פרספקטיבה

כללים
את הפרספקטיבה, בתור הבעת מרחק האובייקטים מן הצופה, ניתן לקבוע על ידי נוסחה פשוטה: "רחוק יותר = קטן יותר". אבל האם אנו תמיד מסוגלים באופן ויזואלי לקבוע נכון את מידת ההקטנה? איך לבטא את המרחק בצורה משכנעת יותר?

מכל מיני סוגי הפרספקטיבה שקיימים, ברישום ובציור משתמשים לרוב בפרספקטיבות ליניאריות (גיאומטרית) ואוויריות (טונאלית).

41

הפרספקטיבה הליניארית מתחלקת לקדמית (1) ואחורית (2) (אשר פחות בשימוש).

37
40
39
38

בפרספקטיבה ליניארית ישרה לרוב משתמשים בנקודת מגוז אחת של התכנסות כל הקווים המקבילים במציאות, המתרחקים מן הצופה. אמנם היא לא מדויקת כל כך, אבל מעבירה טוב מאד תחושת עומק ובגדול מספיקה כדי לעבוד עם רקע ואובייקטים משניים רחוקים.

43
44

כדי להשיג ביטוי משכנע של נפח אובייקטים קרובים, מספיק להשתמש בפרספקטיבה בעלת שתי נקודות מגוז.

42
46
47
48
45

פרספקטיבה בעלת שלוש נקודות מגוז (3,4) שככל הנראה מביאה לתוצאות המדויקות ביותר, משמשת מעט יחסית, בעיקר בכדי להשיג אפקטים פנורמיים מגוונים כפי שהיא אינה תואמת ממש עם תפיסת המציאות שלנו.

פרספקטיבה אווירית מתבססת על העובדה שפרטים המרוחקים יותר מהצופה נתפסים קטנים יותר, בעלי פחות חדות ופחות ניגודיות לעומת אלה הקרובים יותר לצופה. למעשה, גם "רחוק יותר - קטן יותר".

לפני ביצוע התרגילים בבניית פרספקטיבה של אובייקטים ורקע, נבחן את מאפייני התפיסה שלנו בנוגע למרחב תלת ממדי.

49
50
51

העניין הוא, שהתפיסה שלנו לא תמיד עקבית לכלל של הפרספקטיבה "רחוק יותר - קטן יותר" ולרוב היא נכונה. אם נתבונן בתמונה התלויה על הקיר בגובה עיניים, אז סביר להניח שלא נראה שהחלק התחתון של התמונה קטן יותר מהעליון והצדדים מתקרבים כלפי מעלה, כפי שהוא אמור להיות על פי הכלל. עם זאת, אם תסתכל על אותה תמונה מאותו מקום דרך מסך מצלמת הטלפון החכם שלך, מיד תראה שהכלל פועל. למעשה הכלל עובד גם עבורנו, אם אנחנו נעשה מדידות בעזרת עיפרון. אפשר רק לתהות למה אנחנו לא "רואים" את זה! אבל השאלה היא: האם תפיסה זו חייבת לבוא לידי ביטוי ברישום?

52
53

כפי שצוין קודם לכן, ברוב המקרים מספיקה נקודת מגוז אחת לבניית פרספקטיבה עבור הרקע, תוך התחשבות רק בהקטנה בהתאם למידת המרחק לעומק, ועבור אובייקטים קרובים - שתי נקודות מגוז, תוך התחשבות גם בהקטנת המרחק לצד.

לתרגול בנושא פרספקטיבה:
תרגיל 1 »
תרגיל 2 »
תרגיל 3 »

מה דעתך?

גלילה למעלה