קונסטרוקציה לפסל

לפניכם הוראות בניית קונסטרוקציה לתנוחת גוף עבור פסל חמר המיועד ליצירת תבנית ליציקה. בנוסף, קונסטרוקציה לפסל חמר דריי או עיסת נייר.

במידה והקומפוזיציה הפיסולית שאתם מעוניינים ליצור בעלת צורה מורכבת, תצטרכו להרכיב קונסטרוקציה – מבנה עזר פנימי – כדי לתמוך בספל ולמנוע עיוותים הנוצרים מחוקי הפיזיקה בתהליך הפיסול. את הקונסטרוקציה כדאי להכין באופן כזה שיאפשר גמישות לשינויים בשלבי פיסול מתקדמים. ככלל הקונסטרוקציה מורכבת מכבלים וחוטי מתכת חזקים וגמישים וחלקי צנרת.

קונסטרוקציה לפסל חמר

בעזרת חלקים שונים וכיפוף חוטי ברזל, ניתן להרכיב ווריאציות שונות של קונסטרוקציה לפסל בעל מבנה מורכב. לרוב פסל עם קונסטרוקציה לא ניתן לשריפה, אלא מיועד ליצירת תבנית ויציקה.


קונסטרוקציה לפסל

להלן דוגמא לתנוחת גוף עבור פסל הדורשת קונסטרוקציית עזר לתמיכה ויציבות הפסל. את השלבים ניתן ליישם לכל תנוחה רצויה אחרת ולבנות קונסטרוקציה בהתאם. הוראות פיסול גוף עם קונסטרוקציה »

1. חברו את האוגן ללוח

2. הרכיבו מבנה עזר תומך
קונסטרוקציה לפסל
3. צרו שלד מחוטי מתכת בהתאם לפרופורציות הגוף
4. עצבו את השלד לתנוחת הגוף הרצויה וחברו למבנה העזר התומךקונסטרוקציה לפסל
5. 'הלבישו' חמר על השלד ועצבו את הפסל

קונסטרוקציה לפסל חמר דריי או עיסת נייר

בהתאם לגודל הפסל הרצוי חתכו חוטי ברזל דקים או חוטי חשמל, כופפו ולפפו אותם בעזרת פלייר ליצירת השלד לדמות הרצויה. קונסטרוקציה זו משמשת עבור פסל חמר דריי או עיסת נייר, ולא עבור פסל מחמר קרמי טבעי שדורש שריפה בתנור קרמי מיוחד על מנת לשמר את הפסל. במידה ותבחרו ליצור עם חמר טבעי בשימוש קונסטרוקציה זו, מומלץ לכסות את פסל החמר בשכבת דבק פלסטי לחיזוק ושימור הפסל.

פיסול ג'ירפהפיסול ג'ירפה

בעבודה עם עיסת נייר, עוטפים את הקונסטרוקציה בפיסות עיסת נייר ובסוף מעצבים את החמר לצורת החיה הרצויה. בעבודה עם חמר דריי תולשים פיסות ולשים אותן עד שהן רכות כמו פלסטלינה, ואז מתחילים לעטוף את הקונסטרוקציה עם פיסות החמר. בסוף, מעצבים לצורה הרצויה ומוסיפים פרטים עם כלי עיצוב שונים, למשל עיניים, נחיריים ועוד בעזרת כלי עיצוב שונים. כיוון שפסל עשוי חמר דריי מתכווץ כשהוא מתייבש, יש להקפיד על מיקום הקונסטרוקציה בתוך הפסל, שלא יבלוט בתהליך הייבוש. הקפידו לכסות את הקונסטרוקציה במלואה!

 הוראות פיסול ג'ירפה בעזרת חמר דריי ושימוש בקונסטרוקציה »

 

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

רכישת מוצרי
אמנות ויצירה

ההרשמה לסדנאות 23/24 פתוחה!

פוסטים מעניינים

אניש קאפור

אניש קאפור

"משהו קורה לחלל בו אתה נמצא הזמן משתנה. הזמן, אני חושב, הולך ומאט. האמת המיסטית של האמנות היא זמן“ – קאפור. מתוך פרוייקט 25 היוצרים המשפיעים

קראו עוד >>
לאונרדו דה וינצ'י

לאונרדו דה וינצ'י

"מי שנכנע לאימון ללא ידיעה, הוא כמו מלח היוצא למסע ללא הגה ומצפן… תרגול צריך תמיד להיות מבוסס על ידע טוב בתיאוריה “ – דה וינצ'י. מתוך פרוייקט 25 היוצרים המשפיעים.

קראו עוד >>
פרופורציות גוף האדם

פרופורציות גוף האדם

לפניכם כללים בפרופורציות גוף האדם, המסייעים להבנת האנטומיה של הגוף בהתאם לגיל ומגדר, כבסיס לרישום, ציור ואף גם פיסול גוף האדם בתנוחות שונות.

קראו עוד >>