישום בפסטל רך

פסטל רך בעל מרקם חלק ונמרח בקלות. לפניכם הסבר על צבעי פסטל רך; הרכב ותכונות, אופן השימוש, ממד רגשי, טיפים וטכניקות ציור בפסטל רך.

רוצה לשתף עם מישהו?

JOIN US ON

FACABOOK

JOIN US ON

INSTAGRAM

JOIN US ON

YOUTUBE

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Translate »
גלילה למעלה

כאן יוצרים ונהנים

פעילות הסטודיו מתקיימת כרגיל – מוזמנים להגיע להתרשם ולהצטרף: סדנאות אמנות במסלול אישי וסדנאות אמנות לילדים.

פעילות הבוטיק מתקיימת כרגיל – ניתן להגיע לסטודיו לרכוש במקום או לבצע הזמנה דרך האתר ולקבל במשלוח או באיסוף עצמי.

שעות פעילות הסטודיו »

לכל שאלה אנו זמינים בטלפון ובווטסאפ:
0502273577 | 0533408223