אלכסנדר צ’רקוב

"ואני עונה - אהבה!
אם אתה אוהב את זה,
זה בעצם התנאי הכי חשוב -
שאתה אוהב את מה שאתה עושה."

- אלכסנדר צ'רקוב

אלכסנדר צ'רקוב נולד ב-1953 בחרקוב שבאוקראינה, שם למד, עבד, התחתן ושם נולדו ילדיו. הקריירה האמנותית של צ'רקוב החלה עם יצירות אמנות טכניות בתחום הפרסום, התיאטרון והשחזור של יצירות אמנות. עם הזמן הוא החל לצייר, לפסל וליצור אמנות משלו, ובהמשך ללמד אחרים.

ב-1994 הוא עלה לישראל יחד עם אשתו שרה ושבעת ילדיהם. הם התיישבו ברמת גן ואלכסנדר החל למכור את עבודותיו. 

עד מהרה הבין כי אי אפשר להרוויח מספיק כדי לפרנס את משפחתו הגדולה רק ממכירות של יצירותיו. הוא לקח על עצמו כל עבודה שמצא, כולל העברת שיעורי ציור ופיסול לילדים. בלי תשוקה רבה, יותר מתוך צורך, התחיל ב-1995 להעביר שיעורי ציור ופיסול לקבוצות של ילדים. רק חמש שנים מאוחר יותר, בשנת 2000, התחיל ללמד אמנות גם מבוגרים. למעשה, העיסוק בהוראה התברר להיות עניין מרתק עבור צ'רקוב.

במהלך השנים עברו תחת הדרכתו מאות תלמידים, מה שתרם לפיתוח שיטות מקוריות להוראת האמנות הפלסטית. ב-2003, הוציא לאור ספר הדרכה ראשון "הראש - פיסול ראש של גבר: שלב אחרי שלב".

בשנת 2004, מספר התלמידים בשבוע הגיע ל-150 איש. באותה שנה הקים סטודיו פרטי בגבעתיים ללימודי רישום, ציור ופיסול. אשר בהדרגה הפך למקום היחיד בו הוא עובד וההוראה הפכה למקור הכנסה עיקרי. 

צ'רקוב רואה באמנות דרך לפיתוח תפיסה על ידי פעילות סינכרונית של שתי אונות המח. בסדנאות שהוא מעביר, מקנה לתלמידיו את יסודות הרישום, הפיסול והציור על ידי לימוד תאורטי ומעשי המעודד ביטוי אישי ועצמאות יצירתית.

"בין המשתתפים בסדנא שלי, יש לא מעט אמנים שהם בעצמם מורים לתלמידים, להם הם מעבירים את הניסיון האישי שלהם. בשיחות איתם הבחנתי שתפיסה - לא ניתן ללמד. היא מתפתחת יחד עם האמן הנע לאורך נתיב היצירה שלו. כחלק מלקיחת האחריות בהוראת אחרים, מוכרחים להיות זהירים מאוד עם היצירתיות ההתחלתית של התלמידים. על מנת שלא "לדרוך" על התלמיד ולא "לרמוס" את עצמאותו היצירתית, המורה חייב להישאר "מאחורי" החניך שלו, שלא לכסות על ידי הסמכות שלו את מטרתו."

- אלכסנדר צ'רקוב, 2019

בשנת 2014 פרסם את המהדורה השנייה של ספר הדרכה בפיסול ראש, וכן ספר המסביר את ההבדלים במבנה בפיסול ראש האדם, בהתאם לגיל ולמין, כהמשך לראשון.

בשנת 2018 פרסם אלכסנדר צ'רקוב מדריך בפורמט דיגיטלי על הוראת אמנות מעשית "פיסול, ציור, רישום ולא רק".

כיום מחלק האמן את זמנו בין לימוד קבוצות בסדנה בגבעתיים, פיסול וציור ובילוי עם אשתו, שבעת ילדיהם ושמונת הנכדים. למעשה, הסטודיו הפך להמשכו של הבית עבור כל בני משפחת צ'רקוב.

אישים בולטים שהשפיעו ועוררו השראה

לאמנות, כך או אחרת, יש השפעה על כל אחד מאיתנו. כשאנחנו מדברים על אמנים, מלחינים או סופרים אהובים, אנו מתכוונים לאנשים שהרשימו אותנו ביצירותיהם, שהייתה להם השפעה מעצבת.
בחיי היו המון אנשים כאלה! ונולד רצון ליצור סדרה של דיוקנאות פסלי תבליט של אישים אשר השפיעו במיוחד על גיבוש השקפת עולמי. בחרתי 5 אמנים - לאונרדו דה וינצ'י, אל גרקו, רמברנדט, ואן גוך וקלוד מונה, 5 פסלים - מיכאלאנג'לו, רודן, דגה, ארכיפנקו וקפור, 5 מלחינים - מוצרט, באך, בטהובן, שופן וצ'ייקובסקי, 5 סופרים - שייקספיר , פושקין, אנדרסן, דוסטויבסקי וסלינג'ר, וכן 5 יוצרי קולנוע - צ'פלין, דיסני, פליני, קורוסאווה וטרקובסקי. זו הייתה עבודה קשה - לבחור את השמות היקרים לי ביותר.
אני רוצה להדגיש שהרשימה שהתקבלה אינה דירוג הטוב ביותר, לדעתי, של האישים, אלא פשוט שמות של אנשים, אנשי אמנות מצטיינים, נציגי האנושות הנפלאים, אליהם אני חש הכרת תודה עמוקה.

אלכסנדר צ'רקוב, 2019

עבודותיו של אלכסנדר צ'רקוב נמצאות בגלריה אנג'ל בתל אביב, בסניף הראשי של בנק לאומי בירושלים, בכפר האמנים אסאגו ביפן, בגלריית האמנות קוואי פונג היין בהונג קונג ובאוספים פרטיים באוקראינה, בריטניה, ארה"ב, קנדה, ישראל, צרפת, דרום אפריקה, רוסיה ושוויץ.

אלכסנדר צ'רקוב
s2
גלילה למעלה