יציקת גבס

גבס

גבס הוא חומר נגיש ושימושי למגוון תחומים. קראו הסבר על הרכב הגבס ותכונותיו, כולל הוראות הכנה ואפשרויות שימוש ויצירה עם גבס באמנות.

הגבס הוא חומר שימושי באמנות עבור יציקת גבס לתוך תבנית ויצירת תבנית גבס ליציקה מחומר אחר. אמנם תהליך הכנת גבס ליציקה פשוט ומהיר, נדרשת היכרות עם החומר ומיומנויות העבודה שכן הגבס מתייבש מהר וטווח הזמן לעבודה הוא מאד קצר. 

עובדות ותכונות של גבס

 • הגבס הוא מינרל רך מאוד המורכב מסידן וסולפט. הוא חומר טבעי הנוצר כמשקע כאשר מים מתאדים בלגונות או באגמים סגורים. קיים גם גבס סינטטי, הנקרא גבס פלסטי. בגבס הפלסטי נעשה שימוש ברפואה, בבניה ובאמנות.
 • באמנות הגבס משמש כחומר לייצור תבנית או כיציקה לתבנית קיימת. להכנת הגבס נדרש רק מים ומיומנות עבודה. גבס מתחיל להתייבש ולהתקשות לאחר כ-15 דקות מזמן המסתו במים, לכן חשוב לעבוד מהר ולא להתמהמה.
 • כאשר יוצקים את הגבס לתוך תבנית מוכנה הוא מקבל את צורתה. תערובת הגבס המומס במים זורמת וממלאת כל נקב בתבנית.  הודות לתכונה זו ניתן לדייק בפרטים קטנים.
 • חוץ מגבס המגיע בצורת אבקה, קיימות גם תחבושות גבס בגליל. הגבס מודבק לבד עדין ומיוחד, כאשר מרטיבים אותו הופך לגמיש ונצמד לחומרים שונים ולגוף, וכך ניתן ליצור פסלים לפי רצונכם. כאשר מתייבש הופך לקשיח וניתן לצבוע אותו.
 • הגבס הוא חומר זול יחסית, נגיש וקל לשימוש, מה שהופך אותו לפופולרי מאד ליצירה עבור ילדים. 

שימושים עם גבס באמנות

 • אחד השימושים הוא יצירת תבנית עבור פסל חמר. לתוכה ניתן יהיה לצקת חמר נוזלי ובכך לשכפל את הפסל. כאשר יוצרים תבנית, מטיחים גבס על פסל חמר. כשהתבנית מתייבשת, מחלצים את החמר ונשארת תבנית ריקה. ניתן לצקת לתוכה חמר נוזלי ובכך ליצור העתקים של הפסל המקורי.
 • שימוש נוסף הוא יצירת תבליט בעזרת תבנית מוכנה. את תערובת הגבס המוכנה ניתן למזוג לתוך תבנית פלסטיק או תבנית סיליקון מוכנה. ניתן להכין תבנית מחמר קרמי בתוך צלחת חד פעמית. מה שתצרו בולט יהיה קעור בתבליט. ולהפך, מה שתצרו קעור יהיה בולט. אין לייבש את החמר המשמש לתבנית הגבס. אחרת אי אפשר להוציא את תבליט הגבס מתוך התבנית.

ציוד וחומרים הדרושים להכנת גבס ליציקה:

 1. אבקת גבס ליציקה
 2. קופסת / קערת פלסטיק
 3. מים
 4. שפכטל לעירבוב
 5. תבניות ליציקה
 6. תומכי תבניות
 7. נייר שיוף

הוראות שלב אחר שלב להכנת יציקת גבס

שימו לב: הגבס מתייבש ומתקשה תוך חצי שעה. לא ניתן להכין גבס מראש ולשמור אותו ליציקה אחר כך. יש לפעול בעקביות ובמהירות ללא הסחות דעת.

1. בהתאם לכמות הגבס הרצויה (בדוגמה זו השתמשנו ב-1 ק"ג גבס עבור 2 תבניות) הכינו מים בכלי מפלסטיק רך או מגומי, בשיעור של 1 מ"ל מים לכל 1 גרם גבס (1 קילו גבס – 1 ליטר מים). המים בכלי אמורים למלא לא יותר משליש קיבולת הכלי. בהדרגה, שפכו את אבקת הגבס לתוך המים, עד שהגבס יספוג את כל המים. 

2. ערבבו היטב את הגבס הרטוב עד קבלת תערובת אחידה ללא גושים. ערבבו בעזרת השפכטל אחורה וקדימה עד שמרקם הגבס הנוזלי דומה למרקם טחינה גולמית.

3. דפקו מעט עם המיכל על השולחן שיצאו כל בועות האוויר – והגבס מוכן למזיגה.

הכנת גבס ליציקה

4. הניחו את תבניות הגבס בתוך תומכי תבניות בכדי שהן יהיו יציבה ליציקה. עבור תומכי תבנית אפשרלהשתמש בכל כלי עמוק בגודל המתאים לייצוב התבנית. אם אתם יוצקים גבס לתוך תבנית חמר שהכנתם בעצמם – אין צורך בתומך.

5. מזגו בעדינות את תערובת הגבס לתוך התבניות עד שהתבניות מלאות.

הכנת גבס ליציקה

6. יישרו את הגבס בעזרת שפכטל.

הכנת גבס ליציקה
הכנת גבס ליציקה

7. נערו מעט ובעדינות את התבניות כדי שיצאו בועות אוויר נוספות.

8. הניחו לגבס להתייבש ולהתקשות. 

הכנת גבס ליציקה

9. הגבס תחילה יתחיל להתחמם ובהדרגה יתקרר. כשהגבס עדיין חמים, הוציאו בזהירות את תבליטי הגבס מתוך התבנית.

הכנת גבס ליציקה

10. הורידו בעדינות את הגבס משולי התבליט. ניתן לשייף בעזרת נייר שיוף את שולי תבליט הגבס.

במידה ונוצרו חורים כתוצאה מבועות אוויר, ניתן למלא אותם עם שפכטל סדקים. לא למלא את החורים עם גבס נוזלי כיוון שהוא פשוט ייפול עם הזמן.

הכנת גבס ליציקה

11. השאירו את התבליטים לייבוש מלא. מומלץלשים באוויר פתוח עם שמש ישירה על משטח מאוורר (רשת כלשהי).

הכנת גבס ליציקה

12. כעת יציקת הגבס מוכנה לצביעה. מומלץ לצבוע את תבליטי הגבס בצבעי גואש או אקריליק ולעטר אותו בקישוטים שונים בעזרת דבק פלסטי: למשל, נצנצים, פייטים, עיניים זזות ועוד. אם אתם רוצים להשאיר את התבליט בצבע לבן, מומלץ לכסות בצבע גואש לבן ודבק פלסטי ביחס 1:1 על מנת לשמר את היצירה לאורך זמן. כך תוכלו לנגב בקלות את הלכלוך והאבק שמצטבר. בנוסף, על מנת לאפשר תלייה של תבליטי הגבס על הקיר, הדביקו בחלק האחורי משולשי תליה.

הכנת גבס ליציקה

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

פוסטים מעניינים

פיסול בחמר פולימרי

פיסול בחמר פולימרי

פיסול בחמר פולימרי פופולרי לפיסול ועיצוב ברחבי העולם כולו. לפניכם הסבר על חמר פולימרי, הרכב ותכונות החמר, ממד רגשי וביטוי אישי המאפשר חומר זה, אופן השימוש, טיפים וטכניקות פיסול.

קראו עוד >>
הכנת פסל לשריפה

הכנת פסל לשריפה

הדרך הכי טובה לשמר פסל עשוי מחמר טבעי היא בשריפתו בתנור קרמי מיוחד. לשם כך, יש להכין את הפסל לשריפה. לפניכם הוראות הכנת פסל לשריפה עם סרטון.

קראו עוד >>
צבע לבן

צבע לבן

כל מה שאתם צריכים לדעת על צבע לבן; איך לערבב, לשלב ולבחור את גווני הצבעים שמתאימים לכם, לאור משמעויות והשפעות הצבעים השונים

קראו עוד >>