יציקת גבס

גבס הוא מינרל רך מאוד המורכב מסידן וסולפט. הוא חומר טבעי הנוצר כמשקע כאשר מים מתאדים בלגונות או באגמים סגורים. קיים גם גבס סינטטי, הנקרא גבס פלסטי. בגבס הפלסטי נעשה שימוש ברפואה.

גבס

גבס מתמוסס במים, מבודד טמפרטורה ורעש. תכונות אלה עושות אותו שימושי מאד בבנייה. גם באמנות זהו חומר פופולרי. הוא קל לשימוש ונותן אפשרויות מגוונות ליצירה. למשל כחומר לייצור תבנית או כיציקה לתבנית קיימת. להכנת הגבס נדרש רק מים ומיומנות עבודה. גבס מתחיל להתייבש ולהתקשות לאחר כ-15 דקות מזמן המסתו במים. לכן חשוב לעבוד מהר ולא להתמהמה.

כאשר יוצקים את הגבס לתוך תבנית מוכנה הוא מקבל את צורתה. תערובת הגבס המומס במים זורמת וממלאת כל נקב בתבנית.  הודות לתכונה זו ניתן לדייק בפרטים קטנים.

חוץ מגבס המגיע בצורת אבקה, קיימות גם תחבושות גבס בגליל. הגבס מודבק לבד עדין ומיוחד, כאשר מרטיבים אותו הופך לגמיש ונצמד לחומרים שונים ולגוף, וכך ניתן ליצור פסלים לפי רצונכם. כאשר מתייבש הופך לקשיח וניתן לצבוע אותו.

אופן השימוש עם גבס באמנות

שופכים את אבקת הגבס לתוך מיכל ומוסיפים מים כך שיכסו את הגבס ולא יותר מזה. מערבבים בעזרת שפכטל אחורה וקדימה ללא הרף. עד שנוצרת תערובת סמיכה ואחידה ללא גושים. דופקים מעט את המיכל על השולחן כדי שיצאו כל בועות האוויר. כעת הגבס מוכן לשימוש.

אחד השימושים הוא יצירת תבנית עבור פסל חמר. לתוכה ניתן יהיה לצקת חמר נוזלי ובכך לשכפל את הפסל. כאשר יוצרים תבנית, מטיחים גבס על פסל חמר. כשהתבנית מתייבשת, מחלצים את החמר ונשארת תבנית ריקה. ניתן לצקת לתוכה חמר נוזלי ובכך ליצור העתקים של הפסל המקורי.

לסרטון הדגמה של יצירת תבנית גבס עבור שכפול פסל חמר»

שימוש נוסף הוא יצירת תבליט בעזרת תבנית מוכנה. את תערובת הגבס המוכנה ניתן למזוג לתוך תבנית פלסטיק או תבנית סיליקון מוכנה. ניתן להכין תבנית מחמר קרמי בתוך צלחת חד פעמית. מה שתצרו בולט יהיה קעור בתבליט. ולהפך, מה שתצרו קעור יהיה בולט. אין לייבש את החמר המשמש לתבנית הגבס. אחרת אי אפשר להוציא את תבליט הגבס מתוך התבנית.

מזגו את הגבס לתוך התבנית. שקשקו מעט את התבנית שיצאו בועות נוספות והשאירו לייבוש. כאשר הגבס התקשה והתקרר, חילצו את התבליט מתוך התבנית. ניתן לשייף בעזרת נייר שיוף את הגבס ולעצבו כרצונכם. מומלץ לצבוע את תבליט הגבס בצבעי גואש ולעטר אותו בקישוטים שונים.

להסבר מורחב על הכנת גבס ליציקה »

הגבס הוא חומר זול יחסית, נגיש וקל לשימוש, מה שהופך אותו לפופולרי מאד ליצירה עבור ילדים. 

פוסטים קשורים בנושא ציוד וחומרים לפיסול

פיסול בחמר קרמי

פיסול בחמר קרמי

לפניכם הסבר על חמר קרמי טבעי, הרכב ותכונות החמר, ממד רגשי וביטוי אישי המאפשר חמר קרמי, אופן השימוש, טיפים וטכניקות פיסול עם חמר קרמי טבעי.

חמר דריי

פיסול בחמר דריי

לפניכם הסבר על חמר דריי המתבייש באוויר, הרכב ותכונות, ממד רגשי וביטוי אישי המאפשר החמר, אופן השימוש, טיפים וטכניקות פיסול עם חמר דריי.

עיסת נייר

פיסול בעיסת נייר

עיסת נייר קלה להכנה וכיף לפסל איתה. לפניכם הסבר על עיסת נייר; הרכב ותכונותיה, הוראות הכנת עיסת הנייר עם סרטון הדרכה, ורעיונות פיסול איתה.

רוצה לשתף עם מישהו?

JOIN US ON

FACABOOK

JOIN US ON

INSTAGRAM

JOIN US ON

YOUTUBE

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Translate »
גלילה למעלה

כאן יוצרים ונהנים

פעילות הסטודיו מתקיימת כרגיל – מוזמנים להגיע להתרשם ולהצטרף: סדנאות אמנות במסלול אישי וסדנאות אמנות לילדים.

פעילות הבוטיק מתקיימת כרגיל – ניתן להגיע לסטודיו לרכוש במקום או לבצע הזמנה דרך האתר ולקבל במשלוח או באיסוף עצמי.

שעות פעילות הסטודיו »

לכל שאלה אנו זמינים בטלפון ובווטסאפ:
0502273577 | 0533408223