פיסול בעיסת נייר

פיסול בעיסת נייר

עיסת נייר קלה להכנה וכיף לפסל איתה. לפניכם הסבר על עיסת נייר; הרכב ותכונותיה, הוראות הכנת עיסת הנייר עם סרטון הדרכה, ורעיונות פיסול איתה.

פיסול בעיסת נייר זמין יותר מכל סוגי פיסול האחרים. מתאים ליצירה ירוקה תוך שמירה על איכות הסביבה ומחזור נייר שאין לו יותר שימוש, כמו עיתונים ישנים או ניירת משרדית שאין בה צורך. עיסת הנייר מתקבלת על ידי ערבוב פיסות נייר עם דבק, אז נוצר חומר רך וגמיש שמתאים לפיסול. כשעיסת נייר מתייבשת הופכת לקשיחה מאד. לפניכם הסבר ותכונות של עיסת נייר, הוראות הכנת עיסת נייר שלב אחר שלב וטיפים ליצירה.

עובדות ותכונות של עיסת נייר

 • עיסת נייר היא חומר רך וגמיש, הנוצר מערבוב דבק עם פיסות נייר, בריסטול או קרטון. בשוק קיימות אבקות וחבילות של גזרי נייר להכנת עיסת הנייר, אבל ממש לא חייבים לרכוש – ניתן לייצר בכל נייר שאין בו שימוש.
 • ניתן ליצור עיסת נייר באמצעות דבקים שונים, ביניהם דבק טפטים, דבק פלסטי מהול במים, דבק קמח מבושל ודבק קורנפלור. אנחנו משתמשים בדבק טפטים להכנת העיסה ובדבק פלסטי לחיזוק במידת הצורך.
 • כשעיסת הנייר מתייבשת היא מתקשה ולא ניתנת לעיבוד צורני נוסף. ניתן לצבוע בצבעי גואש, אקריליק וספריי צבע. לאחר ייבוש הצבע אפשר להמשיך לעצב ולהדביק אלמנטים שונים כגון עיניים זזות, נוצות וכדומה.

ציוד וחומרים הדרושים להכנת עיסת נייר:

 1. נייר גרוס
 2. קערה גדולה עם מים נעימים
 3. קערה גדולה ריקה
 4. מסננת
 5. קערה לסינון המים (לא חובה, עדיף מעל הכיור)
 6. דבק טפטים
 7. קערה קטנה עם מעט מים
 8. מגבת לניגוב ידיים

צפו בסרטון המדגים איך להכין עיסת נייר | 3:02

הוראות שלב אחר שלב להכנת עיסת נייר לפיסול

1. מלאו קערה גדולה עם מים, רצוי שיהיו מים חמימים לעבודה נעימה. תחילה, הניחו על שולחן העבודה שלכם נייר גרוס וקערת מים.

2. הכניסו נייר גרוס לתוך קערת המים.

3. הטביעו את כל הנייר בתוך המים. הנייר הגרוס צריך להיות מכוסה כולו במים.

עיסת נייר
עיסת נייר

4. כשהנייר בתוך המים מתחיל להתרכך, קרעו את הנייר לחתיכות קטנות, עד שכל הנייר הופך לפירורים.

עיסת נייר

5. הניחו את הקערה הריקה לצד קערת המים עם הנייר. הוציאו את פירורי הנייר (כמה שתצליחו בכף ידכם), סחטו מהם את המים והניחו אותם כגושים בקערה הריקה.

6. בעזרת מסננת ניתן לרוקן את כל פיסות הנייר שקשה להוציא מתוך קערת המים. הניחו מסננת מעל קערה (או מעל כיור בבית), שפכו את כל המים עם פירורי הנייר שנותרו דרך המסננת.

7. שחקו עם פירורי הנייר במסננת, לחצו עליהם ומחצו אותם, כדי לסנן את כל המים. אספו את הפירורים לגוש וסחטו.

עיסת נייר

8. לאחר הוצאת כל הנייר, פוררו את גושי הנייר לפירורים קטנים.

עיסת נייר

9. עכשיו הכינו את הדבק לעיסת הנייר. שפכו כוס מים לקערה קטנה והוסיפו כפית אחת של אבקת דבק טפטים.

10. ערבבו את הדבק בעזרת היד עד שנוצר מרקם ג'לי סמיך. אם המגע במרקם הדבק לא נעים לכם מומלץ להשתמש בכפפות חד פעמיות.

11. הוסיפו את הדבק לפירורי הנייר ולושו עד שנוצר בצק גמיש ואחיד. אספו את כל עיסת הנייר לכדור, שתהיה עיסה אחת. ניתן להוסיף גם כף דבק פלסטי לעיסת נייר חזקה יותר.

עיסת נייר

12. עיסת הנייר שלכם מוכנה וכעת תוכלו לפסל איתה כאוות נפשכם.

בסיום העבודה על הפסל, הניחו אותו לייבוש. זמן ייבוש הפסל נע בין יום אחד לשבוע ימים, התלוי במזג האוויר ובדחיסות עיסת הנייר בפסל המוגמר. מומלץ לצבוע את הפסל המוגמר בצבעי גואש או אקריליק. ניתן לכסות בשכבת דבק פלסטי את פסל עיסת הנייר הצבוע לחיזוקו. ניתן גם להדביק תוספות כמו נוצות, עיניים זזות ונצנצים.

רעיונות פיסול בעיסת נייר

מסיכות – קחו בריסטול עבה וגזרו ממנו צורה של מסיכה, מרחו בדבק פלסטי, הדביקו פיסות עיסת הנייר ועצבו צורה לפי רצונכם.

קערות ומיכלים – בחרו כלי והצמידו אליו פיסות עיסת נייר מבחוץ ועצבו לפי רצונכם. בסיום, לאחר שהעיסת נייר תתייבש מעט, שחררו את הכלי.

מגנטים – אם נותרה לכם עיסת נייר מיותרת, צרו צורות קטנות שונות, כמו גלידה, חתול, כוכב וכדומה. אחרי שעיסת הנייר התייבשה, צבעו והדביקו מגנט.

בעלי חיים – צרו דמויות בעלי חיים למשחק. ניתן ליצור קונסטרוקציה עבור פסל מעיסת נייר, התומכת ומחזקת את הפסל.

להסבר פיסול דובי מעיסת נייר »

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

אשליות תפיסת צבע

אשליות תפיסת צבע

תפיסת הצבע שלנו מושפעת מגורמים חיצוניים ויוצרת אשליות אופטיות שכדאי להכיר ולשים לב במהלך ציור בצבע. מוצעת עבורכם דרך לבחינת תפיסת הצבע שלכם שעלולה להיות מוטעית.

קראו עוד >>
פיסול בפלסטלינה

פיסול בפלסטלינה

לפניכם הסבר על פלסטלינה; הרכב ותכונותיה, ממד רגשי וביטוי אישי המאפשרת הפלסטלינה, אופן השימוש, טיפים וטכניקות פיסול עם פלסטלינה.

קראו עוד >>
פרופורציות ראש בהטייה

פרופורציות ראש בהטייה

הסבר על השפעת זווית הראיה שלנו על השינויים בפרופורציות ראש האדם, התורם לרישום וציור מדויק יותר של פרופורציות ראש בהטייה, יחד עם תרגול בנושא.

קראו עוד >>