טיפים ברישום טבע דומם

טיפים ברישום טבע דומם

תרגילים בפרספקטיבה לינארית קדמית בעלת שתי נקודות מגוז, המשמשת בעיקר לרישום או ציור אובייקטים קרובים. בנוסף, טיפים לרישום טבע דומם.

טבע דומם הוא תחום באמנות המתמקד בתיאור אובייקטים שונים כגון אגרטלים, צמחים ופרחים, פירות, כלי בית וכדומה. הביטוי האמנותי נוצר מבחירת האובייקטים, הקומפוזיציה והסידור שלהם במרחב. טיפים ברישום טבע דומם יעזרו לכם להבין ממה מתחילים ואיך לבנות פרספקטיבה שתשקף עומק ברישום.

כדי להשיג ביטוי משכנע של נפח אובייקטים קרובים, מומלץ להשתמש בפרספקטיבה לינארית קדמית בעלת שתי נקודות מגוז. נקודות המגוז אינן חייבות להיות בתוך הפורמט, אלא יכולות להיות מחוץ לקומפוזיציה הנראית על מצע היצירה.

טיפים ברישום טבע דומם

למתחילים ברישום, מומלץ להתחיל ברישום טבע דומם בעל צורה גיאומטרית פשוטה. לדוגמא: קופסה מרובעת, שתי קופסאות אחת על השניה, טלוויזיה על שידה וכדומה. שימו לב שבעודכם רושמים טבע דומם, אתם שומרים על אותה זוית ראייה כלפי האובייקט הנבחר. זכרו, למרות שידוע לנו שבאובייקטים בעלי פאות מרובעות, למשל קוביה או קופסה מלבנית, הקווים מקבילים זה לזה – ברישום אובייקטים אלו, הקווים ישאפו להפגש בנקודות המגוז.

מציאת העין החזקה. החזיקו עיפרון או כל אובייקט ישר וצר יחסית מול קו ישר אנכי בקרבתכם, זה יכול להיות קו של דלת, קיר או כל אובייקט ישר בסביבתכם. הביטו על הקו הישר בעודכם מחזיקים את העיפרון מקביל אליו, כך שהעיפרון נראה לכם מטושטש ופוקוס הראייה על הקו הנבחר. כעת, עצמו בכל פעם עין אחת. העין החזקה שלכם היא העין שדרכה העיפרון נשאר מקביל עם הקו שבחרתם. למעשה, העין החזקה מעידה גם על אונת המח החזקה אצלכם, כשכל אונה שולטת על צדו הנגדי של הגוף; אונה ימנית שולטת על צד שמאל ואונה שמאלית על צד ימין.

מציאת הזווית של הקו הראשון. כעת, כשאתם יודעים מהי העין החזקה שלכם, מקמו באותו האופן את העיפרון על קו אחד של האובייקט אותו בחרתם לרשום והביטו דרך העין החזקה. נסו לנעול את פרק כף היד ולהעביר את אותה הזווית של הקו אל הנייר.

קו רודף קו. הקו הראשון של האובייקט הנבחר לרישום יכול להיות בכל אורך שתבחרו בהתאם לגודל מצע הרישום שלכם. באותו אופן שמצאתם את זווית הקו הראשון, עברו למצוא זווית קו אחר שממשיך את הקו הראשון. אל תקפצו לקו שאינו במגע עם הקו הראשון.

שמירת יחסים בין הקווים. בדקו כמה פעמים הקו השני נכנס בקו הראשון בעזרת סימון האורך עם קצה האצבע על העיפרון. הקו השני וכן הלאה צריכים לשמור על יחסים שווים עם הקו הראשון של הרישום. לדוגמא, מנקודת זווית הראייה שלכם על האובייקט, אתם רואים את אורך הקו הראשון 10 ס"מ, אולם החלטתם לרשום את האובייקט גדול יותר ממה שאתם רואים והקו שלכם ברישום הינו 12 ס"מ. כעת, אם אתם רואים את הקו השני חצי באורך מהקו הראשון, אורכו ברישום יהיה 6 ס"מ ולא 5 ס"מ כפי שאתם רואים.

קווי עזר. ברישום אובייקטים קרובים, מומלץ להשתמש בפרספקטיבה בעלת שתי נקודות מגוז. לאחר שמצאתם את זווית הקו הראשון והשני הסמוך לו (לא קו אנכי ישר), המשיכו את הקווים וודאו שזוויות יתר הקווים מתנכנסים לאותן שתי נקודות המגוז בצדדי האובייקט הנבחר.

טיפים ברישום טבע דומם

אהבת את המאמר? רוצה לשתף עם מישהו?

קצת עלינו

הסטודיו שלנו מתמחה בתחומי האמנות פיסול, ציור ורישום למטרות לימודיות, פנאי, פיתוח תפיסה וטיפול באמנות. אנו מציעים סדנאות, שירותי אמנות מגוונים ובנוסף מספקים ציוד וחומרים לאמנות ויצירה.

עקבו אחרינו

רכישת מוצרי
אמנות ויצירה

ההרשמה לסדנאות 23/24 פתוחה!

פוסטים מעניינים

צבע סגול

צבע סגול

כל מה שאתם צריכים לדעת על צבע סגול; איך לערבב, לשלב ולבחור את גווני הצבעים שמתאימים לכם, לאור משמעויות והשפעות הצבעים השונים

קראו עוד >>
וולט דיסני

וולט דיסני

"אני מעדיף לבדר אנשים ולקוות שהם למדו משהו, מאשר ללמד אנשים ולקוות שהם נהנו" – דיסני. מתוך פרוייקט 25 היוצרים המשפיעים

קראו עוד >>