צבע שחור

צבע שחור

כל מה שאתם צריכים לדעת על צבע שחור; איך לערבב, לשלב ולבחור את גווני הצבעים שמתאימים לכם, לאור משמעויות והשפעות הצבעים השונים

צבע שחור עשוי להיות בעל ההיסטוריה הארוכה ביותר מבין כל צבעי האמנות. פחם, פיח ועור חרוך שימשו עוד בציורי המערות הפרהיסטוריים הראשונים. השחור הוא הצבע הכי כהה שאינו מחזיר אור לעין ואינו מאופיין באורך גל ותדירות אור. ככל שפיגמנט סופג יותר אור ולא משקף אותו בחזרה לעין, כך "ייראה יותר שחור". קיימים פיגמנטים שחורים טהורים ובנוסף ניתן לקבל גוון שחור כתוצאה של שילוב שלושת צבעי יסוד. שחור מוחלט, כמו לבן, מוחלט אינו קיים בעולם שלנו הם תמיד יהיו בעלי גוונים נוספים.

משמעויות של צבע שחור

השחור הוא שילוב של כל הצבעים יחד, הוא סמל של הלא נודע. השחור הוא גם  צבע רשמי שיכול לסמל אלגנטיות, כוח, מיניות, פיתוי ומסתורין.

בעולם המערבי הצבע השחור מעורר לרוב קונוטציות שליליות, לדוגמה: במונח "יום שחור" משתמשים כאשר באותו יום חל אירוע עצוב או טרגי. הסיבה ששחור מקושר לאופל, קדרות ורוע היא העובדה ששחור הוא הצבע של חושך, שממנו פחדו הקדמונים (בניגוד ללבן הבהיר המסמל את האור). כתוצאה מכך הצבע השחור מקושר למוות, לכוחות אפלים, לנסתר ולעל-טבעי ולכוחות הרשע.

פיגמנטים של צבע שחור

שחור למפ. פיגמנט PBk6.
גוון שחור-כחלחל קר ועוצמתי, בעבר נוצר משאריות מפויחות שנאספו ממנורות שמן, אך כיום היא מיוצר משריפת גז או נפט. שחור למפ חזק מאד ובולט בתערובת. ערבוב עם לבן יתן גוון אפור קר.

שחור קרבון. פיגמנט PBk7.
כיום, שחור קרבון (פחמן) מיוצר על ידי שריפת פחם, אך באופן מסורתי הוא נוצר מענפים חרוכים, כמו בייצור פחם. הגוון בדרך כלל אטום מאוד ובעל חוזק גוון גבוה הודות לחלקיקי הפיגמנט הקטנים והצפופים. שימושי לקבלת גוון שחור נייטרלי.

שחור אייבורי. פיגמנט PBk9.
גוון שחור-חום חם ושקוף למחצה, במקור היה מיוצר משנהב חרוך ומכאן שמו. בעל חוזק גוון נמוך יותר מהפיגמנטים השחורים האחרים, מאפשר שליטה רבה בעת הערבוב מכיוון שהוא גם שקוף וגם בעל ניואנסים בחמימות הצבע. לעתים קרובות יש לו גוון צהוב או חום שניתן לראות בזיגוג ובערבוב עם לבן. השימוש הטוב ביותר הוא לערבוב ליצירת אפורים כסופים חמים עם לבנים או גוונים זהובים יחד עם צבע צהוב.

שחור מארס. פיגמנט PBk11.
גוון שחור אטום, שונה מכל הפיגמנטים השחורים לעיל מכיוון שהוא אינו מבוסס על פחמן. מיוצר מתחמוצות ברזל סינתטיות ופותח במאה ה-20 כחלופה לפיגמנטים טבעיים. מתייבש מהר יותר ובעל גוון מט יותר מאשר השחור למפ ושחור אייבורי. בעל כושר כיסוי מעולה ושימושי לצבע רקע שחור.

צבע שחור באמנות – עצות שימושיות לציירים

באמנות, כשאתם מחליטים להוסיף צבע שחור לפלטת הצבעים, חשוב לדעת איך אתם רוצים שהצבע השחור יתפקד … צבע בפני עצמו? להכהות צבעים אחרים? או אולי לערבוב וקבלת גוון אפור?

ככלל, ניתן להמנע לחלוטין מצבע שחור בציור, כיוון שלרוב הוא מלכלך מאד את הציור ומשחיר את הפלטה. כאשר נרצה ליצור צל אנו לא נשתמש בצבע השחור עצמו אלא נשתמש בצבע משלים (למראה צל טבעי יותר) של הצבע האובייקט. יחד עם זאת, השימוש בצבע השחור גורם לתיחום מאוד ברור ומבליט את הצבעים האחרים. אפשר להשתמש בגוון שחור בשלבי סיום להדגשה של אלמנטים מסויימים או לשלב בציור במידה ואתם רוצים ליצור רקע שחור.

יצירות מפורסמות בהן צבע שחור מככב

צבע שחור
Kazimir Malevich ,1915, "Black Square", oil on canvas

 

Pablo Picasso, 1937, "Guernica", oil on canvas

 

James McNeill Whistler, 1871, "Arrangement in Grey and Black No.1", oil on canvas

 

צבעים – הסבר, משמעויות וטיפים:
אדום | צהוב | כחול | לבן | שחור | ירוק | כתום | ורוד | סגול | חום | אפור | זהב | כסף | ברונזה

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

רכישת מוצרי
אמנות ויצירה

ההרשמה לסדנאות 23/24 פתוחה!

פוסטים מעניינים

וולט דיסני

וולט דיסני

"אני מעדיף לבדר אנשים ולקוות שהם למדו משהו, מאשר ללמד אנשים ולקוות שהם נהנו" – דיסני. מתוך פרוייקט 25 היוצרים המשפיעים

קראו עוד >>