פרופורציות ראש האדם

כללים
למרות המגוון האינסופי של פני בני האדם, וזה אולי אפילו נראה מוזר, ישנה סכמה של פרופורציות הראש האנושי, אשר מדויקת ב- 95% ומתאימה לכמעט ל-95 מתוך 100 אנשים מבוגרים בכל גיל ומין.

82

בתרשים הנ"ל מתוך 2 המעגלים, כאשר הקוטר הקטן מהווה 2/3 של הקוטר הגדול יותר f, נבנית צורת הראש האנושי. הגודל האנכי שלה מחולק ל-4 מקטעים שווים a.

83

בתרשים השני, קו החצי של הראש d, כלומר, הקו המשיק לנקודה העליונה של המעגל התחתון, מחולק ל-5 חלקים שווים (e). על הקו הזה ממוקמות העיניים.

84

בתרשים השלישי, מחולק הקטע בין רכס הגבות לסנטר (הקטע שבין הנקודה העליונה של עיגול העין לנקודה התחתונה של היקף הראש) לשני חלקים שווים b. זהו קו האף.

85

בתרשים הרביעי, המרחק בין האף לסנטר מחולק גם לשני חלקים שווים c. מעל הקו הזה נמצא הפה.

86

התרשים האחרון מאחד את כל חלקי הפנים. שימו לב כי האוזניים ממוקמות בין קו העין לבין קו האף, כאשר הנקודה העליונה של האוזן היא בגובה של רכס הגבות.

להלן דוגמאות:

78
81
79
80

צורת העיניים, האף, הפה, האוזניים, כמו גם השיער, המצח, הגבות, הלחיים, הסנטר והפנים העגלגלות היא אינדיבידואלית עבור כל אדם, אבל הדמיון של סידורי החלקים האלה על הראש הופך אותנו לחלק ממשפחה אנושית אחת.

87
90
88
89

תפיסת הקומפוזיציה
בפרופורציות של אדם, והדבר בולט במיוחד בדוגמה של מבנה הראש, עבור הכרה בדימוי אנושי - הרבה יותר חשובה הקומפוזיציה בשלמותה, מאשר עיבוד מדויק של החלקים. כך לדוגמה, עיניים בגימור לא קפדני אינן מפריעות להכרה של הדמות.

92
97
91
98

אבל היעדר הגבות, כחלק מהקומפוזיציה, לעתים מסבך את ההכרה באופן משמעותי מאוד.

94
93
95
96

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה