תערוכה 2017

גלריית ציורים ופסלים של תלמידי סדנאות 2017

ערב פתיחת תערוכה 2017

מספר מילים על התערוכה:

פעמים רבות לאחר מתן ביקורת עבודה לתלמידיי במהלך הסדנאות, אני שומע טענה שחוזרת על עצמה: "אני לא מחשיב את עצמי לאמן גדול, אני יוצר לשם ההנאה" אני רואה בכך מעין הצטדקות על הטעות שנעשתה.

מצד אחד, לרובנו קשה לקבל ביקורת, שכן מי מאיתנו אוהב לדבר על הטעויות שעשה. מצד שני, מטרת הסדנה היא ללמוד ולהשתפר, כל אחד בקצב האישי שלו.

שעון גדול ושעון קטן מודדים את אותו הזמן, הפונקציה נותרת זהה. כך גם האמנים, גדולים כקטנים, מתעדים את אותו הזמן. הם מתעדים אירועים והתרחשויות שבהם היו נוכחים או התוודעו להם: כמו טיול או יחסים, משהו שראו או שמעו או כל חוויה אחרת שנגעה ללב. תפיסת ההווה שלנו נעשית על ידי חוויה ישירה של מאורעות – כאשר אנו חווים שינוי מצב נפשי עקב אירוע מסוים במציאות, אישי או גלובלי. כל חוויה מלווה בהתרשמות רגשית, אותה האמנים מתעדים באובייקטים ויזואליים. כך שאם נסתכל על אמנות לאורך ההיסטוריה, נוכל לראות תיעוד רגשי של התקופה בה נוצרה.

הדיוק עצמו אינו הכרחי, כפי שדיוק השעון אינו הכרחי. איינשטיין הצביע על כך שהזמן הוא יחסי, בתנאים מסוימים עצמים מאטים או מאיצים ביחס לעצמים אחרים. מה שכן קבוע בהקשר לזמן, היא יכולתו לחדור כל מעצור, הוא בלתי ניתן לעצירה או חסימה. באותו אופן באמנות, הדיוק בפרספקטיבה או בפרופורציות הוא יחסי ופחות משמעותי מהמידה בה האמנות חודרת, כנה, עוברת כל מחסום ומעבירה את הרגש.

אמן כמו שעון, לא תלוי בדיוק, בסטטוס, בגודל, אלא בתפקיד שהוא ממלא, תיעוד הזמן, ההווה. בתערוכה זו מוצגות כ-100 עבודות של 60 תלמידים שמשתתפים בסדנאות ציור ופיסול שאני מעביר. אלה לא אמנים "גדולים" או "קטנים", אלא אנשים שמתעדים את הרגש שלהם בכנות חודרת לב ויש לי את הזכות והכבוד להציג כאן את יצירותיהם.

דמותו המפעימה של אלכסנדר צ'רקוב, אמן ומורה, מייסד הסטודיו לאמנות, ניבטת מכל עבר ומכל פינה באטלייה הקלאסי הזה. ביקור אקראי בשעות הבוקר הפגיש אותי עם קבוצת תלמידי שיעור פיסול פיגורטיבי. כל אחד מהם היה שקוע בפינתו, ליד מעמד הפיסול הפרטי שלו, כולם היו עסוקים בסיתות דמות אנושית, כשצ'רקוב עובר מאחד אל השני, מייעץ, מסייע, מלמד ורוחש אהבה כמעט אבהית לכל אחד מתלמידיו. משיחות, שניהלתי עם אנשי הסדנא הבנתי מיד, כי אין מדובר במקום פורמאלי ללימוד ציור ופיסול, אלא במקום אנושי, בו מועברים למשתתפים ערכי יצירה ואמצעים טכניים מקצועיים שמטרתם לסייע לקידום כישרונם הטבעי והאישי. משתתפי הסדנאות מעידים על חוויות אישיות מרגשות ששינו את חייהם במהלך לימודיהם בסדנאות.

התערוכה הנוכחית בתיאטרון גבעתיים חושפת את יצירותיהם של כשמונים בוגרים ותלמידים במרכז. התערוכה מאפשרת הצצה לעולמם של התלמידים ועל הקשר הייחודי שנוצר בינם לבין מורם.

רוצה גם להשתתף בסדנאות?

ההרשמה פתוחה!

סדנאות אמנות קבוצתיות בסטודיו של צ'רקוב לאמנות, הממוקם במרכז הארץ בשכונה שקטה של גבעתיים ופועל במקום משנת 2004. הסדנאות משלבות לימודי ציור, רישום ופיסול עם הדרכה ויחס אישי לכל משתתף. הלימוד מותאם לקצב האישי ונושאי לימוד לבחירת המשתתף. סדנאות לילדים מכיתה ב' וסדנאות למבוגרים המתאימות לכל הרמות, מתחילים ומתקדמים.