אלכסנדר צ'רקוב

אלכסנדר צ'רקוב נולד ב-1953 וגדל בחרקוב שבאוקראינה. שם למד, עבד, והקים את משפחתו. הקריירה האמנותית של צ'רקוב החלה בתחום שיחזור של יצירות אמנות, בתחום הפרסום והתיאטרון. בשנת 1994 עלה לישראל יחד עם אשתו שרה ושבעת ילדיהם.

אלכסנדר צ'רקוב, 1995, רמת גן

במהלך חייו, אלכסנדר צ'רקוב התנסה ביצירה אמנותית בשלל מדיות וטכניקות. הנושאים הבולטים ביותר ביצירותיו לאורך הקריירה האמנותית שלו, הם נושאים מהמקרא ונושאים השואלים על מהות אנושית ומקומו של האדם ביחס ליקום. עבודות האמנות שלו בפיסול וציור ברובן פיגורטיביות, אך לא רק. הוא אוהב במיוחד לעסוק במבנה אנטומי ופרופורציות אנושיות, במיוחד דיוקנאות.

כאמן, אלכסנדר צ'רקוב מתעניין בנושאים פילוסופיים על מהות האמנות. הוא מעמיק ביחס מעמדו של האדם כיוצר, ועל יחסים סימביוטיים שמתקיימים בין אמנות ואנשים. הוא מדבר על שאיפתו של אדם לעשות וליצור דברים ששואפים להיקרא אמנות. כלומר, רצונותיו לרכוש דרגת ביצוע ותפיסה של אמן.

התפתחות כאמן

מרבית הפיסול המוקדם של צ'רקוב בטכניקות גילוף בעץ. הדימויים האמנותיים הראשונים שלו נולדו בשיטת גריעת חומר. הקו המנחה של הסגנון האמנותי של עבודותיו המוקדמות מתבטא בקווים אלגנטיים, עדינים וזורמים מאוד. לאורך השנים הדימויים לקחו כיוון למגמת ההפשטה. הפסלים קמורים וקעורים יותר, המסות נעשות דקות יותר כאשר התנועתיות והזרימה מתגברת. השיא של מגמה זאת ניתן לזהות בסדרת פסלי כסף סטרלינג שנושאיהם שאפו השראה ממקורות המקרא, ומנסים ליצור חיבור מעמיק עם המסורת היהודית, אותם יצר במחצית השנייה של שנות ה-90 ועד תחילת שנות ה-2000. עם השנים מסגל צ'רקוב מיומנויות פיסול בחמר וטכניקת יצירה זאת הפכה למועדפת ומרכזית בחייו.

העיסוק בהוראת האמנות המעשית התברר גם כעניין דומיננטי אצל צ'רקוב. בשנת 2004, הקים סטודיו פרטי בגבעתיים ללימודי רישום, ציור ופיסול, וכבר באותה השנה מספר התלמידים הלומדים אצלו בשבוע הגיע ל-150 איש. במהלך השנים עברו תחת הדרכתו מאות תלמידים, מה שתרם לפיתוח שיטות מקוריות להוראת האמנות הפלסטית.

כיום מחלק האמן את זמנו בין לימוד קבוצות בסדנה בגבעתיים, עשייה אמנותית המונה מאות עבודות במדיות של פיסול, ציור, רישום ווידיאו, ובילוי עם אשתו, שבעת ילדיהם ושמונת הנכדים. למעשה, הסטודיו הפך להמשכו של הבית עבור כל בני משפחת צ'רקוב.

ציטוטים

"בין המשתתפים בסדנא שלי, יש לא מעט אמנים שהם בעצמם מורים לתלמידים, להם הם מעבירים את הניסיון האישי שלהם. בשיחות איתם הבחנתי שתפיסה – לא ניתן ללמד. היא מתפתחת יחד עם האמן הנע לאורך נתיב היצירה שלו. כחלק מלקיחת האחריות בהוראת אחרים, מוכרחים להיות זהירים מאוד עם היצירתיות ההתחלתית של התלמידים. על מנת שלא "לדרוך" על התלמיד ולא "לרמוס" את עצמאותו היצירתית, המורה חייב להישאר "מאחורי" החניך שלו, שלא לכסות על ידי הסמכות שלו את מטרתו."

– אלכסנדר צ'רקוב, 2019

צ'רקוב רואה באמנות דרך לפיתוח תפיסה על ידי פעילות סינכרונית ומאוזנת של שתי אונות המח, ובכך מעצים את היכולת של היוצר לחוות את העולם ואת עצמו באופן מיטיב ואותנטי. בסדנאות שהוא מעביר, מקנה לתלמידיו את יסודות הרישום, הפיסול והציור על ידי לימוד תאורטי ומעשי המעודד ביטוי אישי ועצמאות יצירתית.

"ואני עונה – אהבה!
אם אתה אוהב את זה,
זה בעצם התנאי הכי חשוב –
שאתה אוהב את מה שאתה עושה."

– אלכסנדר צ'רקוב

"לאמנות, כך או אחרת, יש השפעה על כל אחד מאיתנו. כשאנחנו מדברים על אמנים, מלחינים או סופרים אהובים, אנו מתכוונים לאנשים שהרשימו אותנו ביצירותיהם, שהייתה להם השפעה מעצבת.
בחיי היו המון אנשים כאלה! ונולד רצון ליצור סדרה של דיוקנאות פסלי תבליט של אישים אשר השפיעו במיוחד על גיבוש השקפת עולמי. בחרתי 5 אמנים – לאונרדו דה וינצ'י, אל גרקו, רמברנדט, ואן גוך וקלוד מונה, 5 פסלים – מיכאלאנג'לו, רודן, דגה, ארכיפנקו וקפור, 5 מלחינים – מוצרט, באך, בטהובן, שופן וצ'ייקובסקי, 5 סופרים – שייקספיר , פושקין, אנדרסן, דוסטויבסקי וסלינג'ר, וכן 5 יוצרי קולנוע – צ'פלין, דיסני, פליני, קורוסאווה וטרקובסקי. זו הייתה עבודה קשה – לבחור את השמות היקרים לי ביותר.
אני רוצה להדגיש שהרשימה שהתקבלה אינה דירוג הטוב ביותר, לדעתי, של האישים, אלא פשוט שמות של אנשים, אנשי אמנות מצטיינים, נציגי האנושות הנפלאים, אליהם אני חש הכרת תודה עמוקה."

– אלכסנדר צ'רקוב, 2019

עבודותיו של אלכסנדר צ'רקוב נמצאות בגלריה אנג'ל בתל אביב, בסניף הראשי של בנק לאומי בירושלים, בכפר האמנים אסאגו ביפן, בגלריית האמנות קוואי פונג היין בהונג קונג ובאוספים פרטיים באוקראינה, בריטניה, ארה"ב, קנדה, ישראל, צרפת, דרום אפריקה, רוסיה ושוויץ.

ספרים לרכישה

ב-2003, צ'רקוב הוציא לאור את ספר ההדרכה הראשון שלו "הראש – פיסול ראש של גבר: שלב אחרי שלב". בשנת 2014 פרסם את המהדורה השנייה של ספר הדרכה בפיסול ראש, והוציא חלק נוסף המדבר על הבדלים במבנה ראש האדם בפיסול, בהתאם לגיל ולמין, כהמשך לחלק ראשון.

בשנת 2018 פרסם אלכסנדר צ'רקוב את ספרו על מבוא לעולם האמנות הפלסטית בפורמט דיגיטלי "פיסול, ציור, רישום ולא רק".

האמנות של צ'רקוב

במהלך חייו, אלכסנדר צ'רקוב התנסה ביצירה אמנותית בשלל מדיות וטכניקות. הנושאים הבולטים ביותר ביצירותיו לאורך הקריירה האמנותית שלו, הם נושאים מהמקרא ונושאים השואלים על מהות אנושית ומקומו של האדם ביחס ליקום.