תערוכה 2018

גלריית ציורים ופסלים של תלמידי סדנאות 2018

ערב פתיחת תערוכה 2018

בהמשך לתערוכה "שעון גדול ושעון קטן, מודדים את אותו הזמן", נניח לרגע לאמנות, ונשאל את עצמנו – מה זה בעצם, זמן?

נושא משמעות הזמן תופס עניין רב בקרב ההוגים הפילוסופים והמדענים מאז ועד היום. חלקם אומרים שהזמן הוא דבר מותנה, הוא לא קיים בפני עצמו, הוא רעיון או מידה בדומה לאורך או משקל למשל. טענות מדעיות יותר אומרות שהזמן כלל לא תלוי בתנועה, הוא קיים בפני עצמו. אין הבדל בין זמן עבר או הווה או עתיד – יש זמן אחד אבסולוטי, קיים בדיוק כמו חלל או מרחב.

מהמקורות והדעות שפגשתי הגעתי לתובנה, שהזמן היחיד שבאמת קיים הוא זמן הווה. עבר ועתיד הינם מותנים ומתחלפים. רגשות, זכרונות או תוכניות עתידיות אנחנו חווים בהווה. יוצא שהווה הוא הזמן היחיד שקיים. ולא זו בלבד, אלא האופן בו אנו מרגישים אותו משתנה. לפעמים מרגיש לנו שהזמן טס ולפעמים נראה כאילו עצר מלכת. אז מהו אותו זמן הווה? האמנם זהו רק עת בין העבר לעתיד, מה שמכנים "כאן ועכשיו"?

"תפוס את הרגע! תיקח עכשיו הכל! כי העתיד יכול לא לבוא והעבר כבר לא קיים" היא גישה שהפכה רווחת בעולמנו. אלא שהזיכרון לא תמיד מהימן, והעתיד – לא מגיע בדיוק כמו שמדמיינים אותו. לכן בעיני, זמן הווה הוא לא עת, אלא יריעת זמן של חוויה עם זכרונות וציפיות שמרחיבים את גבולות "הרגע הזה".

כאן האמנות תופסת את מקומה, ביכולתה להרחיב את גבולות ההווה לאין שיעור. מנסיוני, תוך קריאת סונטות של שייקספיר, האזנה למוסיקה של מוצארט או בתחילת יצירה חדשה בציור ופיסול – אני מרגיש שזמן ההווה שלי מתרחב שבעתיים. האמנות משפיעה על הרחבת הזמן האנושית בכך שהיא מעוררת תחושה של שייכות לדורות קודמים, ובו זמנית מהווה גשר שיחבר גם את הדורות הבאים שיבואו.

תערוכה זו מרחיבה לפחות בשנה אחורה את ההווה, הודות לזכרונות והתחושות הנלוות ליצירות המוצגות שעשינו השנה. בו בזמן היא מעוררת השראה וחשק להמשיך ליצור ובכך מרחיבה את ההווה שנה קדימה. בכך מצרפת את היצירות המוצגות לאותה אמנות אשר תופרת את הזמן משכבות אקטואליות עכשוויות לזמן רב מימדי, מורחב יותר.

רוצה גם להשתתף בסדנאות?

ההרשמה פתוחה!

סדנאות אמנות קבוצתיות בסטודיו של צ'רקוב לאמנות, הממוקם במרכז הארץ בשכונה שקטה של גבעתיים ופועל במקום משנת 2004. הסדנאות משלבות לימודי ציור, רישום ופיסול עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף. הלימוד מותאם לקצב האישי ונושאי לימוד לבחירת המשתתף. סדנאות לילדים מכיתה ב' וסדנאות למבוגרים המתאימות לכל הרמות, מתחילים ומתקדמים.